کد خبر : 660 | تاریخ انتشار : یکشنبه, 10 مرداد 1395 | بازدید: 950 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های 1 مرداد ماه عالیشهر توسط حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محترم شهر

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 1 مرداد ماه در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد.

 

 

 تقوای الهی یعنی اینکه انسان در گفتارش ، کردارش ، رفتارش ، در نگاهش و حتی در قلبش مواظبت و کنترل کند و در همه ی زوایای زندگی دقت داشته باشد که از مسیر حق و بندگی خدا خارج نشود . تقوای الهی به انسان کمک میکند و راه برون رفت انسان از گرفتاری ها و مشکلات را هموار می نماید .

 

 

روز جمعه بهترین وقت برای کسب تقوا با حضور در مصلی های نماز جمعه است . روز جمعه روز بسیار با برکتی است و حوادث بسیار زیادی در روز جمعه اتفاق افتاده است و اهل بیت عصمت و طهارت از پنج شنبه خود را برای روز جمعه آماده میکردند چرا که آنها می دانند روز جمعه چه برکاتی در خود جای داده است . در واقع نام قبلی روز جمعه(( یوم العروبه ))  بوده است و بعد ها به خاطر نماز جمعه و اجتماع مسلمانان در پشت سر پیامبر به یوم الجمعه یعنی روز اجتماع و جمعیت نامیده شد . یکی از اعمالی که در زمان امام معصوم واجب عینی بوده و خواهد بود نماز جمعه می باشد و هم اکنون در زمان غیبت نیز واجب تخییری است . نماز جمعه در روز جمعه ثوابهای بسیار زیادی دارد و احادیث زیادی در این رابطه از ائمه به ما رسیده است که برخی از آنها عبارتند از :

 

در روز جمعه ملائک مقربان الهی فرود می آیند در حالی که قلم ها و کاغذ هایی از طلا و نقره بدست گرفته اند درب مصلی ها بر کرسی هایی از نور می نشینند و به ترتیب ورود مردم به مصلی ها نام نویسی می کنند .

هر کس بدون عذر و از روی سهل انگاری در سه نماز جمعه متوالی شرکت نکند ، خداوند بر قلبش مهر نفاق خواهد زد و از غافلان بشمار می رود .

مسلامانان به اندازه ای که برای شرکت در نماز جمعه از یکدیگر پیشی می گیرند برای ورود به بهشت نیز هم از یکدیگر پیشی می گیرند .

در مقابل هر گامی که به سوی نماز جمعه برداشته می شود ، به اندازه ی پاداش یک سال روزه داری و عبادت برای نماز گزار نوشته می شود .

نماز جمعه حج فقرا و مساکین  است .  

 

بهترین زاد و توشه ی سفر قبر و قیامت تقوای الهی و مراعات حلال و حرام پروردگار عالم است .

 

5 مرداد ماه سالروز اقامه اولین نماز جمعه در کشور بعد از انقلاب به فرمان حضرت امام خمینی (ره) و امامت حضرت آیت الله طالقانی (رض)  می باشد . امروز قریب به 900 جایگاه نماز جمعه در کشور جمهوری اسلامی ایران پذیرای نمازگزاران جمعه است . نماز جمعه یک شبکه ی عظیم رسانه ای و البته شبکه ای قابل اعتماد در پاسداری از ارزش ها و آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است . در عظمت و اهمیت و تاثیرگذاری نماز جمعه همین بس که از روزی که نماز جمعه در تهران و بعد از آن در شهرستانها ایجاد شد ، کینه توزی ها و دشمنی های دشمنان داخلی و استکبار جهانی با این سنگر عظیم نماز جمعه آغاز شد و دلیل روشن این مسأله ، شهدای محراب هستند چرا که دشمن دانست که سنگر نماز جمعه یک سنگر بسیار مهمی برای گسترش اسلام  ، گسترش انقلاب ، گسترش اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی در سراسر کشور است لذا انفجارهای متعدد در نماز جمعه ها را صورت داد . هم اکنون نیز خطابه ها و خطبه های نماز جمعه در سراسر کشور تزریق تقوا و اخلاص و ایمان و سبک زندگی دینی و اسلامی است و این رسالت بسیار مهمی است که نهاد نماز جمعه بر عهده دارد . حضرت امام (ره) نیز در رابطه با نماز جمعه فرمودند : هر گز غفلت نکنید که این نماز جمعه از بزرگترین عنایات حق تعالی در جمهوری اسلامی است ، در نماز جمعه باید مسائل سیاسی روز مطرح بشود . مقام معظم رهبری نیز در همین خصوص بیان فرمودند : نماز جمعه یک قرارگاه است ، قرارگاه ایمان ، قرارگاه تقوا، قرارگاه بصیرت ، قرارگاه اخلاق و ما در حال جنگیم نه جنگ نظامی بلکه جنگ معنوی و اعتقادی و ایمانی و سیاسی و باید در این جنگ دفاع کرد و این دفاع ، قرارگاه لازم دارد و نماز جمعه یکی از مهمترین این قرارگاه ها است و ائمه جمعه هم فرمانده قرارگاه هستند . نماز جمعه قلب فرهنگی هر شهر است .

 

از همه ی خدمتگزاران نماز جمعه اعم از خواهران و برادران ستاد نماز جمعه ، کلانتری و بسیج در شهر عالیشهر جای تقدیر و تشکر دارد که انصافا در روزهای تعطیل وقت خود را برای برگزاری نماز جمعه صرف می کنند .

 

سرکوب مسلمانان و شیعیان مظلوم کشمیر  توسط ارتش متجاوز هند با سرکوبی و فشار بر آنان متاسفانه انجام گرفته است  و آنان در پی این هستند که مسلمانان دست از اسلام بردارند و دین آنها را بپذیرند و  ما شکنجه و آزار و اذیت و کشتارهایی که اخیراً انجام داده اند را محکوم می کنیم و از مسئولین محترم درخواست می کنیم پیگیر احقاق حق این مردم باشند .

 

کودتای ترکیه خیلی مرموز و مشکوک است و متاسفانه هنوز پشت صحنه ی این کودتا مشخص نشده است و نافرجام بوده است و این چند نکته را به همه نشان می دهد ، اولاً دولتمردان اگر مردم پشتیبان آنها باشند هیچ کس حریف آنها نمی شود و دوماً اینکه اردوغان باید فکر خود را به کار ببرد و این همه دخالت در امور عراق و این همه جنایت و  این همه حمایت از داعشی که در عراق و سوریه جنایتها آفریده اند را در دستور کار خود قرار ندهد. متاسفانه شریک جرم داعشی که این همه جنایت در عراق و سوریه انجام داده است ، عربستان سعودی ، امارات  ، قطر و ترکیه است . تمام این حوادثی که در منطقه از قبیل کودتای ترکیه ، جنایاتی که در یمن در عراق و در سوریه و سایر مناطق انجام می شود ، تمام آنها مستقیم و غیر مستقیم  زیر سر انگشت جنایت آمریکا و رژیم صهیونیستی است و آمریکا به دنبال این است که یک سری کشورهای اسلامی ضعیف ایجاد کند و متاسفانه کشورهای اسلامی را به دست خودشان تضعیف کرده است و به دنبال این است که یک حاشیه ی امن برای رژیم صهیونیستی بوجود آید .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان