کد خبر : 1434 | تاریخ انتشار : شنبه, 06 مهر 1398 | بازدید: 266 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های نماز جمعه 5 مهر 98 عالیشهر

 ((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه05  مهرماه 98 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم  شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 

 خطبه اول

 

رعایت تقوای الهی جلب محبت پروردگار را برای انسان به ارمغان می آورد و آبرو مندی دنیا و آخرت را برای ما در پی دارد .

 

یکی از مباحثی که در نهضت حسینی و در قیام کربلا حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) باید مورد دقت و توجه قرار داد مساله تقابل دنیا و آخرت می باشد . تاریخ بشر و انسانیت همواره شاهد تقابل دو جریان حق و باطل بوده است ، همیشه باطل در مقابل حق صف آرایی ، جدال و مخالفت کرده است ، در یک سوی این جریان خوبی ها و در سوی دیگر بدی ها ، پلشتی ها و باطل ها خود نمایی می کند ، حاملان و نقش آفرینان جریان اول ( جریان حق ) انبیاء و اولیاء الهی هستند که طلایه داران دین داری ، عدالت محوری ، حق خواهی ، ظلم ستیزی و معنویت هستند و نقش آفرینان و حاملان جریان دوم ( جریان باطل ) حاکمان ظالم و پادشاهان ستمگری چون فرعون ها و نمرود ها هستند که اینان پرچم داران دین ستیزی و حق ستیزی در عالم بوده اند . این دو جریان و حادثه نیستند بلکه دو تفکر و فرهنگ می باشند ، یکی فرهنگ الهی و دیگری فرهنگ طاغوتی ، فرهنگ موحدان و دین مداران عالم و فرهنگ دنیا داران عالم ، راه انبیاء این بوده است که همیشه در مقابل دشمنان دین و توحید ایستاده اند و امام حسین (ع) نیز وارث حرکت انبیاء الهی بوده است .

 

امام حسین (ع) در زمان خودش وارث پیامبران است و در مقابل یزیدی که وارث نمرود ها ، قارون ها و فرعون های گذشته بوده است می ایستد و این تقابل دنیا و آخرت می باشد و منظور این تقابل تضاد با دنیا نیست ، اسلام با دنیا و ثروتش فی نفسه مخالف نیست به گونه ای که ما انبیاء الهی داشته ایم که دارای سلطنت بوده اند . ملاک این است که بعضی از انسانها دنیا زده هستند ، بعضی از انسانها برای دنیا هر جنایتی می کنند ، برای رسیدن به اهداف دنیوی هر خیانتی می کنند ، این خلاف و خطر است . دنیا پرستی و دنیا طلبی نباید انسان را از یاد خدا غافل کند ، برای رسیدن به جاه ، جلال ، جبروت و ثروت دنیا نباید حقیقت را زیر پای گذاشت .

 

نبرد کربلا و عاشورا تقابل دنیا و آخرت بود ، گروهی فقط و فقط برای دنیا جنگ می کردند و در مقابل ، گروهی جریان آخرت گرا بودند و حاضر بودند دست و پا و سرشان قطع بشود اما دست از دین الهی بر ندارند .

کوفیان بی وفای دنیا پرست و دنیا طلب برای دنیا و متامع دنیا چه جنایت هایی که نکردند و باید درس عبرت گرفت از عاشورا و کربلا که مبادا اگر در زندگی ما هم این اتفاقات رخ دهد ما بین دنیا و آخرت بمانیم کدام یک را انتخاب می کنیم ، آیا دنیای بی ارزش چند روزه را بگیریم و دین را رها کنیم یا نه دین را بگیریم ولو از نظر دنیوی متضرر بشویم و باید در این شرایط انسان تصمیم صحیح بگیرد . مبادا انسان آخرت خود را به دنیا بفروشد ، کوفیان آخرت خود و بهشت را به چند روزه این دنیا فروختند و لعنت دنیا و آخرت را برای خود خریدند .

 

 

خطبه دوم

 

در ایام بازگشایی مدارس قرار داریم ، ایام ماه مهر و طبیعتا دانش آموزانی هستند که در این اوضاع و احوال گرانی امروزه که برای تهیه ما یحتاج اولیه و ضروری مدرسه خود واقعا نیازمند هستند ، لذا در این ایام که بعنوان جشن عاطفه ها نام گذاری می شود انشالله عزیزان با لطف و کرم خود در حد بضاعتشان به این دانش آموزان کمک کنند .

 

دیدار روز گذشته رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان رهبری با مقام معظم رهبری حاوی نکات بسیار مهم و راهبردی بود که در خصوص مباحث داخلی و به ویژه سیاست خارجی معظم له مطالبی را بیان نمودند و در اوائل فرمایشاتشان نیز اشاره ای به هفته دفاع مقدس داشتند و درس های ماندگار مدرسه عشق و معرفت و بصیرت دفاع مقدس را بیان کردند . از جمله درس های ماندگار دفاع مقدس که به درد امروز و فردای ما هم می خورد توکل بر خداست ، در این میعادگاه نماز جمعه هستند عزیزان و پیشکسوتان دفاع مقدس ، رزمندگان ، سرداران و مجاهدان و کسانی که جوانی خود را در دوران دفاع مقدس گذراندند و عاشقانه و خالصانه دفاع و جهاد کردند و می دانند که بر سر ملت ما چه ها گذشت و می دانند که اگر این روحیه ی توکل بر خدا نبود ما پیروز نمی شدیم ، حضرت آقا اشاره می کنند که دوران دفاع مقدس اوج سختی ها و غربت ها و کمبود ها و توطئه های داخلی و خارجی ما بود ، دشمن از هوا و زمین و دریا بر ما یورش آورده ، در داخل رئیس جمهور خائنی چون بنی صدر را داریم که نفس رزمندگان ما را گرفته و اجازه حرکت را نمی دهد و منافقین و مشکلات بعد از انقلابی که تازه نهالی بیش نبود و ضربه بسیار ناگهانی را بر ما وارد کردند و این جنگ نا برابر خانمان سوز را بر ما تحمیل کردند و اگر نبود توکل بر خدا ما پیروز نمی شدیم و این واقعا لطف پروردگار بود چرا که خدا خود وعده فرموده است .

 

دومین عامل در کنار توکل بر خدا ایستادگی و مقاومت بود ، مردم تحمل سختی ها ، گرفتاری ها ، نا ملایمات ، بمباران ها و دشمنی های دشمنان را برای رضایت خدا کردند و با توکلی که بر خدا داشتند ایستادگی کردند و همین موضوع می تواند برای الان ما درس باشد ، اکنون نیز ما در حال جنگ هستیم ، دفاع همچنان ادامه دارد ، درست است که جنگ نظامی و فیزیکی نیست اما جنگ روانی ، جنگ رسانه ای ، جنگ اقتصادی ، جنگ فرهنگی و جنگ سیاسی بیداد می کند و لذا همچنان دفاع ادامه دارد و اگر همان توکل بر خدا و همان ایستادگی و مقاومتی که چه در دوران دفاع مقدس چه تا کنون داشته ایم از این به بعد هم انشالله داشته باشیم به فضل خدا پیروز میدان خواهیم بود .  

 

سومین عامل عزم و اراده ملی بود به گونه ای که مردم عزم داشتند برای دفاع از کیان مملکت ، اراده ملی بود که پشتوانه ی امام کنند و رهبری امام و هر آنچه ایشان تصمیم می گرفت را پذیرفتند .

 

نکته دیگری که مقام معظم رهبری در بین خبرگان ملت بیان کردند تحلیلی بر مواجه ایران با استکبار بود که نکات بسیار راهبردی را شامل می شد ، حضرت آقا تاکید داشتند که شرائط بی نظیر اقتدار داخلی ، منطقه ای و جهانی ایران مسئله را بسیار با اهمیت کرده است ، ما امروز قوی تر هستیم ، بسیار قوی تر از اوائل انقلاب و ده سال قبل و سالهای گذشته هستیم و در مقابل دشمن ما یعنی آمریکا که از روز اول تا کنون از دشمنی و کینه با ما دست بر نداشته در مقیاس خود بسیار ضعیف تر و زمین گیر تر شده است و این یک موقعیت بسیار مناسب در جهان بین الملل برای ما می باشد . تقویت فشار حداکثری بر ایران توسط آمریکا و هم پیمانانش برای این است که در شرایطی که ایران انقلابی افق های جدیدی از گفتمان مقاومت را در جهان در پیش رو قرار داده و درب گفتمان مقاومت را به روی همه ی جهان باز کرده است تمام فشارها برای این است که ایران از این گفتمان و از ارزشهای خود عقب نشینی کند . در قضیه برجام ما به تعهدات خود کاملا عمل کردیم ، این آمریکا بود که بد عهدی کرد و از برجام خارج شد لذا مذاکره با آمریکا در هیچ سطحی معنا ندارد ، اروپا هم تفاوت اصولی با آمریکا ندارد ، با چهره میانجی گرایانه وارد می شود اما حقیقت این است که او خود طرف دشمنی با ماست ، اروپایی ها در این سالها مثل آمریکا به تعهدات خود عمل نکردند و هی امروز و فردا کردند و فقط وعده های پوچ دادند ، راه تعامل ایران با همه ی کشور ها جز رژیم صهیونیستی و آمریکا از جمله اروپا باز است اما به اروپایی ها هم هرگز اعتماد نخواهیم کرد .

 

در این همایش کنگره سازمان ملل همگی دیدیم که آمریکایی ها و در کنارشان اروپایی ها چقدر تلاش کردند تا حداقل یک عکس یادگاری با رئیس جمهور ایران بگیرند و بعد ها همین را در جهان بولد کنند و از ترفند ها و حیله های مختلف استفاده کردند و حتی بعضی از جاها پشت صحنه التماس کردند که حداقل این دو نفر یک عکس کنار هم بگیرند ، این نشان از استیصال آمریکا است که حتی به یک عکس در کنار رئیس جمهور ایران در اجلاس سازمان ملل هم قانع باشند که بتوانند بر روی آن مانور تبلیغاتی کنند .

 

نکته بعد سفر رئیس جمهور محترم کشورمان به نیویورک هست که فرصتی برای رایزنی و دیپلماسی بود اما البته این اجلاس سازمان ملل خصوصا در این سالهای اخیر هیچ اثری نداشته چون هیچ مشکلی از جهان را حل نکردند ، جنگ ها و ظلم ها بیشتر شده است ، در میانمار چه کردند ؟ یمن با خاک یکسان شده است این سازمان چه کار کرده است ؟ این همه جنایت در دنیا می شود سازمان ملل که وظیفه اش جلوگیری از این نابسامانی ها و ظلم ها و جنایت هاست تا به حال چه کار کرده است ؟ سازمان ملل و خیلی از سازمانهای بین المللی الان در راستای منافع استکبار دارد تلاش می کند و مصوبه تصویب می کند اما یک خوبی این اجلاس این است که حاشیه این اجلاس از خود این اجلاس مهم تر و پر رنگ تر است ، فرصتی برای رایزنی مسئولین و روسای جمهور کشور ها با یکدیگر است که در این جلسات جناب آقای دکتر روحانی و تیم همراه با مسئولین و سران کشورها رایزنی هایی داشتند و حداقل پیام ما به آنها رسید ، سخن حق ما در قابل دیپلماسی به گوش روسای کشورها رسید و حقانیت ما روشن شد .

 

باید مواضع جناب آقای دکتر روحانی را تحسین کرد که بسیار ارزشمند بود و کلیات مواضع و سخنرانی جناب آقای دکتر روحانی در سازمان ملل مورد تقدیر و تحسین است همچنین تلاش دیپلماسی که انجام شد و ثمره مقاومت جانانه ملت ایران و اقدامات غرور آفرین نیروهای مسلح ما که البته با هدایت و فرماندهی و رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری منطبق بود و در این سخنرانی ضمن اشاره درست و به جا و به حق به موضوع فلسطین که موضوع اول جهان اسلام است اشاره کردند و محکومیت معامله ی شکست خورده قرن و از مقاومت مردم یمن بسیار به زیبایی حمایت کردند و با انتقاد صریح و قاطع از راهزنی آمریکایی ها به نقد سیاست یک بام و دو هوای اروپایی ها هم در این اجلاس پرداختند و به نمایندگی از ملت ایران ایشان به عربستان و چند کشور هم پیمان عربستان در منطقه هشدار دادند و نصیحت کردند که اگر خطایی از آنها سر زند چیزی از آنها باقی نخواهد ماند و موجب اضمحلال و نابودی آنها خواهد شد .

 

آمریکا که نمی تواند از پهباد چند صد میلیارد دلاری خودش حفاظت کند چگونه می خواهد از این ها حفاظت کند ؟ آمریکایی که نمی تواند از آرامکوی عربستان در مقابل چند تا پهباد حفاظت کند چگونه می خواهد از اینها حفاظت کند ؟ الان گفتمان گفتمان مقاومت است ، آنچه که در این جهان روشن شده عزت و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است .

 

یکشنبه 7 مهر ماه مصادف است با روز آتشنشانی و ایمنی که به این عزیزان بسیار تلاش گر و زحمت کش و کسانی که جان خود را برای نجات مال و جان مردم به خطر می اندازند این روز را گرامی میداریم و عرض خدا قوت و خسته نباشید به عزیزان آتشنشان شهرمان عالیشهر را دارم .

 

دوشنبه 8 مهر مصادف است با شهادت سرداران رشید و سرافراز اسلام شهید فکوری ، شهید فلاحی ، شهید نامجو ، شهید کلاه دوز و شهید جهان آرا که یاد و خاطره ی همه ی شهدای دفاع مقدس و این شهدا را گرامی میدرایم .

 

پنجشنبه 11 مهر ماه طبق نقلی مصادف است با میلاد با سعادت امام باقر (ع)

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان