کد خبر : 922 | تاریخ انتشار : شنبه, 11 آذر 1396 | بازدید: 660 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های 10 آذر 96 عالیشهر توسط حجت الاسلام میرزایی امام جمعه موقت شهر

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 10آذر ماه 96 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین میرزایی  امام جمعه موقت شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد :

 در گرو مراعات تقوای الهی انسان پله های ترقی و سعادت را یکی پس از دیگری طی خواهد کرد .

امام رضا (ع) نتیجه و اثر تقوا را به این گونه عنوان میفرمایند که هر کس حریم و حدود خداوند را حفظ کند و در یک کلام تقوای الهی را مراعات کند حرمت خودش نیز حفظ می شود و مورد احترام قرار می گیرد و هر کس خداوند را اطاعت کند ، اطاعت می شود . در سایه سار تقوای الهی انسان قرب و اجر پیدا می کند و مقام و منزلتش بالا می رود . اگر چه مراعات تقوای الهی سخت است اما میوه آن شیرین است و هنگامی که انسان زندگی خود را بر محوریت رضایت الهی پای ریزی می کند قطعا در بعضی از جاها باید مخالف هوای نفس خود عمل کند اما چون او رضایت الهی را می بیند پس قطعا نتیجه آن یک میوه بسیار شیرینی است .

نفس ، طینت و سرشت انسان یک طینت بسیار حساس و مهم است ، چهار نفس در سرشت و طینت انسان وجود دارد که هر کدام از این نفوس در وجود ما قوت پیدا کند ضعف قوه ی دیگر را ما شاهد هستیم ، بر اساس قرآن کریم انسان دارای چهار نفس است که این نفوس عبارتند از :

1 - اولین نفس در وجود و سرشت ما نفس ملهمه است که این نفس ، نفسی است که در هنگام کارهای خیر و کارهای شر و گناه ما را با خبر می کند و الهام می دهد . انبیاء و اوصیای الهی و شریعت و دین آمد تا به انسان ها بفهمانند راه و گمراهی چیست و اگر از این مسیر حرکت کنید به فلاح و رستگاری می رسید و اگر از غیر این مسیر بروید به شقاوت و بدبختی می رسید و این وظیفه را نفس ملهمه بر عهده دارد .

2 – نفس لوامه دومین نفسی است که در طینت ما وجود دارد و ملامت گری می کند ،  در هنگام شرف گناه این نفس می تواند انسان را از مسیر گناه باز دارد و از طرفی دیگر نیز بعد از اینکه انسان مرتکب گناه شد او را ملامت و سرزنش می کند که چرا این گناه را مرتکب شدی ؟

3 – نفس سوم در سرشت ما انسانها نفس اماره است ، این نفس ما را به گناه ، دوری از خدا و غفلت سوق می دهد . شیطان و سپاه او همواره در کمین انسانهاست . این نفس در وجود ما کمک کار شیطان و به دام انداختن انسانها در هوا و هوس و معصیت است .

4 -  در مقابل نفس اماره نفس دیگری به نام نفس مطمئنه قرار دارد که خوش به سعادت دارنده چنین نفسی ، این نفس در وجود ما به واسطه ی تقوای الهی و یاد خداوند حاصل می شود .

 

امروز جمعه 10 آذر ماه و 12 ربیع الاول مصادف است با آغاز هفته ی وحدت میان مسلمانان جهان که به روایت اهل سنت این روز سالروز ولادت نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و به روایت ما شیعیان 17 ربیع الاول می باشد که این حد فاصل قریب به یک هفته بعنوان هفته ی وحدت نام گذاری شده است . امام راحل با آن تیز بینی ، فراصت و هوشیاری می خواست قلوب مسلمانان جهان را متحد کند هر چند دست هایی نگذاشتند و نمی خواهند این وحدت شکل بگیرد اما ما باید بدانیم که میراث نبوت را قدردان باشیم و اگر این قدر دادنی وجود نداشته باشد ما به جهلت و ظلمت سقوط خواهیم کرد . پیام هفته ی وحدت این است که با دست اتحاد و ذهن هوشیار در سایه سار دستورات پیامبر و عترت پاکش مجال تفرقه افکنی را از بیگانگان و دشمنان بگیریم . دشمنان اسلام نمی خواهند این وحدت شکل بگیرد و این شعار تفرقه بیانداز و حکومت کن را در ذهن دارند . امروزه دشمن مهمترین تسلیحات نظامی خود را در ضمن همین شعار به فروش می رساند ، مسلمان را در مقابل مسلمان قرار می دهند و نفع و سودش هم قطعا به جیب دشمنان می رود .

این روز همچنین مصادف است با شهادت آیت الله سید حسن مدرس که سالروز شهادت این بزرگوار بعنوان روز مجلس شورای اسلامی نیز نام گذاری شده است ، آیت الله مدرس کسی بود که با استقامت و زیر بار ظلم و ستم نرفتن خود به همه ی ما درس استقامت و صبر را داده است .

 

شنبه 11 آذر ماه مصادف است با شهادت میرزا کوچک خان جنگلی که این سردار ملی و مردی بزرگ و وطن پرست ، مبارزی ملی ، شجاع و با غیرت بود و این بزرگواران اسطوره های مقاومت هستند و با استقامت و ایستادگی جلوی استکبار و بیگانگان اثبات کردند که ایران و ایرانی کسی نیست که بخواهد حتی یک وجب از خاکش را تقدیم دشمن کند . درسی که شهدای ما در دوران هشت سال دفاع مقدس به ما دادند که استقامت می کنیم ، جان می دهیم ، خون می دهیم ولی حاضر نیستیم یک وجب از خاکمان را به دست بیگانگان بدهیم و این پیام استقامت و جبهه مقاومت است .

 

یکشنبه 12 آذر ماه مصادف است با تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که این قانون بسیار ارزشمند و دقیق را افراد بسیار خبره ای آنرا نگاشتند و در چنین روزی به تصویب رسید . توقع مردم و جامعه این است که قانون باید به صورت مساوی بین همه مراعات شود چرا که قانون ما هیچ گونه ضعفی ندارد ، قانون ما از جمله قوانینی است که هیچ گونه خدشه ای در آن راه پیدا نمی کند اما ما در بعضی از جاها در اجرا ضعف داریم و این اعتراف تلخ را باید داشته باشیم که در بعضی از برخوردها قانون به آن گونه که باید اجرا شود ، نمی شود .

این روز همچنین روز جهانی معلولین نیز می باشد که هدف از تعیین این روز ارتقاء رشد اذهان عمومی است نسبت به این افرادی که اگر چه به حیث ظاهر از اعضاء و برخی از جوارح ناقص هستند اما ذهنی قوی و سرشار دارند که مقام معظم رهبری می فرمایند وقتی نفس قوی باشد باکی از این نیست که جسمش علیل باشد ، انسان به روح انسان است . این روز بهانه ای می شود که مسئولین بیشتر پیرامون احتیاجات این قشر دقت کنند تا بخشی از نیاز های اولیه و ضروری این قشر تامین شود .

 

دوشنبه 13 آذر ماه مصادف است با روز بیمه و چهارشنبه 15 آذر ماه و 17 ربیع الاول مصادف است با ولادت نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) و ولادت با سعادت امام صادق (ع) که جا دارد شخصیت پیغمبر اسلام تبیین شود . پیغمبری که شخصیت زمخت برخی از مشرکین مکه هنگامی که با خلق کریمانه پیامبر مواجه می شدند تبدیل به گل می شد ، برخورد های کریمانه ی پیامبر باعث می شد که مردم به اسلام جذب شوند . سنت و سیره ی پیامبر که امروز در بین ما بخش از آن غریب و مهجور است باید بیان شود .

 

پنجشنبه 16 آذر ماه مصادف است با روز دانشجو این روز بعنوان روز مقاومت و ایستادگی دانشجویان در برابر استعمار غرب و استبداد است . هنگامی که دانشجویان از اهدف سفر نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا به ایران مطلع شدند مقاومت و استقامت کردند و بعد از آن هم اعتراض نمودند و این اعتراضات به آن جا رسید که بر روی دانشجویان ما توسط مزدوران رژیم ستم شاهی رگبار بستند و تعدادی به شهادت رسیدند و تعدادی هم مجروح شدند .

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان