کد خبر : 663 | تاریخ انتشار : شنبه, 16 مرداد 1395 | بازدید: 973 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های 15مرداد ماه عالیشهر توسط حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محترم شهر

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 15 مرداد ماه در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد.

 

کسی نزد خدا عزیزتر ، گرامی تر و کریم تر  است که تقوای او بیشتر باشد و معیار ارزش گزاری نزد پروردگار عالم پول ، ثروت ، پست و مقام و جاه و جلال ظاهری دنیوی نیست بلکه معیار واقعی ارزش گزاری نزد پروردگار تقواست .

بهترین زاد و توشه ی انسان برای سفر آخرت مراعات تقوای الهی است .  

 

صفت کرامت در مقابل لئامت و پستی است و انسان کریم یعنی انسان بزرگوار و کسی که دارای روحی بلند و طبعی بلند است ، و همچنین کسی است  که از نظر معیار و ارزش های انسانی در مدارج عالی قرار دارد و لذا کرامت صفت خداست و اولین کریم عالم وجود پروردگار عالم است و بعد از خدا رسول اکرم حضرت محمد (ص) و بعد از آن اهل بیت عصمت و طهارت معدن و ریشه ی کرم هستند .

علائم و نشانه های کرامت عبارتند از :

1 – خدمت به مردم ، پس هر چه خدمت به مردم را بیشتر انجام دهید انسانهای بزرگوارتر هستید و هر چه مسئولین خدمت به مردم و جامعه را بیشتر کنند کرم بیشتری دارند و طبق فرمایش امیر المومنین (ع) آدم کریم کسی است که خدمت به مردم را وظیفه ی خود می داند و انتظار تقدیر ، تجلیل و تکریم را از کسی ندارد .

2 -  انسانهای کریم کسانی هستند که در پی رفع مشکلات مردم هستند قبل از اینکه مردم بخواهند . و طبق فرمایش امام حسن (ع) انسان کریم کسی است که کارهای خیر را برای رضای خدا و بدون هیچ چشم داشتی انجام می دهد و به مساکین و فقرا و ایتام قبل از اینکه آنها بخواهند کمک می کند .

3 – انسانهایی کریم هستند که در حل مشکلات مردم تلاش می کنند و انسان کریم از لغزش و خطای برادر مومن خود ولو حق با او باشد گذشت و عفو می کند .

4 – طبق فرمایش گوهر بار امام صادق (ع) سه چیز از نشانه ها و علائم انسان کریم و بزرگوار است ، 1 – حُسن الخُلق و خوش اخلاقی 2 – فرو بردن خشم در هنگامی عصبانیت 3 – انسان کریم چشم از گناه می پوشاند .

 

سالروز حادثه ی تلخ بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی ژاپن توسط آمریکای جنایتکار را در پیش داریم که در این جنایت بیش از 160 هزار انسان کشته و زخمی و مجروح شدند . متاسفانه آمریکایی ها هنوز هم با کمال گستاخی و وقاحت این جنایت را توجیه غلط و نادرست می کنند و برای آن بهانه تراشی می کنند و اذعان دارند با این کارشان جنگ جهانی دوم به اتمام رسید . واقعیت امر در این خصوص چیز دیگری است و هنگام بمباران اتمی ژاپن عملا جنگ جهانی دوم به اتمام رسیده بود و 4 ماه قبل از آن هیتلر که رکن اول جنگ بود خودکشی کرده بود و همچنین دو روز قبل از آن هم رئیس جمهور ایتالیا هم که رکن دوم جنگ بود دستگیر شده بود و ژاپن نیز که رکن سوم جنگ بود اعلام تسلیم کرده بود و صلح را پذیرفته بودند ، بنابراین جنگی وجود نداشت که آمریکایی ها بهانه تراشی می کنند . در واقع اصل قضیه این بود که آمریکایی ها می خواستند بمب های اتمی خود و قدرت تخریبشان ، قدرت انفجاری و صوتی و آتش زایی و بردشان را آزمایش کنند .

 

اولین استفاده کنند از بمب اتمی خود آمریکاست که الان با کمال گستاخی به ایران اسلامی اعلام می کند شما نباید بمب اتم بسازید در صورتی که مقام معظم رهبری بار ها اعلام نمودند بر اساس مکتب ، مرام ، آیین و دین ما و اصول و ارزش های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ساختن بمب اتم بر ما حرام است .  آمریکایی که جنایتکارترین جنایتکاران عالم است به دنبال این است که جهان را از بمب اتم خالی کند در حالی که خودش اولین استفاده کنند از این بمب است .

 

مقام معظم رهبری بیان فرمودند که این حرف زور است که به ما می گویند شما انرژی هسته ای نداشته باشید چون انرژی هسته ای شما منجر به بمب اتمی می شود ، ( آمریکایی که زراد خانه های خودش پر از بمب های اتمی است و شریک نامیمون او رژیم صهیونیستی چندین هزار کلاهک هسته ای آماده فعالیت در منطقه مهم خاورمیانه دارد ) آمریکایی که در مدت 20 سال دو جنگ جهانی برپا کرده است و همه ی دنیا را در آتش این جنگ ها مشتعل کرده اند ، دنیا بداند که تهدید نظامی و اتمی و محاصره ی اقتصادی در ملت ایران اثر نخواهد کرد چرا که ملت ایران متکی بر پروردگار عالم است .

 

سالروز شهادت مظلومانه ی دیپلماتها و همچنین خبرنگار شهید محمود صارمی در افغانستان را به دست طالبان  در سال 77 در پیش داریم که این روز را روز خبرنگار نامیده اند . خبرنگار باید امین و با صداقت باشد و خبرنگار باید در راستای وحدت جامعه قلم فرسایی و خبر رسانی کند ، رسانه ها مربی جامعه هستند ، رسانه ها می توانند جامعه را به سمت و سویی که لازم هست جهت بدهند و اگر خدایی نکرده رسانه ها منحرف باشند جامعه هم دچار مشکل خواهد شد چرا که تاثیر گزاری رسانه ها خصوصا امروزه بر افکار عمومی جامعه ثابت شده است . رسانه ها زبان گویای مردم هستند و وظیفه دارند گرفتاری ها ، مشکلات و خواسته های مردم را به گوش مسئولین نظام برسانند . رسانه ها باید مواظب باشند و از دروغ اجتناب کنند و نباید برای اینکه تعداد خوانندگان آنها بیشتر شود و مشتری بیشتری داشته باشند به دروغ متمسک شوند و از طرفی دیگر نباید بزرگ نمایی بیش از حد و بی مورد داشته باشند  و در نهایت انتقاد حق رسانه ها می باشد اما نباید هدفشان انتقام باشد .

 

روز بزرگداشت حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) را در پیش داریم ،  این بزرگ انسانی که با دفن خودش در شیراز این شهر را سومین شهر حرم اهل بیت در ایران نموده است . احمد بن موسی (ع)  فردی کریم النفس ، جلیل القدر و پرهیزکار بود که پدرش او را بسیار دوست می داشت و از فضلای عصر خود بود و حضرت احمد بن موسی (ع) همچون نگینی منطقه ی ما را تحت پوشش معنوی خود قرار داده است .

 

هفته ی گذشته دیدار اقشار مختلف چند استان کشور با مقام معظم رهبری بود که نکات بسیار ارزشمند و رهنمود هایی مهم داشتند که به طور خلاصه عبارتند از :

تجربه ی برجام نشان داد که مذاکره با آمریکا جز خسارت چیزی برای ما ندارد  و آمریکای خائن عملا برجام را نقض کرده است . مقام معظم رهبری با استناد سخنان خود مسئولین مذاکرات هسته ای بیان فرمودند که آمریکا عملا کاری نکرده است و از پیش نبرده است . ایران اسلامی به خاطر وظیفه ای که می دانست همه ی مواردی را که لازم بود را انجام داد ،  اما آیا آمریکا به تعهداتش عمل کرد ؟!

برجام تاثیر ملموسی در معیشت مردم نداشت پس ریاست محترم جمهور و وزرات امور خارجه باید دقت کنند . متاسفانه برخی از مسئولین قبل از برنامه برجام همه چیز را حتی آب خوردن مردم را وابسته ی به برجام کردند و اذعان داشتند که اگر با آمریکا مذاکره کنیم همه ی اینها حل خواهد شد ، اما الان باید گفت که این همه وعده به مردم چه شد و آیا مشکلات مردم حل شد ؟!

مقام معظم رهبری در خصوص جنایات عربستان نیز فرمودند : درست است که متاسفانه عربستان به دست بچه هایی که هیچ چیز از سیاست نمیدانند افتاده است ولی مطمئنا پشت این جنایات عربستان آمریکایی ها هستند ، عربستان و بعضی از کشورهای عربی بازیچه ی دست آمریکایی ها قرار گرفتند .

در نهایت دغدغه ی مقام معظم رهبری مشکلات معیشتی مردم است و مسئولین باید تلاش کنند و تمام این مشکلات در همین مملکت حل می شود و چشممان به دنبال آمریکا و دیگران نباید باشد ، با منابعی که در کشور ما هست به واسطه ی عملی کردن اقتصاد مقاومتی می توانیم از همه ی تحریم ها بگذریم به شرطی که عمل کنیم و با فساد مبارزه کنیم .   

  

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان