کد خبر : 968 | تاریخ انتشار : شنبه, 21 بهمن 1396 | بازدید: 1212 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های نماز جمعه 20 بهمن 96 عالیشهر

 

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 20بهمن ماه 96 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد :

در همه ی زمینه ها و شرایط باید تقوای الهی رعایت بشود و یکی از مصادیق تقوای الهی حفظ حرمت انسانها است . امروزه در جامعه با توجه به این فضای باز مجازی و ابزار جدیدی که کنترل چندانی هم ندارد متاسفانه بعضی از افراد به راحتی با آبروی مومنین بازی می کنند و تهمت های ناروا و سوء ظن های ناروا و تجسس های بی مورد در امورات شخصی دیگران انجام می دهند و این با تقوای الهی ناسازگار است . لذا اسلام برای حفظ آبروی مومن حساب خاصی باز کرده و تاکید نموده است . در این زمینه از وجود رسول گرامی اسلام حضرت محمد (ص) حدیثی این چنین بیان شده است و ایشان در مقابل خانه ی کعبه می ایستند و می فرمایند: عجب خانه ای هستی مرحبا به تو ای خانه کعبه چقدر عظیم هستی و چقدر خداوند تو را عظیم و با قداست قرار داده و چقدر برای تو حرمت قائل شده است بعد از آن فرمود به خدا قسم مومن حرمتش از تو خانه کعبه بالاتر است . خدا از تو خانه کعبه یک چیزی را حرمت گذاشته و آن هم همین حرمت فیزیکی است اما خدا از مومن سه چیز را حرمت گذاشته و واجب الاحترام قرار داده است ، مال مومن که کسی حق ندارد تعرض ، تعدی و تجاوز کند  و دوم خون مومن دارای حرمت است و کسی حق ندارد بی جهت مومنی را به قتل برساند و سوم اینکه کسی حق ندارد سوء ظن و گمان بد به مومن ببرد که همین سوء ظن به دنبال آن تهمت و غیبت و تجسس می آید . لذا به منظور حفظ ، حراست و نگهداری از این حرمت آبروی افراد و امنیت اجتماعی اموری در اسلام بعنوان گناه قلمداد شده است و انجام دهنده ی این امور نسبت به دیگران و مومنین مرتکب فعل حرام است . سوء ظن و نظر بد در باره ی مومن حرام است ، در اسلام مومنین نه تنها موظف به کنترل زبان و عدم تعرض به آبروی دیگران هستند بلکه سفارش شده است که حتی در محدوده ی اندیشه و فکر هم نسبت به دیگران فکر بد نکنید و سوء ظن و گمان بد نداشته باشید .

دومین امر که در اسلام درباره ی دیگران حرام شده است ، تجسس است . انسان حق ندارد در امورات مومنین تجسس کند . سومین فعل حرام که مد نظر است غیبت است که متاسفانه امروزه یک امر عادی شده است ، انسان حق ندارد مومنین را غیبت کند و چهارم تهمت که گناه کبیره است ، کاری که کسی انجام نداده و یقین بر انجامش نیست و منتشر داده شود .  نکته دیگر عیب جویی است که در اسلام نهی شده است و انسان نباید دنبال عیب های دیگران باشد چرا که هر کس به دنبال لغزش و عیبهای دیگران باشد خدا هم با دقت خاص به عیبهای او توجه می کند . کسی که به دنبال این است تا با پیدا کردن عیبهای مردم آبروی آنان را ببرد ، خداوند نیز آبروی او را ولو در درون خانه ی خود هم باشد می برد .

 

بهترین زاد و توشه ی انسان در آخرت تقوای الهی است و در این دنیا نیز بهترین امر برای حفظ آبروی انسان مراعات تقوای الهی است .

 

در آستانه ی یوم الله بزرگ و به یاد ماندنی و پر خاطره ی 22 بهمن و سالروز سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب و ورود به سال چهلم انقلاب اسلامی هستیم ، تبریک عرض می کنم 22 بهمن را و گرامی میداریم یاد و خاطره ی امام راحل و شهدای انقلاب ، و شهدای استحکام بخش و استمرار بخش انقلاب ، شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافعان حرم ، آنچه که مسلم است دستآورد های نظام جمهوری اسلامی در این چهل سال واقعا فوق تصور می باشد اگرچه دشمن در تمام کمپانی های رسانه ای خود تمام سعی و تلاش می کند که رژیم شاهنشاهی را تبرئه کند و خدشه ای بر خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران وارد نماید ولی واقعیت مساله این است که هر چه دشمنان در این راستا تلاش کنند و بخواهند بکنند باز هم مردم ایران می دانند و تغییر و تحول ،  عزت ، سرافرازی ، عمران و آبادی این مملکت را که از برکت انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران لمس می کنند .

شهر عالیشهر بعنوان نمونه از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است چون شروع و بنای این شهر بعد از انقلاب از خدمات نظام جمهوری اسلامی است اگر چه ما هنوز از نظر زیر ساخت ها و امکانات رفاهی و ... به حد مطلوب نرسیده ایم و مشکلات بسیار زیاد است اما بنای این شهر که قریب به 27000 نفر جمعیت را در خود جای داده است این خود از برکات و خدمات بزرگ نظام جمهوری اسلامی ایران است .

 

دست آوردهای نظام در شرایط تحریم و 40 سال دشمنی ها ، کینه توزی ها ، عنادها و ... غلبه بر چالش ها در این 40 سال به رهبری امام خمینی (ره) و پس از آن به دستان توانمند مقام معظم رهبری و با اتحاد و وحدت مردم واقعا جای تحسین دارد . بنای تمام قدرتهای عالم از همان روزهای اول انقلاب بر اذیت و اضمحلال نظام بود و در پی آن بودند که از همان روز اول انقلاب را در نطفه خفه کنند ، بعد از آن هم با جنگ تحمیلی ، ترورها و تحریم ها تا به امروز تمام سعی و تلاششان این بوده است که نظام اسلامی ایران برچیده شود ولی واقعا مردم و مسئولین ما تا کنون با این چالشها مقاومت کرده اند و از اینها عبور کرده اند . امام راحل از همان ابتدا با تاسیس جهاد سازندگی و کمیته امداد و نهاد های محرومیت زدا را برای گسترش خدمات به ملت  تاسیس می کند و انصافا خدمات بسیار زیاد و ارزشمندی به این نظام نمودند .

 

امروزه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در زمینه های علمی ، فناوری ، هسته ای ، علوم هوا فضا ، علوم پزشکی ، نانو فناوری ، سلولهای بنیادی ، موشک ها و زمینه های نظامی پیشرفتهای چشم گیر و شگرفی داشته است . ایجاد زیرساخت های فنی ، مهندسی و صنعتی بسیار بزرگی که از برکت انقلاب در این مملکت به دست خود مردم  در شرایط تحریم و دشمنی به بهره برداری رسید . انتقال ارزشهای نظام به نسل دوم و سوم ، ارتقای جهش وار تاثیر گذاری در منطقه خاورمیانه و جهان ، ارتقاء کمی و کیفی مراکز علمی ( تعداد دانشگاه ها ، دانشجویان و اساتید پشرفت خوبی داشته است )

دشمن با رسانه های جدید به جنگ با دست آوردهای انقلاب آمده است و راه برون رفت از مشکلات کشور پای بندی به راهبرد های کلانی است که مقام معظم رهبری بیان نموده است از جمله اقتصاد مقاومتی که راه علاج تحریم ها و فساد هاست ، اگر دولت و مسئولین ما و قوای سه گانه در تمامی دوره ها به منویات مقام معظم رهبری واقعا عمل می کردند ما الان دچار این مشکلات نبودیم . ما منابع ملی بسیار زیادی داریم ، منابع نیروی انسانی جوانی داریم که می توانیم از این پیچ و گذرگاه تاریخی به خوبی عبور کنیم .

 

مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان نیروهای هوایی ارتش فرمودند : انقلابیون امروز ، ایستاده تر و آگاه تر و بصیر تر از انقلابیون روزهای اول انقلاب هستند ، ( جوانان امروز ما امام را ندیده اند و جنگ و گرفتاری ها را ندیده اند ولی در عین حال پای مقام معظم رهبری ایستاده اند و حاضر هستند در سوریه به جنگ بروند )

مبارزه با ظلم و فساد سخت است و مشکل و چالشی که ما الان داریم  فساد است ، فسادی که متاسفانه هم در شریانهای بعضی از مسئولین وجود دارد مانند رفاه طلبی و تجمل گرایی و هم مفاسدی که در برخی جاهای دیگر وجود دارد .

فساد همچون اژدهای هفت سر افسانه ها است که از بین بردن آن به راحتی امکان پذیر نیست اما حتما باید انجام بشود ، حتما باید روسای سه قوه تلاش کنند و با نشستن در کنار یکدیگر هم اطرافیان خود را اصلاح کنند و هم قوا را اصلاح کنند و این اصلاحات را به بدنه ی مدیران جامعه و ساختار اداری جامعه انجام دهند تا این مفاسد اقتصادی پیش نیاید .

مقام معظم رهبری فرمودند حرف مردم شکایت از فساد و تبعیض است . مردم بسیاری از مشکلات را تحمل می کنند اما از فساد و تبعیض شکوه دارند و آنرا تحمل نمی کنند . مسئولین باید خود را به زیور تقوا بیارایند و اطرافیان خود را اصلاح کنند و بیت المال مسلمین را در راه رفاه و عزت و شرافت مردم هزینه کنند . امسال هم به لطف الهی 22 بهمن از آن 22 بهمن های تماشایی خواهد بود .

 

در بابا شهر عالیشهر من تشکر می کنم از مدیرعامل محترم شرکت عمران عالیشهر که امروز در مصلی حضور یافتند و با نشستن پشت میز خدمت مشکلات و مسائل مردم را بررسی کردند و درخواست های ایشان را جوابگو بودند . مردم همواره دارای مسائل و مشکلاتی هستند که پیشنهاد دارم تا روزی را در هفته این عزیزان بعنوان روز ملاقات عمومی با مردم در نظر بگیرند تا مشکلات مردم برطرف شود . از همه ی مسئولین عالیشهر تقاضا دارم که برای ارتقاء شهر و استقرار ادارات در عالیشهر تلاش کنند در خصوص مشکلات فاضلاب که مشکل جدی مردم می باشد و معمولا ما در دفتر مراجعات زیادی در این خصوص داریم امید است فکر اساسی بشود ، توصیه می کنم هم شرکت عمران ، هم شورای شهر و هم شهرداری به این فکر بیافتند برای یک بار هم که شده مشکل فاضلاب شهر علی رغم هزینه های زیادی که دارد برطرف کنند ، مشکلات زیرساخت ها ، آسفالت بعضی کوچه ها و ... ؛

به مردم برسید و مشکلاتشان را برطرف کنید تا هم خدا و هم مردم از شما مسئولین راضی خواهند شد .    

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان