کد خبر : 801 | تاریخ انتشار : شنبه, 28 اسفند 1395 | بازدید: 1237 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های 27 اسفند ماه 95 شهر عالیشهر توسط حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محترم شهر

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 27 اسفند ماه در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد :

بهترین راه رسیدن به خدا و تقرب الی الله مراعات تقوای الهی در همه ی زمینه ها است .

 انسانی که اهل تقوای الهی باشد دل و جان او به صفای ایمان مصفا می شود ، انسانی که اهل تقواست و مراعات تقوا می کند محول الاحوال ، حال او را هم احسن می کند ، یکی از دعاهایی که در لحظه ی تحویل سال سفارش شده است که انسان بخواند و با یاد و ذکر خدا سال جدیدش را آغاز کند این دعاست که : یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ ((ای تغییر دهنده دلها و دیده‏ ها * ای مدبر شب و روز * ای گرداننده سال و حالت ها * بگردان حال ما را به نیکوترین حال )) ما در اثر گناه و معصیت و نافرمانی پروردگار حال خوشی نداریم ، پس ای خدایی که تو این قدرت را داری که سال را تغییر می دهی و فصول را ایجاد می کنی و شب را روز و روز را شب می کنی و مرده را زنده و زنده را مرده می کنی پس حال ما را نیز تغییر بده و عوض کن ، ما در طول ماه مبارک رمضان نیز یکی از دعاهایی را که می خوانیم و یکی از خواسته هایی را که از پروردگار کریم متعال داریم این است که اَللّهُمَّ غَيِّرْ سُوءَ حالِنا بِحُسْنِ حالِكَ خدايا احوال بد ما را به خوبى حال خودت تغيير بده . حال عبادت ، حال بندگی ، حال ترک معصیت را از خدا باید طلب کنیم . عید نوروز که می شود تازگی و شادی در زمین ایجاد می گردد و این رویشی که در طبیعت ایجاد می شود باید در روحیه و دل ما نیز ایجاد بشود ، دلهای ما هم باید به نور ایمان شاداب و با صفا بشود به صفای عشق محمد و آل محمد (ص)، شادی دل انسان و ربیع قلوب انسان محبت ، عشق ، خوف و تقوای الهی است . با آمدن سال نو باید کار نو ، همت نو ، فکر نو بوجود آید و همه ی زوایای زندگی انسان باید تغییر کند . همانطور که انسان خانه تکانی می کند و لباس نو می خرد باید به فکر دل خود نیز باشد که انرا نو کند ، دلی که با قهر با برادر دینی کهنه و سنگین شده باید تغییر کند چرا که دو چیز نشان دهنده احسن الحال است ، یک آشتی با خدا و دوم آشتی با خلق خدا ، رویکرد انسان گناه کار در سال جدید باید عوض بشود و با توبه و انابه به سوی خدا برگردد و همچنین با خلق خدا نیز باید آشتی کند و کینه ها ، کدورت ها و دشمنی ها و دل خوری ها را باید برای رضای خدا کنار گذاشت و با هم با صفا و صمیمیت زندگی کرد . نوروز فرصتی برای تغییر سبک زندگی به سبک زندگی اسلامی ، الهی ، محمدی و فاطمی است .

از جمله کارهایی که نمونه بارز احسن الحال است  و باید در نوروز انجام داد ، تقویت روابط خانوادگی ، افزایش صمیمت ، محبت و دوستی در خانواده ، نوع لباس پوشیدن چرا که لباس زینت انسان است پس نوع پوشش نباید به گونه ای مد گرایی و تجمل گرا باشد بلکه لباس نظیف از آداب زندگی یک مسلمان است ، نوع خوراک ، تفریحاتمان ، رفتارهای ما با پلیس در جهت ایجاد امنیت و آرامش ، احترام گذاشتن به قانون و به حق خود قانع بودن ، رعایت حقوق شهروندان ، نوع آرایش های مردان و زنان باید به سمت و سبک اسلامی برود ، غیبت نکردن در جلسات و ...

باید در ایام نوروز چند نکته را همه ی ما مراعات کنیم :

1 – توجه به سنت های ملی و قومی که می تواند عاملی برای تحکیم وحدت در جامعه و پیوند هایی اجتماعی باشد

2 – تقویت جریان نشاط و شادابی جمعی  

3 – نوروز فرصتی است برای صله رحم

4- نوروز فرصتی است برای زیارت و دیدار برادران و خواهران ایمانی

5 – تقویت احترام به والدین و یادآوری بیشتر رنج ها و سختی های والدین که برای ما متحمل شدن و در واقع احترام به والدین فقط مخصوص نوروز نیست بلکه باید همیشه انسان با پدر و مادر خود صله رحم داشته باشد و به آنها احترام بگذارد .

 

یکشنبه 29 اسفند ماه مصادف با 20 جمادی الثانی ، میلاد فرخنده ، مبارک ، پر خیر و سرور حضرت صدیقه طاهره زهرای مرضیه (س) می باشد . این روز بعنوان روز زن و بزرگداشت مقام مادر است که همچنین مصادف شده است با تولد حضرت امام خمینی (ره) ، واقعا زهرای اطهر برای همه ی ما الگو است ، الگو بعنوان بهترین همسر ، بهترین مادر ، بهترین دختر ، بهترین مدافع ولایت ، بهترین بنده خدا ، بهترین خوف و رجا و بهترین تقوای الهی همگی در وجود زهرای اطهر (س) متبلور شده است . یکی از درس هایی که حضرت زهرا به همه ی ما می دهد مراعات عفاف و حجاب  است ، من توصیه و خواهش می کنم با توجه به اینکه در ایام عید نوروز قرار داریم و مردم به سلامتی به تفرج گاه ها و پارک ها می روند مواظب باشید گناه نکنیم ، خواهران و مادران ، زنان و دختران در ایام عید و شادی و سرور باید مواظب نوع پوشش خود باشیم و بی حیایی و بی عفتی نکنیم کما اینکه متاسفانه بعضی از زنان اینقدر بی حیا هستند که با لباس های زننده و با لباس داخل خانه به بیرون می آیند و در کوچه و بازار و کنار دریا می گردند . اگر می خواهیم رحمت الهی شامل حال ما بشود به خودمان رحم کنیم و گناه نکنیم پس ای زنان حیا داشته باشید و مردان مسلمان غیرت داشته باشید . متاسفانه بعضی ها در هنگامی که شاد می شوند از خود بی خود می شوند و کنترل دینی خود را از دست می دهند که نباید اینگونه باشد و باید در حیا و عفت از حضرت فاطمه زهرا (س) همگی درس بگیریم .

در زمینه ی تربیت فرزندان حضرت فاطمه (س) چگونه فرزندان خود را تربیت کرده است ؟ چرا ما از مباحث معنوی اولادمان غافل هستیم ؟ چرا ما از فضای مسمومی که الان در قالب شبکه های مجازی ایجاد شده برای فرزندانمان و حتی برای خود ما غافل هستیم . باید از زهرای مرضیه (س) الگو بگیریم ، امام امت از حضرت زهرا (س) الگوی بندگی خدا و دفاع از دین و حق و حقیت و دفاع از قران محمد (ص) را گرفتند .

سه شنبه 1 فروردین ماه سال 1396 مصادف با آغاز سال جدید است که همه ی ما باید در لحظه ی تحویل سال دعا کنیم و خدایی نا کرده لحظه ی تحویل سال در هنگام گناه نباشد و باید در کنار قران و در هنگام تلاوت دعا و قران باشد . اگر بتوانیم در مساجد ، کنار قبور مطهر شهدا ، مزار اموات مومنین و جایی که انسان به یاد آخرت باشد چرا که نوروز درس معاد را به ما می دهد ، همچنان که زمین خشک شد پس شما هم یک روز می میرید ، همچنان که زمین بعد از زمستان از خواب و خشکی به در آمد و سرسبز و خرم شد پس شما هم یک روز از قبرهایتان بیرون می آیید پس این درس بهار و یاد معاد است . انسان اگر اهل تقوا باشد از بهار درس عبرت می گیرد . زنده شدن و احیا و برگشت دوباره انسان به سوی پرورردگار عالم همگی برای ما درس است .

امسال سال اقتصاد مقاومتی ،  اقدام و عمل بود و به اتمام رسید ، دولت مردان و مسئولین ما باید جواب بدهند که چه کرده اند ؟ با این فرمایشاتی که اخیرا مقام معظم رهبری داشتند معلوم است که از این اوضاع راضی نیستند ! فقط این سال به این نام عنوان نشد که بنری زده شود و شعاری داده شود ، درست است که البته کارهایی شده و دولتمردان و مسئولین کارهایی خوبی را هم در این راستا انجام داده اند اما خیلی کم است و لذا مقام معظم رهبری فرمودند : اگر همه ی کارهای ضروری در موضوع اقتصاد مقاومتی انجام شده بود امروز تفاوت محسوسی را در اوضاع اقتصادی کشور و زندگی مردم شاهد بودیم ، یعنی الان نیستیم و الان آنچنان که باید باشیم نیستیم ضمن اینکه دوره ی دولت اخیر رو به اتمام است و باید پاسخگو باشند ، آن وعده ی 100 روزه ای که موقع شروع دولت داده شد به کجا کشیده شد ؟ وعده ی رفع مشکلات و گرفتاری های مردم را به کجا رساندید ؟ چقدر کار کردید و چقدر به وعده هایی که دادید عمل کردید ؟ آیا این وعده ها فقط وعده ی انتخاباتی بود و برای رای جمع کردن بود یا واقعا برنامه داشتید ؟ چقدر موفق شدید ؟ باید دولتمردان و مسئولین به مردم گزارش بدهند .

البته بخشی از اقتصاد مقاومتی به ما مردم بر می گردد ، طرف سخنان مقام معظم رهبری همه ان مسئولین نیستند بلکه ما مردم نیز هستیم اگر چه بار سنگین آن با مسئولیین است که ان مشکلات را رفع کنند اما ما می توانیم با خرید کالای ارزشمند ایرانی در راستای اقتصاد مقاومتی کمک کنیم چرا که در بین کالاهای ایرانی کالاهای بسیار خوبی نیز وجود دارد  که حتی از نمونه مشابه خارجی آن نیز بهتر است .

در خصوص ایام نوروز من چند توصیه نوروزی را دارم ، یکی اینکه انشاالله همه ی ما باید مقید باشیم به مقررات راهنمایی و رانندگی ، چون معمولا در نوروز سفرهای درون و برون استانی بسیار زیاد می شود ، نکته دوم به عزیزان نیروی انتظامی و کلانتری شهر عالیشهر توصیه می کنم ضمن اینکه حتما برنامه ریزی کرده اند و در هنگام نوروز که همه ی ما دید و بازدید می رویم این عزیزان شیفت هستند و برای ایجاد امنیت و آرامش ما تلاش می کنند اما توصیه می کنم که با وجود اینکه شهر عالیشهر یک ویژگی خاصی دارد و در ایام نوروز خیلی از مردم خانه ها را ترک می کنند و این کار نیروی انتظامی را طبیعتا سنگین تر می کند و توصیه می کنیم که انشا الله ولو شده با گذاشتن برنامه های فوق العاده برای ایجاد امنیت در شهر تلاش مضاعف داشته باشید . از طرفی خود مردم نیز باید رعایت نکات ایمنی را بکنند تا سارق نتواند به راحتی به داخل منزل شما ورود پیدا کند و چیزی را سرقت نماید .

مردمی که در ایام نوروز به جنگل ها و پارک ها برای تفریح می روند نباید محیط زیست را با ریختن آشغال آلوده کنند ، محیط زیست را خراب نکنند و جنگلها را آتش نزنند ، درختان را خراب نکنیم چرا که اینها مایه ی حیات هستند و در زندگی ما کمک می کنند .

در آستانه ی دو انتخابات بسیار مهم و بزرگ و حساس و سرنوشت ساز هستیم یکی انتخابات ریاست جمهوری و دیگری انتخابات شورای شهر و روستا  ، آن عزیزانی که احساس مسئولیت می کنند ما از همه ی انها تشکر می کنیم که واقعا به فکر آبادانی و رفع مشکلات شهرعالیشهر شهری با بیش از 20000 نفر جمعیت هستند . اولا واقعا آن افرادی کاندید بشوند که در وجود خود می بیینند و ثانیا ما نباید به هر قیمت رای بیاوریم و ثالثا رای مردم عالیشهر را بگیرید کسانی که می خواهند کاندید بشوند و رای بیاورند و شورای شهر عالیشهر بشوند اول و آخر همتشان این باشد که اگر توان دارید رای خود مردم عالیشهر را بگیرید چرا که برای این مردم می خواهید کار کنید نه شهر ها و روستاهای دیگر ، از جایی دیگر نیرو آوردن و رای خریدن و رفتار های بدی که در جریان انتخابات انجام می شود همگی جفا به مردم شهر است ، جفا در حق شهر است و اگر واقعا کسی دلش به حال این شهر می سوزد و اگر توانایی دارد باید رای مردم همین شهر را جذب کند . از طرفی دیگر من توصیه می کنم که یکدیگر را تخریب نکنید ، برچسپ به یکدیگر نزنید ، آقا و خانمی که قصد دارید کاندید شورای شهر عالیشهر بشوید هر چه که خودت داری برای مردم تشریح کن و دیگری را تخریب نکن ، داشته ها ، توانایی ها، لیاقت ها ، شایستگی ها و برنامه های خود را ارائه بده و در نتیجه خود مردم عاقل و فهمیده هستند و انتخاب درست انجام می دهند . کاندیدای شورا باید همواره تقوای الهی را رعایت کنند و کسی را تخریب نکند . بنده در اینجا اعلام می دارم که نه از کسی حمایت کرده و می کنم و نه از کسی حمایت خواهم کرد . آنچه که وظیفه من است اعلام می کنم که ای مردم حضور چشم گیر و دلسوزانه در انتخابات داشته باشید ، آنچه که وظیفه من است توصیه به کاندیدها است و الا من به هیچ کس نظر خاصی ندارم و از هیچ فرد خاصی هم حمایت نخواهم کرد و همچنین کسی را نیز رد هم نخواهم کرد .

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان