کد خبر : 1432 | تاریخ انتشار : شنبه, 30 شهریور 1398 | بازدید: 273 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های نماز جمعه 29 شهریور 98 عالیشهر

 

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه29   شهریورماه 98 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین میرزایی  امام جمعه موقت  شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 

 خطبه اول

 

تقوای الهی انسان را به ساحت مقدس الهی نزدیک می کند . فضا و ایام ، ایام ارتباط با ساحت مقدس حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است ، در قرآن وارد شده به ریسمان محکم الهی چنگ بزنید و متمسک بشوید تا به گمراهی و ضلالت نرسید و تفرقه پیدا نکنید ، پیامبر اکرم بارها مبین فرمودند که اگر می خواهید به آن ریسمان محکم الهی چنگ بزنید که گمراهی و ضلالت در آن نباشد دست توسل و اتصال خود را به ساحت مقدس امیرالمومنین (ع) و ذریه ایشان یعنی امامان همام یکی پس از دیگری بزنید که یک سر این رشته به خدا وصل است و یک سر این رشته به حضرات معصومین ، اراده ی خدا در این آیات نورانی قرآن که صحبت از اعتصام و چنگ انداختن و توسل به ریسمان الهی دارد منظور حضرات معصومین (ع) می باشد .

در ماه درس گرفتن از مکتب آزادگی اباعبدالله الحسین (ع) هستیم و پیوسته در این ایام زیارت پرفیض عاشورا در اماکن عمومی ، حسینیه ها و مساجد و تکایا زیاد مرور شده و خوانده می شود حاوی فرازهای پر فضیلت زیارت عاشورا «اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی عِنْدَكَ وَجِیها بِالْحُسَینِ علیه السلام فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَةِ»  وجیها به معنای مقبولیت و آبرو مندی و مورد توجه قرار گرفتن است که این مهم از درب خانه ی وجود اقدس و نورانی اباعبدالله (ع) صورت می گیرد و لذا مراد از این فراز آبرومندی و مقبولیت نزد پروردگار به واسطه ی اتصال به ساحت امام حسین (ع) می باشد .

وجیه کسی است که دارای خصال پسندیده و نیکوست که این وجاهت نزد حق تعالی در دنیا با تقوای الهی و نورانی باطن و جان حاصل می شود و لذا این گونه تقوا را معنا کرده اند که یک خود نگهداری است که همان ضبط و کنترل نفس سرکش و حیوانی است که گاهی اوقات در پرهیزکاری و ترسیدن از خدا استعمال می شود . پس وجاهت با تقوا حاصل می شود . تقوای حقیقی آن است که انسان در روح خودش یک مصونیت ایجاد نماید که در همه ی حالات زندگی و مواردی که مسیر لغزنده است و در کیمن گاه هایی که شیطان در کمین نشسته است بتواند خود را نگه دارد . انسان با رشد نفس خود و اعمال و کردارش و خودسازی یک نوع حصار و دژ و اسلحه دفاعی را در برابر این وسوسه های شیطانی بر ای خود ایجاد می کند .

وجود اقدس و نورانی امام علی (ع) می فرمایند : تقوا یک کارکردی در دنیا و یک بهره برداری در آخرت دارد ، تقوا در دنیا برای انسان به منزله ی همان حصار و دژ می باشد و در فردای قیامت همان راه بهشت است .

گاهی اوقات بیان می کنند که انسان درون خانه بماند و گناه نکند ، این تقوا تقوای ضعف است و چیزی که در کلام معصومین است این نیست ، انسان نباید از صحنه شانه خالی کند و حضور انسان متقی و با تقوا برای جمعی که می خواهند فساد و گناه کنند لازم است و تاثیر دارد و این فرق می کند با اینکه درون خانه باشیم و گناه نکنیم .

فواید و آثار تقوا که در این دنیا از کلام نورانی امام علی (ع) بیان شده است که تقوا دارو و دوای بیماری های دلهای شماست ، شفای مرض بدنهای شماست ، درستی خرابی سینه های شماست ، مایه ی پاکی نفوس شماست که نتیجه تمام این آثار آن است که تقوا ضامن یک زندگی سالم در دنیا و آخرت است .

این تزلزلی که متاسفانه امروزه در خانه ها رخنه کرده ، ناهنجاری های رفتاری در بین جوانان ، بیماری های عصبی و جسمانی ، هرج و مرج های اجتماعی ، خیانت های اقتصادی و سیاسی ، بی هویتی های فرهنگی ، بندگی دنیا و تجملات آن همه از یا بی تقوایی و یا ضعف تقواست .  

خطبه دوم

 

از خدا مسئلت کنیم در اوضاع و احوالی که دلها رقیق است به واسطه ی نام اهل بیت و امام حسین (ع) ما را در مسیر بندگی کمک کند و نصرت دهد و از اراده های پروردگار این است که آنهایی که مجاهدت می کنند و می خواهند در مسیر ما قرار گیرند ما هم آنها را رها نمی کنیم و مسیر را برایشان هموار می کنیم و چراغ هدایتی مانند اباعبدالله را در مسیر راه آنها قرار می دهیم ، کشتی نجات مانند سفینه الحسین را برایشان قرار می دهیم .

شنبه 30 شهریور و 21 محرم مصادف است با روز جهانی صلح در تقویم نام گذاری شده است . شهادت عینی و لمسی ماست که از مدیان دروغین صلح ما هیچ حرکتی را نمی بینیم ، شعار ها دهان پر کن هست ولی متاسفانه امروز با این شعارها می خواهند به مقاصد خود برسند ، وضعیت تاسف بار جهان مخصوصا مردم مظلوم یمن ، عراق ، افغانستان ، پاکستان ، میانمار ، مسلمان و غیر مسلمان را ببینیم ، متاسفانه بعضی ها هم گول این مدعیان دروغین صلح را می خورند .

 

یکشنبه 31 شهریور ماه و 22 محرم الحرام مصادف است با آغاز جنگ تحمیلی توسط یک انسان به تمام معنا دیوانه ، صدام لعین با نخوت و غرور در سال 1359 جنگی را بر ما تحمیل کرد اما پیر جماران چه زیبا فرمودند جنگ تحمیلی نشان داد که ابر قدرت ها از اسلام می ترسند . اینها می خواستند اسلام حقیقی که امروز الحمدالله با ایجاد این نهضت اسلامی توسط معمار کبیر انقلاب و بعد از ایشان خلف صالحشان مقام عظمی ولایت این علم اسلام را برافراشته کرده و از نشر و گسترش اسلام می ترسیدند و می ترسند و لذا آغاز هفته ی دفاع مقدس به فرمایش مقام معظم رهبری باید ما مرور کنیم و یاد آور بشویم که هدف دشمن از جنگ تحمیلی مقابله با حاکمیت اسلام و امام بزرگوار بود . دفاع مقدس متعالی ترین نمونه مقاومت در برابر ظلم و جور و نشان دادن شعار حسینی هیهات من الذله میباشد . شهدا و رزمندگان پیر و جوان ، نظامی و غیر نظامی شعارشان همین بود لذا امروز این شعار در سرتاسر گیتی علم آزادی خواهان شده ، امروز به برکت این مقاومت که اول در مملکت داشتیم توانستیم آن را صادر کنیم و هیچ کس نمی تواند آن را کتمان کند ، دشمن که امروز از غضب دارد دندان بر هم می فشارد به همین خاطر است که این مقاومت گسترش پیدا کرده است ، امروز نام اباعبدالله (ع) و شعار هیهات من الذله تا بیخ گوش آمریکا و کاخ سفید رسیده است و پلیس آنها غذای تبرک سید الشهدا را بعنوان تبرک میل می کند ، این حرکت صادر شده است ، گاهی اوقات ضعف هایی در لایه های مدیریتیمان وجود دارد و این را انکار نمی کنیم اما شعار ها صادر شده اند و در بعضی از ضعف های مدیران و مسئولان ما ماندیم .

 

دوشنبه 1 مهر و 23 محرم مصادف است با سالروز تخریب حرمین عسکرین که در طول 14 ماه دو بار اقدام به تخریب این آستان مقدس زدند ، طراحان و مجریان همگی از همان دودمان آل سفیان بودند ، راهبرد دشمن نیز مقابله با گفتمان مقاومت بود اما نتوانستند و از این به بعد هم نخواهند توانست . دشمن می خواست با تخریب حرمین عسکرین و با ضربه زدن به هر عقائدی که دل هر شیعه را در ان زمان جریحه دار کرد  از مقاومت جلوگیری کند اما اراده خدا چیز دیگری است .

مناسبت دوم در آستانه ی آغاز بازگشایی مدارس هستیم ، همه ی ما که به نماز جمعه و اصول انسانی اعتقاد داریم همگی مستحضر هستیم در اطرافمان دانش آموزان بی بضاعت هستند ، بعضی از جاها کم هم نیستند پس هر کس به اندازه وسع خود به داد آنها هم برسد . همان گونه که دل فرزندان خود را شاد می کنیم دل آنها را هم با خرید لوازم التحریر و ... شاد کنیم . به همین مناسبت هفته احسان و نیکوکاری را در پیش داریم و کمیته امداد الحمد الله در این راستا خیلی فعال بوده و الان هم در همین مکان مرکز نیکوکاری نبی اکرم (ص) آماده جمع آوری کمک های نقدی شما هستند که انشالله با کمک توشه قبر و آخرت و معاد خود را از نورانیت کامل کنید .

 

چند نکته پیرامون اتفاقات و حوادثی که در این چند روز اخیر رخ داده است ، اولا هشدار مقام معظم رهبری در درس خارج خود بود که فرمودند ما مگر دیوانه باشیم که بخواهیم دوباره بنشینیم و با آمریکا مذاکره کنیم

اما شیطان است دیگر ! فکر نکنیم که عمروعاص ها و یزیدیان  رفتند و کفن پوساندند نه اینگونه نیست مرام و راه و شیطنت و خباثت آنها هنوز پا برجاست . مقام معظم رهبری فرمودند درمان درد مردم در این نشست و برخاست های با غربی ها نیست همچنان که آن روز ها هم هشدار می دادند که در لوزان و جاهای دیگر مشکلات مردم حل نمی شود و نخواهد شد لذا محکم و استوار فرمودند هیچ مذاکره ای در هیچ سطحی بین مسئولان ایران و آمریکا اتفاق نخواهد افتاد .

 

مطلب دیگر که جای تذکر و بازبینی دارد رویکرد انقلابی مسئولان قضایی و در مقابل ناخرسندی غیر انقلابیون است . مردم فهیم هستند و شاهد برنامه هایی که جدیدا قوه قضاییه پیش گرفته است و پیگیری مجدانه در برگزاری دادگاه های مبارزه با فساد هستند که خود این بیانگر اراده نظام است و عدم توجه به هیچ خط قرمزی و یا حضور سرزده رئیس دستگاه در مجتمع های قضایی ، رسیدگی به در دل مراجعین و یا احیاء طرح هر مسجد یک حقوق دان که می تواند ضمن افزایش قابلیت های مساجد و ارائه مشاوره ها تاثیر بسیار بسزا و بالایی در پرونده های حقوقی بگذارد . چه شده است که بعضی از غیر انقلابیون دارند انگ جناحی به این برخورد ها می زنند ، مگر شما نمی گفتید مبارزه با فساد ! چرا تا بعضی از جریانات و اشخاص در هر برهه ایی و منتسب به هر حزب و جناحی الان می خواهند برخورد کنند بعضی ها دادشان در میاد و جبهه می گیرند و فضا را متشنج می کنند . مردم ما مجدانه و با اراده این را از دستگاه قضا می خواهند و ما از همین سنگر مقدس به قضات هوشیار و با وفا به نظام و آرمانهای امام فریاد می زنیم که مردم بصیر ،هوشیار و همیشه در صحنه کما فی سابق از این حرکات با دل و جان حمایت خواهد کرد .

 

گام دوم انقلاب و ضرورت اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش یکی از مطالبات جدی است . اگر فکر ، اصلاح بشود همه چیز اصلاح می شود و اینهایی که بعضا در افکار نفوذ پیدا کرده اند دارند موج سواری می کنند ، در بیانیه ی گام دوم مقام معظم رهبری به این مقوله ویژه پرداخته است و جا دارد این سند تحول بنیادین آموزش و پرورش هم به عنوان یک مطالبه جدی از سوی مردم بشود .

 

در دیدار موکب داران عراقی با مقام معظم رهبری همگی دیدیم که عنایت معظم له به این برنامه هایی که هر سال و مخصوصا امسال که پر شور تر و پر حرارت تر از سالهای قبل ایجاد شده است در جامعه نورانیت می آورد ، موکب داران عراقی و برادران دینی ما با جان و دل در این ایام پذیرای زائران اباعبدالله الحسین (ع) هستند با چه شور و حرارتی با چه تعریف و تمجیدی از سایه لطفی که خدا عنایت کرده با زعامت و رهبری مقام معظم رهبری بر سر ما این جور احساسات خود را بروز می دادند . دشمن امروز از این اجتماع و کنگره بزرگ اربعین هراس دارد .

 

حمله انصار الله یمن به دو میدان نفتی در شرق عربستان پیام داشت و آن هم این است که مقاومت جواب می دهد . پس از این حمله نصف صادرات نفت عربستان به چالش کشیده شد تا چند روز که اصلا مات و مبهوت بودند و یک بار ایران را متهم می کردند ، یک بار نیز عراق را متهم می کردند ، مقاومت الحمد الله دارد جواب می دهد ، سید حسن نصرالله فرمود امروز الحمد الله خیمه ی این مقاومت توسط نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران زده شده و ستون این خیمه مقام معظم رهبری است .

 

عمل به قرآن توصیه ی پوتین مسیحی به ارتجاع عرب بود ، آن هایی که خدا را فراموش کرده اند و آیات نورانی قرآن را فراموش کردند در کلام یک مسیحی آنها را دعوت به قرائت و تدبر در قرآن کند که آیاتی در قرآن دارید که شما را برادر خطاب کرده و باید دلهایتان را به هم نزدیک کنید .

 

چهارشنبه 3 مهر و 25 محرم مصادف است با شهادت امام سجاد (ع) در سال 95 هجری قمری این حماسه ساز کربلا و تداوم بخش مسیر هدایت اباعبدالله الحسین (ع) ، آن امام غریبی که هر وقت آب می دید گریه می کرد ، هر وقت می دید که گوسفندی را می خواهند ذبح کنند می پرسید که آیا به این حیوان آب داده اید یا نه  

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان