کد خبر : 958 | تاریخ انتشار : شنبه, 14 بهمن 1396 | بازدید: 592 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های نماز جمعه 13 بهمن 96 عالیشهر توسط حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محترم عالیشهر

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 13بهمن ماه 96 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد :

تقوای الهی یعنی ترس از خدا و خدا محورانه زندگی کردن و در پی رضای حق تعالی بودن است .

در ایام فاطمیه و ایام سوگواری شهادت اسوه ی زنان جهان عالم پاره تن پیامبر زهرای مرضیه (س) قرار داریم ، شهادت دردانه ی رسول گرامی اسلام را تسلیت عرض می کنم . در ادامه مباحث سبک زندگی دینی و اسلامی امروز نظری می اندازیم به خانواده ی زهرایی و فاطمی ، خانواده اسلامی از منظر زهرای اطهر (س) ، آنچه که مسلم است از نظر اهل بیت و بویژه از منظر زهرای اطهر ، خانواده کانون رشد و تکامل انسانهاست ، حضرت زهرا (س) خانواده ای را سالم و پایدار می داند که پایه های این خانواده را بر اساس عبودیت و بندگی خدا و عدالت ، ایثار ، محبت ، سازگاری زن و شوهر ، شناخت نقش ها ، تشریک مساعی زن و شوهر نسبت به یکدیگر ، جلب رضایت همسر و همه ی اینها توام با تربیت صحیح فرزندان با رویکرد خدا محورانه استوار باشد .

 اگر خانواده ها سالم باشند ، اجتماع نیز سالم می شود چرا که جامعه نیز از خانواد ه ها تشکیل می شود و خانواده ها هم از زن و شوهر آغاز می شود و سپس اولاد و فرزندان نیز در میان می آیند . رکود و صعود جوامع بشری مبتنی بر ثبات و پایداری و یا خدایی ناکرده اضمحلال خانواده هاست ، اگر در یک جامعه خانواده ها پایدار بودند و مملو از مهر ، محبت ، عشق ،ایثار و عاطفه باشند جامعه هم مملو از محبت خواهد شد و اگر خانواده ها محل کش مکش و درگیری ها ، بی مهری و بی محبتی ها باشد همین عوامل عقده ای می شود و در جامعه بروز پیدا خواهد کرد و جامعه را دچار مشکل می کند . در جوامعی که اولویت اول برای مادرها و زنان جامعه حضور در اجتماع باشد ، استقلال مالی باشد ، رقابت با مرد باشد و یا پدر در موضع ضعف باشد و یا فرزند سالاری در این خانواده حاکم باشد این نهاد ، نهاد مستحکمی نخواهد بود و متزلزل خواهد شد . هر زنی در خانه باید اصل مساله را مدیریت در خانه قرار دهد ، مدیریت خانواده یک هنر است و برای زنان جامعه ی اسلامی اولویت اول باید خانه و خانواده باشد بعد اجتماع و سر کار رفتن ، اسلام با سر کار رفتن زن مخالفت نمی کند اما زنان باید اولین اولویتشان شوهر و فرزندان باشد و نباید برای آنها کم گذاشت چون وظیفه ی اولیه ی زنان شوهرداری و خانه داری و تربیت فرزندان است . اسلام از طرفی تامین معاش ، مسکن ، لباس و مرکب و ... خانواده و زن را بر عهده ی مرد گذاشته است یعنی اولویت مرد این است که بیرون برود و کار کند و اولویت زن نیز این است که خانه داری کند و فرزندان را درست تربیت نماید .

قرآن یک سری اصول را برای خانواده صحیح و سالم ترسیم نموده است از جمله مساوات ، مودت ، آرامش در خانواده ، مهربانی در خانواده ، خوش رفتاری اعضای خانواده با یکدیگر ، عدالت در بین اعضای خانواده و تقوای الهی پیشه کردن ، اگر در خانوادهی تقوای الهی حکم فرما نباشد سنگ بر روی سنگ بند نمی آید ، تقوای الهی یعنی ترس از خدا ، اهل نماز ، دین و قرآن بودن .

 

در ایام مبارک دهه فجر پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران قرار داریم و امسال سی و نهمین سالروز پیروی انقلاب را پشت سر گذاشتیم و انشالله 22 بهمن امسال وارد چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران خواهیم شد . در آغاز دهه فجر یاد و خاطره ی امام راحل ، موسس و معمار عزیز انقلاب اسلامی  و همه ی شهدای انقلاب ، شهدای استمرار بخش انقلاب ، شهدای تحکیم بخش انقلاب ، شهدای دفاع مقدس ، شهدای ترور ، شهدای هسته ای ، شهدای مدافع حرم را گرامی میدرایم که همه و همه برای تحکیم انقلاب در راه خدا به شهادت رسیدند .

برگزاری مراسمات با شکوه دهه فجر هر سال نسبت به سال گذشته اهمیت بیشتری پیدا نموده است و لازم است که ما مراسمات و جشن ها و برنامه های با شکوه دهه فجر را برگزار کنیم و نباید فقط جشن خالی و تنها باشد بلکه مراسمات باید با محتوای ارزشمند  باشد چون لازم است که ما هر سال انقلاب و ارزشهای انقلاب و واقعیت های انقلاب را بازخوانی داشته باشیم به دو دلیل عمده

اولا شناخت چهره واقعی رژیم فاسد ستم شاهی که بیشتر به نوکری حلقه به گوش برای غربی ها و به ویژه برای آمریکای جنایتکار بود . در دهه فجر باید ما به جوانانمان تفهیم کنیم که رژیم ستم شاهی چه ظلم هایی که نکرد ! چه جنایتهایی که نکرد ! چه ذلت هایی که برای ملت نیاورد ، الان یک عده در فضاهای مجازی متاسفانه دارند رژیم ستم شاهی را تطهیر می کنند ، البته همه ی ما اذعان داریم و خود مقام معظم رهبری هم بعنوان سکان دار نظام جمهوری اسلامی ایران این مساله را اشاره کرده اند که ما مشکلات و گرفتاری داریم و نظام ما یک سری کم بود ها و نواقصاتی دارد ، یک سری عیبهایی در مدیران ما وجود دارد از جمله اشرافی گری و مفاسد اقتصادی این مشکلات متاسفانه وجود دارد ولی این دلیل نمی شود که بعضی ها رژیم تا بن دندان مسلح علیه مردم و نوکر حلقه به گوش استکبار را تطهیر کنند . امام خمینی (ره) در جایی بیان فرمودند که : در ذلت آن روز ملت ایران (دوران ستم شاهی) همین بس که بر اساس لایحه کاپیتولاسیون یک سگ آمریکایی بر شاه ایران شرف داشت و اگر کسی متعرض سگ آمریکایی می شد باید در ایران محاکمه می شد و اگر یکی از مستشاران آمریکا به شاه ایران متعرض می شد کسی حق دخالت نداشت .

امام خمینی (ره) انقلاب را برای همین ایجاد کرد که این ذلت ها و این نکبت ها و بد بدختی ها را از جامعه رخت بر بندد . بیش از 60000 مستشار نظامی آمریکایی در مملکت ما بودند و در شریان های حساس این حکومت از جمله اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی ، نظامی و حتی عزل و نصب وزرا و مسئولین دخالت داشتند . لذا دهه فجر فرصتی است برای بازخوانی ذلت و گرفتاری و نکبت و بدبختی مردم ایران در دوران خاندان منحوس پهلوی

 دومین دلیل که ما باید دهه فجر را گرامی بداریم و بازخوانی کنیم به این دلیل است که آثار و برکات مادی و معنوی انقلاب را یادآور شویم ، با همه ی تحریم ها ، جنگها ، گرفتاری ها که در این 40 سال دشمن یک شب برای ضربه زدن بر ما آرام نخوابیده است و هر چه می توانسته به خیال خود به این انقلاب ضربه زده است ، کوتای نوژه ، جریان حمله طبس ، مشکلات کردستان ، اختلافات اقوام ، هواپیمای مسافر بری ما ، هشت سال جنگ تحمیلی ، ترور دانشمندان هسته ای ، جلوگیری از موفقیت های ما ، تحریم ها و ...  از جمله اقدامات دشمن بر علیه این نظام بوده اما خوشبختانه موفق نبوده اند و این از برکات و خدمات انقلاب است .

همه ی مسئولین ما اگر خدمت و کاری انجام داده اند کاری به این دولت و آن دولت ندارد بلکه همگی از برکات و خدمات و در سایه خون شهدای این انقلاب بوده است و اگر هم کوتاهی کرده اند خیانت به خون شهدا و ملت و به امام کرده اند . پس وظیفه ماست که این واقعیت ها و حقایق را برای نسل سوم و چهارم انقلاب بیان کنیم . لذا دهه فجر دهه طلوع انقلاب است ، دهه فجر دهه پای ریزی عزت اسلام و مسلمین است ، دهه فجر تجدید میثاق ملت با انقلاب و با رهبری انقلاب و با مقام معظم رهبری است .

 

فرمایشات ارزشمند مقام معظم رهبری در درس خارج خودشان که در رابطه با مصائب جهان اسلام و به ویژه حضور و گسیل دادن داعش از سوی استکبار در منطقه مظلوم افغانستان بیان داشتند : هدف آمریکا از انتقال داعش به افغانستان توجیه حضورش در منطقه و ایجاد حاشیه امن برای رژیم صهیونیستی است . هدف اصلی استکبار مشغول سازی مسلمانان منطقه با کشتار یکدیگر و فراموشی مساله اول اسلام یعنی فلسطین و نیز حوادث دردناک منطقه همچون تهاجم آل سعود به یمن و فجایع آن است .

بعد از شکست داعش در عراق و سوریه و در لبنان ، استکبار جهانی و آمریکا برنامه ریزی کردند و نخاله های باقی مانده داعش را به سمت افغانستان گسیل دادند تا هم مامنی برای آنها باشد و هم حضور خود را توجیه کنند . آمریکایی ها برای حضور در منطقه باید یک نا امنی ایجاد کند و بهانه ی آنها هم حضور داعش است در حالی که چه کسی است که نداند داعش گربه ی رقصان آمریکاست ؟ خودشان آنها را بوجود آوردند و برای اینکه داعش به غرب بر نگردد تا در آنجا نا امنی ایجاد کند آنها را به این منطقه گسیل دادند تا هم سر گرم باشند و هم برادر کشی مسلمانان همچنان استمرار پیدا کند و هم برای ادامه حضور غاصبانه و اشغال گرانه آمریکا در منطقه توجیه باشد .

 

19 بهمن ماه مصادف است با روز نیروی هوایی ارتش مقتدر و قهرمان جمهوری اسلامی ایران که در چنین روزی با حضور در محل سکونت امام همافران نیروی هوایی ارتش با عزت و اقتدار با امام تجدید پیمان کردند و در واقع شور انقلابی خود را نشان دادند .

 

نکته آخر در باب شهر عالیشهر یک تذکر بدهم به همه ی مسئولین محترم شهر ضمن تقدیر و تشکر از همه ی تلاش ها و زحماتی که هم شورای اسلامی ، هم شهرداری و هم شرکت عمران و همه ی عزیزان در شهر که تلاش های زیادی برای ایجاد روحیه ی نشاط و شادابی در جامعه انجام می دهند اما باید این نکته را عرض کنم که کسی با برگزاری نمایشگاه مخالف نیست که مردم بتوانند با وجود تورم و گرانی اجناس با قیمت مناسب تری خرید کنند چه در بازار هفتگی و یا نمایشگاه اما دو نکته را باید دوستان توجه کنند اول باید مصلحت هم مردم و هم بازاریان را لحاظ کنند ، با انجام کارهای کارشناسی بدانند که وجود بازار هفتگی در چه روز به نفع مردم و بازاریان است چون رونق هر شهری با بازاریان و کسب و کار است و نکته دوم مساله عفاف و حجاب است ، برادران و خواهران و مسئولین محترم کسی با برگزاری نمایشگاه ها و همایش ها و جشنواره هایی که برگزار می شود مخالف نیست اما باید با حفظ اصول و ارزش ها باشد . مردم نشاط و شادابی می خواهند و حتی اسلام هم به شادی و شادمانی توصیه کرده است اما نباید به قیمت گناه و معصیت باشد . اگر می خواهیم جشنواره ای از اقوام ایرانی برگزار کنیم ، اقوام ما اقوام غیور ، مومن و متدینی هستند مبادا خدایی ناکرده بنام جشنواره اقوام و یا بنام جشن عمومی ارزشهای دینی و حجاب و عفاف و عفت عمومی زیر سوال برود ! ما شهید ها داده ایم ، در همین شهر ما در کنار مصلی 5 شهید گل گون کفن آرمیده اند پس باید ارزشها را حفظ کنیم و مبادا با موسیقی های مبتذل و اختلاط زن و مرد به اسم جشنواره خدایی ناکرده ارزش های دینی و اسلامی زیر سوال برود و به حجاب و حجاب دارها توهین بشود این نباید باشد . ما انقلاب کردیم تا دین و ارزشهای دین، عفاف ، حجاب و عفت  پا برجا بماند .

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان