کد خبر : 739 | تاریخ انتشار : شنبه, 11 دی 1395 | بازدید: 1172 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های 10 دی ماه 95 عالیشهر توسط حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محترم شهر

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 10 دی ماه در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد.

 انسان باید در همه ی ابعاد و زمینه های زندگی تقوای الهی را مراعات کند و یکی از مصادیق تقوای الهی در زندگی مسأله ی تقوا در رفتارهای فردی و اجتماعی است که یکی از آنها ادب است . یک انسان مسلمان باید مودب به آداب الهی و اسلامی باشد و در رفتارها ، گفتگو ها و نوشته های خود و حتی در زمان کنونی در شبکه های مجازی باید ادب را رعایت کند .

 

سخن گفتن خود دارای معیار می باشد و زبان یک نعمت بسیار بزرگ است که خداوند در اختیار ما انسانها گذاشته است که با آن حرف بزنیم ، نیازهای خود را بیان کنیم ، با آن خطورات ذهنی و خواهش ها و درخواست های ذهنی خود را بیان کنیم ، با آن ذکر و یاد خداوند را انجام دهیم ، نماز بخوانیم ، مشکلات مردم را حل کنیم ، با آن زبان خیر بگذاریم و اختلاف بین دو خانواده و یا دو شخص و زن و شوهر را برطرف سازیم  و ... لذا در آیات قران و روایت اهل بیت یک آداب و برنامه هایی را برای بیان و سخن گفتن در نظر گرفته اند . نحوه سخن گفتن والدین با فرزندان ، استاد با دانش آموز و برعکس دانش آموز با استاد باید همگی بر اساس معیار های دینی باشد تا همواره نتیجه مطلوب داشته باشد .

 

بیان رفتار لقمان و حضرت ابراهیم و حضرت یعقوب و سایر پیامبران با فرزندانشان در قرآن برای همه ی ما درس است که چگونه باید با فرزندانمان سخن بگوییم و این سخن گفتن نباید با خشونت و زور و تندی باشد چرا که اگر اینگونه باشد نتیجه ای نخواهد داشت پس باید همواره با مهرانی و عطوفت با فرزندانمان سخن بگوییم تا آنها نیز از ما حرف شنوی داشته باشند و به صورت صحیح تربیت شوند .

نحوه ی سخن گفتن زن و شوهر در خانه باید بار مهر ، محبت و عشق داشته باشد تا علاقه و دوست داشتن بین آن دو بیشتر شود و در نتیجه محبت در خانه حکم فرما گردد .

نحوه ی سخن گفتن انسان با گدا و سائل نیز باید بر اساس احترام و محبت باشد چرا که او نیز یک انسان است و برای خود دارای شخصیت است .

نحوه ی سخن گفتن انسان با پدر و مادر باید متواضعانه ، با عشق و محبت ، بر اساس ادب ، بزرگوارانه و با کرامت باشد .

در برابر انسانهای نادان و بی ادب که به بدی صحبت می کنند و حتی شاید فحش و ناسزا بگویند قرآن به ما دستور می دهد که نباید با بی ادبی به او جواب داد و اگر توهینی به ما نمود نباید ما نیز به او توهین کنیم و باید با آرامش و سلامت از او بگذریم .

 

در روز دوشنبه 13 دی ماه سالروز ابلاغ پیام تاریخی و ارزشمند حضرت امام خمینی (ره) به گورباچف رهبر شوروی سابق در سال 1367 را در پیش داریم که واقعاً این پیام بسیار مهم و ارزشمندی بود که در همان پیام ، امام به گورباچف اشاره نموده بود که باید از این به بعد کمونیسم را در موزه ها پیدا کرد و صدای شکستن استخوان های کمونیسم به گوش می رسد ، در آن زمان باور نکردند ولی بعد ها همه فهمیدند که این پیش بینی امام به واقعیت تبدیل شد و خیلی طول نکشید کمونیسم و اتحاد جماهیر شوروی سابق از هم پاشید و واقعاً کمونیسم خورد شد و این نشان از پیش بینی ارزشمند حضرت امام داشت . و همان پیش بینی و روشن تر از آن را مقام معظم رهبری در باره ی لیبرالیسم غرب و دنیای سرمایه داری دارد که رو به نابودی و اضمحلال است .

ما اکنون شاهد آن هستیم که بعد از چند سال حضور مستقیم و غیر مستقیم آمریکایی ها در سوریه بلاخره شکست می خورد و طرح های  آمریکایی اجرا نمی شود ، بیش از 140 هزار نیرو را وارد عراق کرد تا افکار و اندیشه های خود را بر عراق حکم فرا کند ولی دقیقاً برعکس شد و بر خلاف آرزوهای استکبار در عراق محقق شد . در یمن چندین سال است که عمال آمریکا یعنی وهابی های سعودی و یهودی یمن را شخم می زنند و این همه زیرساخت های این کشور را نابود کرده اند و  میلیون ها نفر را کشتند و آواره کردند برای اینکه آن دمکراسی غرب را که خودشان می خواستند در یمن حاکم سازند اما هنوز که هنوز است موفق نشده اند و همه ی اینها نشان گر افول و نابودی لیبرال دمکراسی غرب است و ما نیز نتیجه می گیریم که غرب مادی گرا سرانجام چاره ای جز تسلیم در برابر اسلام ندارد و این اسلام است که رو به گسترش و تشعشع نور است .

 

استکبار و دشمنان اسلام با تشکیل گروه هایی مثل طالبان ، القاعده ، داعش و ... که چهره ی زشتی را از اسلام نشان می دهند و در واقع همه ی اینها عمال خودشان هستند در صدد این هستند که خدشه ای بر اسلام وارد کنند و به غربی هایی که متمایل به اسلام هستند بفهمانند که این است اسلامی که شما می خواهید به آن گرایش پیدا کنید پس نتیجه میگیریم که در واقع آنها را حمایت می کنند که این جنایت ها را مرتکب شوند و از طرفی دیگر نمادی از اسلام داعش و وهابی و طالبان به مردمان خود نشان می دهند اما بحمدالله مکتب اسلام گره گشای تمام مشکلات بشر بعنوان یک مکتب مترقی است ، مکتب اسلام یک مکتب مادی تنها نیست ، بلکه یک مکتب مادی معنوی است که مادیت را در پناه معنویت قبول دارد و دنبال میکند ، معنویاتی مثل اخلاق و تهذیب نفس همگی در اسلام وجود دارد که همگی برای انسان سازی آمده است .

 

در روز 14 دی ماه سالروز ولادت با سعادت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) سید بزرگوار و با عظمت از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) را در پیش داریم که دست تقدیر او را به ری می رساند و در آنجا از دنیا می رود و قبرش ملجأ و مأمن عاشقان و ارادتمندان می شود و در روایت داریم که کسی که عبدالعظیم حسنی (ع) را با اخلاص و معرفت در ری زیارت کند همانند این است که حسین بن علی (ع) را در کربلا زیارت کرده است .

 

9 دی ماه روز بصیرت و ولایتمداری مردم ایران بود که در سراسر ایران به مناسبت گرامیداشت این روز جلسات ، راهپیمایی ها ، برنامه ها و ... برگزار گردید که باید از این هوشیاری و بیداری ملت ایران تقدیر نمود و همه ی این حوادث نشان می دهد که بصیرت اکسیر جاودانگی یک ملت است و این جریانات نشان می دهد که پرونده فتنه همچنان متاسفانه باز است ، درست است که چشم فتنه با تدبیر مقام معظم رهبری و همت مردم کور شد اما این فتنه دست و پا دارد و متاسفانه هنوز تلاش می کنند و نتیجه اش هم تلاش بعضی از فتنه گران برای رسوخ و نفوذ در دولت یازدهم است و اخیراً هم جنایت دیگری را فتنه گران انجام داده اند و آن هم این است که چند ده نفر از فتنه گران نامه ای نوشته اند به ترامپ ریاست جمهوری جدید آمریکا که شما باید تحریم ها را از سر بگیرید و باید تحریم ها و فشارها را بر ایران بیشتر بکنید ، و این نمونه بارز جنایت و خیانت به مردم  است .

 

در خصوص حقوق های نجومی متاسفانه در بدنه ی دولتمردان ظاهراً انگیزه ای برای برخورد با این مسأله چندان وجود ندارد و نه تنها انگیزه ای نیست و عملی نمی کنند بلکه بعضی از دولتمردان این حقوق ها را توجیه می کنند . فرمایشات مقام معظم رهبری در این خصوص این است که : این حقوق ها برداشت های غیر منصفانه و ظالمانه از بیت المال است و این برداشت ها نا مشروع ، گناه و خیانت به آرمانهای انقلاب اسلامی است ، نباید این موضوع مثل سایر موضوعات بعد از مدتی به فراموشی سپرده شود ، پدیده زشت حقوق های نا مشروع آسیب های ناشی از مستی اشرافی گری است . انتظار رهبری و مردم این است که دولتمردان هر چه زودتر دست به کار شوند و اولا آنها را اخراج کنند و عزل شوند ، دوم برگرداندن ریال به ریال آنچه به نا حق گرفته اند و سوم مجازات طبق دستورات اسلام چرا که اگر این گناه اثبات شود یعنی از بیت المال دزدی کرده اند .

 

در خصوص عالیشهر به مسئولین محترم این شهر باید عرض کنم که بعضی از پروژه های بزرگ مثل سینما ، پمپ بنزین و ... در شهر به آنها زمین واگذار شده است که انجام شوند اما باید تا کی طول بکشد و چه کسی باید پشتوانه ی این کار باشد و ضمانت اجرایی آن چگونه است ؟ آیا مشکل از سرمایه گذار است ؟ آیا مشکل از شهرداری و شرکت عمران است ؟ من توصیه می کنم که مسئولین محترم قاطعانه تر برخورد کنند ، این حق می توانست حق کسی دیگر هم باشد که شاید زودتر آنرا انجام می داد و به بهره برداری می رساند ، ما تا کی باید صبر کنیم ، پس از شهرداری و شرکت عمران درخواست دارم که هر چه زودتر این مشکل را جمع و برطرف سازند و تکلیف را روشن کنند چرا که واقعا اینها جزء نیاز های ضروری مردم  شهری با بیش از 20 هزار نفر جمعیت است .     

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان