کد خبر : 1412 | تاریخ انتشار : شنبه, 02 شهریور 1398 | بازدید: 152 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه 1 شهریور 98 عالیشهر

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه1  شهریور  ماه 98 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین بحرانی  امام جمعه موقت  شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 خطبه اول

 

همانا تقوای الهی باعث می شود انسان از گناه و معصیت اجتناب نماید ، خوشا به حال مومنین و مومناتی که از گناه دوری می کنند و در همه ی جهات زندگی تقوای الهی را مراعات می نمایند .

حدیث شریفی از وجود اقدس آقا امیرالمومنین (ع) وارد شده است به این صورت که ای مومنان دنیا به منزله ی خانه ی بین راهی است ( منزل موقت ) برای سکونت است نه خانه ی اصلی و دائمی و دار قرار و آرامش ، در این خانه ی بین راهی برای خانه ی ابدی و جایگاه همیشگی خود یعنی قیامت تا می توانید کار کنید ، آن گونه باشید که اگر در دنیا چیزی را از دست دادید تأسف نخورید و اگر در دنیا متاع ، منصبی ، پست ، ثروت و مکنتی به شما رسید خیلی برای آن شادی نکنید . دنیا زود گذر و فانی است ، چشم باز می کنید می بینید موهای سر سفید و جوانی را از دست داده اید اما آنچه که باقی و ماندگار است و برای خداست ، آن عمل خالص انسانها می باشد .

 

دنیا در کلام عرفا و کاملین در علم اخلاق به منزله ی صورتی است که سرش کبر ، چشمش حرص ، گوشش طمع ، زبانش ریا ، دستش شهوت و پایش عجب و قلب آن صورت غروری است که انسانها ممکن است در دنیا بگیرند . کسی که دنیا را دوست بدارد حُب دنیا او را متکبر میسازد . کسی که دنیا را طلب کند و به دنبال دنیا بدود دنیا نیز او را به طمع می اندازد ، کسی که از دنیا خوشش آید دنیا نیز او را حریص به خودش می کند ، کسی که دنیا را مدح کند دنیا لباس ریا بر تن او می اندازد ، هر کس اراده او در دنیا رسیدن به متامع دنیایی و مادی باشد عجب و غرور در دل او جای می گیرد و هر کس به دنیا اعتماد کند غفلت سراسر وجود او را فرا می گیرد .

 

امیرالمومنین (ع) می فرمایند : خدا ملائکه ای دارد که هر روز ندا می دهد زاد و ولد کنید و متولد بشوید برای مرگ ، جمع کنید اموال را برای نیستی و نابودی ، ( با هزار رنج و سختی بدست آوریم حلال و یا حرام در آخر نیز آنها را برای دیگران می گذاریم و از این دنیا خداحافظی می کنیم ) بسازید خانه ها و قصرها را برای خراب شدن

 

یک انسان عارفی از یک انسان دنیا دوست سوال کرد که حال و وضع تو چگونه است ؟ او نیز پاسخ داد سخت به دنبال دنیا هستم ، گفت آیا بر آنچه که طلب کرده ای رسیده ای یا نه ؟ او نیز گفت نه هنوز به آن نرسیده ام ، انسان عارف گفت دنیایی که طلب کردی و به آن نرسیده ای پس حال تو نسبت به آخرت چگونه است که هیچ در طلب آخرت نبوده ای !؟

 

اسلام با زندگی خوب ، با مرکب خوب ، با مسکن و لباس خوب، با نظافت و زیبایی ممانعتی ندارد اما دل بستن به این دنیا کراهت شدید دارد . دنیا کشتزار آخرت است ، اگر دنیا را وسیله ای بر ای نجات آخرت بداند این امر بسیار پسندیده است ، دنیا میدان عمل است ، کشتزار است و لذا قرآن دنیا را مقدم بر آخرت می داند .  

 

خطبه دوم

 

مولا امیرالمومنین (ع) فرمودند : بترسید از خدایی که اعضاء بدنتان را شواهد بر علیه شما در روز قیامت قرار داده است ، جوارح شما را لشکریان خود قرار داده است ، درون شما را دیدبان شما برایتان قرار داده است و خلوت شما را عیان شما و خود قرار داده است .

امروز جمعه اول شهریور ماه مصادف است با شهادت سید اسدالله لاجوردی توسط منافقان کور دل و همچنین روز بزرگداشت ابوعلی سینا و روز پزشک که جا دارد به جامعه ی پزشکی خدوم و مخلاص کشور که با اخلاص و خیلی از پزشکان با تقوای الهی به محرومان جامعه خدمت می کنند این روز بزرگ را تبریک و تهنیت عرض کنم .

 

شنبه 2 شهریور ماه مصادف است با  شهادت شهید بزرگوار سیدعلی اندرزگو و شهادت شهیدان رجایی و باهنر  و آغاز هفته ی دولت که جا دارد این هفته را به همه ی دولت مردان خدومی که با قصد اخلاص و قصد خدمت گذاری به مردم عزیز خدمت می کنند تبریک و تهنیت عرض کنم . رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیرشان با رئیس و اعضاء هیئت دولت با اشاره ی به لزوم قدرشناسی مسئولین از فرصت خدمت به مردم و ضرورت همکاری و هم افزایی قوای سه گانه برای خدمت به خلق الله اقتصاد و فرهنگ را دو مسئله ی مهم برای کشور عزیزمان ایران اسلامی دانستند . حضرت آقا با تأکید بر توجه کامل مسئولان به تولید داخلی بعنوان کلید اصلی حل مشکلات جامعه نکات بسیار مهم و راهبردی را در جمع اعضاء هیئت دولت بیان داشتند . مقام عظمی ولایت با گرامی داشت یاد و خاطره ی شهیدان رجایی و باهنر فرمودند یکی از برکات هفته ی دولت ارزیابی اعضاء دولت از عملکرد یک ساله ی خود و شناخت نقاط قوت و ضعف آنهاست . حضرت آقا اولویت اصلی کشور را اقتصاد و فرهنگ دانستند ، رهبر معظم انقلاب تولید داخلی را کلید اصلی مشکل اقتصادی خواندند و در بحث فرهنگ نیز فرمودند با حمله ی همه جانبه و جبهه وسیع بیگانه ها مواجه هستیم ، تهاجم فرهنگی و تبلیغات مسموم در فضای مجازی شبکه های ماهواره ای دشمنان قسم خورده نظام جمهوری اسلامی ایران با صراحت اعلام می کنند غلبه ی بر جمهوری اسلامی با جنگ نظامی و با تحریم اقتصادی دیگر امکان پذیر نیست ، آنچه که بر علیه نظام بعنوان تیر کاری به دید دشمنان هست تاثیرات و تهاجم فرهنگی بر عقائد جوانان و نوجوانان است . با نفوذ فرهنگی و تاثیر گذاری بر ذهن ها و مغزها تحریک هوس ها دشمن دارد به این هدفش می رسد .

 

مقام معظم رهبری فرمودند باید مانع نفوذ این اقدامات سازمان یافته ی بیگانگان بر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی شد ، در تولیدات فرهنگی ما ، در هنر و سینمای ما ، در تئاتر ، در نشر کتاب های ما و در تهیه فیلم هایمان باید مانع این نفوذ بیگانگان و دشمن شد .

 

مقام معظم رهبری ویژگی های یک دولت در تراز گام دوم انقلاب را التزام عملی به شعار های انقلاب ، حمایت از جریان های انقلابی ، تهیه برنامه های اجرایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی که شعار چند سال اخیر مقام معظم رهبری است ، مقابله ی با رانت خواری و فساد اداری و اقتصادی ، دل بریدن از بیگانگان و تکیه بر داخل ، زمینه سازی برای حضور جوانان در همه ی صحنه ها (از نیروهای مبتکر و خلاق جوان بهره بریم) ، مدیریت جهادی و خدمات شبانه روزی و در آخر تاکید فرمودند بر رعایت بیت المال ، جلوگیری از حیف و میل اموال عمومی دانستند .

 

انشالله دولت تدبیر و امید نیز در این دو سال باقی مانده از عمر خود همه ی فرمایشات مقام معظم رهبری را نصب العین خود قرار دهند و خالصانه به مردم خدمت کنند .

 

دوشنبه 4 شهریور ماه مصادف است با روز مباهله ی پیامبر با مسیحیان نجران که یک عید بزرگ برای جامعه ی مسلمانان به شمار می آید . وقتی آن گروه مسیحیان نجران آمدند فکر می کردند الان پیامبر با یک جمعیت عظیمی از زن و مرد می آید اما دیدند که یک خانواده ی آسمانی با چهره های معصوم پیامبر(ص) ، امیرالمومنین (ع) ، حضرت زهرا (س) و امام حسن (ع) و امام حسین (ع) آمدند تا اینکه این چهره ها را دیدند ترسیدند و لرزیدند و دست ها را به نشانه ی تسلیم بالا بردند و این روز همچنین روز نزول آیه ی ولایت و خاتم بخشی امیرالمومنین (ع) در رکوع می باشد .

 

سه شنبه 5 شهریور ماه و 25 روز ذی الحجه مصادف است با روز نزول سوره ی هل اتا در شأن و منزلت اهل بیت عصمت و طهارت و همچنین روز خانواده است . امیدواریم خانواده های ما در ازدواج ، همسرداری ، تربیت فرزند ، در خانه و حضور در اجتماع و سخنرانی هایشان در برخورد هایشان همه از این خانواده آسمانی الگو بگیرند .

 

در آخر در پایان دهه امامت و ولایت لازم میدانم از تمامی سروران مکرم ، همه ی اقشار مختلف ، زن و مرد ، بچه ها ، نوجوانها ، برادران و خواهران ، از حمایت های امام جمعه معزز شهر ، از خدمات ادارات و نهاد ها و هیأت امناء مساجد ، حسینیه ها و تکایا و همه ی دوستانی که زحمت کشیدند از خدمات ، تلاش ها و مساعی نیروهای جوان ، بسیجیان عزیز که شبانه روزی تلاش کردند تقدیر و تشکر کنم . الحمد الله بیش از دهها برنامه در دهه ولایت اجرا شد ، جشن و سرور عید ولایت و امامت امیرالمومنین (ع) و ائمه اطهار برگزار شد . بنیاد بین المللی غدیر بر خود لازم می داند از زحمات و مساعی همه ی عزیزان تقدیر کند .

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان