کد خبر : 794 | تاریخ انتشار : شنبه, 14 اسفند 1395 | بازدید: 1450 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های 13 اسفند 95 شهر عالیشهر توسط حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محترم شهر

 

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 13 اسفند ماه در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد :

 

راه سعادت در دنیا تقوای الهی است همان فریاد و سخنی که حضرت صدیقه طاهره (س) هم در خطبه ی معروفش در مسجد مدینه به آن آیه ی تقوا استشهاد می کند که (( يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقاتِهِ وَ لا تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَ أَنْتُمْ مُسْلِمُونَ )) ((ای کسانی که ایمان آورده اید ، از خدا آن گونه که شایسته پروای اوست پروا کنید ، و هرگز نمیرید مگر در حالی که مسلمان باشید. ))

 

انسان با تقوا رفتار ، کردار و حتی گفتار و نیاتش هم بر مبنای حق استوار است ، بر معیار حقیقت و خدا استوار است ، تقوا باعث می شود انسان در مسیر کمال و نوع دوستی و دگر دوستی حرکت کند و انسانهای اهل تقوا صفات حمیده و پسندیده و شایسته در آنها رشد می کند که یکی از این صفات ارزشمند صفت احسان است .

 

احسان یک صفت ارزشمند و یک ویژگی با ارزش است که خداوند عالم یکی از گروه هایی را که دوست می دارد انسانهای محسن و نیکوکار می باشد (( وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنينَ )) ((و همانا خداوند با نیکوکاران است. )) و در جایی دیگر می فرماید : ((إِنَّ رَحْمَتَ اللَّهِ قَرِيبٌ مِنَ الْمُحْسِنِينَ ، رحمت‏ خدا به نيكوكاران نزديك است . )) انسانهایی که اهل احسان و نیکوکاری هستند خداوند عالم آنها را به رحمت خود نزدیک می کند . احسان چیست ؟ احسان هر گونه کار خیر و کار خداپسندانه و نیکی کردن در حق دیگران است و خداوند در قرآن کریم می فرمایید : ((إِنْ أَحْسَنتُمْ أَحْسَنتُمْ لأَنفُسِکمْ وَإِنْ أَسَأْتُمْ فَلَهَا ، اگر نیکی کنید به خودتان نیکی می کنید و اگر بدی کنید پس به خودتان بدی می کنید. )) همه ی ما انسانها در این دنیا مانند راکبین یک کشتی بر روی دریا و موجهای متلاطم هستیم و همه ی انسانهایی که در این کشتی هستند در قبال این کشتی مسئولیت دارند پس حق ندارند سوراخی را در این کشتی ایجاد نمایند چون اگر این کار انجام شود کشتی و همه ی راکبین غرق می شوند ، درر زندگی نیز همین گونه است که اگر خدایی ناکرده کسی بدی در حق کسی انجام دهد اینگونه نیست که فقط در حق او بدی کرده باشد بلکه به این دلیل که همه به هم پیوسته ایم بدی در حق همه صورت می گیرد و لذا اگر هر خوبی انجام دهیم نتیجه آن خوبی به خود ما هم می رسد .

 

احسان مصادیق زیادی دارد که با توجه به اینکه در آستانه ی هفته ی احسان و نیکوکاری قرار داریم یکی از آن مصادیق ، احسان و نیکوکاری و کمک به فقرا ، ایتام و مساکین می باشد که در آخر سال آن دسته از کسانی که سرپرست ندارند و کسانی که یتیم هستند و کسانی که مشکلات مالی دارند با کمک های دیگران مرهمی باشد بر زخم ها و گرفتاری های زندگیشان ، لذا اسلام توصیه ی به احسان و نیکوکاری کرده است و یکی از آن مصادیق کمک به فقرا ، ایتام و مساکین است . سیره پیامبر و حضرت زهرا (س) و روش زندگی اهل بیت و یکی از نکات بارز زندگی ایشان احسان و نیکوکاری و انفاق در راه خداست .

 

انسان باید در مقابل بندگان خدا احساس مسئولیت کند ضمن اینکه خود احسان ایجاد محبت می کند و لذا دستور الهی است که ما انسانها از ثروتی که خدا بهمان داده است هر کس به اندازه وسع و توان خودش به هر اندازه که بتوانیم با انفاق بخشی از این اموال در راه خدا ، به فقرا و ایتام و مساکین دلی را شاد کنیم .

 

یکی از مراکز مهمی که به فرمان امام خمینی (رض) تاسیس شده است کمیته امداد است که این کمک ها را جمع اوری می کند ، فقرا را شناسایی می کند و به انها می دهد . طبق فرمایش گوهر بار حضرت محمد (ص) اگر کسی یک یتیم را سرپرستی کند تا زمانی که بی نیاز بشود در این صورت بهشت بر این شخص واجب می شود و هیچ مومنی نیست که دست نوازش بر سر یتیم بکشد که از هر تار موی یتیم که زیر دست شما رد می شود خداوند عالم به تعداد هر تار موی یتیم حسنه ای را برای شما می نویسد . انسان هر چه در راه خداوند بدهد در عوض پروردگار عالم جای آن را می دهد و پر می کند به شرطی که اعتقاد داشته باشیم و فقط برای رضای خدا و نه برای ریا و با اخلاص باشد .

 

تقدیر و تشکر می کنم از همه ی شما مومنین و مومنات ، برادران و خواهران و ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت ، مداحان اهل بیت ، وعاظ و خطبا ، هیئت های امناء مساجد ، تکایا و حسینیه ها که هر کس به طریقی مجالس عزای حضرت زهرا (س) را در این روز ها بر گزار کرده است .  انشا الله باید راه و روش و سیره و سبک زندگی زهرایی در زندگی ما اجرایی و عملی بشود خصوصا در این ایامی که در استانه ی سال نو هستیم به افراد نیازمند رسیدگی بیشتری داشته باشیم .

 

شنبه 14 اسفند ماه مصادف با سالروز تاسیس نهاد مقدس و با برکت و ارزشمند کمیته امداد امام خمینی (ره) می باشد . نهادی که به فرمان حضرت امام خمینی (رض) در سال 1357 با هدف محرومیت زدایی و رسیدگی به ایتام و فقرا و مساکین و گرفتاران و در واقع برای اینکه چهره ی فقر و نداری را از مردم و مملکت بردارد تاسیس شد . کمیته ی امداد کارهای بسیار خوبی را تا به حال انجام داده است و اغاز هفته ی احسان و نیکوکاری را نیز از 14 تا 20 اسفند پیش رو داریم که این هفته را نیز گرامی میداریم و توصیه و خواهش می کنم که انشالله برادران و خواهران ایمانی در این هفته و همه ی ایام به فقرا و مساکین کمک کنند .

 

در شهر عالیشهرر دوستان مرکز نیکوکاری نبی اکرم (ص) تا به حال بیش از 100 خانواده را شناسایی کرده اند که واقعا دچار مشکل هستند و بعضا حتی برای تامین نیاز های خیلی جزیی و اندک خود دچار مشکل هستند ، خیلی از انها مشکل مالی دارند که همگی شناسایی شده اند و این مرکز اماده دریافت کمک ها و وجوهات و انفاق های خیر خواهانه ی شما می باشد . از طرفی دیگر وظیفه ی مسئولین در کمیته ی امداد نیز می باشد همانطور که تا بحال کمک کرده اند از این به بعد هم  بعنوان امانت داران مردم این کمک ها را به دست نیازمندان برساند .

 

15 اسفند ماه مصادف با روز درخت کاری می باشد که معمولا قبل از عید و در استانه ی فصل بهار این روز در ایران به این عنوان نام گذاری شده است که واقعیت مساله این است که یک مشکل درد آور که ما سالها است خصوصا سالهای اخیر با ان گرفتار هستیم مشکل ریز گرد ها و غبارهایی است که درکشور وجود دارند که بخش از آن از خارج وارد کشور می شود که باید مسئولین از طریق دیپلماسی آن را مورد بررسی قرار دهند و بخشی که عامل داخلی این مشکل است از بین رفتن جنگل ها و پوشش گیاهی مناسب است که بعضا متاسفانه ما خودمان رعایت و نگهداری نمی کنیم ، حتی این درخت هایی را که داریم مواظبت نمی کنیم ، درخت مایه حیات و نبض انسان است ، تولید اکسیژن می کند و برکات بسیار زیادی برای ما انسانها دارند ولی بعضی وقت ها ما برای تفریح و تفرج به جنگلها که می رویم متاسفانه درختان را می سوزانیم . در این روز هر کدام از ما به یاد پدر و مادر و کسی  که از دنیا رفته یک درخت را بکاریم که با این کار هم یاد آن عزیزان را حفظ کرده ایم و هم یک سایه و طراوتی برای خودمان ایجاد می شود و هم اگر همه ما درخت بکاریم خود این یک روش برای تثبیت شن ها و گرد و غبار ها برای جلوگیری از ایجاد این مشکل می تواند باشد .

 

سه شنبه 18 اسفند ماه مصادف با سالروز شهادت سرلشکر پاسدار شهید محمد ابراهیم همت می باشد این سردار رشید جبهه های نبرد که در شهر شهررضا به دنیا امدند و فعالیتهای بسیار زیادی را در زندگی خود در کشور لبنان و بعد هم در ایران داشته اند فرماندهی قهرمان و مقتدر لشکر 27 محمد رسول الله که در جبهه های نبرد حق و باطل در دوران هشت سال دفاع مقدس رشادت ها آفریدند و در نهایت هم در منطقه مجنون و در عملیات خیبر به شهادت رسیدند .

 

این سالی که هم اکنون در روز های آخر ان هستیم از سوی مقام معظم رهبری بعنوان سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل نام گذاری شد . نام گذاری های مقام معظم رهبری بی حکمت نیست ، یک سری ضروریات و لوازمی را معظم له در نظر می گیرند و بر اساس همین سال را نام گذاری می کنند تا حرکتی باشد در راستای ان هدفی که آن سال را نام گذاری کرده اند و لذا در پایان این سال سوالات برای مردم پیش می آید و از مسئولین نیز خصوصا ما باید این سوالات را داشته باشیم که اولا در مبارزه با فساد در ابعاد مختلف ان به ویژه در ابعاد اقتصادی چه اقدام و عمل قاطعی انجام شده است ؟ باید مسئولین جوابگو باشند ، انچه دل مردم را به درد می اورد مفاسد اقتصادی است ، رانت خواری هایی است که آن دسته از کسانی که دستشان می رسد انجام می دهند و دوم چه میزان از سیاست های اقتصاد مقاومتی جدی گرفته و عملی شده است ؟ و سوم در جهت جلوگیری و مقابله با نفوذ به ویژه نفوذ در حوضه اقتصادی مسئولین چه تدابیری را اندیشیده اند ؟ چهارم با توجه به بلای شوم قاچاق به ویژه قاچاق کالا که واقعا به تولید ملی ضربه می زند مسئولین تا بحال چه اقدام عملی و ارزشمندی را انجام داده اند ؟ و دیگر اینکه آیا دل خوش داشتن به برجام و گره زده همه ی مشکلات و مسائل به حل مساله هسته ای آیا واقعا لازم و انصاف بود ؟ آیا یین فرض درست بود ؟ و بر فرض اینکه درست هم باشد آیا برجام که به گفته ی مسئولین به فرجامی رسیده است و توافقاتی هم حاصل شده است چه قدر در رفع مشکلات و مسائل مردم و رفع گرفتاری و پایین امدن تورم و ...تاثیر داشته است ؟

 

نکته ای که وظیفه ما مردم است با توجه به اینکه ایامی که در پیش داریم ایام عید نوروز است و عده ای وسایلی را برای خانه خود خریداری می کنند تا می توانیم باید سعی کنیم از برند های داخلی ، امکانات داخلی و تولیدات داخلی استفاده کنیم ضمن اینکه تولیدات داخلی هم باید درست و با کیفییت باشد ، کارخانه جات و صنعت ما هم باید وسیله درست و با کیفیت تحویل مردم بدهند و این جور هم نیست که همه چیز ما خراب باشد و این تفکر غلط است که ما چشممان به کالاهای خارجی باشد  چرا که ما در کشور خود کالاهایی را داریم که واقعا با کیفیت و بعضا نظیر خارجی هم ندارد و حتی در بعضی از موارد از نوع خارجی خود هم بالاتر است  و لذا ما باید سعی و تلاش کنیم از تولیدات داخل استفاده کنیم تا در راستای هم عزت و سرافرازی مملکت و هم در راستای اقتصاد مقاومتی گام هایی برداشته باشیم .

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان