کد خبر : 844 | تاریخ انتشار : چهارشنبه, 11 مرداد 1396 | بازدید: 1089 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های 6 مرداد ماه 96 شهر عالیشهر توسط حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محترم شهر

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 6مرداد  ماه 96 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد :

 روحیه ی کسب تقوای الهی در هر شرایط و مکانی و به ویژه روزهای جمعه انسان می تواند در خود ایجاد کند . روز جمعه آداب و برنامه های خاصی از منظر آیات و روایات الهی دارد این روز ، روز بسیار مهمی است و در بعضی از ادیان روز شنبه روز مقدسی است و دارای شرایط و ضوابط خاصی است و در دین مقدس اسلام یوم الجمعه دارای ارزش بسیار زیادی است . در معارف دینی و توحیدی ما روز جمعه روز خاص و ویژه ای است ، اولیای خدا در طول هفته برای رسیدن به روز جمعه برنامه ریزی می کنند که مستحبات و واجبات این روز را انجام دهند . اتفاقات بسیار زیاد و عجیبی در تاریخ در روز جمعه به وقوع پیوسته از جمله روزی که آتش به فرمان خدا بر ابراهیم سرد شد ، روز قربانی کردن اسماعیل به دست ابراهیم و قبولی قربانی ابراهیم ، تولد امیر المومنین (ع) ، عید غدیر ، تولد امام علی ابن موسی الرضا (ع) ، تولد دوازدهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت مهدی فاطمه (عج) روز جمعه بوده است و همچنین ظهور حضرت ولیعصر (عج) هم انشاالله روز جمعه خواهد بود .

از ویژگی های روز جمعه اقامه ی نماز جمعه است که از ویژگی های امت محمد (ص) می باشد . در حدیث قدسی وارد شده است که موسی نبی از پروردگار عالم سوال کرد که خدایا چرا امت محمد را بر دیگر امت ها برتر قرار داده ای و نسبت به سایر امت ها فضیلت داده ای ، طبق این نقل پروردگار عالم فرمودند که امت محمد (ص) ده ویژگی دارند که امت های دیگر این ده ویژگی را یک جا ندارند ، که یکی از این ویژگی ها نماز های روز جمعه است . طبق حدیث دیگری از پیامبر اکرم (ص) که فرمودند در شب معراج 70000 شهر همچون شهر های شما انسانها را دیدم که فرشتگان بالهای خود را گسترده و خدا را در این شهر ها تسبیح می کردند و دعای آنها این بود که خدایا کسانی که در نماز جمعه حضور پیدا می کنند را ببخش و مورد آمرزش خود قرار ده . در توصیه های حضرت امیر (ع) بیان شده است که در نماز جمعه رو به روی امام جمعه بنشینید و به خطبه های نماز گوش فرا دهید . در روایت دیگر که در باب روز جمعه بیان شده است از امام معصوم نقل است که : زمانی که روز جمعه فرا می رسد عده ی زیادی از ملائکه ی مقرب نزول می کنند در حالی که دفترچه ها و لوح هایی از طلا و قلم های از نقره به دست دارند و درب مصلی های نماز جمعه بر کرسی هایی از نور می نشینند  و به ترتیب ورودی ها  تک تک افراد را که وارد مصلی می شوند یادداشت می کنند و بعد از اتمام نماز جمعه این لوح ها را جمع می کنند و کار همیشگی اینها همین کار است . در روایت دیگر در خصوص اهمیت و ارزش نماز جمعه وارد شده است که مسلمانان به اندازه ای که برای شرکت در نماز جمعه از یکدیگر سبقت می گیرند در ورود برای بهشت هم نسبت به هم پیشی می گیرند .در مقابل هر گامی که انسان برای شرکت در نماز جمعه بر می دارد به اندازه پاداش یک سال عبادت و روزه داری برای نمازگزار جمعه نوشته می شود . در نهایت طبق نقلی از پیامبر اکرم (ص) نماز جمعه حج فقرا است .

 

در ایام با شکوه ، با عظمت ، با فضیلت و مبارک دهه کرامت قرار داریم . آغاز این دهه با ولادت دردانه ی عصمت بی بی فاطمه ی معصومه (س) کریمه ی اهل بیت شروع می شود و اگر دختران ما می خواهند با فضیلت ،  باتقوا وآسمانی باشند  باید از بانوانی چون زهرای اطهر (س) ، زینب کبری (س) و جناب فاطمه معصومه (س) روش و سیره ی زندگی خود را درس بگیرند و ای کاش دختران و زنان ما در این مسیر قرار می گرفتند که اگر همه قرار می گرفتند جامعه ی ما دچار این همه ولنگاری ها ، بی بند و باری ها ،  بی عفتی و بی حجابی ها نمی شد . تمام گرفتاری ها و این همه انحرافات اخلاقی و این همه بی حجابی ها و بی عفتی ها و بی حیایی هایی که متاسفانه از بعضی از زنان و دختران در جامعه ما دیده می شود همگی برمی گردد به این مساله که از فرهنگ فاطمی و زهرایی فاصله گرفته ایم ، مردان ما از تفکر و فرهنگ علوی که همان غیرت دینی و مسلمانی است بعضاًٌ فاصله گرفته اند .

امروزه در شبکه های مجازی بعضی ها با کمال بی حیایی متاسفانه زشت ترین و بد ترین عکس های شخصی خود را قرار می دهند بدون اینکه ذره ای از خدا بترسند و این شبکه های مجازی همانند یک اتاق شیشه خانه افراد را به گونه ای کرده است که همه چیز را می توان در آن دید و این نیز برمیگردد به آن که ما فرهنگ استفاده ی درست از این ها را نداریم .

دهه کرامت فرصت بسیار مناسبی است همچنان که آغازش میلاد فاطمه ی معصومه (س) و پایان این دهه هم میلاد سراسر خیر ، برکت و نور حضرت ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا (ع) می باشد و ما باید در این دهه ، کرامت و بزرگواری را بیاموزیم .

روز 5 مرداد ماه مصادف است با سالروز اقامه اولین نماز جمعه بعد از انقلاب که به فرمان و حکم امام (ره) مرحوم آیت الله طالقانی (رض) از سوی ایشان بعنوان اولین امام جمعه در دانشگاه تهران نماز جمعه را برگزار کردند و پس از آن هم به تناسب درخواست های علمای بلاد و مردم ، حضرت امام نمایندگان خود را بعنوان نمایندگان ولی فقیه و امامان جمعه در مراکز استانها و به مرور زمان در شهرستانهای دیگر منصوب کردند و شورای سیاستگذاری ائمه جمعه برای انتخاب و انجام امورات ائمه جمعه ایجاد شد و بعد از امام هم مقام معظم رهبری این سنت حسنه نماز جمعه و انتصاب نمایندگان ولی فقیه را ادامه دادند که تا کنون حدود 900 نماز جمعه در سراسر کشور همزمان برگزار می شود که میعاد گاه عاشقان و محل کسب تقوای الهی و اخلاص و بندگی پروردگار عالم است . نماز جمعه کانون عبودیت پروردگار است ، نماز جمعه کانون بصیرت افزایی عمومی و تجلی گاه اخوت ، برادری ، مهربانی ، هم دردی و تبادل نظر بین آحاد مردم است .

لازم است که امروز گرامی بداریم یاد و خاطره ی امام راحل که فرمودند نماز جمعه از بزرگترین عنایات پروردگار عالم به جمهوری اسلامی است ، و ایشان این سنت حسنه را بعد از انقلاب احیاء نمودند ، همچنین گرامی بداریم خاطره ی شهدای محراب و نماز جمعه که مظلومانه به شهادت رسیدند و جرمی جز ارشاد و توصیه مردم به تقوا را نداشتند ، البته این موضوع نشان دهنده اهمیت نماز جمعه بوده و هست ، همیشه از همان اول انقلاب که نماز جمعه بر پا شده است دشمنان سعی در خاموش کردن این چراغ را داشتند و لذا ترور ائمه جمعه و بمب گذاری در نماز جمعه می کنند و تمام این حوادث نشان دهنده اهمیت نماز جمعه است و معلوم میشود که نماز جمعه کانون بیداری و هوشیاری مردم و همچنین کسب تقوا و فضائل انسانی است .

لازم است از بزرگوارانی که برای ایجاد نهاد نماز جمعه در شهر عالیشهر تلاش کرده اند تقدیر و تشکر شود که تا کنون حدود 349 خطبه الحمد الله در این مکان برگزار شده است و این نبوده جز همت و بزرگواری شما مردم عالیشهر و روستاهای همجوار که عاشقانه در این نمازهای جمعه حضور پیدا می کنید . همچنین لازم می دانم از عزیزان ستاد نماز جمعه از جمله مسئولین و اعضاء این ستاد ، هیئت امناء مسجد النبی (ص) که انصافا در این 6 سال برای برگزاری نماز جمعه خیلی تلاش کردند تقدیر و تشکر نمایم که واقعا خدمت به نماز جمعه خدمت به اسلام و فرهنگ محمدی (ص) است  .

 

یکشنبه 8 مرداد ماه مصادف است با سالروز درگذشت فقیه مجاهد زاهد با تقوای پارسا مرحوم آیت الله مشکینی (رض) ایشان امام جمعه قم بودند و همچنین رئیس مجلس خبرگان رهبری که در سال 86 به ملکوت اعلاء پیوستند ، تجسم عینی تقوا ، فضائل و بزرگواری ها بودند .

 

11 مرداد ماه 9 ذی قعده مصادف است با شهادت آیت الله شیخ فضل الله نوری شهید ارزشمند و از رهبران مشروطه در سال 1288 که نشان دهنده ی این است که روحانیت همیشه در صف مقدم مبارزه با استبداد ، استثمار و استکبار بوده است و جرم مرحوم شیخ فضل الله نوری که در ملا عام در میدان تهران اعدامش کردند و متاسفانه مظلومانه شهیدش کردند این بود که می گفت ما مشروطه مشروعه می خواهیم ، جرمش این بود که می گفت قوانین ایران باید بر اساس قوانین اسلام باشد نه شرق و نه غرب ، نه کمونیستی و نه لیبرالیستی بلکه بر اساس مبانی اسلام باشد ولی متاسفانه دشمن این عظمت ها و تاثیر گذاری های روحانیت را بر نمی تابد لذا دشمن با روحانیت مبارزه می کند و بعضی اوقات در حالت نصیحت می گوید که شما علما و روحانیون در مساجد بنشینید و کارهای علمی و فقهی انجاد دهید و کاری به سیاست نداشته باشید ، چون می دانند که اگر علما بر روی سیاست آیند میرزای شیرازی ها و شیخ فضل الله نوری ها و امام خمینی (ره) می شوند .

 

نکته حائز اهمیت هتک حرمت صهیونیست ها به مسجد الاقصی می باشد ، صهیونیست ها همیشه جسارت ، اهانت ، ظلم و ستم می کنند اما حوادث خشونت بار این روزها در مسجد الاقصی که منجر به شهادت مظلومانه تعدادی از مردم مظلوم فلسطین و مجروحیت بیش از 400 نفر از نمازگزاران موحد شد قلب همه ی آزادی خواهان جهان را جریحه دار کرده و این وقایع دردناک و ناراحت کننده برای این است که همچنان فلسطین را از امت اسلام جدا بدانند و همچنان ادامه ظلم و ستم کنند و چند روز دیگر بر عمر ننگین خود افزوده کنند اما غافل از اینکه مسلمانان بیدار شده اند و این واکنش های اخیر که علماء کشورهای اسلامی و هم مقاومت مردم فلسطین باعث شد اسرائیل موانع را بردارند و از سیاست خود عقب نشینی کنند و این نشان می دهد که اسرائیل زبانی جز زبان زور و مقاومت را نمی فهمد و اهل منطق و مذاکره نیست .

 

اهداف شوم آمریکایی ها از تحریم های جدید ایران ، واقعا مسئولین و دیپلماسی ما باید فعال باشند نه منفعل که متاسفانه هنوز هم که هنوز است بعضی از مسئولان ما از برجام دفاع می کنند و هنوز قبول ندارند که آمریکایی ها برجام را زیر پا گذاشتند و به تعهدات خود عمل نمی کنند و هنوز متاسفانه بعضی ها توجیه می کنند اما آنچه که مسلم است اینها نقض برجام می باشد و مقام معظم رهبری بارها و بارها فرموده بودند که ما بد بین هستیم و نمی شود به آمریکا اعتماد کرد ضمن اینکه تفکر و اندیشه ما با آمریکا مغایرت دارد و مشکل اساسی داریم و بحث هسته ای و موشکی و حقوق بشر همگی بهانه است .

مجلس ایران که به همین سادگی برجام را تائید کرد باید فکر کند و روش های مقابله ی با این نقض برجام را به نحوی ترسیم و برنامه ریزی کند .

 

پیروزی های اخیر حزب الله در منطقه عرسال لبنان دارای اهمیت است چون این منطقه یک جای بسیار مهمی برای تجمع تروریست ها به ویژه جبهه النصره بود که هم به سوریه و هم به لبنان ضربه می زدند و الحمد الله حزب الله لبنان توانست پیروز شود و ضربات بسیار مهلکی بر تروریست ها در منطقه عرسال وارد نماید و آن منطقه را آزاد کند .

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان