کد خبر : 1424 | تاریخ انتشار : شنبه, 16 شهریور 1398 | بازدید: 388 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه 15 شهریور 98 عالیشهر

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه15  شهریورماه 98 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم  شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 

 

 خطبه اول

 کسانی تحت هدایت خاصه پروردگار عالم قرار می گیرند که اهل تقوا باشند . قرآن کسانی را هدایت می کند که اهل تقوا باشند ، کسانی تحت هدایت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) قرار می گیرند که اهل تقوا باشند لذا یکی از اهداف نهضت اباعبدالله(ع) در قیام ارزشمند و خونین خودش مسئله هدایت بوده است .

تمام هم و غم اباعبدالله الحسین (ع) این بوده است که امت محمد (ص) را مورد هدایت قرار بدهد چون امام حسین (ع) مفسّر و عمل کننده به قرآن و احیاء گر آن است . یکی از اهداف قرآن هدایت است پس یکی از اهداف امام حسین (ع) هم هدایت انسانها و مسلمانان عالم است و لذا هدایت نعمت بسیار بزرگ و ارزشمندی است که امام حسین (ع) از روزی که از مدینه خارج می شود تا مکه و زمانی که می خواهند از مکه خارج شوند و بعد که به سمت کوفه می روند در بین راه با لشکر حر ابن یزید ریاحی برخورد می کند خطبه می خواند ، وارد کربلا می شود خطبه می خواند ، شب عاشورا و روز عاشورا خطبه می خواند و حتی نه تنها از نظر زبان بلکه در رفتارش سعی می کند که مردم را ارشاد و هدایت کند لذا پیغمبر اکرم (ص) فرمودند : ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه ( حسین چراغ هدایت و کشتی نجات است ) از مجالس و عزاداری های ابا عبدالله (ع) و مکتب عاشورا بهترین درسی که می توانیم بگیریم درس هدایت است .

 ما باید کاری کنیم که هدایت پذیری ما بالا برود و تحت تاثیر مکتب عاشورا ، درس ها و عبرت ها قرار بگیرد لذا شرط هدایت،  ایمان ، اعتقاد و باور است . خدا کسانی را هدایت می کند که ایمان دارند هر چه ایمان انسان ، باور و اعتقاد بیشتر باشد طبیعتا هدایت پذیری او هم بالا تر است . همه ی اهل بیت برای این آمدند که مردم را هدایت کنند . اهل بیت پرچم هدایت را برافراشته کردند . هدایت بشریت امری لازم در مکتب توحید ، انبیاء و اولیای خدا بوده است و لذا حسین (ع) چراغ هدایت است منتها کسانی تحت هدایت اباعبدالله (ع) قرار می گیرند که زیر نور این چراغ بروند نه همچنان در تاریکی باشند . رجز خوانی یاران اباعبدالله الحسین (ع) ضمن اینکه نشان از قدرت و شجاعت ایشان بود اما توجه که می کنیم همگی هدایت گرانه است و نشان دادند که به هیچ قیمت دینتان را از دست ندهید .

در روایت داریم که امام حسین (ع) عمامه پیغمبر به سر می کند به این دلیل است که اینها ببینند و به یاد پیامبر بیافتند و به احترام ایشان هم که شده دست از این جنایت مهلک بردارند و هدایت بشوند . امام حسین (ع) به همین دلیل شب عاشورا را مهلت می گیرد تا شاید هدایت بشوند. امام حسین (ع) به ما یاد می دهد که ای مردم به نماز اول وقت اهمیت بدهید ، به دعا و استغفار اهمیت بدهید .  

امام حسین (ع) نامه هایی را هم که می نویسد غیر از خطبه ها و سخنرانی ها ، از جمله نامه برای مردم بصره ، کوفه و همه ی نامه ها هدایت گرانه است . در نامه ای که اباعبدالله (ع) به مردم بصره نوشتند فرمودند : سنت پیغمبر دارد می میرد و نابود می شود . این راه و رسم امام حسین (ع) است . حتی شهادت تک تک فرزندانش همگی هدایت گری اباعبدالله (ع) بود .

جوان مومن و باتقوای امام حسین (ع) یعنی آقا علی اکبر (ع) می تواند الگوی بسیار ارزشمندی برای همه ی ما مسلمانان و شیعیان و به ویژه برای نسل جوان ما باشد . در زیارت نامه حضرت علی اکبر (ع) جملات عجیبی است ، سلام بر تو ای علی اکبر ای نازنین گل پسر حسین ابن علی (ع) ، اولین بنی هاشمی که به شهادت رسیدند .

خطبه دوم

 

 در آستانه ایام عزا و سوگواری اباعبدالله (ع) تاسوعا و عاشورای حسینی هستیم ، انشالله همچنان که در این شب ها و روز ها عزاداری های خوب و با شکوهی داشتید از این به بعد به ویژه تاسوعا و عاشورا هم پرشور تر از سالهای قبل در مجالس عزای اباعبدالله (ع) شرکت کنید . من از همه ی وعاظ محترم ، خطبا ، مداحان و همچنین مسئولین محترم هیأت عزاداری و سوگواری مساجد ، حسینیه ها و تکایا ، دوستانی که در منازل خود مجلس عزای اباعبدالله (ع) را برگزار می کنند و عزیزانی که تعزیه گردان ابا عبدالله (ع) هستند و هر کسی که به طریقی خدمتی می کند و نوکری امام حسین (ع) را انجام می دهد تقدیر و تشکر می کنم .

از عزیزانی که در منازل خود مجالس عزا برقرار می کنند خواهشمند ام علی رغم اینکه کار خوب و پسندیده ای انجام می دهند اما برنامه های خود را به گونه ای تنظیم کنند که در صورت امکان با برنامه های مساجد و حسینیه ها تلاقی نکند تا مجالس کم رنگ نباشد و هر چه جمعیت عزاداری بیشتر باشد حال و هوای حسینی و برادری ها نیز بیشتر می شود .

به مداحان و سخنران های عزیز چند توصیه کنم البته توصیه های مقام معظم رهبری می باشد .

از منظر مقام معظم رهبری مداحان ما یک سری باید ها و نباید هایی را حتما ملاحضه کنند ، مشکلاتی که ما کلا در تاریخ عاشورا و کربلا با آن دچار شدیم تحریف هایی است که انجام شده و این تحریف ها بعضی اوقات به دست خود عزاداران ابا عبدالله (ع) و به صورت غیر عمد صورت می گیرد ، مبالغه ها ، گاهی اوقات بی حرمتی ها در منبر ها و مجالس ممکن است ناخواسته رخ بدهد .

توصیه های معظم له عبارتند از :

1 – مداحان بدانند چه می خوانند ( اشعار وزین و در شأن اهل بیت عصمت و طهارت باشد ، به هر قیمت ما نباید مردم را به گریه بیاندازیم و مجلس خود را پر شور و شوق کنیم نه نباید این گونه باشد و باید رضای خدا باشد ، شعری را که می خوانیم و سبک روضه و مداحی باید متناسب با شأن و مقام و منزلت اهل بیت باشد .

2 – از تعابیر نا مناسب و سبک در مداحی ها استفاده نکنید .

3 - بازی کردن با مسأله مداحی سزاورا نیست. ( متاسفانه بعضی از افراد حرکات ناشایستی در می آورند ، نمیخواد مردم را به زور به گریه بیاندازید ، شما اگر اخلاص داشته باشید مردم خود گریه می کنند .)

4 – محبت اهل بیت مجوز گناه نیست . ( ما نباید به هر قیمتی مردم را به شور وا داریم ، وزین و سنگین عزاداری کنیم ، خدایی ناکرده مجلس عزاداری را تبدیل به مجلس رقص نکنیم البته نا گفته نماد از روی عشق و محبت می باشد اما گاهی اوقات ممکن است از مسیر واقعی خارج بشود .)

5 – پرهیز از دامن زدن به اختلافات فرق اسلامی ( اینکه مداحی لعن خلفا و کسانی از همسران پیامبر کند این با وحدت اسلامی سازگاری ندارد آن هم در این زمانی که جهان اسلام نیاز به وحدت و اتحاد دارد . )

6 – پرهیز از مدح ها و تمجید های بی جا

7 – منبر مداحی نباید خالی از معرفت باشد ( این مجالس عزاداری باید معرفت ما را بیشتر کند و عاشورا برای همین است )

8 – وقت مستمعین را تلف نکنید ( احتمال دارد اگر زیاد از حد مردم را معطل کنیم شب بعد حضور پیدا نکند )

9 – پرهیز از به کار گیری آهنگ های نا مناسب ( مداحان باید دقت کنند برای اینکه مجلسشان گرم بشود سراغ آهنگ ها نروند )

پیام های عاشورا برای مقاومت امروز پیام های ارزشمندی است :

سازش و تسلیم در برابر حکام ظالم و نا لایق در قاموس آل الله جایی ندارد . هیهات من الذله ، از دشمن ولو با عده زیاد نباید هراس داشت . ایستادگی در برابر دشمنان اسلام همانگونه که امام حسین (ع) ایستاد هزینه دارد و باید هزینه آن را داد ، حسین ابن علی (ع) هزینه را داد ، تشنگی کشیدند ، غربت کشیدند ، آوارگی کشیدند ، اسارت فرزندانش تحمل شد ، یک به یک عزیزانش در برابر چشمانش پر پر شدند بالاخره کسی که می گوید خدا باید در کنارش بایستد چون در مقابل خدا شیطان است ، در مقابل توحید طاغوت هست و هزینه دارد .

تحریم های اقتصادی و استفاده از هر ابزار برای وادار کردن جبهه مقاومت ، مسلمانان و مومنان به تسلیم جزو ویژگی های جبهه باطل است . باطل اگر بتواند نابود می کند و اگر نتواند تحریم می کند ، یا تحریم اقتصادی ، یا تحریم سیاسی یا تحریم های دیگر و این رسم دشمن است .

در کربلا هنگامی که دیدند امام حسین (ع) بیعت نمی کنند تحریم کردند و آب را بستند و این خصلت دشمنان توحید است .

مرگ با عزت و شرافت با زندگی زیر بار زور و ذلت ارجحیت دارد .

مذاکره حضرت اباعبدالله (ع) برای لفو تحریم ها و از روی نیاز نبود ، امام حسین (ع) هیچ گاه برای رفع تحریم ها مذاکره نکرد بلکه امام اگر عمر سعد را نصیحت کرد برای هدایت بود و اینکه جهنمی نشوند . امام التماس نکرد که با ما نجنگید ، امام التماس نکرد که آب را بر روی ما باز کنید .

سربلندی و سعادت دنیا و آخرت مومنان ، مسلمانان و انسانهای آزاده در گرو مقاومت و پایداری است .

جبهه مقاومت اگر به ظاهر هم شکست بخورد ناشی از قدرت و اقتدار دشمن نیست ، امام حسین (ع) و یارانش در ظاهر شهید شدند و خانواده اسیر شد ولی پیروز میدان حسین (ع) است .    

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان