کد خبر : 1146 | تاریخ انتشار : شنبه, 07 مهر 1397 | بازدید: 601 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های نماز جمعه 06 مهر 97 عالیشهر

 

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه  06   مهر   ماه 97 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

تقوای الهی به معنی ترسیدن از پروردگار عالم و ترسیدن از عقاب و عذاب الهی می باشد .

یکی از درس های بزرگ عاشورا و مکتب حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به ما انسانها خوف و خشیت الهی و ترس از خدا هست ، ترس از خدا به این معنا نیست که نعوذبالله انسان از خود خدا بترسد چراکه پروردگار عالم مظهر رحمت ، محبت ، عطوفت ، مهربانی و بزرگواری است ، ترس از خدا یعنی اینکه انسان باید بترسد از اینکه خدا شاهد و ناظر بر اعمال شماست ترس از خدا یعنی ترس از عظمت خدا و اینکه خداوند عالم به همه کارهای ما علم و آگاهی دارد و می بیند و ثبت می کند ، ترس از خدا یعنی اینکه اگر کسی ذره ای کار خیری انجام دهد نتیجه اش را خواهد دید و اگر ذره ای حتی گناه انجام دهد باز هم نتیجه اش را خواهد دید که این نتیجه را در آخرت و بعضاً در همین دنیا خواهد دید نه تنها خدا بلکه رسول هم می‌بیند ، رسول خدا روحش مشاهده گر رفتار و اعمال مسلمانان است حتی بعد از خدا و رسول مومنان نیز رفتار و اعمال شما را میبینند مصداق بارز مومنان خود حضرت امیرالمومنین علیه السلام است و ائمه معصومین می باشد که شاهد و ناظر بر رفتار و اعمال ما هستند .

 

عاشورا به ما درس خوف و خشیت از پروردگار را داده است اصحاب ابی عبدالله نهایت خشیت و خوف و ترس از پروردگار عالم در شریان های وجودشان موج می زد هرچه انسان نسبت به خدا بیشتر بترسد و به اصطلاح خدا ترس تر باشد از غیر خدا دیگر نمی ترسد به همان اندازه که انسان از خدا می ترسد به همان اندازه جرات و شجاعت  او در مقابل غیر خدا بیشتر می شود .  یاران امام حسین علیه السلام غرق در خوف و خشیت پروردگار بودند و لذا از غیر خدا نمی ترسیدند و با کمال شجاعت و رشادت به جنگ دشمن می رفتند این نتیجه خوف از خداست . پروردگار عالم بر تمام وجود ما اشراف دارد و حتی از نیات ما نیز باخبر است خوف از خدا یعنی اینکه انسان از معاد بترسد از روز قیامت بترسد از این که فردای قیامت در برابر گناهانی که کرده است عذاب شود و خدایی ناکرده به جهنم برود بترسد اگر انسان در دنیا از قیامت ،جهنم و عذاب الهی بترسد  نیز به طرف گناه نمی رود ، اگر ما گناه و معصیت می‌کنیم چون اعتقاد و باورمان به این مسئله کم است معنا و مصداق دیگر خوف از خدا و خشیت از پروردگار یعنی خوف و خشیت از اینکه مبادا خدای ناکرده عاقبت ما خوب نشود و بد عاقبت بشویم لذا یکی از دعاهای همیشگی اهل بیت دعای عاقبت به خیری است انسان باید نگران باشد که مبادا لحظه جان دادن شیطان به سراغ او آید خیلی از اصحاب بودند که خوب شروع کردند ولی در آخر نیز عاقبت به خیر نشدند و بی دین از دنیا رفتند و لذا کسی که از خدا میترسد هیچ چیز را بر خدا ترجیح نمیدهد به عنوان مثال آن کاسب و مغازه دار موقع نماز کار را تعطیل میکند و نماز را اقامه می دارد ضمن اینکه خداوند در عوض  خیر و برکت عطا خواهد کرد . خوف از خدا یعنی اینکه هنگامی که معامله ای انجام دهد هیچ چیز را با خدا عوض نمی کند ،  فرزند انسان نباید مانع از دینداری شود و اگر فرزند انسان بخواهد مانع انجام کار خیری شود نباید او را ترجیح داد مثل رفتاری که حضرت ابراهیم انجام داد و فرزند خود را از دست داد و محبت فرزند مانع محبت او نسبت به خدا نشد و یا اینکه امام حسین علیه السلام هنگامی که می‌بیند دین در خطر است با تمام محبتی که به اولاد و فرزندان دارد آن را در طبق اخلاص می گذارد و فدای پروردگار عالم می کند ترس از خدا یعنی این که انسان نباید به خاطر دوست و رفیق و همکار و زن و شوهر گناه کند یعنی اینکه به طور کل نباید به خاطر رضایت کسی ترس از خدا را فراموش کنیم.

 

شنبه ۷ مهرماه مصادف است با روز بزرگداشت فرماندهان شهید دفاع مقدس ، پنج شهید والامقام از فرماندهان رده بالای ارتش و سپاه و سرداران شهید اسلام فلاحی ، فکوری ، نامجو و جهان آرا کسانی بودند که بعد از پیروزی و فتح بزرگ در عملیات ثامن الائمه و شکست حصر آبادان به همراه تعدادی از جنازه شهدا و تعدادی مجروح و سایر رزمندگان و فرماندهان با یک هواپیمای ۳۳۰  جهت گزارش دهی به حضرت امام خمینی رحمت الله علیه به سمت تهران حرکت می کنند که در سی کیلومتری فرودگاه مهرآباد به دلیل نامعلوم هواپیما دچار سانحه می‌شود و تمام سرنشینان آن از جمله این شهدا فرماندهان رشید اسلام به شهادت می‌رسند و این روز را به عنوان روز فرماندهان دفاع مقدس نامگذاری کرده‌اند .  فرماندهان شهید جوان دفاع مقدس سند ماندگار مدیریت شجاعانه و مخلصانه و ارزش مدار در جنگ تحمیلی بوده اند فرماندهان دوران دفاع مقدس در واقع نشان‌دهنده تجربه موفق و گرانسنگ برای نظام ما می باشد که اگر در تمامی برهه های از زمان از جوانان استفاده شود و نیز به جوانان اعتماد بشود خیلی از مشکلات و گرفتاریها این مملکت برطرف خواهد شد ، در دوران دفاع مقدس بهترین فرماندهان و از کارکشته ترین فرماندهان جنگ از جوانان ما بودند و دیدیم که چگونه تدوین کردند و به توفیقات بسیار ارزشمند و بزرگی رسیدند و بعد از آن نیز در تمامی دوره ها هرگاه جوانان ما وارد میدان شدند توفیقات عظیمی را کسب کردند ، این سامانه موشکی ما که اکنون یکی از مولفه های اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هست را همین جوانان به ارمغان آوردند و ای کاش در مسائل اقتصادی هم به جوانان اعتماد بیشتری می شد تا شاید وضعیتمان بهتر می‌شد .

 

امروز همچنین به عنوان روز آتش نشانی نامگذاری شده است که که من این روز را به عزیزان بزرگوار آتش نشانی به ویژه در شهر عالیشهر تبریک عرض می کنم که واقعاً فداکاری و رشادت‌های این بزرگواران جای تحسین دارد .  آتش نشانی کار بسیار سخت و پر خطری است که در هر لحظه این عزیزان جان خود را در طبق اخلاص گذاشته اند و مایه امنیت و آرامش مردم در حوادث میباشند . عزیزان آتش نشانی شهر عالیشهر علاوه بر شهر عالیشهر به روستاهای اطراف نیز در مواقع حادثه سرویس دهی می کنند و این بزرگواران همچنین در برگزاری مراسمات ملی و مذهبی و آماده سازی جایگاه‌های مراسم تلاش و کوشش می‌کنند در همین هفته این بزرگواران با هماهنگی شهرداری محترم مدارس شهر را جهت دانش آموزان آماده‌سازی نمودند .

 

نکته دیگر جنایت تروریستها در شهر اهواز می باشد که واقعاً جنایت بسیار وحشیانه ای بود ، یک عملیات کور و ناجوانمردانه که توسط کسانی که دم از مردم میزنند انجام گرفت و متاسفانه بر روی مردم بی گناه رگبار بستند .  مقام معظم رهبری در پیامی که به همین مناسبت انتشار دادند فرمودند این مزدوران قصی القلب که بر روی زن و کودک و مردم بیگناه آتش می‌گشایند اینان وابسته به کسانی هستند که مدعی حقوق بشر و مدعی دفاع از حقوق بشر هستند و دلهای پر کینه ای نسبت به ایران اسلامی دارند . تجلی اقتدار ملی در نمایش نیروهای مسلح نمایش داده شد که به کوری چشم آنان و دشمنان انشاءالله ملت ایران راه پیشرفت شرافتمندانه خود را باد با افتخار ادامه خواهد داد مانند گذشته بر همه دشمنی‌ها فائق خواهد آمد .

 

مقام معظم رهبری هم در دیداری که با ورزشکاران داشتند این جمله را فرمودند که عاملان و آمران را گوشمالی خواهیم داد گوشمالی سختی انشاءالله داده خواهد شد در خصوص عاملان این حادثه ای باید گفت گروه الاهوازیه هستند که حدود ۲۰ نفر هم بیشتر نیستند متاسفانه در انگلیس مانند سایر جنایتکارانی که در آنجا هستند بهآنها پناه داده‌اند و لذا داعش مسئولیت این اقدام تروریستی را برعهده گرفت و این نشان می دهد که گروه الاهوازی و داعش و استکبار و سعودی ها همگی برای ضربه زدن به ملت ایران دست به دست هم  داده اند که انشاءالله موفق نخواهند شد .

 

سخنان مهم و از اقتدار و استقامت مقام محترم ریاست جمهوری ایران در سازمان ملل واقعا قابل تقدیر و قابل تحسین می باشد در فضایی که سخنان ناشیانه و دور از تعقل و توام با تمسخر رئیس جمهور آمریکا بسیاری از حضار را به خنده واداشت اما در این فضا رئیس جمهور کشور ایران اسلامی به عنوان کشوری که اساس سیاست ورزی آن بر مبنای منطق نهاده شده است پاسخ مردم ایران را به خصومت ورزی ترامپ علیه کشور دقیق و سنجیده و انصافا مقتدرانه تشریح می کند .  ارزیابی ناظران و کارشناسان از سخنرانی جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهور این است که این سخن سخنرانی با پشتوانه اقتدار ملی مطرح شد و نسبت به سخنرانی های سالهای قبل این سخنرانی سنجیده تر و منطقی تر و ارزشمند تر بود چرا که ایشان از ظرفیت وحدت ملی به عنوان محرک برای سخنرانی خودش استفاده نمود . جناب آقای روحانی توانست در یک نطق ۱۵ دقیقه ای ضمن ارائه تصویری شفاف و مشروع و قانونمند از چهره مستحکم ، منطقی ، مصمم ، قاطع و استوار از ایران و افشا و محکوم کردن طرف آمریکایی با استفاده از مهارت حقوقی ، برنده قطعی این دوئل دوجانبه بین ترامپ و جمهوری اسلامی بودند و البته باید این مواضع را تحسین کرد ای کاش جناب آقای دکتر روحانی می‌توانست محیط داخلی و سیاست اقتصادی دولت را هم با اقتصاد و با اقدامات مناسب و به جا و سنجیده تر کنترل می‌کرد تا ان شاءالله بتوانند برنده چالش های سخت موجود و ایجاد شده توسط دشمنان در جمهوری اسلامی باشند .

 

مقداری تدبیر و دوراندیشی و مبارزه با فساد میتواند تمامی مشکلات اقتصادی جامعه ما را برطرف سازد . تبعیت و گوش دادن به مقام معظم رهبری که هیچکس دلسوزتر از ایشان به انقلاب و جامعه اسلامی نیست ای کاش ریاست محترم جمهور و هیئت دولت و تمامی مسئولین و قوه قضاییه و مجلس سخنان و مطالب و دستورات و نصایح راهبردی رهبر معظم انقلاب را اجرایی می کردند مشکلات اقتصادی مملکت هم برطرف میشود .   دشمنان برنامه‌ریزی کرده‌اند انقلاب ما به چهل سالگی نرسد  و این نشان می دهد که ما چقدر دشمن داریم و مسئولین ما باید بیدار و هوشیار باشند و آنچه که اکنون نیاز اولیه ی مملکت ماست وحدت و برادری و در کنار هم بودن است .

نکته آخر خطاب به مسئولین محترم ، تلاشگر و زحمتکش شهر عالیشهر ، فرمانداری محترم و مسئولین استانی می باشد

1 -  مشکل روشنایی معابر و کوچه های شهر عالیشهر ، بارها مردم مراجعه کرده‌اند و دوستان می‌دانند و عزیزان شهرداری و شورا در تلاش هستند اما باید تلاش ها مضاعف می شود چراکه در بعضی از کوچه ها و معابر مردم واقعا دچار مشکل هستند و از طرفی تاریکی کوچه ها و معابر مشکلات و عوارض زیادی دارد که یکی از عوارض آن ناامنی می باشد و مشکلات امنیتی را به وجود می آورد من از اداره برق نیز خواهش می کنم تلاش خود را مضاعف کنند و با شهرداری و شورا و شرکت عمران همکاری بیشتر نماید .

2 - نکته دوم مسئله پمپ بنزین عالیشهر میباشد ،  بالاخره تا کی میخواهد حل می شود بهارها آمد و رفت ، تابستان‌ها آمد و رفت ،  زمستان ها آمد و رفت چه خبر است مشکل از کجاست ؟! گرفتاری چیست ؟! یک شهر قریب به ۳۰ هزار نفر جمعیت یک پمپ بنزین ندارد که نیاز اولیه هر شهر می باشد من کار ندارم که مقصر کیست به هر حال مسئولین بنشینند و برنامه ریزی کنند از طرف دیگر فرمانداری محترم وارد بشود مسئولین محترم ورود کنند و اگر نیاز هست استانداری نیز ورود کند این معضل و مشکل پیچیده بلکه ابتدایی را باید هر چه سریعتر حل بکنید .

3 - نکته سوم در خصوص طولانی شدن مسئله پساب فاضلاب منازل است ،  انتظار این بود که شهری که جدید ساخته میشود از همان ابتدا تمام زیرساخت‌های آن لحاظ بشود که یکی از زیرساخت‌های آن مسئله فاضلاب است واقعا زشت است که این مسئله را در خطبه های نماز جمعه چندین بار بیان نموده‌ام ، متاسفانه در بعضی از خانه ها گنداب ایجاد شده است که انسان روش نمی شود در مورد آن حرف بزند چه خبر است این مشکل مردم را حل کنید هر وقت صحبت کردیم گفتند داریم مطالعه می کنیم ، به مسئولین باید گفت اینقدر مطالعه نکنید کور می شوید !! مردم کار عملیاتی میخواهند ولو شده جزء جزء و قسمت قسمت مشکل را حل کنید البته من می‌دانم دوستان شهرداری و شرکت عمران دارند کارهایی را انجام میدهند ولی باید تسریع کنید چرا که هر روزی که میگذرد مشکل بیشتر میشود و هزینه ها بالاتر می رود .

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان