کد خبر : 766 | تاریخ انتشار : شنبه, 09 بهمن 1395 | بازدید: 1325 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های 8 بهمن 95 عالیشهر توسط حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محترم شهر

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 8 بهمن ماه در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد :

 آنچه مایه عزت و سعادت انسان در دنیا و آخرت خواهد بود تقوای الهی است ، زیباترین و ارزشمند ترین و با برکت ترین لباس برای انسان لباس تقوا است و یکی از مصادیق مهم تقوای الهی تقوای قلب است .

انسان باید قلب خود را سالم نگه بدارد و قلب خویش را از مریضی ها و امراض خطرناک قلبی رها کند و نجات بدهد . نمونه های امراض قلبی عبارتند از : کبر ، غرور ، حسادت ، ریا ، خود نمایی ، خود پسندی و ...

یکی از روش های مراقبت از قلب آموزه های قرآن است . نام و یاد خدا قلب انسان را آرام می کند و ذکر خدا و به یاد خدا بودن در دل انسان یک آرامشی را ایجاد می کند .

یکی دیگر از راه های تقویت قلب مراجعه به روایات و سخنان و سیره ی ارزشمند اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و موعظه  است . طبق فرمایش گوهر بار امام علی (ع) عبرت ها زیاد هستند (لحظه به لحظه زندگی ما پر از عبرت است) ولی عبرت گیر کم است .  انسان باید از پستی و بلندی روزگار درس عبرت بگیرد . انسان اگر در این دنیا دارای مقامات بلندی هم باشد اگر رئیس و وکیل و وزیر و ... هم باشد نباید به این جایگاه ها دل ببندد و وابسته بشود چرا که همه ی اینها از بین می رود و تمام می شود . امیر المومنین (ع) در سفارش به فرزند بزرگوار خویش امام حسن مجتبی (ع) می فرمایند : قلب خود را احیا کن با موعظه ( از تاریخ و روزگار درس و عبرت بگیر)

دومین راه پاسداری از قلب تفکر می باشد . تفکر به اینکه من کی بودم ، کجا هستم و به کجا خواهم رفت . حقیقت انسان برای این دنیا نیست بلکه برای دنیای آخرت و زندگی جاوید قیامت است . انسان باید تفکر کند به اینکه روزی قطره ای آب گندیده بود و الآن برای خود کسی شده و فردا نیز با مرگش بدن او متعفن می شود . انسان اگر واقعا به فکر این مسائل باشد دیگر گناه نمی کند ، ظلم نمی کند ، حق کسی را ضایع نمی کند ، نماز را ترک نمی کند ، دین را رها نمی کند و به دنبال دنیا برود بلکه هم دین و هم دنیا را با هم دارد .

راه دیگر پاسداری و احیای قلب خود قرآن و مراجعه ی به آن است چون قرآن ربیع القلوب است . بهار دلها در مراجعه به قران است و همه ی ما انسان ها و خصوصاً جوانان باید دل خود را با تلاوت قرآن و مراجعه ی به آن صاف و صیقل دهند .   

در آستانه ی 12 بهمن ماه روز ورود شکوهمند و به یاد ماندنی و پیروزمندانه ی حضرت امام خمینی (رض) موسس و معمار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بعد از چندین سال تبعید به کشور اسلامی و آغاز دهه مبارک فجر پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران هستیم . انصافاً جا دارد در این ایام یاد و خاطره ی امام راحل و شهدای انقلاب را گرامی بداریم . 38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد و 22 بهمن امسال انشاالله سی و نه مین سال آغاز می شود ، در این ایام ضرورت دارد همه ی ما به مبانی انقلاب و نقش امام و نقش روحانیت و نقش همه ی اقشار جامعه ی ایرانی در پیروزی انقلاب  توجه کنیم  .

سه ویژگی مهم و اساسی انقلاب اسلامی ایران عبارت است از : یکی مردمی بودن این انقلاب ، لذا نظام برآیند این انقلاب ، جمهوری است و دیگر ویژگی اسلامی بودن این انقلاب و سوم برخورداری از رهبری دینی و شیعی و انقلابی برای این انقلاب است . پس این سه مولفه ی مهم از ارکان اساسی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می باشد .

همه ی مردم باید انشا الله در جشن پیروزی سالگرد انقلاب اسلامی باز هم پایداری به نظام و اعتقاد راسخ خود را نسبت به این نظام ارزشمند به منصه ظهور برسانند و به ویژه با حضور در راهپیمایی با شکوه 22 بهمن باز هم امسال چشم دشمنان و جهانیان را خیره خواهند کرد .

لازم است باز هم تجلیلی کنم از جان بر کفان خطه ی آتش و آتش نشانان قهرمان و ایثار گر و جان باز در راه آسایش و آرامش ملت ، فداکاران شهید آتش نشان که در حادثه ی اخیر ساختمان پلاسکو تهران و عده ای از هم وطنان ما جان خود را فدا کردند و انشا الله عندالله مقام شهید را خواهند داشت چرا که روایات زیادی داریم کسی که برای جلوگیری از سرایت آب و آتش از مردم دفاع کند و خود را به خطر بیاندازد ثواب بسیار زیاد و ثواب شهید را دارد . حادثه ی پلاسکو یک پند و اندرز و تذکر بسیار زیادی برای همه ی ما است ، ضمن تسلیت این ضایعه ی عظمی به همه ی ملت ایران و بویژه به همه ی خانواده ی بزرگ آتش نشانی و خصوصاً عزیزان آتش نشان در شهر عالیشهر که مستقر هستند و همیشه آماده باش و در خدمت مردم هستند و اینان نیز در لحظات خطر اگر خدایی ناکرده پیش آید مثل آن برادران عزیزشان باز فداکاری خواهند کرد و البته باید برای سلامتی این عزیزان دعا کنیم که انشاالله هیچ خطری پیش نیاید و اتفاقی نیافتد .   

چند پیام را باید از این حادثه ی پر از راز و رمز جریان پلاسکو تهران در نظر بگیریم که اولا ما شاهد روحیه ی بسیجی و هم دلی ملی که واقعاً خود را نشان داد بودیم به گونه ای که همه ی نیرو ها از جمله نظامی ، اطلاعاتی ، امنیتی ، آتش نشانی ، هلال احمر ، صدا و سیما ، مردم و ... به میدان آمدند و یک کار بسیجی بسیار بزرگ و ارزشمند را انجام دادند و این نشان می دهد که هر جا مردم ما با هم یک دل بودند و با هم وحدت داشتند و برادرانه در کنار هم بودند بزرگترین حوادث را نیز می توانند از میان بردارند . سرمایه ی بی پایان ملت ایران همین روحیه ی بسیجی و هم دلی می باشد .

نکته دوم ضرورت ایمن سازی بنا ها و ساختمان های فرسوده است که باید هم مردم کمک کنند و هم مسئولین هوشیار باشند و ملاحظه ای را نباید انجام دهند  . یک سری نکات ایمنی را نیز مردم باید در محل کار و محل زندگی رعایت کند تا مشکلات و خسارت هایی در پی آن بوجود نیاید .

نکته سوم در این حادثه ضرورت کمک مالی به مال باختگان حادثه ی پلاسکو است البته هیئت دولت تصمیمات خوبی را در این رابطه اتخاذ کرده اند که امیدواریم اجرایی بشود .

امروز سالگرد برگزاری اولین نماز جمعه در شهر عالیشهر در 8 بهمن سال 1389 می باشد . اولین نماز جمعه در این شهر با همت همه ی مردم و برادران و خواهران ستاد نماز جمعه عالیشهر و همچنین مسئولین وقت شهر برگزار گردید که استمرار ان با همت مردم و عزیزان ستاد نماز جمعه و مسئولین شهر و مردم شریف روستاهای همجوار می باشد که در همه ی شرایط آب و هوایی با شکوه در این مراسم شرکت می کنند و واقعاً جا دارد از همه ی شما عزیزان تقدیر و تشکر کنم . تا به امروز 323 خطبه الحمد الله در اینجا توسط امام جمعه شهر و امام جمعه های موقت ایراد شده است . جا دارد از همه ی زحمات و تلاش های کسانی که در راستای برگزاری این آیین عبادی سیاسی تلاش کرده اند تقدیر و تشکر کنم . کسانی که در روزهای جمعه زمانی که اکثراً مردم به دید و بازدید از خانواده های خود می روند اما این عزیزان جهت اهمیت بر پا داشتن نماز جمعه حضور دارند و تلاش می کنند  . مسجد النبی (ص) که اکنون به عنوان جایگاه فعلی نماز جمعه از ان استفاده می شود در واقع یک جایگاه موقتی است و ما زمین بسیار خوب و ارزشمندی را از همان سال اول اقامه ی نماز جمعه دریافت کردیم جهت ساخت مصلای نماز جمعه که بحمدالله عملیات خاک برداری آن را آغاز کرده ایم و انشاالله با لطف پروردگار عالم و توجهی که مسئولین محترم خواهند داشت و همچنین کمک هایی که شما خیرین خواهید داشت در آینده مصلی اصلی ساخته شود که در خور و شان این شهر باشد که هم برای اقامه ی نماز جمعه و هم برای برگزاری مراسمات با شکوه چند هزار نفری از آن استفاده شود .

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان