کد خبر : 585 | تاریخ انتشار : شنبه, 28 فروردين 1395 | بازدید: 920 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

خطبه های بیست و هفتم فروردین ماه عالیشهر توسط حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محترم شهر + تصویر

 خطبه اول 95/01/27

حضرت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی امام جمعه محترم عالیشهر  در ابتدای خطبه ، خود و نمازگزاران جمعه را به رعایت تقوای الهی سفارش کردند که همانا رعایت تقوای الهی و رعایت حدود الهی حلال و حرام الهی موجب زیبایی زندگی می شود .

در ادامه مباحث شناخت دشمنان انسان ، یکی دیگر از این دشمنان که در آیات ، اخبار ، احادیث و روایات از آن یاد شده و پروردگار عالم و اهل بیت برای ما معرفی نموده اند دشمن دیگر ما انسان ها دنیا پرستی و دنیا طلبی است .

قرآن کریم از دنیا و زندگانی دنیا با تعابیر مختلفی یاد کرده است و خداوند انسانها را از اقبال به دنیا و هدف قرار دادن دنیا بر حذر داشته است . دنیا پرستی ، سرمست شدن در دنیا ، ندادن مواهب دنیایی به فقرا اشتباه و آخرت فروشی در قبال دنیا غلط است و از طرفی دل بستگی های به این دنیا خطرناک است . انسان باید مواظب باشد که در این دنیا مال ، فرزند ، زن ، پست ، مقام و ثروت او را فریب ندهد چرا که اینها زخارف دنیایی و زیور ها و زینت های دنیایی است . داشتن این موراد به خودی خود عیبی ندارد ولی هدف قرار دادن اینها در دنیا غلط و اشتباه است .

انسانهای متقی و پرهیزکار فریب دنیا را نمی خورند و مغرور این دنیای فانی نمی شوند حتی بعضی وقت ها برای مبارزه با دنیا پرستی ، جان خود را فدا می کنند تا دینشان باقی بماند چرا که جایی که دین انسان با این دنیا مغایرت داشته باشد باید این دنیای فانی را کنار زد .

تکلیف ما انسانها  نسبت به این دنیا عبارت است از :   

طبق فرمایش پروردگار عالم این دنیا یک بازیچه و سرگرمی بیش نیست پس از این دنیا استفاده کنید اما بدانید این مال و منال و ثروت دنیایی ماندنی نیست و همانند یک سرگرمی می ماند .

طبق آیات قرآن کریم متاع دنیا ناچیز است و در برابر متاع آخرت هیچ چیز نیست پس مبادا آخرت خود را به این دنیا بفروشید . دنیا لذت های آنی دارد ، خوشی های آنی دارد  ، زیبایی های آنی دارد ولی همه چیز این دنیا رو به زوال است .

زندگی و متاع دنیا مایه غرور است و این غرور می تواند در ثروت ، در علم  ، در زیبایی ، در قدرت و توان جسمی  هم باشد .  

طبق فرمایش پروردگار عالم این دنیا برای مومن اصلا زیبایی ندارد و زیبایی حقیقی ، شادی حقیقی ، فرح حقیقی بهشت و فردای قیامت است و این زندگی دنیا برای کفار زیباست .

 خطبه دوم

در ابتدای این خطبه نیز امام جمعه محترم حضرت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی ضمن تذکر به خود ، همه ی  نمازگزاران جمعه را به رعایت تقوای الهی سفارش کردند که بهترین لباس انسان و بهترین زینت و زیور انسان در این دنیا تقواست و بهترین توشه ی انسان تقوا و پرهیزکاری است .

ایشان در ادامه به بیان مناسبتهای هفته پرداختند که خلاصه آنها این چنین است :

یکشنبه 29 فروردین ماه مصادف با روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی زمینی می باشد و پنج شنبه 2 اردیبهشت ماه مصادف با سالروز تاسیس سپاه  پاسداران انقلاب اسلامی ایران در سال 1358 می باشد .

این دو نیروی ولایتمدار  ، مقتدر و عزتمند واقعا باعث عزت و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شده است . ارتش با حالتی مستحکم و مقاوم و در راستای منویات امام راحل و انقلابیون در دفاع مقدس رشادتها از خود نشان داد و در کنار ارتش در سال 58 یک نیروی مسلح عزتمند دیگر یعنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایجاد می گردد که هر دوی این نیرو و نیروی انتظامی همگی موجب اقتدار و عزت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می شوند .

ما در هیچ جای دنیا سراغ نداریم که فرماندهی کل قوای آن کشور یک سیدی از  نسل زهرا (س) و یک مجتهد جامع الشرایطی بنام امام خامنه ای (مد ظله العالی ) باشد . نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از سپاه ، بسیج ، ارتش و نیروی انتظامی یک مجموعه ای ولایت مدار زیر چتر ولایت و مرجعیت تا کنون از کیان نظام جمهوری اسلامی از هوا ، زمین و دریا با عزت و اقتدار محافظت کرده اند .

این ارتش و سپاه قهرمان ما در عراق و سوریه از مرزهای عقیدتی و سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران دفاع می کنند و اقتدار و عزت نظام مقدس جمهوری اسلامی را به رخ جهانیان می کشانند .

بزرگترین تهدید برای جامعه بشریت و مشکلی که اکنون جهان بشریت و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دارد آمریکای جنایتکار است و این نشان می دهد که ما باید در همه ی زمینه ها خصوصا زمینه موشکی مقاوم تر و مقتدر تر باشیم .

دوشنبه 30 فروردین ماه و 10 ماه رجب مصادف با میلاد با سعادت امام جواد الائمه (ع) می باشد . امام بزرگواری که سراسر زندگی اش از 9 سالگی تا دوران آخر عمرش برکات وجودی زیادی برای جامعه بشریت و خصوصا ما شیعیان داشته است .

پنج شنبه 2 اردیبهشت ماه و 13 ماه رجب مصادف با آغاز ایام البیض و میلاد موفور سرور مولود کعبه امیر المومنین  امام علی (ع) می باشد آن کسی که کعبه به خود میبالد برای اینکه ظرف ولادت علی (ع) شده است  و این یک افتخاری برای بشر و خصوصا ما پیروان و شیعیان امام علی (ع) است .

اعتکاف یک دوره ی خودسازی است که الحمد الله از برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی روز به روز هم رو به رشد است و یک فرصتی برای مومنین و مومنات و بویژه جوانان می باشد که از این خرمن معنویت خوشه های عشق و دوستی با پروردگار عالم و خوشه های تقوای الهی برچینند .  

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان