کد خبر : 755 | تاریخ انتشار : شنبه, 25 دی 1395 | بازدید: 1241 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های نماز جمعه 24 دی ماه 95 عالیشهر توسط حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محترم شهر

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 24 دی ماه در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد.

 

پروردگار عالم در قرآن کریم می فرماید : (إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ) بدرستی كه گرامی ترین شما نزد خداوند كسی است كه تقوایش بیشتر باشد . معیار ارزش گذاری انسانها از منظر خداوند در قرآن کریم تقوا است . مهمترین و ارزشمند ترین معیار محک افراد تقوای الهی است . هر که بیشتر خدا ترس باشد و تقوای بالا تری داشته باشد نزد پروردگار عالم محبوب تر است و خداوند به او لطف بیشتری دارد .

 

یکی از وظایف پیامبر اکرم و ائمه معصومین نشان دادن راه و روش تقوای الهی و متقی شدن به ما انسانهاست ، محاسن و مکارم اخلاق را به ما می آموزند و در واقع محاسن اخلاق جلوه های ظاهری اخلاق است .

 

یکی از مواردی که باید در شیوه و سبک زندگی اسلامی  همه ی ما انسانها رعایت کنیم اخلاق نیکو و درست می باشد . ما باید خود را به زیور اخلاق اسلامی بیاراییم و به محاسن و مکارم اخلاق عمل کنیم . در این باب پیامبر اکرم نیز می فرمایند : من پیغمبر مبعوث به رسالت شده ام برای اتمام و تکمیل مکارم اخلاقی و من مبعوث شدم که مکارم و محاسن اخلاقی مردم را درست کنم . اخلاق درونی و رفتار بیرونی مردم باید درست باشد .

 

انسان باید همواره زبان خود و گفتارش را کنترل نماید و آداب گفتاری باید بر اساس آداب گفتار توحیدی و اسلامی باشد . اگر زبان کنترل بشود خیلی از مشکلات دیگر انسانها حل می شود . بنا به گفته ی بزرگان اخلاق قریب به 70 گناه که خیلی از آنها گناه کبیره نیز می باشد از زبان نشأت می گیرد از جمله غیبت ، تهمت ، دروغ ، شهادت دروغ ، گواهی دروغ و ...  طبق فرموده امام علی (ع) در خصوص زبان اینگونه است که جرم آن کوچک ولی جُرم و گناهی که از او سر می زند بسیار بزرگ است . از طرفی دیگر زبان می تواند باعث خیر نیز بشود و خیرات و نیکی های بسیار زیادی از زبان سر می زند از جمله اصلاح بین دو برادر ، اصلاح بین زن و شوهر ، اصلاح بین دو طایفه و فامیل و ذکر و یاد خداوند ، نماز خواندن ، قرائت قران و ... همگی از برکات زبان است که باید از ان استفاده ی درست کنیم .

 

از امام صادق (ع) سوال می شود که اندازه و حد حُسن خُلق چقدر است که باید رعایت کنیم ؟ این بزرگوار فرمودند با مردم به نرمی و گرمی رفتار کنید ، ( به گونه ای که مردم از انسان راضی باشند تا حدی که انسان به گناه وا داشته نشود حتی اگر پدر و مادر هم بخواهند انسان را به شرک و گناه وا دار کنند نباید اطاعت کرد )  ، با مردم خوش زبان باشید ، و هنگامی که با برادر مومن خود روبه رو می شوید با روی باز و خوش رفتاری و خوش رویی با هم رفتار کنید . و در جایی دیگر نیز امام صادق می فرمایند : اگر کسی با تو قطع رحم کرده است ولی تو با او مرتبط باش ، اگر کسی تو را محروم کرد تو تلافی نکن ، و درباره ی کسی که به تو بدی کرده احسان کن . مومن کسی است که بدی را با بدی جواب نمی دهد بلکه مومن واقعی کسی است که بدی را با خوبی جواب می دهد . اگر کسی به انسان نا سزا گفت باید به او سلام کند و کسی که در حق تو ظلم کرد تو برای رضای خدا از حق خود بگذر و ببخش .

 

امروز 24 دی ماه مصادف با سالروز انتصاب مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (مد ظله العالی) به امامت امام جمعه تهران از سوی حضرت امام خمینی (ره) در سال 1358 می باشد . این سمت همچنان باقی است و ایشان با خطبه های خود و نماز های دل نشین ، دل های خدا پرستان را به سوی پروردگار عالم سوق می دهد . امروزه افتخار ما این است که ایشان بعنوان رهبر و مرجع شیعیان عالم به خوبی ، بعنوان خلف صالح و شایسته ی امام خمینی (ره) سکان نظام جمهوری اسلامی ایران را در این اقیانوس پر تلاطم دنیای معاصر به حرکت وا داشته است و انشا الله این سکان داری را ادامه خواهد داد تا این نظام مقدس جمهوری اسلامی را به نظام جهانی دولت عالم گیر امام عصر (عج) تحویل بدهد .

 

یکشنبه 26 دی ماه مصادف با سالروز فرار شاه خائن از کشور در سال 1357 می باشد که از ایران به مصر فرار کرد و در واقع جرقه ی مهمتری از نهضت و طلیعه ی پیروزی انقلاب در 22 بهمن آن سال اتفاق افتاد و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به پیروزی نهایی رسید .

 

دو شنبه 27 دی ماه مصادف با شهادت حجت الاسلام شهید سید نواب صفوی و هم رزمانشان شهیدان طهماسبی ، واحدی و شهید ذوالقدر از شهدای گرانقدر فداییان اسلام در سال 1334 می باشد .

 

عرض تسلیت دارم به مناسبت درگذشت یکی از خدمتگذاران مخلص نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی که انصاقاً ارتحال این بزرگوار هم جانسوز و هم پُر از درس و پیام برای ما و برای جهانیان است .

نکته اول در این خصوص این است که عمر دنیا با همه ی پستی و بلندی هایش کوتاه است . از این دنیا روزی همه ی انسانها باید رخت بر بندند و قافله ای است که همه ی ما باید به این قافله ملحق بشویم .

نکته ی دوم تعابیر بسیار بلند و دقیق و در عین حال حساب شده ای که مقام معظم رهبری در پیام تسلیت خود در رابطه ی با ارتحال حضرت آیت الله رفسنجانی بیان کردند که واقعا کلمه به کلمه ی این پیام قابل تامل ، دقت و تحلیل است که با یک نگاه جامع به این مساله نکاتی را در این رابطه اشاره نمودند ، هم جایگاه و وضعیتی که از نظر اجتماعی و سیاسی حضرت آیت الله رفسنجانی داشته اند و هم اشاره به مبارزات و شکنجه های طولانی که در دوران ساواک برای نظام مقدس جمهوری اسلامی متحمل شدند و هم اشاره به اینکه حضرت آیت الله رفسنجانی رفیق و هم رزم و هم سنگر دوران نهضت اسلامی ایشان بودند .

نکته ی سوم اشاره به این مساله که بالاخره مقام معظم رهبری و آیت الله رفسنجانی هم مثل همه ی مردم علی رغم اینکه با هم دوست و همکار و هم سنگر بوده اند اما اختلاف نظر ها و اختلاف دیدگاه ها و اختلاف سلیقه ها طبیعتاً بین این دو بزرگوار هم بوده است که البته این اختلاف سلیقه ها و دیدگاه ها چه کم و چه زیاد طبیعتاً تاثیرات بسیار مثبت و یا منفی در روند نظام جمهوری اسلامی و در حوادث در دوران نظام بویژه در این دهه اخیر تاثیرات خود را گذاشته است و لذا مقام معظم رهبری به این مساله نیز اشاره می کند که در این سالهای اخیر عده ای خیلی سعی کردند که از وجود جایگاه و مقام آیت الله رفسنجانی سوء استفاده کنند و باعث شوند که ایشان را از نظام و انقلاب و حتی رهبری جدا کنند اما این مساله تاثیری نگذاشت . در دوران فتنه ی 88 خصوصا عده ای بودند که خواستند از وجود آیت الله رفسنجانی استفاده کنند برای دمیدن بیشتر در شعله های فتنه ولی بحمد الله توفیق چندانی پیدا نکردند و این بزرگوار تا آخر کنار مقامم معظم رهبری و نظام جمهوری اسلامی بودند و ارج مینهیم همه ی زحمات ، تلاش ها ، رنجها ، مرارتها و مسائلی که ایشان برای اسلام و در راه سربلندی نظام تلاش کرد .

مراسم تشییع جنازه آیت الله رفسنجانی واقعا تبدیل شد به یک وحدت اجتماعی بسیار عظیم که طبیعتا دشمنان اسلام و رسانه ها چشم به مردم ایران و تشییع جنازه این بزرگوار داشتند که چه اتفاقی می افتد و مردم چگونه برخورد می کنند و چه کسانی در این مراسم حضور پیدا می کنند اما با کمال بهت و تعجب دیدند که همه ی مردم و با همه ی گرایش های سیاسی و با همه ی اختلاف سلیقه ها و نظرها و حتی منتقدان آن مرحوم همگی برای حفظ عزت و اقتدار و به پاسداشت زحمات و تلاش هایی که ایشان کرده بودند در مراسم تشییع جنازه ی ملیونی این بزرگ مرد شرکت کردند و تجلی وحدت و یکپارچگی و یک دلی در سایه ی رهبری و زعامت مقام معظم رهبری بودند و علی رغم تلاش هایی که هم از خارج و هم در داخل انجام شده بود که مراسم تشییع جنازه ی این انسان بزرگ را به متینگ سیاسی خودشان تبدیل کنند اما موج خروشان ارادتمندان و دل دادگان مقام معظم رهبری و دلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران این اجازه را به این افراد ندادند .

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان