کد خبر : 799 | تاریخ انتشار : شنبه, 21 اسفند 1395 | بازدید: 1442 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های 20 اسفند 95 شهر عالیشهر توسط حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محترم شهر

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 20 اسفند ماه در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد :

تقوای الهی در همه ی ابعاد و زمینه های زندگی باعث نشاط و شادابی معنوی انسان و ارتباط بیشتر انسان با خالق قادر متعال خواهد شد .

 

یکی از مواردی که در سبک زندگی دینی و اسلامی ما مسلمانان و به ویژه ما شیعیان باید رعایت کنیم ، مسأله ی اصل پاکیزگی ، بهداشت و نظافت در زندگی و در محیط پیرامون است .

 

اسلام دینی است که بیشتر از همه ی ادیان و مکاتب بر روی نظافت ، طهارت و پاکیزگی ظاهر و باطن انسانها تاکید و توصیه ی فراوان دارد . در بحث بهداشت عمومی بیشترین اهمیت را دین اسلام به آن داده است و پیروان خود را ترغیب به مراعات به نظافت و پاکیزگی کرده است . پیامبر اکرم (ص) در این خصوص می فرمایند : خدا پاکیزه است و پاکیزگی را دوست دارد ، خدا مظهر زیبایی است و زیبایی را هم دوست دارد ، خدا نظیف است و نظافت را هم دوست دارد ، خدا کریم است و کرامت و بزرگواری را هم دوست دارد ، خدا جواد است و جود و بخشش را هم دوست دارد ، مردم خودتان را نظافت کنید ، نظافت در منزل داشته باشید مثل یهود نباشید که مراعات نمی کنند .

 

یکی از مصادیق مراعات نظافت و پاکیزگی در زندگی بر اساس اخبار ، احادیث و روایات و سیره ی ائمه معصومین (ع) مسأله ی آراستگی ظاهری است که پیامبر اکرم (ص) در این راستا بسیار تلاش می کردند . در اخلاق نبوی آمده است که پیغمبر همیشه در مسافرت ها چند چیز را با خود همراه داشت از جمله شانه ، آینه ، مسواک ، سرمه دان ، قیچی و ... و اینها نشان از آن است که پیغمبر خیلی در پی نظافت و پاکیزگی و آراستگی ظاهر خود بودند . پیامبر میفرمایند : خداوند دوست دارد که وقتی یک مومنی به دیدار برادر مومن خود برود خودش را آراسته و زیبا کند و به خود جمال بدهد . اسلام با ژولیده بودن و درهم و بر هم بودن و بی نظم بودن مخالف است و آراسته و نظیف بودن انسان در دیدار با برادران مومن خود غیر از تجمل پرستی و مد پرستی است . یکی از تاکیدات دیین اسلام برای مردان این است که همیشه شارب خود را بزنید و نباید موی سبیل مردان در آبشخور قرار گیرد و در دهان وارد شود چرا که حاوی میکروب است و برای بهداشت انسان ضرر دارد .       

 

مسأله دوم در نظافت انسان ها خوشبویی می باشد که یکی از ویژگی های شاخص پییامبر اکرم (ص) مسأله عطر است . پیامبر علاقه ی خاصی به عطر داشتند و همیشه خود را معطر می کردند حتی در بعضی از روایات داریم که خرج پیغمبر از عطر بیشتر از خرج غذا بود . در توصیه های دین داریم که یکی از جاهایی که اسراف نیست خرید عطر و عطر زدن است . پیامبر خصوصا در باب نماز جمعه و نمازگزاران جمعه خطاب به امیرالمومنین (ع) می فرمایند : یا علی در هر روز جمعه عطر استفاده کن که این از سنت من است اما شایان ذکر است که در مسأله ی عطر زدن زنان باید این را نیز مد نظر قرار دهند که فقط باید برای شوهرانشان خود را معطر و خوشبو کنند و در روایت داریم که اگر زنی عطر بزند و خود را خوشبو کند و از خانه بیرون برود و بوی او باعث جذب مردان نامحرم شود لعنت خدا بر اوست تا زمانی که بر گردد .

 

یکی دیگر از نمادهای آراستگی و نظافت مسواک زدن است که روایات بسیار زیادی در باب مسواک زدن وجود دارد ، البته بیشتر روایات در رابطه با آن چوب سواک و چوب خاص مسواک است که در گذشته استفاده می شد اما در سیره ی پیامبر داریم که ایشان در طول روز سه بار مسواک می زدند و این نشان دهنده ی این است که انسان باید به بهداشت دهان و دندان رسیدگی کند چرا که خیلی از امراض حتی قلبی به مشکلات دهان و دندان بر می گردد . در خصوص پاکیزگی بدن ، انسان باید همیشه استحمام کند نه اینکه اسراف بلکه در مواردی که بوی او بد شد باید سریع خود را بشوید و استحمام کند و همیشه خوشبو باشد . اهداف غسل های واجب و مستحب در دین اسلام نیز همین است که همواره مسلمانان تمیز باشند . در آداب مسجد نیز آمده است که همواره با نظافت و تمیزی وارد مسجد بشویم و حتی آب دهان در مسجد نیاندازیم و با بوی بد پا و جوراب وارد مسجد نشویم . از طرفی دیگر خود وضو گرفتن یک نوع نظافت و پاکیزگی است ضمن اینکه ثواب دارد و از نظر روانی در هنگامی که آب به صورت می زنیم روانمان شاداب می شود و خود وضو می شود عاملی برای نظافت و پاکیزگی ، پس شستن دست و صورت و مراعات نظافت و پاکیزگی برای انسان ضمن اینکه از نظر معنوی برای او ثواب دارد از نظر بهداشتی و مادی نیز برای انسان فایده دارد .

 

دیدار رئیس و اعضاء محترم مجلس خبرگان رهبری با مقام معظم رهبری در پایان اجلاسیه خود را در روز گذشته داشتیم که چند نکته ی مهم را مقام معظم رهبری بسیار راهبردی بیان کردند که اولا فرمودند اگر کارهای ضروری در موضوع اقتصاد مقاومتی انجام شده بود امروز تفاوت محسوسی را در راستای اقتصاد مقاومتی و در زندگی مردم شاهد بودیم . این نشان می دهد که مقام معظم رهبری خیلی رضایت چندانی ندارند در سالی که بعنوان سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نام گذاری شده بود و باید در این راستا خیلی از مشکلات اساسی مردم حل بشود به برکت این سال اما متاسفانه آنچنان که باید و شاید محقق نشد . موضوع دوم فرمودند که شکایات مردم به دست ما می رسد که در مسائل نظیر تولید ، اشتغال ، از بین بردن رکود به گونه ای باید عمل کرد که مردم تاثیر آن را در زندگی خود ببینند . مردم ببینند که مشکل اشتغال تا اندازه ای حل شده ، مردم بدانند که تورم پاییین آمده و مردم بدانند که رکود کم شده ، همه ی اینها را مردم باید حس کنند و با شعار که نمی شود ، مردم باید ببینند که اگر در خانه 5 جوان بیکار داشته اند حداقل یکی از آنها سر کار رفته است ، مردم باید ببینند که توروم مقداری پایین آمده و در کل باید در عمل مردم حس کنند که تغییراتی بوجود امده نه در حد شعار که بعضی از مسئولین می دهند .

 

معظم له در ادامه فرمودند احساس مسئولیت مسئولان موضوعی فوری ، ضروری و واجب است و در قبال معیشت مردم و مسائل فرهنگی به شدت مسئول هستیم . این موعضلات و مشکلات فرهنگی و معیشتی مردم که وجود دارد همه ی مسئولین باید پاسخگو باشند ، کسی که مسئول شد یا باید نشود و یا اگر هم که شد باید جواب مردم را بدهد و باید در راستای رفع مشکلات مردم تمام سعی خود را انجام دهد . نتیجه این است که مسئولین محترم از رئیس جمهور ، رئیس قوه قضاییه ، ریاست مجلس ، نمایندگان مجلس ، وزرا و همه ی مسئولین باید این را بدانند که رمز عزت و جاودانگی مردم و خیر و مصلحت دولت و مسئولین ما گوش فرا دادن به فرامین مقام معظم رهبری خواهد بود .  

 

مقام معظم رهبری نیز همچنین فرمودند باید در همه ی زمینه ها از جمله حقوق بشر ، تروریست و جنایات جنگی در مقابل غرب حالت هجومی و فعلیت داشته باشیم نه اینکه منفعل باشیم تا ببینیم چه می شود ، نه ما باید انها را زیر سوال ببریم . آمریکا چه جنایات و خباثت هایی را در دنیا انجام می دهد ، آمریکا از چه کشورهایی حمایت می کند ؟ ، ان کشور هایی که سر تا پای وجودشان جنایت ، ترور و کشتن مردم بی گناه و مظلوم مثل یمن و امثال ذالک است . ما باید امریکا را استیضاح کنیم و زیر سوال ببریم .

 

از این فرمایش مقام معظم رهبری در اینجا استفاده کنیم که الان کم کم بحث انتخابات شوراها و ریاست جمهوری دارد اغاز می شود . چه کسانی می خواهند برای انتخابات شورا حضور پیدا کنند ؟ آیا واقعا در وجود خود می بینند ؟ آیا واقعا این لیاقت را دارند و آیا این شایستگی را دارند ؟ وگرنه با دادن شعار امکان دارد گاهی اوقات انسان چند رای را برای خود جمع کند ولی باید واقعا کسانی شورا بشوند خصوصا عزیزانی که در آینده می خواهند شورای شهر عالیشهر بشوند که اولا باید بین خود و خدا این را در نظر بگیرید که آیا شایستگی و توان آنرا دارید  یا نه و ثانیا برای چه چیزی می خواهید بیاید ؟ اولا باید رضای خدا را در نظر گرفت و بعد از آن برای رفع مشکلات مردم پا به این عرصه گذاشت . شهری که بعد از بیست و چند سال که از عمر آن می گذرد هنوز به ان شهر جدید گفته می شود چقدر مشکلات و گرفتاری ها دارد ؟ دوستانی که برای شورای آینده می خواهند بیایند باید برای مردم برنامه داشته باشند و ضمن اینکه نباید توقعات مردم را با وعده های غیر معقول خیلی زیاد بالا برد . نکته بعد اینکه من به برادران و خواهرانی که قرار است انشاالله برای انتخابات شورای شهر عالیشهر کاندید شوند توصیه می کنم که به چه قیمت می خواهید رای بیاورید ؟ اردو کشی و کاروان و اتوبوس آوردن از این طرف و آن طرف حق مردم عالیشهر را ضایع می کند . باید رای خود مردم عالیشهر را داشته باشید و گرنه شاید کسی پول زیاد داشته باشد و چندین اتوبوس افراد را از این طرف و ان طرف بیاورد این جفای در حق مردم عالیشهر است اگر می توانید از خود مردم رای بگیرید . تمام هدف کاندید ها باید خدا و خدا و رفع مشکلات مردم باشد .  

 

یکشنبه 22 اسفند ماه 13 جمادی الثانی مصادف با وفات جناب ام البنین (س) مادر حضرت ابوالفضل العباس (ع) است که پیشاپیش تسلیت عرض می کنم و این روز را بعنوان روز تکریم مادران شهدا و همسران شهدا نام گذاری کرده اند و همچنین روز تاسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی و صدور فرمان امام در سال 1358 برای تاسیس این بنیاد است . واقعیت این است که یاد شهدا موتور حرکت جامعه ی ما خواهد بود و تا ابد ما و مردم ما مدیون خانواده های شهدا هستیم ، مادران شهدا که مثل ام البنین شیر مردانی را در دامن خود پرورش دادند که برای دفاع از اسلام حرکت و تلاش کنند و لذا باید این مساله را مسئولین توجه داشته باشند ، توجه به شهدا و فرهنگ شهادت و توجه به خانواده های شهدا و به ویژه مادران شهدا و ما باید در همه جا یاد شهدا را زنده نگه داریم ؛ من در اینجا لازم می دانم تشکر کنم از شهرداری و شورای محترم عالیشهر که کار بسیار خوبی را انجام داده اند و تصاویر برخی از شهدای شاخص استان و کشوری را در بعضی از خیابانها زدند و این کار بسیار شایسته ای است ، ما هر چه داریم از این شهدا و از برکت خون شهداست که داریم و لذا هر چه بیشتر یاد و خاطره ی شهدا را گرامی بداریم مطمئن باشید روح شهدا در کنار الطاف الهی کمک و یار و یاور ما مسئولین خواهد بود .

 

روز پنجشنبه 26 اسفند ماه سالروز درگذشت یادگار امام خمینی (رض) ، حجت الاسلام حاج سید احمد آقا در سال 1373 می باشد که ایشان نماد یادگاری و فدا شدن  ولایت بود ، در زمان امام در کنار امام گوش به فرمان امام و آنچه که امام توصیه می کرد ایشان عمل و پیگیری می کردند و انصافا نقش بسیار مهم و ارزشمندی را در انقلاب و پیروزی انقلاب در کنار امام داشت و بعد از امام نیز هنگامی که مقام معظم رهبری این خلف صالح امام بعنوان رهبر انقلاب معین شد با کمال تواضع و احترام خدمت معظم له می رسد و در وصیت نامه اش هم سفارشات ارزشمندی را دارد که نکته ای را فرمودند : ما امروز موظف هستیم پشت سر مقام معظم رهبری حرکت کنیم ، هر چه ایشان گفت گوش کنیم و اگر روزی حرکت ما با حرکت ولی نخواند بدانید که نقض از ماست ، اطاعت از خامنه ای اطاعت از امام است و هر کس منکر این معنا شود که مقام معظم رهبری را از امام جدا کند  ،نه بلکه هر کس مطیع امام بوده باید مطیع مقام معظم رهبری هم باشد و هر کس منکر شود مطمئن باشید در خطر است و در خط آمریکا است و باید خود را علاج کند . در توصیه ای نیز که حاج احمد آقا به فرزندش حسن  آقا و سایر فرزندانش کرد این جمله بسیار ارزشمند بیان داشتند که به حسن و برادرانش توصیه می کنیم که همیشه سعی کنند در خط رهبری حرکت کنند و از آن منحرف نشوند که خیر دنیا و آخرت در تبعیت از مقام معظم رهبری است و هرگز گرفتار تحلیل های گوناگون نشوید که دشمن در کمین است .

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان