کد خبر : 731 | تاریخ انتشار : شنبه, 20 آذر 1395 | بازدید: 1175 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

خطبه 19 آذر ماه 95 شهر عالیشهر توسط حجت الاسلام بحرانی راد امام جمعه موقت شهر

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 19 آذر ماه در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین بحرانی راد امام جمعه موقت شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد.

به فرموده امام عسکری (ع) یکی از راه های کسب محبوبیت اجتماعی و عزیز شدن در جامعه و ما بین مردم و خلق الله ورع و تقوای الهی است .

روز 9 ماه ربیع المولود مصادف با آغاز جشن ولایت حضرت مهدی موعود (عج) می باشد ، و در این خطبه در خصوص وظایف منتظران ظهور حضرت مهدی (عج) نکاتی را بیان می داریم .

در روایت برای انتظار موعود و فرج امام زمان (عج) ثواب بسیار زیادی بیان شده است که با دقت در این گونه روایات روشن می شود برای همه ی ما که انتظار فرج در فرهنگ روایات شیعه نه تنها صرفا یک عقیده است بلکه انتظار به منزله ی یک عمل بسیار خوب و نیکویی شمرده می شود و حالا که انتظار یک عمل شایسته و نیکو برای شیعه شمرده شده است پس منتظر هم باید یک عامل خوبی باشد و خدایی نکرده اگر ما منتظران به وظیفه ی خودمان خوب عامل نباشیم ممکن است تاریخ گذشته برای ما تکرار بشود و نتیجه ی ان تاخیر در امر فرج مولا امام زمان (عج) باشد .

 

برخی از وظایف فردی و اجتماعی شیعیان و منتظران امام زمان (عج) عبارتند از :

1 – اولین وظیفه ما منتظران شناخت و معرفت نسبت به آن امام بزرگوار است . از عمده مشکلات جامعه ی امروز این است که مهدویت نه از حیث عقیدتی و نه از حیث تفکر و نه حیث سلوک و رفتار عمق چندانی در بین مردم و خصوصا در بین جوانان پیدا نکرده است .  بعضی از ما شیعیان نیز به یاد امام زمان (عج) هستیم اما حضرت را برای خودمان و دعا و نماز برای امام زمان (عج) را ابزاری برای درخواست حوائج خودمان از حضرت قرار می دهیم .

2 – دومین وظیفه ی ما در قبال امام زمان (عج) بعنوان یک منتظر واقعی محبت به امام زمان (عج)  است .

3 – یکی دیگر ار وظایف منتظران تلاش برای جلب رضایت امام زمان (عج) است .

4 – وظیفه ی دیگر منتظران امام زمان (عج) تأسی به رفتار و اعمال این امام معصوم است . یکی از صفات امام زمان (عج) در روایات شیعه تقوای امام است . منتظران واقعی باید در عبادت کردن ، در زهد ، در سخاوت  همگی پیرو امام باشند و  در برابر بدعت ها و نوآوری هایی که بعضا در دین و مذهب وارد می شود موضع گیری کنند .

 

وظایف اجتماعی جامعه ی منتظر از دو حیث مورد بررسی است که یکی وظایف مردمی و دیگر وظایف نهاد های حکومتی می باشد که به طور خلاصه وظایف مردمی عبارتند از : دفاع و حمایت از حرکت هایی که در جهت اهداف عالیه ی آن حضرت تاسیس و تشکیل شده است ، مثل انقلاب اسلامی ایران ، تکریم و بزرگداشت نام و یاد امام زمان ، برگزاری مراسم ، اعیاد ، جشن هایی که به نام امام زمان (عج) است و اما وظایف نهاد های حکومتی بسط فرهنگ مهدویت از طریق راه کارهای مناسب در جامعه ، تئوریزه کرده فرهنگ مهدویت ، باید حکومت و نهادها ، حکومت جهانی امام زمان (عج) را بعنوان کار آمد ترین گزینه برای تاریخ معرفی کنند و الگو های مناسبی از حکومت دینی امام را به جهانیان ارائه کنند و زمینه های مردمی را برای ظهور امام زمان (عج) فراهم سازند . از طرفی باید برای جلب نیرو سازی برای قیام امام تلاش کنند .

 

در روز شنبه 20 آذر شهادت سومین شهید محراب حضرت آیت الله دستغیب شیرازی (رض) نماینده امام و امام جمعه شیراز را در پیش داریم که توسط منافقین کور دل در سال 1360 به درجه رفیع شهادت نائل شدند .

 

دوشنبه 22 آذر ماه و 12 ماه ربیع الاول طبق نقل بعضی از مورخین ولادت حضرت رسول اعظم (ص) و نبی مکرم اسلام و آغاز هفته ی وحدت می باشد . وحدت یکی از آموزه های مهم قرآن است و از سفارشات اکید رسول اکرم (ص) که هم با کلمات روشن بخش و هدایت گرشان و هم با سیره و عمل خود همواره امت را به اتحاد ، هم بستگی و دوری از تفرقه و پراکندگی دعوت نمودند . با رحلت پیامبر معظم اسلام در 28 ماه صفر اختلاف بر سر خلافت آغاز شد و آن اختلاف هم به خاطر بی تدبیری و بی توجهی به وصایای پیامبر اعظم نسبت به تعیین جانشینی و خلافت بعد از وجود نازنین رسول الله (ص) بود ، این اختلاف به تدریج در تاریخ گسترش پیدا کرد و متاسفانه دشمنان اسلام ، یهودیان و مسیحیان به این اختلاف دامن زدند تا شاید بتوانند حرکت پیشتاز جامعه ی اسلامی را متوقف بسازند که این خواسته ی دشمنان اسلام است اما ائمه ما با هوشیاری و بصیرت تمام این وحدت را در طول تاریخ حفظ کردند . در نماز جماعت های انها شرکت کردند ، در تشییع جنازه های آنها می آمدند و بعد از مدت ها آمریکای جنایتکار و بخصوص انگلیس خبیث در راستای ایجاد تفرقه مابین امت اسلام گروهک های تکفیری امثال طالبان ، داعش و دیگر گروه ها را ایجاد و در هر زمینه حمایت کرد که ما امروزه شاهد هستیم که این گروهک ها هم شیعه را می کشند هم سنی ها را در حملات انتحاری خود می کشند و نه به شیعه و نه به سنی رحم نمی کنند .

 

سه شنبه 23 آذر ماه یادآور اشغال بلندی های جولان در سال 1981 میلادی توسط رژیم نا مشروع صهیونیستی است .

 

کنگره امریکا در 11 آذر ماه به تمدید 10 ساله ی تحریم ها علیه ایران رای مثبت دادند . تمدید این تحریم قطعا به فرموده ی مقام معظم رهبری نقض حریم برجام است . این تمدید تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران نشان داد که آمریکا هنوز خوی دشمنی و گرگ صفتی خود را حفظ کرده است و لذا مقام معظم رهبری در سخنرانی خودشان فرمودند که تجربه ی برجام ثابت کرد که در هیچ مسئله ای و در هیچ جایی نمی شود به آمریکا اعتماد کرد ، معظم له در سخنان گوهر بارشان فرمودند که آمریکا همیشه در طول تاریخ دنبال تحریم است ، نه تفاهم با ملت غیور ایران اسلامی . و ما نباید فراموش کنیم که قانون داماتو توسط همان سناتور هایی تصویب شد که حداقل 40 نفر از آنها به توافق هسته ای میان ایران و 1+5 رای مثب دادند و موجبات تصویب آن را هم فراهم کردند . واضح است که هدف سنا از این اقدام باز گذاشتن دست رئیس جمهور بعدی آمریکا در ادامه دادن تحریم علیه کشور عزیزمان جمهوری اسلامی ایران است . اما با این حال باید وحدت و یکپارچگی میان ملت غیور و دولت عزیز ایران در قبال نقض برجام به نمایش گذاشته شود ، باید صدای واحد و موضع واحد از کشور اسلامی به گوش جهانیان برسد ، ما از دولت محترم ، از مسئولین وزارت خارجه ، از تیم مذاکره کننده ، از اعضای نظارت بر اجرای برجام ،  از نمایندگان مجلس و از همه ی مسئولین می خواهیم ضمن تداوم موضع گیری خود در قبال بد عهدی و بی اعتمادی به آمریکای جنایتکار ، مسئولین محترم اقدامات قانونی و قاطع جمهوری اسلامی ایران را در قبال این رفتار زشت برای کشور آمریکا در صحنه ی عمل هم با تصویب قوانین و اجرایی کردن برخی اقدامات فنی در صحنه ی جهانی به نمایش بگذارند تا مشت محکمی به دهان آمریکای جنایتکار بزنند . لازم است تا دستگاه سیاست خارجی کشور جمهوری اسلامی ایران هم صراحتاً از دیگر اعضای گروه 1+5 بخواهند تا مواضع رسمی خودشان را نسبت به نقض برجام از سوی کشور  آمریکا برای جهانیان روشن و واضح کند .

 

در دیدار اخیر جمعی از خانواده های معظم شهدای مدافع حرم با مقام معظم رهبری ، ایشان سه مشخصه و ویژگی را برای شهدای مدافع حرم در جمع خانواده شان بر شمردند ، اولین ویژگی که مقام معظم رهبری برای شهدای مدافع حرم برشمردند غیرت دفاع از حریم اهل بیت عصمت و طهارت است ، دوم بصیرت و آگاهی نسبت به واقعیت های جامعه و جهان اسلام است و سوم شوق به شهادت فی سبیل الله بوده است .

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان