کد خبر : 913 | تاریخ انتشار : شنبه, 27 آبان 1396 | بازدید: 632 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های نماز جمعه 26 آبان 96 عالیشهر توسط حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محترم شهر

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 26 آبان ماه 96 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد :

تقوای الهی دژ مستحکمی برای انسان در مقابل فشارهای هوا و هوس و خواهش های درونی و نفسانی است . پیامبر گرامی اسلام فرمودند : کسانی که شاهد هستند به همه ی غائبان امت خبر بدهند که با برکت اسلام گرفتاری های دوران جاهلیت از شما بر طرف شد و فخر فروشی و تفاخر بی جا که به هم داشتید با آمدن اسلام از بین رفت . ای مردم شما از اولاد آدم هستید و آدم هم از خاک بوده است . (همگی از خاک هستید پس مغرور و فریفته به هیچ چیز نشوید ) بلکه گرامی ترین و بهترین شما نزد خداوند با تقوا ترین شماست . ( هر کس تقوای بیشتر داشته باشد نزد خدا گرامی تر است و کاری به عرب و یا عجم بودن ندارد ) معیار و ملاک ارزش گزاری قوم ، قبیله و فامیل که اعراب جاهلی به آن توجه داشتند و فخر فروشی می کردند  نیست بلکه معیار و ملاک واقعی تقوای الهی است و همین تقوا است که انسان را برای سفر مرگ و قبر آماده می کند و انسان را وادار می کند که گناه و معصیت مرتکب نشود و به راه انحراف نرود .

امام حسن مجتبی (ع) در لحظات آخر عمر شریفشان خطاب به یکی از اصحاب فرمودند : جناده خودت را آماده کن که سفری در پیش داری (سفری پر از خوف ، خطر ، دور و دراز در پیش داری به نام قبر و قیامت) قبل از اینکه عجل تو فرا برسد توشه بردار ( زاد و توشه ی این راه دور و دراز را آماده کن ) و بدان که تو به دنبال دنیایی ( برای کسب زخارف و مطاع دنیا تلاش می کنی ) اما غافل از اینکه مرگ نیز به دنبال تو می آید . بدان که در حلال دنیا حساب است و باید حساب پس بدهی و اگر خدایی ناکرده حرامی از دنیا را جمع و کسب کنی عقاب و عذاب الهی در پیش دارد . ( ریال به ریال پولی که به خانه ی ما می آید حساب و کتاب دارد و جواب پروردگار عالم را باید بدهیم ضمن اینکه پول حرام در همین دنیا نیز دامن ما را می گیرد ، ممکن است چهار روز بخورد اما جایی حلقوم او را می گیرد و این پول را جاهایی خرج می کند که نباید کند ) و در جاهایی که شبهه داری و نمی دانی که این لقمه حلال است یا حرام باید احتیاط کنی ، برای کارهای دنیا خیلی خود را اذیت نکن و عذاب نده ، تصور کنی خیلی زنده خواهی بود اما برای کارهای آخرت فرض کن که فردا می خواهی بمیری . ( اگر این تصور در ما ایجاد شود دیگر گناه نمی کنیم و پول حرام جمع نمی کنیم )  ای انسان می خواهی عزت پیدا کنی نه با فامیلت و نه با اطرافیانت و می خواهی قدرت و عظمت پیدا کنی نه با قدرت ظاهری پس از ذلت گناه بیرون برو (گناه انسان را ذلیل می کند و آبروی انسان را می برد و گناه عزت انسان را لکه دار می کند ) بزرگترین عزت این است که طاعت خداوند کنی و مطیع خداوند باشی ( انسان تا عبد نشود  با عزت نمی شود ، عزت های دنیایی ظاهری  است اما عزت های الهی همیشه انسان حرمت و احترام دارد) بالاترین عزت ، عزتی است که انسان وصل به خدا بشود و از ذلت گناه درآید و تحت پروردگار عالم برود .

 

از همه ی هیئت ها ، تکایا ، مساجد و حسینیه ها که در این دو ماه محرم و صفر مراسمات عزادری اهل بیت عصمت و طهارت را الحمد الله به نحو احسن  در شهر عالیشهر و روستاهای همجوار برگزار کردند تقدیر و تشکر می کنم . همچنین از مداحان اهل بیت ، خطبا ، سخنرانان محترم و تمامی عزاداران و کسانی که در این راستا تلاش کردند و زحمت کشیدند صمیمانه تقدیر و تشکر می نمایم .

 

دوشنبه 29 آبان ماه و اول ماه ربیع الاول مصادف است با هجرت رسول گرامی اسلام از مکه به مدینه و حادثه ی مهم لیله المبیت شبی که امیر المومنین (ع) با کمال افتخار و ایثارگری به جای پیامبر خوابید و آغاز مبدا سال هجری نبوی شد و همچنین این روز مصادف است با آغاز هفته ی بسیج که گرامی میداریم یاد و خاطره ی همه ی شهدای عزیز و بزرگوار بسیجی و همچنین ایثارگری بسیجیان و هفته ی بسیج فرصت خوبی برای زنده نگه داشتن روح بسیج و روحیه ی بسیجی در میان ملت و واقعا ملت و سرزمین ما تا روحیه ی بسیج و بسیجی دارد انشالله هیچ قدرتی حریف این نظام و مملکت نخواهد شد .

 

تبلور نوع دوستی در حد اعلا مردم ایران در این حادثه ی اخیر زلزله غرب کشور را شاهد بودیم ، گرچه این یک حادثه ی بسیار تلخی بود و بیش از 400 نفر از هم وطنان ما زن و کودک زیر آوار از دنیا رفتند و چند هزار نفر نیز مجروح شدند و خیلی خانه ها ویران و خیلی زیرساخت ها تخریب و واقعا بلایی سخت و بزرگ بود . این حادثه برای ما درس است که در ساختمان سازی واقعا باید دقت لازم را نمود ، ما نظام مهندسی و این همه ناظرین و بازرس ها داریم ولی متاسفانه در این زلزله ها شاهد هستیم که متاسفانه خیلی از این تلفات را با انجام نکات ایمنی میشد که کمتر از این نمود .  اگر ساختمانها محکم ساخته می شد و ناظرین ما دقت لازم و بیشتری می نمودند قطعا تعداد تلفات و مجروحین ما کمتر از این آمار بود و این درسی است که اول باید مسئولین ما دقت کنند و بعد افرادی که دست اندر کار امر ساخت و ساز هستند باید توجه کنند .

 

مقام معظم رهبری بلافاصله در این حادثه پیام دادند و با بازماندگان ابراز هم دردی نمودند و توصیه های اکید و ویژه ای در این خصوص داشتند و حتی سران کشور را احضار کردند تا هر چه بهتر به این عزیزان خدمات داده شود و الحمد الله روح نوع دستی و برادری باز در میان مردم ایران جلوه ی دیگری پیدا کرد و از همه جای کشور کمک های نقدی و غیر نقدی جمع شده است .

 

در خصوص کمک به زلزله زدگان حضرت امام خمینی (ره) جمله ای دارند به این مضمون که : راضی نشوید که شما و اطفال عزیزتان در آسایش باشند و خواهران و برادران و عزیزان آنان در رنج و  مشقت به سر برند . این عزیزان در این سرما نیاز مبرم به اسباب و وسائل مورد نیاز دارند که همگی در این امر خیر شرکت کنیم .

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان