کد خبر : 949 | تاریخ انتشار : شنبه, 30 دی 1396 | بازدید: 657 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های 29 دی ماه 96 عالیشهر توسط حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محترم شهر

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 29دی ماه 96 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد :

تقوای الهی یعنی ترس از خدا و رعایت حلال و حرام و باید این تقوا در همه ی ابعاد و زمینه های زندگی از جمله زندگی خانوادگی ، اجتماعی ، فردی و سیاسی بروز پیدا کند .

در ادامه سلسله مباحث خطبه های گذشته در باب  سبک زندگی دینی اسلامی به  عوامل تحکیم خانواده توجه چرا که زن و شوهر خانواده را می سازند ، و خانواده ها اجتماع را می سازند پس اگر خانواده مستحکم باشد و رفتار و ارتباط اعضاء خانواده با همدیگر مناسب باشد خانواده ، خانواده آرامی است و اگر همه ی خانواده ها آرام باشند جامعه هم جامعه ای آرام و ایده آلی خواهد شد .

یکی از اصولی که در خانواده مایه آرامش و عزت است محبت و مودت اعضاء به یکدیگر می باشد .  محبت باعث تقویت بنیان خانواده می شود و باید این محبت را ابراز نمود .

نکته دوم اینکه مسائل و مشکلات محیط کار را نباید به درون خانه کشاند و به محض ورود به خانه باید تمام مشکلات و گرفتاری ها را دم در بیرون گذاشت .

نکته سوم اینکه هم زن و هم مرد باید از لحاظ آراستگی و زیبایی به خود توجه کنند و در نحوه حرف زدن و لباس پوشیدن باید آداب معاشرت را رعایت نمود . متاسفانه در زمان کنونی در بعضی موارد به گونه ای شده است که زنان هنگام بیرون رفتن یک ساعت به خود می رسد و مرتب می کند اما همین زن در خانه برای همسرش نا مرتب و نا آراسته است . زینت و آرایش زن باید در خانه برای همسرش باشد نه بیرون از خانه برای نامحرمان باشد . توصیه ی اسلام این است که زیبایی و زینت زن و شوهر فقط باید برای یکدیگر باشد . زن و شوهر باید با هم زیبا صحبت و گفت و گو کنند . زن شوهر باید به نظرات معقول و مشروع هم احترام بگذارند .

نکته چهارم اینکه باید محیط خانواده را از دخالت های دیگران خالی کنید و اجازه ندهید کسی در امر زندگی زن و شوهری شما دخالت کند ولو از نزدیکترین افراد زندگی شما باشند چرا که این گونه دخالت ها در زندگی ایجاد مشکل می کند . زن و شوهر باید تمام گرفتاری های خود را در وهله ی اول در فضایی مملو از صفا و صمیمیت بین خودشان حل کنند .

نکته پنج از عوامل تحکیم خانواده توجه به اقتصاد و معیشت خانواده است . مرد وظیفه دارد در حد توانش از راه حلال و مشروع نان زن و بچه را تامین کند و نفقه خانواده را بپردازد . امکاناتی مانند مسکن ، پوشاک ، خوراک و مرکب و ... را برای خانواده آماده کند .

نکته ششم برنامه ریزی مناسب برای تفریح ، قدم زدن ، هوا خوری و مسافرت خانواده است . هر از چند گاهی تفریح و سفر و زیارت برای خانواده لازم است .

نکته هفتم توجه به تحصیل و کسب معرفت و آگاهی اعضاء خانواده باید مد نظر قرار گیرد . و باید توجه داشت که خیلی ها حسرت همین زندگی شما را می خورند ، همین زندگی شما که تصور می کنید مملو از گرفتاری و مشکل است پس به زندگی خود بچسپید ، غصه و غم نداشته ها را نخورید و به آنچه که دارید شاکر باشید .

نکته آخر اینکه بهترین عامل استحکام خانواده و نشاط و محبت در خانواده نماز اول وقت است . هیچ انسان و هیچ خانواده ای در این دنیا بدون گرفتاری و مشکل نیست ، راهکار برون رفت از همه ی این مشکلات را خداوند در صبرو نماز می داند . نماز به انسان آرامش می دهد و موجب زندگی آرام می شود .

 

حادثه ی دلخراش سانحه ی نفت کش سانچی را پشت سر گذاشتیم که باعث جان باختن تعدادی از عزیزان هم وطن و بزرگوار ما شد و غریبانه و مظلومانه در دل آبها و اقیانوس آرام ، آرام گرفتند ، حادثه ی تلخ و غمباری بود برای ما و به ویژه خانواده های این عزیزان که تسلیت مجدد عرض می کنیم  به ویژه به خانواده ی این عزیز هم استانی و هم شهری مرحوم سید ابوذر نظامی تسلیت عرض می کنم . از مسئولین درخواست داریم که دقت بیشتری شود و بالاخره زوایای این حادثه روشن شود چون هنوز بعضی از مباحث برای ما و خصوصا خانواده های ایشان مجهول است . مقام معظم رهبری نیز با بیان جملاتی در این خصوص تسکینی بر درد ها و آلام این عزیزان را نمودند و بیان فرمودند : این عزیزان در راه انجام وظیفه و خدمت به کشور خود جان باختند و این افتخار بزرگی است .

 

فصلی نو و جدید در نهاد مقدس نماز جمعه  با پایان مامویت قریب به دو دهه حاج آقا تقوی ریاست محترم سابق شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور که زحمات و تلاش های بسیار زیادی را برای گسترش این نهاد ارزشمند و مقدس متحمل شدند و آغاز ماموریت حاج آقا علی اکبری بعنوان ریاست جدید شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور که از سوی مقام معظم رهبری منصوب شدند  آغاز شده است که امیدواریم انشالله تحولات شگرفی به ویژه در بخش نرم افزاری و محتوایی نماز جمعه ایجاد بشود . هم اکنون بیش از 900 نماز جمعه هم زمان در سراسر کشور برگزار می شود . از ابتدای انقلاب تا به حال افتخار نظام این بوده است که مرتب در هر شرایطی نمازهای جمعه برگزار شده و تعطیل نشده است حتی دوران دهه 60 که انفجارهای پی در پی در نمازهای جمعه رخ می داده است و حتی امامان جمعه را به شهادت میرساندند و این نشان دهنده عظمت و اهمیت این نهاد ارزشمند و این عبادت سیاسی و مهم است . نماز جمعه ترکیبی از تقوا و سیاست است ، نماز جمعه یک قرار گاه فرهنگی است و امام جمعه فرمانده این قرار گاه است و وظیفه ی اصلی این نماز جمعه تبیین است ، پاسخ به نیازها و جذب جوانان از وظائف ائمه جمعه است . نماز جمعه محل وحدت و راه عبور از بحران هایی همچون جنگ ، فتنه ها و ... است و آنچه که در نماز و نهاد جمعه  لازم است  قوت ، صداقت و رابطه ی مستقیم با مردم است . در نمازهای جمعه مسائل ، مشکلات و خواسته ها و گرفتاری های مردم بیان می شود . به صوررت کلی توصیه به مسئولین و توصیه به کارگزاران نظام البته با رعایت مصلحت جامعه از وظائف ائمه جمعه است . یکی از هجمه هایی که همیشه دشمن علیه نماز داشته است و هنوز هم دارد به خاطر صداقت و حقیقت گویی بعضی از ائمه جمعه بزرگوار است .

در این جا لازم هم می دانم که از تمامی عزیزان ستاد نماز جمعه شهر عالیشهر صمیمانه تقدیر و تشکر نمایم و همچنین از تمامی شما نمازگزارن شهر عالیشهر و روستاهای همجوار که هر هفته زحمت می کشید و شرف حضور پیدا می کنیم هم تقدیر و تشکر می کنم .

 

نکته دیگر سخنان مهم ، ارزشمند و راهبردی مقام معظم رهبری در جمع مردم قم در 19 دی ماه بود که کلیاتی از برداشت های معظم له این گونه است : توجه به دشمنی دشمنان ، همگی می دانیم که ما دشمن داریم و این که بعضی ها می گویند ما دشمن خارجی نداریم این غفلت و ساده انگاری است . و دوم دفاع از حقوق مظلومین و مردم بی دفاع خصوصا قشر ضعیف جامعه مورد تاکید رهبری است . رهبری توصیه کردند که به وضع معیشت مردم برسید ، مشکل فقر و تورم را حل کنید ، بالاخره امکانات نظام در دست مسئولین است و باید برنامه ریزی کنند . از طرفی ما مشکلات داخلی داریم درست است که در اتفاقات اخیر بخشی زیر سر استکبار و صهیونیزم و مثلث شوم غربی – عربی – ابری بود اما مقام معظم رهبری فرمودند مگس روی زخم می نشیند ، اگر جایی از بدن شما زخم نباشد مگس بر روی آن نمی نشیند پس مسئولین باید زخمهای جامعه را خوب کنند ، ما در کشور ضعف داریم و باید این ضعفها را حل کرد ، تورم ، گرانی ، فساد و اختلاس در بعضی از شریانهای اقتصادی جامعه همگی از مشکلات و ضعف های ماست .

 

دیدار مهمانان سیزدهمین دوره ی اجلاس بین مجالس کشورهای اسلامی با مقام معظم رهبری بوده است که در این روزهای اخیر اتفاق افتاد و نکات مهمی را معظم له بیان کردند از جمله فرمودند که ما در جنگ نرم هم می توانیم استکبار را شکست دهیم . چطور ما در جنگ سخت و در سوریه در عراق و لبنان و غزه توانستیم دشمن را شکست دهیم پس در جنگ نرم هم می توانیم و لزوم توجه جهان اسلام به مسائل اصلی خود و مسئله مهم فلسطین است .

 

نکته ی آخر سه شنبه 3 بهمن ماه و 5 جمادی الاولی مصادف است با روز ولادت با سعادت عمه سادات قهرمان و پرستار شیرزن کربلا حضرت زینب کبری (س) و روز پرستار و بهورز که من به همین مناسبت تبریک و تهنیت عرض می کنم این مناسبت را و به همه ی پرستاران و بهورزان هم تبریک و هم عرض خدا قوت داریم .

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان