کد خبر : 1135 | تاریخ انتشار : شنبه, 24 شهریور 1397 | بازدید: 730 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های نماز جمعه 23 شهریور 97 عالیشهر

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه  23  شهریور   ماه 97 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 همانا تقوای الهی باعث عزت و سعادت دنیا و آخرت انسان می شود ، تقوای الهی یعنی رعایت حلال و حرام خدا و ترک محرمات الهی و انجام واجبات پروردگار عالم  

در ایام سوگواری سید و سالار شهیدان کربلا حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) قرار داریم . یکی از اهداف اعلان شده و رسمی سید الشهدا در باره ی قیام و حرکت انقلابی خودش در جامعه زمان خود مسأله امر به معروف و نهی از منکر بوده است . امام حسین (ع) هدفش احیاء فریضه ی ارزشمند امر به معروف و نهی از منکر بوده است ، این یک واجب الهی است که خداوند در قرآن بارها به ما مسلمانان سفارش و توصیه نموده است . امام حسین (ع) نیز در نامه ای به برادرش محمد ابن حنفیه فرمودند : من خروج نکردم که ظلمی بر کسی بکنم ، خروج نکردم که جامعه را دچار مشکل کنم ، خروج نکردم برای تفریح و تفرج و خوش گذرانی ، بلکه من خروج کردم که امت جدم را اصلاح کنم و من اراده کردم و تصمیم گرفتم با این قیامم آمر به معروف و ناهی از منکر باشم .

قوام و دوام همه ی واجبات الهی به امر به معروف و نهی از منکر است و اگر امر به معروف و نهی از منکر نبود واجبات دیگری باقی نمی ماند . امام باقر (ع) فرمودند : روش تمام پیامبران احیاء و عمل به این واجب الهی ( امر به معروف و نهی از منکر) بوده است و روش و آیین صالحان و نیکان روزگار نیز همین بوده هست . امر به معروف و نهی از منکر یک فریضه ی واجبی است که با آن راه ها امن می شود و کسب ها حلال می شود . امر به معروف و نهی از منکر باید در تمام اقشار از جمله خانواده ، زنان ، مردان ، کاسبان ، بازاریان ، اداری ها و رئیس و مرئوس ، همکاران ، مراکز نظامی و حوزه ها و ... انجام پذیرد .

 

هر چیزی که بر مبنای رضایت الهی باشد معروف است از جمله نماز ، روزه ، جهاد ، خمس و زکات و ... و معروف ها خود به چند دسته تقسیم می شوند .

 1 - یکی از آنها معروف هایی اعتقادی است از جمله ایمان به خدا ، ایمان به پیامبران ، ایمان و اعتقاد به ائمه معصومین ، عدالت الهی ، معاد ، اعتقاد به ملائکه

2 - معروف های عبادی از جمله نماز اول وقت ، نماز جماعت ، نماز جمعه ، زکات ، خمس ، توکل بر خدا ف دعا و یاد خدا و رعایت تقوا ، قرآن و عمل کردن به آن و ...

3 - معروف های اخلاقی عبارتند از احسان به والدین که عزت و سرافرازی و عاقبت به خیری فرزندان در احترام گذاشتن به پدر و مادر است ، رعایت عدالت ، رعایت انصاف (که متاسفانه امروزه عده ای بی انصافی می کنند و کالاهای زیادی را احتکار کرده و در اختیار مردم نمی گذارند و یکی از گناهان کبیره احتکار است ، چرا متاسفانه بعضی از ماها به یکدیگر رحم نمی کنیم و کالاها را احتکار میکنیم ؟ اینها گناه هست و از منکرات اخلاقی به شمار می آید ) ، رفتار نیک با مردم داشتن از معروفات اخلاقی است ، صداقت و راستگویی ( مسئولین خصوصا باید با مردم صداقت داشته باشند و شفافیت سازی کنند و زیرکاری و کارهای پشت پرده نداشته باشند و همه ی مسائل را شفاف برای مردم بیان کنند خصوصا در آن جاهایی که مردم به آن احتیاج دارند و خصوصا جاهایی که پول می باشد که ممکن است منکرات در آن جاها بیشتر اتفاق بیافتد )

4 - معروف های اقتصادی عبارتند از کار ، تلاش ، دنبال روزی حلال رفتن ، قناعت در زندگی ( متاسفانه بعضی از ماها خیلی اهل اسراف هستیم )

5 - معروف های سیاسی عبارتند از حفظ دست آوردهای انقلاب ( یکی از اهداف جلسات ما باید حفظ آرمانهای انقلاب باشد چرا که امام خمینی (ره) راه امام حسین (ع) را انتخاب نمود و برای امام حسین (ع) و برای حفظ مکتب اباعبدالله (ع) قیام کرد )

6 - معروف های اداری عبارتند از برخورد خوب و خدا پسندانه اداری ها با مردم ، دقت در حفظ بیت المال مسلمین  

عزاداران اباعبدالله (ع) دقت داشته باشند که نکند برای عزاداری سنگ تمام بگذاریم و تا پاسی از شب عزاداری کنیم ولی خدایی ناکرده نمازهایمان قضا شود و نباید نماز را سبک بشماریم و مقید باشیم نماز را اول وقت اقامه کنیم .

 

پدران و مادران و متدینین و مسلمین باید خودشان و خانواده ی خود را از آتش جهنم نجات دهند و یکی از راه های نجات از آتش دوزخ امر به معروف و نهی از منکر است ، مگر این دختری که بی حجاب با آن وضعیت بسیار زشت و زننده در بازار و کوچه و کنار دریا حاضر می شود پدر ندارد ؟! مادر ندارد و برادر و خواهر ندارد ؟! پس چرا او را امر به معروف و نهی از منکر نمی کنند و به او تذکر نمی دهند ؟! زنانی که با آرایش های غلیظ و زننده و با وضعیت بسیار زشت در جامعه حضور پیدا می کند آیا شوهر ندارد پس چرا همسرش او را امر به معروف و نهی از منکر نمی کند ؟! همه باید بدانیم که حسین ابن علی (ع) شهید امر به معروف و نهی از منکر است .

 

حمله ی موشکی مقتدرانه و عزت مندانه ی سپاه مقتدر پاسداران انقلاب اسلامی در روزهای اخیر به مقر فتنه و مقر تروریست ها در اقلیم کردستان عراق بعد از تعرضات پی در پی که همین اشرار حزت دمکرات اقلیم کردستان بودند و سایر ضد انقلاب به مرزهای کشور که بارها حمله کردند و تعدادی از عزیزان ما را به شهادت رساندند و همچنین صد ها عملیات تروریستی خطرناک دیگری را طراحی کرده اند خصوصا در ماه های اخیر که به کشور ورود کنند و نا امنی ایجاد کنند و انفجارات و ترور هایی را انجام دهند ولی عزیزان ما در حفاظت اطلاعات سپاه و دوستان وزارت اطلاعات سربازان گمنام ولی عصر (عج) انصافا با تیز بینی و هوشیاری بسیار دقیق جلوی این شرارت اشرار را تا به حال گرفته اند ولی در چند مورد درگیری هایی به وجود امد و لازم بود ضربه ای بخورند تا دیگر از این غلط کاری ها را تکرار نکنند و لذا این حمله ی موشکی و رعد آسا بسیار دقیق و به موقع که در نقطه ی خاص در اقلیم کردستان عراق تعداد زیادی از سرکردگان گروه منحله دمکرات در آنجا جلسه بسیار مهم و فوق سری داشتند و فکر نمی کردند که ایران از این جلسه خبر داشته باشد اما یک مرتبه موشکهای قهرمانان سپاه بر سر آنها آوار می شود و تعداد زیادی از فرماندهان و مسئولین این گروهک ها به درک واصل می شوند و این نشان از عزت و عظمت رزمندگان اسلام و سپاهیان قهرمان است و جالب این جاست که بعد از این عملیات موشک باران ، پهباد های قهرمان ما از آنجا فیلم و عکس و مستندات می گیرند و این نشان از اشراف اطلاعاتی رزمندگان اسلام و نیروی های انقلاب اسلامی هست که این حمله موشکی چند پیامد داشته است :

1 – این برداشت اشتباه که بعضی ها می کردند و در رسانه ها موج انداخته بودند که ایران دیگر قدرتی ندارد و با توجه به مشکلات اقتصادی که در کشور هست قدرتش ضعیف شده است و نمیتواند با این اشرار مواجه کند و فردا راحت تر می توانند به ایران ورود کنند ولی با این عملیات دقیق و حساب شده این برداشت را از بین بردند و باید گفت که تا به امروز ایران در مواجه با تروریست ها خویشتنداری کرده نه اینکه نتوانسته ، و هر جا که لازم باشد ضربه ی خود را خواهد زد و هیچ کس هم نمی تواند جلوگیری نماید .

2 – این عملیات پیروزمندانه نشان دهنده تسلط کامل ایران بر شرایط میدانی منطقه ، اشراف اطلاعاتی نسبت به موقعیت تروریست ها و فرماندهان آنها ، استفاده از توان هوایی و موشکی هم زمان به دست قدرتمند رزمندگان جمهوری اسلامی ، هماهنگی کامل بین نیروهای زمینی و هوایی ، بهره برداری از ظرفیت های اطلاعاتی و استفاده از پهباد های دقیق و اشراف دقیق ایران بر گروهک های ضد انقلاب به ویژه اطلاع دقیق از زمان برگذاری جلسات این گروهک ها

باید عرض کرد که اگر با این انتقام موشکی سپاه هم باز تروریست های اطراف ایران هوشیار نشده اند می توانند منتظر پاسخ های کوبنده تری در آینده باشند .

 

البته نباید فراموش کرد که پاسخ موشکی سپاه قهرمان به تروریست ها در اقلیم کردستان عراق یک پیام روشن دیگری را هم به مقامات آمریکایی ، رژیم صهیونیستی و سعود ها هم دارد که طی روزهای اخیر محرک اصلی فتنه ی بصره و به آتش زدن کنسول گری ایران بودند ، ایران می داند که دست ابری ها و عربی های سعود و آمریکا در این قضیه بوده است و همه ی اینها هشداری است به آنان که باید حواس خود را جمع کنند و خیال نکنند که در ایران اکنون که یک سری مشکلات اقتصادی و ... وجود دارد دیگر ایران دست و پای خود را گم میکند و هیچ توانی ندارد ، ایران این توان را دارد و تمام این تحرکات و از جمله اتفاقاتی که در خوزستان ما افتاده همه ی اینها دو چیز را نشانه گرفته است ، یک مقاومت منطقه ، مقاومتی که داعش سر تا پا مسلح را با کمک ایران و حشد الشعبی عراق و رزمندگان غیور افغانستان و پاکستان نابود کرد و در منطقه عراق و سوریه جمع کرد و از آنجا که به نوعی بصره مرکز حشد الشعبی ها بوده خواستند اینجا را دچار مشکل کنند و هدف دوم که ممکن است در روزهای آینده تحرکات مسموم و مشکوکی انجام دهند بحث اربعین است ، دشمنان اسلام و ایران و عراق نمی خواهند این دو کشور شیعی مقتدر کنار هم باشند و لذا همه ی این تلاش های به نوعی برای تحت الشعاع  قرار دادن اربعین حسینی است ولی به فضل خدا انشالله امسال هم مراسم اربعین حسینی با عزت و اقتدار بیشتر سالهای قبل و با همت مردم ایران و عراق و سایر شیعیان برگذار خواهد شد .

 

در آستانه ی روز حزن و غم و اندوه تاسوعا و عاشورای اباعبدالله الحسین (ع) هستیم و جا دارد که در این جا از تمام هیئت ها ، دسته جات ، حسینیه ها ، تکایا ، مساجد ، مومنینی که در منازل مجالس عزا برگذار می کنند ، خطبا ، مداحان و نوکران اباعبدالله الحسین (ع) تقدیر و تشکر کنم و امیدواریم در این روزهای باقی مانده هم همچنان با اخلاص برای رضای خدا و با شور و شعور بالاتر و بیشتر خصوصا در ایام تاسوعا و عاشورا عزای اباعبدالله (ع) را برگذار کنند و البته روز عاشورا نماز ظهر این روز به یاد نماز ظهر اباعبدالله همه هیئت ها و دسته جات در یک جا جمع بشوند که هم نماد وحدت و هم نماد شور و شعور حسینی است و هم نماد احیاء نماز و احیاء امر به معروف و نهی از منکر می باشد .

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان