کد خبر : 1429 | تاریخ انتشار : شنبه, 23 شهریور 1398 | بازدید: 283 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های 22 شهریور 98 شهر عالیشهر

 

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه22 شهریورماه 98 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 خطبه اول

 همانا رعایت تقوای الهی در همه ی ابعاد زندگی سلامت نفس انسان ، دین و سلامت آبروی انسان را در پی دارد و موجب نجات از شر و وسوسه های شیاطین درون و برون می شود .

روز 13 ماه محرم می باشد ایام عزاداری و سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و آنچه که باید ما را به فکر و تامل بیشتر فرو ببرد این است که چرا عاشورا و کربلا و نام ابا عبدالله (ع) در تاریخ مانا و ماندگار شد . انقلاب های زیادی در دنیا از زمان حضرت آدم و زمانی که گستره ی جمعیتی بشر تشکیل شده تا به الان اتفاقات زیادی رخ داده و افراد زیادی کشته شدند و حتی شهید راه حق شدند اما هیچ حادثه ای به اندازه حادثه عاشورا و هیچ شخصیتی به اندازه حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و هیچ نهضتی به اندازه نهضت عاشورا این جور درخشندگی در تاریخ نداشته است . فلسفه و حکمت ماندگاری عاشورا و قیام ابا عبدالله (ع) چیست ؟

اولین عامل مشیت خداست ، خدا خواسته است که حسین و نهضت ابا عبدالله (ع) بماند . جبرئیل برای امام حسین (ع) روضه خوانده است و حضرت آدم بر ایشان گریه کرده است . پیامبران الهی همگی گریه کرده اند و نهضت اباعبدالله (ع) جزء بخشی از زندگی انبیاء الهی بوده است. پس خدا می خواهد که نام و یاد حسین (ع) بماند .

دومین عامل این است که نهضت حضرت اباعبدالله (ع) بر پایه ی حق است نه برای ریاست و سلطنت ، خود حضرت فرمودند من برای جنجال به پا کردن و شلوغ کردن و فساد و ... قیام نکرده ام . نهضت امام حسین (ع) استوار بر پایه ی حق و حق مداری است و هر کسی کاری بر رضای حق انجام بدهد این کار ماندگار خواهد بود .

سومین عامل خود اباعبدالله (ع) است ، حسین محبوب دلهای است ، دلهای همه خدا پرستان کانون محبت حسین است ، خدا خواسته که یک حرارت و جوششی از حسین در دل همه ی مردم باشد و لذا ایام عاشورا نه فقط شیعیان و مسلمانان بلکه ادیان غیر اسلامی و حتی غیر توحیدی برای امام حسین (ع) مجلس دارند و اظهار محبت و دلدادگی نسبت به اباعبدالله (ع) می کنند . خداوند عالم عشق و محبت حسین (ع) را در نهاد مردم قرار داده است و این هم به این دلیل است که حسین (ع) فقط و فقط برای رضای خدا کار کرد . امام حسین (ع) برای خدا صبر همه جانبه کرد ، شکیبایی را به نهایت رساند .

چهارمین عامل نحوه ی شهادت امام حسین (ع) به یک وضع بسیار فجیع و بی بدیلی بوده است . زیاد سر را از تن جدا می کنند ولی جدا کردن سر مطهر اباعبدالله (ع) یک قصه ی غم انگیز دردناکی دارد که هیچ کس به این شکل به شهادت نرسید .

پنجمین عامل ماندگاری کربلا و نهضت اباعبدالله (ع) رهبری و مدیریت بی نظیر امام حسین (ع) می باشد ، به کار گیری بهترین روش های تاکتیکی نظامی و سیاسی و اخلاقی و اجتماعی که امام به کار می برد . چه روز و چه ساعتی از مدینه بیرون رود ، چه روزی وارد مکه بشود ، در چه موقعیتی مکه را رها کند ( آن زمانی که همه ی مردم برای مناسک حج آماده می شوند ) ، انتخاب زمان و مکان و جغرافیا همگی نشان از مدیریت دقیق حضرت اباعبدالله الحسین (ع) بوده است .

ششمین عامل تعالیمی که ائمه معصوم برای ماندگاری کربلا برای مردم تفهیم می کردند . امام صادق (ع) خود مجلس عزا برای جدش برگزار می کرد ، امام رضا (ع) دعبل ها را دعوت می کرد و برای اباعبدالله روضه می خواند و مجلس عزا بر پا می کرد ، یعنی مردم تا می توانید مجلس عزای حسین (ع) برگزار کنید . امام رضا (ع) می فرمودند برای هر کسی خواستید گریه کنید برای حسین (ع) گریه کنید . همه ی ائمه معصومین حتی امام عصر (عج) در طول ادوار زندگی خود مردم را توصیه به عزاداری اباعبدالله (ع) می کردند . ائمه هنگامی که آب می نوشیدند به یاد لب تشنه اباعبدالله (ع) بودند و مردم را هم سفارش می کردند . همه ی اینها نشان دهنده این است که ائمه اطهار می خواهند کربلا و نهضت اباعبدالله (ع) بماند و نهایت توصیه به زیارت قبر امام حسین (ع) و زیارت اربعین می باشد . هر مناسبت دینی در سنوات قمری وجود دارد یکی از مستحبات آن شب و روز زیارت امام حسین (ع) است از جمله شب جمعه ، شب نیمه شعبان ، شب و روز عید غدیر ، نیمه رجب و ...

اهل بیت عصمت و طهارت اسارت را تبدیل به فرصت کردند یعنی از این دوره اسارت یک فرصت طلایی ارزشمندی را به دست آوردند و واقعا توانستند نام و یاد حسین (ع) را برای مردم زنده نگه دارند و عظمت عاشورا و پیام اباعبدالله (ع) را به مردم برسانند و الا دستگاه یزیدی بنا داشت امام حسین (ع) را در کربلا در جایی خلوت و در دور از شهر و دیار به شهادت برساند و همان جا هم به خاک بسپارد و نهایت اعلام کنند عده ای حسین ابن علی (ع) را کشتند و فاتحه ای هم برگزار کنید و تمام و هیچ چیز هم از امام حسین (ع) باقی نماند . هیچ کسی پیام اباعبدالله (ع) را نمیشنید ، برای هیچ کس این جنایت های جنایتکاران کوفه روشن نمی شد ولی خدا خواست اهل بیت (ع) را اسیر کنند ، دشمن فکر می کرد با اسارت اهل بیت آنها را خوار و ذلیل می کنند ولی اهل بیت با زیرکی و هوشمندی و برنامه ریزی دقیق که در راس آنها عمه سادات حضرت زینب (س) و آقا علی ابن الحسین (ع) امام زین العابدین از این فرصت اسارت یک بهره برداری جامع و کاملی کردند ، در کوفه افشا گری نمودند ، در شام با آن خصومتی که مردم با علی (ع) و اولاد علی (ع) داشتند چه غوغایی به پا کردند با خطبه ها ، سخنان و رفتار خودشان ، حتی بی بی رقیه (س) با شهادت خودش و همه ی اینها برای مانایی کربلا تاثیر گذار بود .

یکی از بهترین روشهایی که اهل بیت برای رسوایی یزیدیان استفاده کردند آن زمانی بود که به قتل گاه اباعبدالله (ع) امدند .

 

خطبه دوم

 

لازم می دانم تقدیر و تشکر کنم از همه ی شما عزاداران اباعبدالله (ع) ، اهالی محترم عالیشهر و روستاهای اطراف و همه ی امت مومن و متدینی که الحمد الله امسال هم اظهار ارادت و دلدادگی خود را به اباعبدالله الحسین (ع) نشان دادند و با شکوه تر از سالهای قبل مجالس و محافل عزای فرزند زهرا (س) را خالصانه برگزار کردید ، همه ی هیئت امناء مساجد ، حسینیه ها ، تکایا و حتی عزیزانی که در منازلشان به عشق اباعبدالله (ع) مجالس و محافل حسین زهرا (س) را برگزار کردند  ، جوانان و نوجوانان ، برادران و خواهران و همه ی کسانی که امسال هم همچون سالهای قبل مجالس عزا را برقرار کردید خداوند انشالله به همگی اجر عنایت کند .

 

امسال در سراسر کشور الحمد الله با همه ی ناجوانمردی هایی که بعضی ها در فضای مجازی می کردند ( بعضی از سلبریتی ها و کسانی که خیلی اعتقادی به خدا و پیغمبر و اهل بیت ندارند و خود با نان و نمک اهل بیت بزرگ شدند و متاسفانه تمسخر می کنند ) متاسفانه مزدور دشمن می شوند و حتی در این ایام محرم یک سری مسائلی را که هیچ ربطی به اهل بیت و عزای امام حسین (ع) نداشت را بیان می کنند و می خواستند فکر و ذکر مردم را مشغول این مسائل حاشیه ای کنند و از نام و یاد اباعبدالله (ع) غافل کنند ولی مردم ما آن اعتقادی که به اهل بیت عصمت و طهارت داشتند الحمد الله امسال هم بهتر از سالهای قبل و بدون این شبهات و اراجیفی که بعضی ها می گفتند مراسمات را با شکوه بر گزار کردند . مردم نشان دادند که این شبهه ها هیچ اثری در بنیان اعتقادی و مذهبی آنها ندارد .

 

تجلی ابعاد نهضت حسین (ع) در جهان امروزی اشاره ای کنیم و ببینیم که واقعا امام حسین (ع) در این دنیای امروز چه کرده است ، فرا گیری و گستردگی مراسمات عاشورای حسینی امسال هم در کشورهای مختلف جهان که در سالهای اخیر به اوج خود رسیده بعد جهانی و گستردگی نهضت حسینی را بیشتر آشکار کرده است . این حضور که امسال ارتباط معنا داری با جبهه فرا گیر مقاومت هم پیدا نمود دارای این پیام است که عاشورا می تواند همه ی آزادی خواهان و عدالت طلبان دنیا را به هم پیوند دهد و شبکه بین المللی مقاومت علیه ظلم و ستم و استکبار را به منصه ظهور برساند .

تحولات دهه های اخیر به ویژه بعد از انقلاب اسلامی سبب شده درس ها و عبرتهای عاشورا کارآمدی خود را بیش از قبل نشان دهد ، درس ایثار و فداکاری ، درس دین داری ، درس اخلاص و اخلاق و همه نشان دهنده این است که نهضت اباعبدالله (ع) در جهان امروز اثر خود را گذاشته است و این دلهای همه ی ارادتمندان اهل بیت را در تمام جهان به هم پیوند زده و انشالله تبلور عینی آن هم در اربعین امسال خواهید دید .

 

نکته آخر کار تمسخر آمیزی که آقای ترامپ با پیشنهاد رشوه چند میلیون دلاری به ناخدای کشتی ایرانی می دهد ، هنگامی که در جبل الطارق حریف نمی شود کشتی ما را مصادره می کنند و بعد هم حاکمان جبل الطارق می بینند بر اساس مبانی حقوقی و بین المللی حق این کار را نداشتند کشتی را آزاد می کنند و به سمت مقصد خود حرکت می کند ، آمریکایی ها در بین راه پیام می دهند و ایمیل می زنند که اگر شما کشتی را به منطقه ای ببرید که ما بتوانیم آن را توقیف کنیم و ضربه ای را به ایران بزنیم ده ها میلیارد دلار به شما جایزه و هدیه می دهیم و این پیشنهاد رشوه ای که آمریکایی ها دادند واقعا همه ی مردم را متحیر کرد و به این نتیجه رسیدند که اوج سقوط اخلاقی و سیاسی و استیصال آمریکا را نشان می دهد و دوران افول آمریکا بحمد الله آغاز شده و این کشور در مسیر نوعی سقوط از قدرت برتر به قدرت میانی می باشد .

رشوه دادن به ناخدای یک نفتکش به معنای اوج ذلت و حقارت و استیصال آمریکا بوده و نشان دهنده این است که آمریکا هیچ اهرمی برای مقابله با ایران ندارد و نداشته است . نتیجه این کارها این می شود که سید حسن نصرالله با کمال افتخار آن مطالب ارزشمند را خطاب به مقام معظم رهبری بیان می کند و از سیاسیون ذی نفوذ در عراق هم در کنار مقام معظم رهبری می نشینند و در مجلس عزای امام حسین (ع) حضور پیدا می کنند و این همه نشان دهنده عزت و اقتدار و تدابیر زیرکانه و هوشمندانه مقام معظم رهبری است که باید ما خدا را به دلیل داشتن چنین رهبری شاکر باشیم .   

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان