کد خبر : 724 | تاریخ انتشار : شنبه, 29 آبان 1395 | بازدید: 1002 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های 28 آبان ماه عالیشهر توسط حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محترم شهر

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 28 آبان ماه در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد.

تقوای الهی همان مراعات حلال و حرام خداوند ، ترک محرمات ، عمل به واجبات و دستورات قرآن و نشکستن حدود الهی است و این تقوای الهی می تواند باعث نجات انسان از گرفتاری های دنیا و عذاب آخرت شود .

 

هدف همه ی انبیای الهی و همه ی پیامبران بزرگ خدا هدایت مردم بوده است ، خداوند عالم برای هر امتی پیامبر و رسولی را برگزید و ارسال نمود تا برای این امت مایه هدایت و ارشاد و نجات باشد و در پایان برنامه ی رسالت خداوند عالم هم نوبت می رسد به خاتم انبیاء و نگین زیبای آفرینش حضرت محمد (ص) و مکمل و تکمیل کننده برنامه ی هدایت به دست پیغمبر قرار می گیرد . خداوند پیامبران را برای اینکه مردم را از گمراهی و ضلالت رهایی بخشند و آنان را به سوی حق دعوت کنند فرستاده است ، بر اساس قرآن و نهج البلاغه این هدف اعلام شده و رسمی پیامبران الهی بوده است .

 

امام حسین (ع) هم که به منزله ی وجود خود پیامبر است و خود حضرت نیز فرموده است : ((حسینٌ منّی و أنا من حسین ))

این فقط به خاطر این نیست که حسین بن علی (ع) سبط پیغمبر و نوه ایشان است ، شاید بالاتر از این منظور نظر رسول خدا بوده است که همچنان که پیغمبر وظیفه ی هدایت و ارشاد جهانیان را به عهده داشته و دارد ، در ادامه ی راه رسالت و نبوت  پیامبر این حسین بن علی (ع) است که باید علم  پیغمبر را برافرازد و همچنان برافراشته نگه دارد و نه تنها مردم زمان خود بلکه تا تمام اعصار و قرون تا قیامت را ارشاد و هدایت کند . نه تنها مردم عرب منطقه حجاز آن زمان و عراق را بلکه تمام جهانیان باید زیر پرچم حسین (ع) قرار بگیرند و به این سمت بروند تا زمانی که این علم هدایت به دست آخرین هادی و منجی بشر حضرت ولیعصر (عج) سپرده بشود لذا امام حسین (ع) در یک شرایطی قرار می گیرد که دیگر علاوه بر آن که امام در مدینه ، مکه و در مسیر کوفه و کربلا و حتی تا لحظات پایانی عمر خود برای نجات و هدایت انسانها تلاش کرد و خطبه می خواند و ارشاد می کند و چهره به چهره نصیحت می کند ، اما موقعیتی نصیب امام حسین (ع) شده است که نصیب هیچ کس نشد ، وضعیتی را امام حسین (ع) گرفتار شد که هیچ امام و پیغمبری دچار نشد و آن دورانی بود که دیگر خطبه در دل سنگ مردم اثر نمیگذاشت ، نامه و سخنرانی و نصیحت و موعظه در دل سنگ این مردم اثر نمی گذاشت . لذا امام حسین (ع) در شرایطی قرار گرفت که خون جگر خود را باید در راه خدا برای نیل به هدف خود که هدایت بشریت بود بریزد . کار به جایی می رسد که باید خون قلب حسین بن علی (ع) روی زمین داغ کربلا بریزد تا اسلام باقی بماند و بندگان خدا را از جهالت و گمراهی نجات بدهد . بنا براین همان برنامه هایی که پیامبران الهی و خاتم الانبیاء (ص) داشت ، امام حسین (ع) نیز همان برنامه ها را داشتند و همان راه را رفتند .

 

روز عاشورا روز جشن بنی امیه بود و به خیال خود فکر کردند همه چیز تمام شد و با کشتن حسین بن علی (ع) کار اسلام و دین به اتمام رسید اما غافل از اینکه کشته ی حسین (ع) مردم را بیشتر زنده می کند ، غافل از این که مزار حسین بن علی (ع) شعاع می دهد و همانند نور افکنی می شود که تمام عالم با نور حسین (ع) روشن می شود . و اربعین حسینی تبلور شور و شعور حسینی است و اربعین حسینی تبلور اجتماع عظیم عاشقان و دلدادگان ابا عبدالله الحسین (ع) است و فرصتی برای احیای بیشتر اسلام و دین است . لذا طبق فرمایش امام حسن عسکری (ع) علامات مومن پنج چیز است که یکی از آنها زیارت اربعین سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) است و این بعنوان نماد شیعیان می باشد .  

 

در آستانه ی آغاز هفته ی بسیج قرار داریم این مدرسه ی عشق و این پدیده ی بسیار ارزشمند که از برکاتی است که خداوند نصیب جمهوری اسلامی ایران کرده است . ما اگر بخواهیم بسیج را بشناسیم و به اهمیت و بزرگی آن پی ببریم باید به تعریفات ، تمجیدات و تحلیل هایی که موسس بسیج یعنی حضرت امام خمینی (ره) در مورد این پدیده با برکت در جهان بشریت و در ایران اسلامی بیان کرده است باید دقت کنیم . حضرت امام در جملاتی در تعریف از بسیج بیان فرمودند : در کشور ما بسیج از الطاف جلیه الهی بود که خدا نصیب جمهوری اسلامی کرد ، بسیج مکتب شهیدان گمنام است ، بسیج لشکر مخلص خداست ، اگر در کشوری نوای دل نشین تفکر بسیجی طنین انداز شد مسلم چشم طمع دشمنان و جهان خواران از آن کشور دور خواهد شد . من دست یکایک شما پیشگامان رهایی را می بوسم و می دانم که اگر مسئولین نظام اسلامی از شما غافل شوند به آتش دوزخ الهی خواهند سوخت . باید بسیجیان جهان اسلام در فکر حکومت بزرگ اسلامی باشند و این شدنی است چرا که بسیج تنها منحصر به ایران اسلامی نیست . باید هسته های مقاومت را در تمامی جهان بوجود آورد و در این دنیا افتخارم این است که خود یک بسیجی هستم .

 

سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با جمع مردم شهید پرور اصفهان نکات بسیار زیبا و ارزشمندی را در بر داشت که از جمله این مطالب تحلیل انتخابات اخیر آمریکا بود که مقام معظم رهبری با دید بسیار وسیع و هوشمندی که داشتند حتی قبل از انتخابات پیش بینی را کرده بودند که رای مردم آمریکا کسی غیر از کلینتون میباشد ، معظم له بیان فرمودند: ما هیچ قضاوتی درباره ی این انتخابات نداریم ، زیرا آمریکا همان آمریکا است و سیستم است که آنرا می چرخاند و در 37 سال گذشته هر یک از دو حزب جمهوری خواه و دمکرات که بر سر کار بودند هیچ خیری به ما نرساندند و دائما نیز شر آنها متوجه ملت ایران بوده است . بر خلاف عده ای که در دنیا برای نتیجه ی انتخابات امریکا عزا گرفتند یا عده ای که شادی می کنند ، ما نه عزا می گیریم و نه شادی می کنیم  زیرا برای ما فرقی نمی کند و هیچ نگرانی البته نداریم و به لطف الهی برای مواجه با هر حادثه ای محتملی انشاالله آماده خواهیم بود .

 

آنچه که در این انتخابات اخیر آمریکا به وقوع پیوست و نتیجه و برآیند این انتخابات چیزی بود که دنیا شکه شد و یک کاندیدی که سال های سال در سیاست بوده رای نمی آورد و کاندیدی دیگر به نام ترامپ که فقط یک تاجر بوده و هیچ کار سیاسی و اجتماعی چندانی در رزومه کاری خود ندارد رئیس جمهور آمریکا می شود . آمریکایی که این همه ادعای تمدن  دارند و کمپانی های بزرگ اقتصادی و رسانه ای و همچنین سینمای هالیوود را در اختیار دارند ولی بر خلاف آن همه ادعا یک حقایقی در آمریکا وجود دارد که خودشان در این مناظرات انتخاباتی مسائل را رو کردند و نشان دادند که فقر ، فساد و اختلافات طبقاتی در آمریکا چه غوغایی می کند لذا پیام این انتخابات این است که لیبرالیسم هم مانند مارکسیسم در حال احتضار است و انهایی که دل در گرو امریکا داده اند باید این مساله را بدانند که با یک امپراطوری در حال احتضار و فرو پاشی ما رو به رو هستیم ،  که کفر ، بی دینی و مشکلات اقتصادی در آنجا بی داد می کند و کمر اقتصاد آمریکا زیر بدهی بیش از 20 تریلیون دلار خم شده ، هزینه های نظامی گری آمریکا که با اشغال در افغانستان ، یمن ، بحرین و در سوریه بر هجم این بدبختی ها و مشکلات آمریکا افزوده و اینها نشان می دهد که واقعا جامعه لیبرال سرمایه داری غرب هم در حال فرو پاشی است و همه چیز اماده می شود برای مکتب حسین (ع) و همه چیز آماده می شود برای مکتب توحیدی و اسلام ناب محمدی (ص) و این اجتماع میلیونی جهانی اربعین حسین بن علی (ع) نشان می دهد که نه کمونیسم ، نه امپراطوری لیبرال ها به جایی نمی رسد و دردی از مردم بشر را حل نمی کند و مردم جهان بشریت باید برگردد به حقیقت توحیدی که همان اسلام ناب است که تبلور آن در تشیع حسینی و مکتب عاشورا است .

 

بزرگترین اجتماع مردمی جهان در اربعین اتفاق می افتد . از تمام عالم بیش از 70 کشور دنیا مردم برای زیارت اربعین به کربلا آمده اند . چه قدرتی می تواند این جمعیت را در جهان جمع کند جز قدرت حسین بن علی (ع) و مغناطیس عشق ابا عبدالله الحسین (ع) ، امام حسین (ع) نور خدا است و هیچ کس نمی تواند نور خدا را خاموش کند . در این پیاده روی اربعین فقط شیعیان نیستند که حضور دارند بلکه  مسیحیان ، سابعین ، اهل سنت ، زردشتی ها و دیگر ادیان و کشور های مختلف مغناطیس عشق حسین (ع) از سراسر عالم آنها را همگی جمع کرده است .

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان