کد خبر : 618 | تاریخ انتشار : شنبه, 08 خرداد 1395 | بازدید: 1040 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

خطبه هفتم خرداد ماه عالیشهر توسط حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محترم شهر

خطبه اول 95/03/07

حضرت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی امام جمعه محترم عالیشهر  در ابتدای خطبه ، خود و نمازگزاران جمعه را به رعایت تقوای الهی سفارش کردند که همانا رعایت تقوای الهی هم در دنیا به نفع انسان است و هم آخرت انسان را آباد می کند .

در ادامه سلسله مراتب شناخت دشمنان انسان امام جمعه محترم در خصوص دنیا طلبی و دنیا پرستی بیان فرمودند :

 

یکی از وظایفی که ما در این دنیای فانی  بر عهده داریم که مغرور این دنیا نشویم زهد است که همه ائمه و انبیای الهی یکی از وظائف اخلاقی خود را در طی سلوک الی الله زهد در دنیا می دانند .

زهد یعنی بی رغبتی به این دنیا نه اینکه از مواهب دنیا استفاده نکنیم . زهد به این معنا نیست که کار و تلاش و بدست آوردن رزق و روزی برای خانواده را رها کنیم و شب و روز مشغول ورد و ذکر پروردگار باشیم بلکه به این معناست که انسان دل بسته به این دنیا نشود و به این دنیای فانی بی رغبت باشد .

پروردگار عالم در قرآن کریم زهد را این گونه معنی کرده است که اگر چیزی را از دست دادی از دنیا غصه نخورید و مایوس نشوید و در مقابل برای آنچه را هم که داری زیادی شادی نکن و مغرور نشو  چرا که همه ی نعمتهای دنیا یک روزی برای انسان از بین می روند .  

نشانه های زهد و بی رغبتی به این دنیا عبارتند از :

1 – پرهیز و اجتناب از حرام ( مال و پول حرام انسان را به جایی نمی رساند و زندگی را از بین می برد )

2 – کوتاه کردن آرزوها ( هر چه آرزوهای ما بیشتر باشد دل بستگی ما به این دنیا نیز بیشتر می شود)

3 – مخالفت با هوای نفس

4- راضی بودن به قضای الهی ( انسانهای زاهد حریص نیستند و غصه مال دنیا را نمیخورند و به آنچه پروردگار به ایشان داده است راضی هستند . )

5 – امید بستن به آنچه نزد خداست ( تکیه بر خدا برای انسان کفایت می کند و انسان را نجات می دهد )

6 – متواضع بودن انسان ( انسانهای زاهد تکبر ندارند )

 

خطبه دوم

در ابتدای این خطبه نیز امام جمعه محترم حضرت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی ضمن تذکر به خود ، همه ی  نمازگزاران جمعه را به رعایت تقوای الهی سفارش کردند که مراعات تقوای الهی دژ مستحکم پروردگار عالم در مقابل گناه ، انحراف ، شیطان و دشمنان است  .

 

امام جمعه محترم در ادامه خطبه دوم به مناسبت های هفته پرداختند که اجمالا عبارتند از :

 

آغاز دهه نکو داشت و بهداشت مساجد است . از افتخارات ما مسلمانان این است که پیامبر خدا وقتی وارد مدینه می شود یکی از اولویت های مهم و موثر ایشان در راستای تحقق اهداف نبوت بنای مسجد است .

در طول زمان همواره مسجد مرکز تمامی فعالیت های سیاسی ، نظامی ، اقتصادی و عبادی بوده است . انتظار می رود که در نظام جمهوری  اسلامی مساجد ما در تراز واقعی مسجد اسلامی باشد . تراز مسجد اسلامی این است که مسجد برای حضور همه ی اقشار به ویژه جوانان آماده باشد . هیئت امناء مساجد و ائمه جماعات مسجد اگر بتوانند هر چه بیشتر جوانان را جذب مسجد بکنند موفق بوده اند . در این دوران وانفسای تهاجم فرهنگی دشمن اگر بتوانیم جوانان بیشتری را جذب مسجد کنیم مایه افتخار است . ائمه جماعات و هیئت امناء مساجد وظیفه دارند که با اخلاق ، رفتار و کردارشان و با نظم و نظافتی که باید در مسجد باشد ، جوانان بیشتری را جذب مسجد کنند . کانون های فرهنگی مساجد و پایگاه های بسیج باید طبق تاکید مقام معظم رهبری در مسجد مستقر باشند . جوانهای مسجدی اهل خطا و مفاسد اخلاقی کمتر هستند  و مسجد سنگر مبارزه با نفس و شیطان است .

بنای مسجد و استمرار آن باید مردمی باشد و مسجدی که مردمی باشد می تواند مردم را جذب کند پس از این رو مردم باید همواره به این مکان مقدس کمک کنند و ارزشها و ثوابهای بسیار زیادی برای کمک به مسجد می باشد  از طرفی اگر چه اداره مساجد حکومتی نیست اما دولت نیز باید به مساجد کمک کند .

پاکیزه ترین جا ، بهرتین جا و مقدس ترین جا در یک شهر مسجد آن شهر است و انسان باید برای حضور در این مکان مقدس برنامه ریزی کند و علی رغم اینکه خود انسان حضور پیدا می کند باید خانواده را نیز به همراه خود به مساجد بیاورد و مسلمان واقعی کسی است که دست خانواده خود را بگیرد و خانوادگی به مسجد بیایند و ماه مبارک رمضان نیز بهترین بهانه برای حضور در مسجد است .

 

روز جهانی بدون دخانیات را در پیش داریم ، این بلای خانمان سوزی که متاسفانه جهان را گرفتار خود کرده است و سالانه در جهان بیش از 6 میلیون نفر جان خود را برای استعمال این دخانیات از دست می دهند . در کشورمان نیز متاسفانه آمار استعمال دخانیات و بویژه این قلیان های مضر میوه ای بسیار بالا رفته است .

 

در خصوص مسئله حج عربستان سعودی با بی کفایتی و بی لیاقتی که از خود نشان داده است متاسفانه از عقب مانده ترین کشور های جهان است علی رغم اینکه از لحاظ مال و مکنت دارای ثروت بسیار هنگفتی است . متاسفانه معمولا در ایام حج سالی نیست که در عربستان بدون حادثه باشد و واقعا اینها لایق برگزاری و تصدی این کنگره عظیم حج نیستند و لیاقت کلید داری خانه کعبه را ندارند . الان نیز تمام سعی و تلاش آنها این است که با شرایط بسیار مسخره ای که برای جمهوری اسلامی ایران گذاشته اند عزت و شرافت مردم ایران را زیر پا بگذارند.

عربستان سعودی و استکبار جهانی و آمریکا می خواهند که پای ایران از حج قطع بشود چرا که می دانند حضور ایران ، مراوده ای که حجاج ایرانی با حجاج سایر کشورهای اسلامی دارند خود یک صدور انقلاب اسلامی است و لذا آنها هیچ وقت نمیخواهند مردم ایران به حج بروند و حضور مردم کشورمان در کنگره عظیم حج یک فرصتی برای انتقال انقلاب است . البته ما حجی را می خواهیم که عزت و عظمت مردم ایران حفظ بشود .

 

سخنان مقام معظم رهبری در این روزهای اخیر هم در دانشگاه امام حسین (ع) در جمع پاسداران قدرتمند و غیور و فخر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران  و هم در جمع اعضای مجلس خبرگان رهبری همراه با یک بحث جدیدی در ادبیات سیاسی امروز است و آن هم جهاد کبیر است که واقعا عقبه و معنای بسیار مهمی و ارزشمندی دارد و خلاصه ی این جهاد کبیر عدم تبعیت مسلمانان از دشمنان و استکبار است . ایشان فرمودند : دشمن با هسته ای و موشک و مسائل حقوق بشر ما مشکلی ندارد و اینها بهانه است و آنچه که دشمن و آمریکا با ما مشکل دارد تبعیت است . آنها میخواهند جمهوری اسلامی هم مثل بعضی از کشور ها تابع آمریکا و آرمان ها و ایده های آنها باشد و چون ایران اسلامی نمیخواهند تابع آمریکا باشند لذا تمام مشکلات از اینجا آغاز می شود .

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان