کد خبر : 789 | تاریخ انتشار : شنبه, 30 بهمن 1395 | بازدید: 1710 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های 29 بهمن 95 شهر عالیشهر توسط حجت الاسلام بحرانی راد امام جمعه موقت شهر

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 29 بهمن ماه در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین بحرانی راد امام جمعه موقت شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد :

همانا توصیه ی همه ی انبیاء ، اولیاء و صالحین توصیه به مراعات تقوای الهی در زندگی دنیایی است . یکی از ویژگی هایی که برای انسان مومن در آیات و روایات ذکر شده است صفت پاکدامنی و عفاف است .

در خطبه ی متقین در نهج البلاغه امام علی (ع) یکی از صفات انسان مومن را این می داند که نفس انسانهای مومن عفیفه است یعنی اینکه مومنین نفس خود را رها نمی گذارند . به فرموده ی پیامبر (ص) هر کسی که در زندگی عفت داشته باشد سخاوت ، جود ، رضا و آرامش را هم به دنبال دارد . عفاف در لسان روایات دینی به معنی بازدارندگی . کنترل از درون و غلبه بر غرائز و شهوات است و عفاف و پاکدامنی در زندگی انسان چند قسم است :

اول عفت جنسی ، یعنی اینکه انسان مومن شهوت خود را کنترل کند و اگر غریزه ی انسان رها شود تمام خطرها و جنایات و آسیب ها را به دنبال دارد . لذا دین مبین اسلام برای کنترل شهوت و برای رسیدن و نیل به عفت جنسی میفرماید اول مومنین باید جلوی محرک ها را بگیرند و دوم سنت و فرهنگ ازدواج را تاکید و توصیه نموده است . دین اسلام ابتدا به زنان پیامبر دستور می دهد شما باید سخن گفتنتان محرک برای مرد نباشد ، راه رفتنتان با حیاء باشد و موجب تحریک نامحرمان نشود ، زینت ها را نباید آشکار کنند که دیگر زنان عالم از زنان پیامبر یاد بگیرند . عفت و پاکدامنی در زندگی الگوی امام زمان (عج) یعنی مادرش حضرت زهرا (س) موج می زند .

متاسفانه امروزه بازارها ، مراکز خرید  و درمانی ما پر است از زنان بی حجابی که عفاف و پاکدامنی را هم رعایت نمی کنند و چنان زن و مرد گرم گفتگو با هم هستند و حریم ها را می شکنند که گویا محرم و نامحرمی وجود ندارد .  اسلام مخالف با حضور زن در جامعه و صحنه های اجتماعی ، سیاسی و تجاری نیست ، اسلام با درس خواندن و دانشگاه رفتن زنان مخالف نیست بلکه مخالف با بی عفتی و بی حجابی است . در اسلام جهاد از زنان برداشته شده است و بهترین و برترین جهاد برای زنان خوب شوهر داری کردن و خوب خانه داری کردن در منزل است . طبق فرمایش گوهر بار حضرت زهرا (س) بهترین صفت برای یک زن آن است که نامحرمی او را نبیند . اسلام در عفت و پاکدامنی تاکید بسیار زیادی کرده است .

مورد دوم عفت مالی است ، یک انسان مومن باید در مالش و بحث اقتصادی زندگی هم عفیف باشد . اگر کسی فقیر و ندار است دنبال تهیه مال از راه حرام نرود .

مورد سوم عفت گفتاری است که انسان باید در سخن گفتنش عفت داشته باشد ، در گفتارش عفیف باشد و حرف حساب شده بزند و زبان خود را کنترل کند . امام علی (ع) به فرزندش امام مجتبی (ع) وصیت می کند که با مردم قشنگ صحبت کن تا جواب قشنگ بشنوی ، اگر به زیبایی با مردم سخن گفتی قشنگ و زیبا هم به تو پاسخ می گویند .

مورد چهارم عفت شکم است ، انسان اجازه ندهد هر لقمه ی مشکوکی وارد شک او بشود ، از لقمه ی حلال استفاده کند و نگذارد لقمه ی حرامی در زندگی در شکم خودش و خانواده اش وارد شود .

جا دارد از حضور یکپارچه و حماسی و مقتدرانه ی ملت غیور ایران اسلامی در راهپیمایی 22 بهمن ماه هفته ی قبل که حقاً و انصافاً تکرار این حضور در صحنه نماد مردم سالاری دینی و دمکراسی واقعی در میهن عزیزمان ایران اسلامی بود و حضور مردم در این راهپیمایی یوم الله 22 بهمن ماه پاسخ دندان شکن با یاوه گویی های رئیس جمهور تازه کار و نابخرد آمریکا بود . حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن ماه تجدید عهد و پیمان با آرمانهای امام عظیم الشان و انقلاب و مقام معظم رهبری بود . بنده به سهم خودم ونیابتاً از طرف امام جمعه ی معزز و محبوب شهرمان تقدیر و تشکر می کنم از همه ی بزرگواران و عزیزان ، برادران و خواهران خوب در شهر عالیشهر و روستاهای همجوار که با مشت های گره کرده و با قصد قربت در این راهپیمایی حضور پیدا کردند .

مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با نخست وزیر کشور سوئد بیان داشتند که حضور پر شور مردم در 22 بهمن ماه نشانه ای بی بدیل از نشاط و آمادگی این مردم و ملت بود . این حضور مردم برگ دیگری از وحدت و انسجام و هراس ناپذیری مردم ایران و پیوند نا گسستنی آنها با انقلاب را به نمایش گذاشت .

چند روزی است به شکر الهی و بحمد الله شاهد نعمت الهی نزول باران و این مائده ی آسمانی در سرتاسر میهن عزیزمان به خصوص در استان و شهرمان بودیم و خدا را بر این نعمت بزرگ شکر گذاریم و سجد شکر به جا می آوریم .

امروز جمعه 29 بهمن ماه مصادف با سالروز قیام مردم تبریز به مناسبت چهلمین روز شهادت جمعی از عزیزان شهر قم در 19 دی ماه در سال 1356 می باشد . در آستانه ی این سالگرد جمع کثیری از مردم تبریز و استان آذربایجان شرقی در دیداری که با مقام معظم رهبری داشتند معظم له ضمن تقدیر از حضور مردم در راهپیمایی حماسی 22 بهمن ماه به مطالب مهمی اشاره فرمودند و نکته ای که مقام معظم رهبری در مورد آشتی ملی که چندی است از ناحیه برخی فتنه گرانی که در سال 88 نقش پادو های مثلث آمریکا – انگلیس – صهیونیست را بر عهده گرفته اند و مدتی است که طرح آشتی ملی را مطرح می کنند ، حضرت آقا فرمودند که ملت ما همه با هم متحد و یکپارچه اند ، با هم دوست و برادرند و نیاز به آشتی ندارند ، ملت ما با همدیگر قهر نیستند ، در صحنه های مهم راهپیمایی ها و انتخابات ها  ملت نشان دادند که با هم متحد اند ، ملت ما در حوادث زلزله و سیل و امثال پلاسکو ها نشان دادند که همه با هم متحد و برادرند اما ما با برخی از فتنه گرانی که حتی حرمت روز عاشورا را نگه نداشتند و رعایت نکردند و با آنهایی که اصل نظام و انقلاب را نشانه رفته اند با آنها قهریم و آشتی نمیکنیم .

یکشنبه 1 اسفند ماه یادآور خاطره ی تلخی در دفاع مقدس می باشد و آن هم حمله ی جنگنده های رژیم بعث عراق به هواپیمای مسافربری و شهادت 40 تن از جمله حجت الاسلام و المسلمین مرحوم حاج شیخ فضل الله محلاتی نماینده مرحوم امام خمینی (رض) در سپاه پاسداران در سال 1364 هجری شمسی و روز روحانیت و دفاع مقدس می باشد .

پنجشنبه 5 اسفند ماه مصادف با روز بزرگداشت مرحوم خواجه نصیر الدین طوسی عالم بزرگوار و روز مهندسی است .

در آستانه ی ششمین سالگرد انقلاب مردم بحرین قرار داریم ، دولت این کشور در طی روزهای گذشته سرکوب معترضان به دولت بحرین را افزایش داده است و خصوصا در این روز های اخیر با اعدام میدانی سه تن از جوانان انقلابی باعث جریجه دار شدن احساسات مردم این کشور و همه ی آزادگان در عالم شده است و افزایش خشم عالم را از آل خلیفه و خصوصا از آل سعود بیشتر نموده است . ما هم جنایات آل سعود و آل خلیفه را بر علیه مردم مظلوم و شیعیان و اهل تسنن در کشور بحرین محکوم می کنیم و حمایت خودمان را از ملت انقلابی بحرین اعلام می داریم .

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان