کد خبر : 694 | تاریخ انتشار : شنبه, 03 مهر 1395 | بازدید: 1015 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های 2مهر ماه عالیشهر توسط حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محترم شهر

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 2 مهر ماه در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد.

تقوای الهی عاملی بازدارنده برای گناه است و انسان را موفق می کند که روحیه اش روحیه ی خدا محوری شود و اجتناب و دور شدن از شیطان را در بر خواهد داشت .

 

یکی از عوامل مهم غفلت که باعث می شود ما انسانها از یاد خدا غافل بشویم وسوسه های شیطان است . خود شیطان ما را غافل می کند و برای اینکه انسان به درگاه پروردگار توبه کند برای او بهانه تراشی می کند که هنوز جوان است و وقت دارد و این بهانه تراشی ها در زمینه های مختلفی از جمله صدقه دادن ، انجام کار خیر و ... را برای انسان می آورد . وسوسه های شیطانی گاهی اوقات چنان انسان را سرگرم می کند که انسان خدا را فراموش می کند و همه حقایق را از یاد می برد . لذا قرآن کریم نیز این هشدار را در سوره مجادله کریمه ی 19 به ما انسانها داده است که (اسْتَحْوَذَ عَلَيْهِمُ الشَّيْطانُ فَأَنْساهُمْ ذِکْرَ اللَّهِ أُولئِکَ حِزْبُ الشَّيْطانِ أَلا إِنَّ حِزْبَ الشَّيْطانِ هُمُ الْخاسِرُونَ ) (شیطان بر آنان مسلط شده و یاد خدا را از خاطر آنها برده; آنان حزب شیطانند. بدانید حزب شیطان زیانکارانند! )

 

شیطان چنان بعضی اوقات ما انسانها را گرفتار زینت دنیا و سرگرمی های دنیا می کند که ما خدا را فراموش می کنیم . طبق فرمایش گوهر بار امام علی (ع) هر چیزی که انسان را از خدا دور بکند و بین انسان و خدا را فاصله بیاندازد از سوی وسوسه های  شیطان است . هیچ انسانی در مسیر زندگی خودش از آسیب مصون نیست لذا حتی موقع خواندن قران  و نماز نیز ممکن است شیطان ما را غافل کند تا اینکه از حقیقت پروردگار دور شویم .

 

در مجالس عروسی ها و جلسات شب نشینی ها و ... زمینه جولان شیطان بسیار مستعد است .

 

یکی دیگر از عوامل غفلت چشم است . چشم انسان گاهی اوقات او را از یاد خدا غافل می سازد و از حقیقت پروردگار جدا می کند . چشم از نگاه خسته نمی شود بلکه بالاترین گناه چشم نگاه حرام و چشم چرانی است . خداوند عالم بر روی چشم دروازه ای به نام پلک قرار داده است همچون که بر روی دهان نیز دروازه ای به نام لب قرار داده است تا دری برای زبان باشد تا اینکه بعضی اوقات چشم و دهان انسان در برابر گناه فرو بندد و مانع بشود که همه چیز را نگاه نکند و همه حرف را به زبان نیاورد .

 

یکی دیگر از عوامل غفلت از یاد خدا پر خوری است ، پر خوری انسان را کَسِل می کند ، شکم پرستی خیلی از انسان ها را بی چاره کرده است و خیلی خطرناک است . چه بسا مواقعی که انسان شب غذای زیاد بخورد و این باعث کسالت شود و انسان نتواند برای نماز شب و عبادت بیدار شود . در آداب اسلامی سفره نیز وارد شده است که قبل از اینکه سیر بشویم دست از غذا برداریم .

 

آغاز ماه مهر و فصل دانش ، معرفت و تعلیم و تعلم فرا رسیده است . با تلاش و زحمات مسئولین آموزش و پرورش و دبیران و آموزگاران مدارس در عرصه ی تعلیم و تعلم و طبیعتاً در کنار آن هماهنگی و پشتیبانی خانواده ها و اولیای دانش آموزان پیشرف صورت خواهد گرفت . اگر پیوند بین اولیای دانش آموزان و مربیان و مدارس نباشد مطمئنا در امر تعلیم و تربیت و پرورش دانش آموزان خلل ایجاد خواهد شد ، پس باید ارتباط تنگاتنگ برقرار باشد . امروز شبکه های مجازی متاسفانه بد جور بچه های ما را به خود مشغول کرده است و ممکن است خدایی نا کرده هم آنها را از درس عقب بیاندازد و هم از نظر اخلاقی دچار آسیب شوند . هم والدین و هم مربیان و مسئولین باید برای ارتقاء تحصیلی و هم ارتقاء دانش و در کنار آن اخلاق و معرفت دانش آموزان سعی و تلاش کنند .

 

در هفته ی دفاع مقدس قرار داریم و یاد و خاطره ی امام راحل و شهدای هشت سال دفاع مقدس را گرامی میداریم . همه ی ایثار گری ها ، جان فشانی ها ، جان نثاری ها و همه ی نیکی ها و خیراتی که در دوران دفاع مقدس با همه ی سختی ها و با همه ی تلخی ها که مردم ما در این دوران متحمل شدند همگی یک سند افتخار و عزتی برای ملت ایران است . از همه ی رزمنده ها و بسیجیان و کسانی که سعی در بازبینی و بازیابی و گرامی داشت هفته ی دفاع مقدس دارند کمال تشکر و قدردانی می شود .

 

دفاع مقدس نمونه ی عملی از الگوی مدیریت اسلامی و جهادی در کنار مقاومت در سایه ی تهدید ها و تحریم ها است . دفاع مقدس نشان داد که اگر مردم با هم باشند و توکل به خدا داشته باشند و پشت سر ولی فقیه و رهبر باشند قطعاً می توانند بزرگترین قدرت ها را هم در مقابل خود منکوب کنند و از بین ببرند و دچار شکست کنند و ما در دوران هشت سال دفاع مقدس ما این مسأله را دیدیم . امنیت ملی ما در گرو افزایش قدرت تهاجمی و اقتدار نظامی است .

 

مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان قهرمان سپاه نکات بسیار مهم ، ارزشمند و کلیدی را بیان فرمودند از جمله نشان از امیدواری معظم له از آینده و از طرفی درد دل و گله ای که مقام معظم رهبری از بعضی خواص داشتند که متاسفانه در بعضی از سخنان و بیاناتشان ابراز می کنند که بعضی از کشور ها چون نیروهای نظامی شان را جمع کردند پیشرفت کردند . و مقام معظم رهبری جواب این گستاخی ها و غلط کاری ها را بسیار زیبا و شایسته دادند و فرمودند : باور این سخنان از کسانی که به آنها نسبت داده شده بسیار سخت است . کسانی که خود در دفاع مقدس بودند و مدعی آرمان امام هستند و اکنون نیز مسئولیت دارند ، اما اگر چنین سخنانی واقعاً بیان شده باشد حرف غلطی است ، کشورهایی که گفته شد سازمان های نظامی خود را جمع کردند به اختیاز خود این کار را نکردند بلکه آنها در جنگ جهانی نابود شدند و به آنها اجازه ندادند که سازمان نظامی داشته باشند . هیچ عاقلی نیروی دفاعی خود را کنار نمی گذارد بنابراین روز به روز باید قدرت دفاعی کشور را استحکام بخشید .

 

بعضی ها اذعان دارند که سایه ی شوم جنگ را برجام از روی کشور دور نموده است ، اما کدام برجام ؟ برجامی که خود رئیس جمهور محترم کشور جناب دکتر روحانی اشاره نموده است که آمریکایی ها متاسفانه بد عهدی می کنند . مقام معظم رهبری در این خصوص فرمود آنچه باعث رفع تهدید نظامی از کشور شده است اقتدار نظامی روز افزون ملت ایران و توان دفاعی کشور است که دشمن جرأت نمی کند نگاه چپ به نظام مقدس جمهوری اسلامی داشته باشد .

 

در هفته ی آینده روز مباهله و نزول آیه 61 سوره ی آل عمران در پیش داریم و این سندی بر افتخارات اهل بیت عصمت و طهارت است.

 

شهید دکتر هاشمی نژاد یک قهرمان سخن و انسان وارسته ی انقلابی بودند که در سال 1360 توسط منافقین به شهادت رسید همچنین سرداران رشید شهید اسلام شهیدان ، فلاحی ، فکوری ، نامجو ، کلاه دوز و جهان آرا در سال 1360 به شهادت رسیدند و این روز را بعنوان روز بزرگداشت فرماندهان دفاع مقدس نام گذاری کردند .

 

اخیراً متاسفانه یکی از مسئولین دولت (سخن گوی دولت) سخنی را در باب مواضعی که بعضی از ائمه جمعه در خصوص fatf  گرفته بودند ، بیان کردند  و ایشان اذعان داشتند که چرا ائمه جمعه در خصوص این مسائل دخالت می کنند ، چرا ائمه جمعه این بحث ها را می کنند و با زبان بی زبانی هدف داشت که باید ائمه جمعه در خصوص تقوا و آیه و احادیث صحبت کنند و کاری به مسائل سیاسی نداشته باشند و این یک غلط بزرگ و کار ناپسندی است و حتی ایشان بیان می کند ائمه جمعه ما نیز باید همانند بعضی کشور ها آنچه دولت به آنها گفته می شود بیان کنند . اگر کسی جلوی مباحث نظامی و عزت ما را بگیرد نباید کسی فریاد بزند ؟ در حالی که یکی از وظائف ائمه جمعه بیان مسائل روز است . خطبه ی اول در باب تقوا و مسائل اخلاقی و خطبه ی دوم مسائل سیاسی روز است و این توصیه ی امام است و وظیفه ی ائمه جمعه است . لذا نماز جمعه محل بیان مصالح مقدرات و مسائل روز کشور است . ضمن اینکه ائمه جمعه دلسوز ترین افراد نسبت به نظام و مردم هستند . اگر امام جمعه مشفقانه و پدرانه به مسئولان نظام تذکر می دهد که قرارداد یا فعالیتی ممکن است برای مملکت خطرناک باشد ، و ممکن است برای مملکت ضرر داشته باشد و بیان کند ، این دخالت در کار شورای عالی امنیت ملی است ؟ به همه ی مسئولین توصیه می کنیم که تذکر ها و نقد ها را بشنوند چرا که به صلاح مملکت می باشد و به صلاح خودشان است و ضمن اینکه اگر ائمه جمعه نکته ای را بیان می کنند از روی دلسوزی است و نصیحت مشفقانه و دوستانه است .

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان