کد خبر : 1417 | تاریخ انتشار : شنبه, 09 شهریور 1398 | بازدید: 282 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه 8 شهریور 98 عالیشهر

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه08  شهریورماه 98 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم  شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 خطبه اول

 

انسان باید در تمامی ابعاد زندگی تقوای الهی را رعایت کند از جمله تقوای سیاسی ، تقوای اقتصادی ، تقوای خانوادگی ، تقوای زبان و چشم و در همه ی عرصه ها انسان باید رضای پروردگار عالم را مد نظر خودش قرار بدهد که اگر مسیر زندگی هر کس مسیر تقوا که همان توحید و سلوک الی الله هست قرار گیرد ، انسان هم در این دنیا و هم در آخرت سعادتمند و عزتمند خواهد شد .

در آستانه ی هفته ی امر به معروف و نهی از منکر هستیم ، یکی از فرائض بسیار بسیار مهم و ارزشمند اسلام که در آیات بسیار زیاد در قرآن به شکلهای مختلف و در ابعاد گوناگون خداوند عالم ما مسلمانان را به مراعات تقوا و امر به معروف و نهی از منکر توصیه و سفارش کرده . در جایی از قرآن آمده است که همدیگر را دعوت به خیر کنید و شما باید یکدیگر را امر به معروف و نهی از منکر کنید و کسانی به فلاح و رستگاری می رسند که اهل خیر ، اهل امر به معروف و نهی از منکر باشند .

 

امیرالمومنین (ع) فرمودند : قوام و دوام شریعت محمدی (ص) به مسئله امر به معروف و نهی از منکر است . اگر اسلامی مانده است ، اگر مکتب قرآنی مانده است ، اگر حجابی مانده است ، اگر دینی مانده است ، اگر محرم و عاشورا و غدیری مانده است ، اگر تفکر حقه شیعه تا به حال مانده است و اگر نماز و روزه و خمس و زکات و ... تا به حال باقی مانده است به خاطر امر به معروف و نهی از منکر است . پیامبران الهی ، ائمه معصومین ، اوصیاء و اولیاء خدا ، علما و بزرگان و متفکرین و اندیشمندان به واسطه ی امر به معروف و نهی از منکر دین را حفظ کردند که اکنون به دست ما رسیده است و ما هم باید با امر به معروف و نهی از منکر نماز و معرف ها را اشاعه و ترویج بدهیم و منکرات را نهی کنیم ، چه منکری بدتر از حرام خوری ، غیبت ، تهمت ، دروغ ، کم فروشی و ... اگر دین اسلام و مکتب تشیع می خواهد باقی بماند با امر به معروف و نهی از منکر است .

 

امام باقر (ع) در جمله ای بسیار زیبا و ارزشمند آثار امر به معروف و نهی از منکر و نتیجه اجرای آن را در جامعه این چنین بیان فرمودند : روش پیامبران امر به معروف و نهی از منکر بوده ، روش ، مشی و تفکر صالحان امر به معروف و نهی از منکر بوده ، یک فریضه ی بزرگی است که فرائض دیگر با امر به معروف و نهی از منکر باقی می ماند و همدیگر را توصیه به حق و حقیقت کنیم ، اعتقادات با امر به معروف باقی می ماند ، اگر می خواهیم کسب و کارمان حلال باشد باید یکدیگر را امر به معروف کنیم .

بزرگترین مشکل جامعه آن زمان است که مردم آن جامعه نسبت به بدی ها ، پلشتی ها و رذائل بی تفاوت باشند . کم فروشی را ببیند ، بی عدالتی را ببیند ، ظلم را ببیند و بگوید به من ربطی ندارد و این غلط و خلاف فریضه الهی است .

امام صادق (ع) فرمودند : بهترین هدیه ای که برادر دینی من می تواند به من بدهد این است که عیبهای من را به من بگوید . متاسفانه چرا بعضی از ماها تحمل شنیدن انتقاد را نداریم ، تحمل شنیدن عیب را نداریم ( عیب به این معنا نیست که آبروی مردم را در فضای مجازی ببریم ) یکی از منکرات الان جامعه فضای مجازی شده اگر چه می تواند فضای خوبی باشد و استفاده های مطلوب و درستی از آن کرد اما بعضی ها متاسفانه سوء استفاده می کنند و فقط برای نابود کردن افراد از آن استفاده می کنند . متاسفانه بعضی ها بی حساب و بی کتاب و بدون اینکه چیزی ثابت شده باشد یک مطلب را بر علیه دیگری در فضای مجازی نشر می دهد و در نه تنها در این کشور بلکه در کل دنیا ممکن است پخش بشود و بعد چطور می شود آنرا جمع کرد ؟! فضای مجازی با همه ی خوبی هایی که دارد یک فضای بی در و پیکری است که در یک لحظه می توان با آبروی یک مومن و مسلمان بازی کرد در حالی که آبروی مومن اهمیتش از عظمت خانه ی کعبه بالاتر است .

یکی از منکرات جامعه ما اکنون گران فروشی ، کم فروشی و احتکار است ، من خصوصا خواهش می کنم از کسانی که به نوعی در فضای مجازی قلم به دست هستند این است که در فضای مجازی مراقب آبروی افراد باشید ، اگر همین تهمت دزدی را که به کسی زدی به خود تو بزند چه می توانی بکنی ، نباید بی حساب و کتاب بگوییم فلانی دزدی کرد ، خلاف کرد و ... یک زمانی که مراجع قضایی اعلام کردند فلانی دزدی و اختلاس و ... کرد درست است و چون این فسق دیگر علنی شده و حتی غیبت هم ندارد ولی تا زمانی که ثابت نشده به همین سادگی با آبروی افراد و یا حتی خانواده و فامیل و یا شهر بازی نکنیم .

مواظب باشیم منکرات هر روز یک شکل جدید پیدا می کند ، ظلم ها با امر به معروف برطرف می شوند ، زمین با امر به معروف و نهی از منکر آباد می شود ، امر مردم نیز سامان پیدا می کند . گستره و ابعاد امر به معروف و نهی از منکر گوناگون است از جمله معروف ها و منکرات اعتقادی ، معروف ها و منکرات عبادی ، معروف ها و منکرات اخلاقی ، معروف ها و منکرات اقتصادی ، معروف ها و منکرات سیاسی

 

خطبه دوم

 

امروز هشتم شهریور ماه و آخرین روز از هفته ی دولت مصادف است با انفجار دفتر نخست وزیری جمهوری اسلامی توسط منافقین در سال 1360 و شهادت مظلومانه ی شهیدان گرانقدر شهید رجایی و باهنر و روز مبارزه با تروریسم که یاد و خاطره ی این دولتمردان مومن و مکتبی را گرامی می داریم و همه ی کارگزاران نظام جمهوری اسلامی که از ابتدای انقلاب تا به حال در راستای اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی خدمت و تلاش کردند و همچنین یاد شهدای کارگزار دولتی را نیز گرامی میداریم و تمامی تلاش ها و زحمات و مرارت ها و برنامه ریزی دولتمردان را تحسین می کنیم .

 

هفته ی دولت فرصت بسیار مهمی برای بررسی ابعاد وظائف و کارکرد های دولت در نظام جمهوری اسلامی میباشد . یکی از وظائف مهم و اولویت دار کاری دولت که ضامن تحقق دیگر کارهای دولت هم هست مبارزه و مقابله با فساد است . متاسفانه طبیعت زندگی بشری این است که هر جا پست ، قدرت و ثروت هست فساد هم وجود دارد . همیشه ثروت به دنبال قدرت می دود و قدرت هم برای حفظ خودش می دود و به دنبال ثروت مگر اینکه تقوای الهی باشد . متاسفانه یکی از آفت هایی که در نظام ما وجود داشته و دارد بحث فساد می باشد ، فسادی که در بدنه ی کارگزاران نظام جمهوری اسلامی وجود دارد و فقط اختصاص به دولت هم ندارد ممکن است در قوه قضاییه و در مجلس هم باشد که یک آفتی برای هر حکومتی است لذا یکی از مهمترین اولویت های امروز هم دستگاه قضایی و هم در قوانین و هم در دولت مبارزه با فساد است که حاصل و نتیجه این امر کارآیی بهتر ، قبراق بودن بهتر دولت و اعتبار سنجی بهتر مسئولین می باشد . مسئولین در صورتی نزد مردم اعتبار و احترام دارند که پاک و شفاف و تمیز کار کنند و مردم نیز احترام و کمک هم می کنند . لذا چند وظیفه را دولت در این زمینه دارد :

1 – وظیفه ی پیشگامی دولت در مقابله با فساد . ( دولت باید قدم اول را بردارد ، قوه قضاییه بعد ها باید ورود کند ، اصلا نباید فسادی پیش بیاید ، قوانین و مجلس ما باید به گونه ای قانون گذاری کند که زمینه و بستر فساد نباشد ، دولت باید به کسانی پست بدهد و شایسته سالاری نماید که فساد بسیار پایین بیاید . )

2 – پرهیز از حواشی و ورود به عرصه ی مبارزه عملی نه فقط شعار ( همانند آیت الله رئیسی رئیس محترم قوه قضاییه که عملا و از دستگاه قضا مبارزه با فساد را شروع نموده اند )

 

تبیین رهنمود های مقام معظم رهبری در دیدار خود با مسئولین دولتی که حاوی نکات مهمی بود ، ایشان فرمودند اقتصاد و فرهنگ دو مسئله ی مهم و ارزشمند کشور هست و واقعا همه ی مسئولین باید در ارتقاء مبانی فرهنگی ما تلاش کنند .( مهندسی فرهنگی صحیح و دقیق در مملکت اجرا بشود ، پیوست های فرهنگی در کنار پروژه های عمرانی لحاظ شود چون فرهنگ در بعضی اوقات از سیاست و اقتصاد هم تاثیرش بالاتر است . ) متاسفانه بعضی از دولت ها جهت اینکه ذهن مردم از گرانی ها و گرفتاری های معیشتی منحرف کنند سراغ یک سری مسائل حشایه ای می روند که این مضر است ، اصلی ترین مسئله کشور ما الان اقتصاد مردم و فرهنگ است و دولت و مسئولین و قانون گذاران باید در این راستا کار کنند . موضوع بعد هم صدایی برخی مسئولین با جنگ روانی دشمن یا طرح مسائلی چون حجاب ، (حجاب اجباری نباشد و ...) یا اینکه اگر قوه قضاییه و دستگاه های امنیتی با هنجار شکنی ها برخورد کنند یک مسئول دولتی نباید به این مسائل ورود کند . طرح موضوع رفراندوم که بعضی اوقات مطرح می شود ، قانون همه چیز را روشن کرده و تفکیک وظائف برای همه ی قوا شده است که در راس همه هم مقام معظم رهبری است و نیازی نیست که برای فلان مسأله کوچک در کشور رفراندوم بشود .

 

سه شنبه 12 شهریور مصادف است با شهادت شهید رئیسعلی دلواری افتخار ما مردم استان بوشهر و افتخار مردم ایران که بعنوان روز ملی مبارزه با استعمار هم نام گذاری شده است . همگی جنایت ها و دخالت های بی مورد استعمار پیر و استعمار نو انگلیس را در انقلاب اسلامی و نسبت به مردم ایران می بینیم ، مداخله در انعقاد قرار دادهای ننگین گلستان و ترکمن چای که جدا شدن بخش زیادی از کشور ما را در زمان قاجار در پی داشت ، اشغال نظامی بنادر خرمشهر و بوشهر و جزائر جنوبی خلیج فارس در سال 1857 میلادی ، ایفاء نقش جدی در به ثمر رساندن کودتای 28 مرداد ، مداخله در جدایی بحرین از ایران در سال 1357 ، اقدامات استعماری در بعد از انقلاب ، کمک مستقیم به رژیم بعث عراق ، حمایت از فتنه ی 88 از طریق سفارت انگلیس در تهران ، راه اندازی شبکه های رسانه ای مختلف فارسی زبان مثل بی بی سی ، من و تو ... که هدف اصلی آن از هم پاشی خانواده ها و به خیال خود اضمحلال نظام جمهوری اسلامی ایران بوده ، تجاوز ناوگان دریایی انگلیس به حریم دریایی و هنوز هم که هنوز است انگلیسی ها دست از شیطنت خود بر نداشته اند . ما یاد و خاطره ی شهید رئیسعلی دلواری و هم شهید نادر مهدوی ها و شهید گرد ها و تمامی شهیدانی که در راه مبارزه با استعمار و استکبار به شهادت رسیدند را گرامی میداریم .

 

یکشنبه اول ماه محرم و آغاز سال هجری قمری می باشد که انشالله همه ی مساجد ، حسینیه ها و تکایا علاوه بر آن سر درب خانه ها ، کوچه ها و مغازه ها و همه را سیاه پوش کنید و نام و یاد حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) را گرامی بداریم که این هم خود یک نوع ارائه محبت نسبت به حسین ابن علی (ع) است که ما هر چه داریم از محرم و صفر است . انشالله رعایت کنید تا صدای بلندگو ها مزاحم مردم نشود که اگر مزاحمتی برای مردم ایجاد کند حرام است که خود امام حسین (ع) هم راضی نیست .

 

روز یکشنبه 10 شهریور ماه مصادف است با سالروز تشکیل نیروی پدافند هوایی آجا به دستور مقام معظم رهبری که من عرض خسته نباشید دارم خدمت همه ی این عزیزان که واقعیت مساله این است ایران الان الحمد الله از برکت منویات امام و برنامه ریزی های مقام معظم رهبری بعنوان قطب جدید پدافند هوایی در جهان و نه فقط در منطقه  مطرح می باشد و حرف برای گفتن دارد و نشان آن هم ازبین بردن پهباد فوق مدرن و میلیاردی آمریکایی بود که این کار زیبا و ارزشمند دوستانمان در پدافند هوایی بود . در دنیای امروزی علاوه بر در اختیار داشتن موشک ها ، جنگنده ها و پهباد های دفاعی پیشرفته که لازمه ی هر کشور هست و ما هم الحمد الله به اندازه داریم در کنار آن داشتن پدافند های دفاعی پیشرفته و مدرن نیز بسیار مهم و راهبردی است .

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان