کد خبر : 905 | تاریخ انتشار : شنبه, 13 آبان 1396 | بازدید: 595 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های نماز جمعه 12 آبان ماه 96 توسط حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محترم شهر

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 12آبان ماه 96 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد :

ترک گناه و معصیت و انجام فرامین الهی و ترک محرمات الهی از اصول اولیه ی رعایت تقواست ، تقوای الهی یعنی اینکه انسان از خدا بترسد ، از عدالت خدا بترسد ، نکند که من گناه و معصیت مرتکب شوم و خداوند بر اساس عدالتش من را مؤاخذه  نماید پس انسان باید همواره مراقب اعمال و کردار خود باشد .

در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان کربلا حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران شهید آن حضرت هستیم و خیل عاشقان و زائران اربعین ابا عبدالله (ع) از همه ی عالم و به ویژه از همه جای کشورمان ایران اسلامی در حرکت هستند تا به دریای خروشان زائران اربعین حسینی در کربلا بپیوندند و امسال هم بزرگترین اجتماع عالم را در کربلا رقم بزنند .

اربعین چیست و اربعین به چه معناست ؟ اربعین یک واژه ی عربی به معنای چهل می باشد ، عدد 40 و اربعین در روایات اهل بیت عصمت و طهارت ویژگی های خاصی برای آن مطرح شده است . پیامبران الهی نوعا به ویژه پیامبر خاتم  در سن اربعین و 40 سالگی به رسالت مبعوث شده اند ، موسی در میقات 40 شب با پروردگار عالم در طور سینا راز و نیاز و عبادت کرد . سن بلوغ عقلی و جسمی انسان 40 می باشد . انسان تا سن 40 سالگی رو به اوج و کمال است و بعد از 40 سالگی قله ی آخر کمال را از نظر جسمی و عقلی طی نموده است و بعد از 40 سالگی سیر صعودی نیست و آرام آرام به سمت پایین می آید . در آیات و روایات رمز عدد 40 بسیار حساب شده است که یکی از این ویژگی های عدد 40 ، اربعین است برای هیچ یک از معصومین اگر هم چهلم گرفته باشند فقط سال اول بوده است ، دیگه بعد از آن برای کسی در سالهای بعد چهلم نمی گیرند ولی برای سید و سالار شهیدان کربلا از اولین اربعین و چهلم مراسم گرفته شد تا الان که بیش از 1400 سال از آن حادثه می گذرد و تا قیامت هم ادامه پیدا خواهد کرد . پس چه سری در این مساله نهان است ؟ اربعین باروری عشق ، میثاق و دوباره روییدن انسانهای به خدا پیوسته است ، پس این پیمانی مجدد برای انسان است . این جمعیت میلیونی که در اربعین به کربلا هر ساله می روند برای پیمان بستن با حسین ابن علی (ع) است . اربعین حسین ابن علی (ع) در واقع یک نوع تجدید میثاق و تجدید پیمان است با مکتب عاشورا که این مکتب همان مکتب نبی گرامی اسلام حضرت محمد (ص) است لذا امام حسن عسکری (ع) فرمودند : مومن و شیعه واقعی پنج علامت را باید داشته باشد ، 1 – نمازهای واجب و نافله ی آنها 2 – به زیارت رفتن حسین ابن علی (ع) در روز اربعین 3 – انگشتر به دست راست کردن 4 – پیشانی بر خاک گذاشتن روی مهر 5 – بسم الله را در نماز بلند خواندن ، نکته ی این حدیث آن است که زیارت اربعین و اهمیت آن تنها به این نیست که از نشانه های ایمان است بلکه این روایت در ردیف نماز های واجب و مستحب قرار می گیرد پس اربعین در کنار نماز قرار می گیرد ، همچنان که نماز دارای اهمیت می باشد و جایگاه مهمی برای ارتقاء معنوی انسان دارد ، اربعین و زیارت اربعین هم همینطور می باشد . زیارت اربعین انقلابها در دل ها ایجاد می کند ، همچنان که نماز ستون دین و شریعت محمدی (ص) می باشد ، زیارت اربعین هم ستون ولایت و امامت است چرا که اگر کربلا نبود دین هم نبود ، اگر شهادت امام حسین (ع) و عاشورا و این راهپیمایی های اربعین نبود چیزی از قرآن و اسلام ناب هم باقی نمی ماند . عصاره کتاب الهی دین خداست ، ستونی دارد که آن نماز است و عصاره عترت هم دارای ستونی است که آن تحقق زیارت اربعین در میان عاشقان امام حسین (ع) است که این دو ستون در این روایت در کنار هم ذکر شده است تا به ما بفهماند که نماز و زیارت اربعین هر دو انسان ساز هستند . امروز دانشگاه اربعین فارغ التحصیلانی دارد که در سراسر عالم منتشر شده اند و فریاد همه ی آنها هیهات من الذله است .  

 

در روز 13 آبان ماه چند مناسبت بسیار مهم و تاثیر گذار در روند انقلاب و جمهوری اسلامی وجود دارد که یکی از آنها بازداشت و تبعید حضرت امام خمینی (ره) به ترکیه در سال 1343 ، یورش ماموران شاه به دانش آموزان و دانشجویان در دانشگاه تهران و شهید و مجروح کردن تعدادی از دانش آموزان در سال 1357 که بعنوان روز دانش آموز نام گذاری شده و مناسبت دیگر این روز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در سال 1358 می باشد که روی هم رفته با توجه به این مناسبت ها 13 آبان را بعنوان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نام گذاری نموده اند که واقعا هر چه انسان دقت و تفحص می کند می بیند که روز به روز جنایتکاری و استکبار بودن آمریکا برای مردم روشن می شود ، سیره ی انبیاء و ائمه معصومین استکبار ستیزی بوده است ، مکتب عاشورا و اربعین در واقع استکبار ستیزی و مبارزه با استکبار است و هیهات من الذله یعنی همین ، بحمد الله نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران امسال 40 ساله می شود و انقلابی که 40 سال بر روی پای خود ایستاد همانند یک انسان کامل می باشد که می تواند در مقابل سختی ها و گرفتاری ها دوام بیاورد وآمریکا در طول این چند سال ظلم های زیادی به این انقلاب کرده است . تسخیر سفارت خانه ی آمریکا که در واقع لانه ی جاسوسی آمریکایی ها بود و توسط دانشجویان عزیز این کار انجام شد و امام آن را بعنوان انقلاب دوم نام گذاری کرد و این کار بزرگ را تحسین نمودند و این نشان می دهد که آمریکا از همان روز اول که انقلاب ما به پیروزی رسید توطئه های مختلفی بر علیه ایران دارد که شکل این توطئه ها عوض می شود اما دشمنی آنها همچنان باقی است . آمریکا شیطان بزرگ است و کار شیطان توطئه ، شیطنت به ابناء بشر است ، آمریکا هم همین طور است . گفتند که ایران اهل مذاکره نیست بلکه اهل جنگ است ، ما چند سال مذاکره کردیم و دولت آقای روحانی برجام را که یک پروتکل و تعهد بین المللی است محکم بستند و ما هم به تمام مفاد برجام متاسفانه عمل کردیم ولی آیا آمریکا عمل کرد ؟! الان دوباره می گوید مذاکره کنیم و برجام را اصلاح کنیم و اما البته جای شکر آن باقی است که خود آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم بالاخره به این نتیجه رسیدند که مذاکره با آمریکا دیوانگی است و ای کاش مسئولیین ما از همان ابتدا متوجه این موضوع بودند نه اینکه الان که ما همه چیز را بستیم و تعطیل کردیم این مطلب را بیان کنیم . مقام معظم رهبری از همان ابتدا فرمودند که من خوش بین نیستم و فرمودند که مشکل ما با آمریکا مشکل ریشه ای است ، تفکر ما با تفکر آمریکا فرق می کند ، طبق آیه قرآن یهود و نصاری و استکبار و دشمنان اسلام دست از شما بر نمی دارند و از شما راضی نمی شوند مگر اینکه شما را هم یهودی و نصرانی کنند ، یعنی تفکرتان را بردارند و اندیشه شما را تغییر دهند تا دست از اسلام و قرآن بردارید . مقام معظم رهبری بارها فرمودند که این مساله هسته ای بهانه است و هر قدم که شما عقب بردارید آنها ده قدم جلوتر می آیند .

انشالله همه ی ما در راهپیمایی 13 آبان که یوم اعلام انزجار و تنفر از استکبار جهانی به ویژه آمریکای جنایتکار است حضور پیدا می کنیم .

 

مشکل الان مملکت ما اکنون مشکل اقتصاد است و دشمن بر روی این مشکل مانور می دهد و بر اثر مسائل اقتصادی بین مردم و مسئولین جدایی می اندازد و اختلاف ایجاد می کند ، از لحاظ اقتصادی به مملکت فشار می آورد اما از نظر نظامی که جرات نمی کند فشار وارد کند و برای رفع این مشکل و دفع این کید دشمن به فرمایش مقام معظم رهبری راهی جز اقتصاد مقاومتی نداریم . باید از منابعی که در کشور داریم به خوبی استفاده کنیم . اقتصاد مقاومتی ، اشتغال و تولید در مملکت باید گشترش پیدا کند ، اصلاح الگوی مصرف مولفه اقتصاد مقاومتی است ، مساله صرفه جویی و پرهیز از ریخت و پاش و پرهیز از اسراف لزوم مصرف محصولات داخلی ، خرید اجناس داخلی ، از پایه های مقاوم سازی اقتصاد می باشند و از آن طرف نیز باید وجدان کاری در کارخانه ها وجود داشته باشد و کیفیت را بالا ببرند و روحیه ی مردم را برای خرید اجناس داخلی تقویت کنند .  

 

الحمد الله از همه ی روستاها و شهرها تعداد زیادی از مردم سعادت و لیاقت پیدا نمودند تا در مسیر اربعین قرار گیرند و از شهر عالیشهر و روستاهای همجوار هم کاروانی عاشقانه عازم کربلا شدند . از امام صادق (ع) نقل شده است که فرمودند : هر کس با پای پیاده به زیارت قبر امام حسین (ع) در کربلا برود در هر قدمی که بر می دارد گناهان او بخشیده می شود ، هر قدم یک حسنه و یک درجه به حسنات و مقام او اضافه می شود و خداوند در این مسیر دو فرشته ای موکل این زائر اربعین قرار می دهد که هر چه ذکر و ورد که از زبان خارج میشود را بعنوان حسنه برای زائر اربعین ثبت می کنند . اربعین مقدمه ظهور است ، این اجتماع  عظیم که از تمام عالم جمع می شوند در کربلا همگی نشان دهنده این است که انشالله زمینه سازی برای ظهور ولیعصر (عج) نزدیک می شود .

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان