کد خبر : 1444 | تاریخ انتشار : شنبه, 20 مهر 1398 | بازدید: 177 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های نماز جمعه 19 مهر 98 عالیشهر

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه19  مهرماه 98 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین احمد رضایی  امام جمعه موقت  شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 

 خطبه اول

 

امام علی (ع) فرمودند : یکی از چیزهایی که بشر نیاز هست بداند و بشناسد راه حق می باشد و باید خود را از راه باطل جدا کند ، مسیری که از ابتدای خلقت به این شکل آغاز شده که یک سمت باطل و سمت دیگر حق میباشد .

قرآن می فرماید که باطل مدتی دور بر می دارد و قدرت می گیرد اما پایان امر و نتیجه کار این است که باطل از بین رفتنی است . حقیقت و حق همیشه همانند آبی است که مردم از آن منفعت می برند و باطل همانند کف می باشد که شلوغی دارد اما عاقبت از بین رفتنی است و حق می ماند .

 

امام صادق (ع) فرمودند راه حق همان راه پیروی از محمد و آل محمد (ص) می باشد . اکنون که بحمد الله ما راه حق را انتخاب کردیم ، یکی از مهمترین درس ها و پیام های عاشورا و مکتب امام حسین (ع) ثابت قدم ماندن در این راه است . حضرت اباعبدالله (ع) هنگامی که در کربلا محاصره شدند فرمودند : شخصیتی مثل یزید مرا بین دو راه قرار داده بین شمشیر کشیدن و بین تسلیم شدن و ذلیل شدن و من تسلیم و ذلیل نمی شوم (هیهات من الذله) خداوند این را برای ما نمی پذیرد که بخواهیم در مقابل باطل تسلیم بشویم ، پیغمبر (ص) راضی نمی شود که فرزندش حسین ابن علی (ع) در مقابل باطل تسلیم بشود و سومین عامل آن شیر مادرانی که به ما تغذیه شده ( حضرت زهرا (س)) از من راضی نمی شود که اگر دستم را بعنوان فرد تسلیم و ذلیل بالا برم .

 

اباعبدالله (ع) نفرمودند من حسین با یزید بیعت نمی کنم بلکه فرمودند مثل من امام حسین (ع) با مثل یزید بیعت نمی کند و این دلالت دارد که در طول تاریخ همیشه حسین زمان و یزید زمانی وجود دارد .

 

مقام معظم رهبری در سفارش خود به خطبا و روضه خوانان فرمودند که درس ها و عبرت های عاشورا را برای مردم بازگو کنید که یکی از این درس های مهم جریان ثبات قدم می باشد . امام حسین (ع) در روز عاشورا هنگامی که اصحاب شهید می شدند بر بالای سر ایشان می رفتند و این آیه از قرآن را می خواندند که عده ای از مومنین کسانی هستند که روز اول گفتند خدا ، تا آخرین لحظه هم می گویند خدا و حتی به هر نحوی هم تهدید شوند و زیر فشار قرار داده بشوند دست از آرمانها و اهداف خودشان بر نمی دارند . یه عده ای به شهادت رسیدند و عده ای پای حرف خودشان مستقیم ایستادند تا آخرین لحظه دست از اهدافشان بر نداشتند و این ثبات قدم می باشد . یعنی اینکه انسان متزلزل نشود و ترس بر او راه ندهد .  

 

در روایت داریم که هیچ طوفانی مومن را تکان نمی دهد ، مومن محکم است ، لحظه ای ضعیف و سست نمی شود . دومین کسی که این ثبات قدم و صفت خوب را به عرصه وجود به تمام عالمیان نشان دادند حضرت زینب (س) بود . گفتن و شنیدن راحت است اما خیلی سخت است ایشان این همه داغ دیده و عزیز از دست داده است وقتی که در مجلس عبید الله ابن زیاد حضرت را آوردند دستشان را روی صورت می گرفت تا نامحرمان او را نبینند ، با حالت شماتت و غرور و تکبر عبیدالله رو کرد به حضرت زینب (س) و گفت دیدی خدا با شما چه کار کرد ؟ دیدی با برادرت چه کار کرد اما حضرت زینب (س) که تربیت شده ی خانه وحی و حضرت علی (ع) و بی بی فاطمه زهرا (س) است فرمود : ما رایت الا جمیلا اینها کسانی بودند که خداوند از عزل برایشان شهادت را نوشته بود فردای قیامت تو و اهل بیت ما محشور می شوید و خواهی دید پیروز واقعی چه کسی است ، مادرت به عزایت بنشیند ای پسر مرجانه ( این خیلی حرف دارد ) ! و حضرت با قدرت و صلابت صحبت کردند .

پیروزی واقعی در نهایت با متقین است و خداوند این راه اباعبدالله (ع) را بعنوان درسی برای ما قرار داد  و ما میبینیم که دیگر امام حسین (ع) فقط برای ما شیعیان و مسلمانان نیست بلکه برای کل عالم می باشد .  

 

 

 

خطبه دوم

 

این ایام به روزهای اربعین اباعبدالله الحسین (ع) اختصاص دارد و باید مراقب و مواظب باشیم که دشمن دارد فتنه ی نفاق و جدایی بین این دو ملیت ایران و عراق را به هر طریقی ایجاد می کند . در کشور عراق امکانات و وسائل نقلیه محدود است و عده ای خواسته و ناخواسته در فضای مجازیی کلیپ هایی می فرستند که اینها نمی خواهند ما را ببرند و اینها همگی ترفند های دشمن است و حالا که نا امید شده و دیده اند که این دو ملیت به هم پیوستند و اتحاد ایجاد شده و بین عرب و عجم فرقی ندارد و همه یک شعار واحد دارند و آن هم این است که ما همگی دور امام حسین (ع) داریم می چرخیم و این اتحاد ایجاد کرده است .

دشمن حتی نیروهایی را آموزش داده که هم به زبان فارسی و هم به زبان عربی مسلط باشند و به بدگویی بین ایرانی ها و عراقی ها بپردازند و ایجاد فتنه کنند و این اتحاد بین این دو کشور را از بین ببرند .

نسبت به سال گذشته حضور مردم در این همایش اربعین حداقل 3 برابر شده است و سال به سال هم مطمئنا بیشتر می شود و به فرمایش مقام معظم رهبری امام حسین (ع) دیگر جهانی شده است و سال به سال جهانی تر می شود و این وعده آن وعده ای بود که حضرت زینب (س) به امام زین العابدین دادند هنگامی که داشتند از سرزمین کربلا می رفتند در حالی که امام سجاد خیلی ناراحت بودند و در این جا بود که حضرت زینب (س) فرمودند : ای میوه دل من ای زین العابدین بدان که خدا یک پرچمی را در کربلا زد که تا روز قیامت از بین نمی رود و سال به سال مردم می آیند و دور این پرچم می چرخند و سال به سال محبین بیشتر نسبت به ساهت مقدس اباعبدالله عرض ادب می کنند . علم حضرت زینب علم لدنی است و این علم از سوی پیغمبر اکرم (ص) به ایشان انتقال داده شده است . لذا دشمنان دیگر نمی توانند نور حسین (ع) را خاموش کنند تا آن زمانی که فرزندش حجت ابن الحسن عسگری (عج) خود را به همه ی عالم این چنین معرفی می کند که من فرزند حسین هستم و این نشان می دهد که در آن زمان ظهور تمام دنیا امام حسین (ع) را می شناسند .  

لذا من از همه خواهش می کنم که در این فضای مجازی چیزهای خوب این همایش را منتشر کنید تا اینکه این محبت بیشتر شود و این ارزش دارد .

 

روز سه شنبه 23 مهر ماه مصادف است با سالروز شهادت شهید محراب اشرفی اصفهانی که نماینده امام خمینی (ره) بودند که در کرمانشاه توسط افراد معاند نظام و منافقان به شهادت رسیدند . این انسان وارسته و بزرگ که در نماز جمعه به شهادت رسید و فرزندشان نقل می کند من یاد ندارم یک شبی پدرم نماز شبش را ترک کرده باشد . ثابت قدم بودن به این سادگی به دست نمی آید بلکه باید با خدا ارتباط و ایمان قوی داشت .

 

روز چهار شنبه 24 مهر ماه مصادف است با سالروز حمله دژخیمان پهلوی به مسجد جامع کرمان در سال 1357 و کشتن تعداد زیادی از نمازگزاران و کسانی که به آن جا پناه برده بودند و آن روز روز سالگرد فرزند امام بود که مردم تجمع کرده بودند اما این نا نجیبان به مردم حمله و عده ی زیادی را قتل عام کردند .

 

نکته آخر اینکه هنگامی که ما به زیارت ائمه (ع) می رویم حتما باید با دست پر برگردیم چون که عبرت در زیارت نیست اینکه انسان 30 یا 40 بار رفته باشد نه انشالله سعی کنیم درس های زندگی اباعبدالله (ع) را فرا گیریم ، توجه نسبت به نماز ها داشته باشیم چرا که این آقایی که ما به زیارت ایشان می رویم در زیارت نامه می خوانیم ای اباعبدالله (ع) تو کسی بودی که نماز را بر پا داشتی ( ظهر عاشورا و در تمام لحظات سخت دست از نماز نکشیدی ) لذا بعنوان تحفه و هدیه هنگامی که از سمت کربلا بر میگردیم باید به نماز و دین و تمام چیزهایی که بعنوان ارزش از امام حسین (ع) یاد می گیریم مثل گذشت ، فداکاری ، ایثار ، وفای به عهد انشالله روز به روز بیشتر توجه داشته باشیم .   

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان