کد خبر : 909 | تاریخ انتشار : شنبه, 20 آبان 1396 | بازدید: 613 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های 19 آبان ماه 96 توسط حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محترم عالیشهر

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 19آبان ماه 96 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد :

از لوازم تقوای الهی کنترل چشم ، گوش ، زبان ، قلب و تمامی اعضاء و جوارح بدن می باشد چرا که انسان در سایه ی تقوای الهی خود را از هوا و هوس و وسوسه های شیطان مصون می نماید و از انحرافاتی که در زندگی ممکن است هر انسانی دچار شود نجات می یابد .

امام باقر (ع) فرمودند : ستون های اسلام بر پنج محور و ستون استوار شده است ، نماز ، زکات ، روزه داری ، انجام مناسک حج و ولایت محمد و آل محمد (ص) ، سپس فرمودند که این پنچ مورد همگی مهم و ارزشمند هستند اما هیچ کدام به اندازه ولایت ارزشمند نیست و اهمیت ندارد چرا که اگر ولایت نباشد حجی و نمازی برگزار نمی شود و همه ی اینها در اثر وجود حکومت اسلام و الله می باشد . بدون ولایت نماز ، روزه ، زکات و حج انسان قبول نمی شود . در ادامه ی این حدیث امام باقر (ع) فرمودند ولایت از همه ی اینها افضل می باشد زیرا ولایت کلید نماز ، زکات ، حج و روزه داری است . والی و امام مردم را با نماز آشنا می کند اگر امام معصوم نباشد مردم چگونه می خواهند نماز را فرا بگیرند ؟ مردم حج  و انجام مناسک حج را باید چگونه یاد بگیرند ؟ مردم چگونگی روزه گرفتن و پرداخت خمس را باید از چه کسی یاد بگیرند ؟ بنابراین همه ی ما موظف هستیم که ولایتمدار باشیم و در تاریخ اسلام یکی از افرادی که حقیقتا ولایتمدار واقعی بوده و مصداق بارز و اسوه ارزشمندی در ولایتمداری تاریخ اسلام داشته جناب جابر ابن عبدالله انصاری است . شخصیت بسیار والا و ارزشمندی دارد و اربعین با نام جابر ابن عبدالله انصاری عجین شده است . شخصیتی ارزشمندی که با دین داری ، تقوا و مرزبانی از احکام الهی ، یاری حق و عدل ، آزادگی و ستم خواهی و ستم ستیزی و حمایت همه جانبه از پیامبر و ائمه و سرانجام با نشان دادن ولایتمداری عملی و آمدن با پای پیاده به زیارت قبر امام حسین (ع) در اربعین ولایتمداری خود را نشان داد و با این کار خودش و حضورش در روز اربعین در کنار مزار ابا عبدالله الحسین (ع) در واقع به تاریخ تشیع حرکت داد و سرعت مکتب تشیع را بیشتر نمود .  جابر و پدرش عبدالله از حامیان و میزبانان مسلمانان مهاجر بودند که از ظلم و ستم و شکنجه های مشرکین از مکه به مدینه هجرت کردند .

جابر به دلیل نابینایی و کهولت سن نتوانست با امام حسین (ع) همراه شود و در مدینه ماند و لذا توفیق پیدا نکرد در مقابل لشکر جهالت عمر سعد مبارزه کند اما ایشان عشق و ارادت خود را به اهل بیت نشان می داد . جابر در کوچه های مدینه می گشت و خطاب به مردم می گفت : مردم فرزندانتان را بر محبت علی (ع) تربیت کنید تا سرنوشت سعادت نصیبشان شود . جابر ابن عبدالله انصاری به همراه عطیه اولین زائر قبر امام حسین (ع) بودند و ولایتمداری ایشان در همین جا معلوم می شود که بعد از شهادت امام حسین (ع) و واقعه کربلا کسی جرات زیارت قبر حسین ابن علی (ع) را نداشت و اولین کس که این شهامت و جرات را داشت جابر بود و این رسم ارزشمند و سنت حسنه زیارت اربعین را برای مردم جا می اندازد . جابر عرضه می دارد که از حبیبم رسول خدا شنیدم که هر کس گروهی را دوست دارد در عمل آن گروه هم شریک می شود پس اگر آن گروه عمل خوبی انجام دهند و ما آنها را دوست بداریم در عمل خوبشان شریک هستیم و اگر عمل بد انجام دهند و ما آنها را دوست داشته باشیم پس ما هم در گناه آنها شریک هستیم .

 

زیارت امام حسین (ع) در قالب و سبک پیاده روی اربعین بیشتر به حرکتی جهادی و حماسی می ماند که با شور توام با شعور عاشورایی عاشقان همراه است و می رود تا انشالله دامنه ی نهضت کربلا و آرمانهای مکتب ابا عبدالله الحسین (ع) در تراز جهانی گسترده شود و پرچم یالثارات الحسین (ع) بر قله ی سبز مهدوی جهان انشالله به اهتزاز درآورد .

 

سه شنبه 23 آبان ماه مصادف است با روز حمایت از بیماران کلیوی و روز جهانی دیابت که این دو مشکلی که الان جامعه ی امروزی ما را دچار بحران های زیادی نموده که هم ناراحتیی هایی را برای خانواده ها و درد ها و رنجهایی هم برای خود بیمار بوجود می اورد و هم هزینه گزافی که در بخش سلامت و بهداشت برای جامعه پدید می آورد که بخش عظیمی از این بیماری ها به تغییر سبک خوردن و آشامیدن و تغذیه ی ما بر می گرد .

 

چهارشنبه 24 آبان مصادف است با ارتحال ملکوتی علامه آیت الله سید محمد حسین طباطبایی در سال 1360 صاحب کتاب ارزشمند المیزان که این روز بعنوان روز کتاب و کتاب خوانی و کتابدار نیز نام گذاری شده است . متاسفانه سرانه ی مطالعه ما در ایران نسبت به آرمانهای موجود بسیار اندک می باشد . مقام معظم رهبری در این خصوص می فرمایند : برای یک ملت خسارتی بزرگ است که افراد آن با کتاب سروکار نداشته باشند و برای یک فرد ، توفیق عظیمی است که با کتاب مانوس و همواره در حال بهره گیری از آن یعنی آموختن چیزهای تازه باشد .

 

پنجشنبه 25 آبان ماه مصادف است با روز وقف و آغاز هفته ی وقف که در واقع وقف اگر چه یک نهاد بشری و همزاد انسان است ولی وقف اسلامی در قالب جدید خود توسط پیامبر اکرم (ص) پایه ریزی شد ، روزی که مخیریق یهودی بدون آنکه مسلمان شود اموال خود را به پیامبر هدیه کرد و پیامبر بعد از کشته شدن او اموالش را در قالب صدقه جاریه در خدمت نیازمندان قرار داد و پیامبر اولین واقف به شمار می رود .

 

جریانات سیاسی که در منطقه رخ داده یکی استعفای سعد حریری ، دیگری حمله موشکی انصار الله به فرودگاه بین المللی ریاض ، دستگیری و قلع و قمع شاهزادگان سعودی از سوی محمد بن سلمان و سقوط بالگرد چند تن از شاهزادگان ناراضی سعودی از اتفاقات این روز های منطقه است .

سعد حریری که متولد ریاض است و دارای پاسپورت ، شناسنامه و تابعیت عربستانی است نطق استعفای خود را بر خلاف روال عادی ، طبیعی و بین المللی از ریاض مخابره نمود . سناریوی حریری را به طور قطع باید یک قطعه از پازل نقشه راه آمریکایی ها برای مدیریت جدید روند تحولات منطقه غرب آسیا دانست .

آمریکایی ها که تمام راهبردهای خود علیه ایران و جبهه مقتدر مقاومت را شکست خورده می بینند در روزهای اخیر در دو عرصه متمرکز شده اند که یکی تشدید  تحریم ها علیه ایران و پشت پا گذاشتن معاهده بین المللی برجام  و تحریم حزب الله و دیگری مداخله در تعاملات منطقه ای برای مهار گسترش روز افزون نفوذ ایران در منطقه است .

عربستانی ها این روزها سردرگم تر و عصبانی تر از همیشه  به دلیل بازگشت منصور هادی با دست خالی از یمن به ریاض ، حکام ریاض را خشمگین کرده و از طرفی موشک های انصارالله فرودگاه ریاض را در نوردیده و از طرفی توطئه استقلال اقلیم کردستان عراق خنثی و بازی به نفع ایران رقم خورده ، موصل آزاد شده ، معارضان و عشایر وابسته به آل سعود در دیرالزور سوریه با شکست مواجه شده و عصر پسا داعشی کلید خورده که به معنای تثبیت محور مقاومت و شکست صهیونیست ها و سعودی ها در منطقه میباشد .

حزب الله در قامت یک ارتش فاتح و مقتدر صلابت خود را به رخ حریفان کشانده و محور مقاومت با افتتاح مجدد کریدور زمینی تهران – بغداد – دمشق – بیروت به قدس اشغالی رسیده و این روزها شاهد مانور میلیونی عاشقان و دلدادگان خاندان عصمت و طهارت در قالب پیاده روی عظیم و میلیونی اربعینی هستیم لذا باید هم آمریکایی ها و سعودی ها  عصبانی بشوند .

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان