کد خبر : 1108 | تاریخ انتشار : شنبه, 06 مرداد 1397 | بازدید: 366 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های نماز جمعه 5 مرداد 97 عالیشهر

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه  5  مرداد  ماه 97 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 تقوای الهی یعنی دوری و ترک گناه و معصیت ، انجام واجبات الهی و اطاعت از خداوند متعال ، انسانی که اهل تقواست زندگی آرام و بدون دغدغه و زندگی شادابی را خواهد داشت .

بحث امروز من در خطبه ی اول در خصوص شادی و آداب شادی در اسلام است . اسلام با شادی و شاد زیستن موافق است و اما آداب و حریم شادی و اینکه چه کار کنیم که زندگی شاد و توام با نشاطی را داشته باشیم را از منظر اسلام مورد توجه قرار می دهیم .

از علائم مهم سلامت روانی یک جامعه میزان نشاط و شادابی و شادی افراد آن جامعه است ، در یک جامعه هر چه مردم نشاط و شادابی بیشتری داشته باشند ، این جامعه سالم تر است چرا که شادی و شادابی و نشاط روحی و روانی یک علامتی برای سلامت جامعه است . مفهوم شادی بارها و قریب به 25 بار با واژه ها و عبارات متفاوت در قرآن بیان شده است و این نشان گر این است که اسلام به شکل کلی یک جامعه ی شاداب ، با نشاط و با شادی حلال و معقول را می خواهد . شادی برای انسان یک امر ضروری است و در سایه ی شادی و نشاط زندگی معنا پیدا می کند و دلها به هم نزدیک می شود البته شادی روحی و روانی و نشاط روحی حتی بر جسم انسان هم تاثیر گذار است ، کسانی که دل شاد و شادابی دارند از نظر جسمی هم سلامت خوبی را دارا می باشند . ارمغان دین برای بشر شادی و بهجت و سرور به معنای واقعی است .

در دستورات اسلام در خصوص ایجاد نشاط و شادی در جامعه راهکارهایی بیان شده است که عبارتند از :

1 – تبسم زدن بر روی دیگران ، انسان باید در برخوردهای اجتماعی خود هنگامی که با یک مومن مواجه می شود با تبسم و روی گشاده با هم برخورد کند چرا که این امر باعث می شد تا انرژی مثبت بین این دو منتقل شود .

2 – تاکید بر پوشیدن لباسهای شاد ، نه لباسهای با رنگهای جلف و زننده ، بلکه لباسهای روشن و شاد که به جامعه نشاط بدهد .

3 – استعمال بوی خوش ، چقدر در اسلام تاکید شده است که همیشه معطر باشید و بوی خوش داشته باشید و این خود یکی از روشهای مستمر و سیره ی خاتم انبیاء حضرت محمد (ص) بوده است .

4 – دیدار با دوستان ، در اسلام تاکید شده است که به دیدار و زیارت هم بروید و صله رحم به جا آورید . متاسفانه زندگی امروزه و غم و غصه ها  نشاط را از همه ی ما گرفته است . مسلمان باید سرور و شادی را در جامعه پخش کند .

5 – نظافت و پاکیزگی ، چقدر اسلام تاکید بر نظافت دارد ، خداوند خود زیبا است و زیبا آفرین است و مایل هست که بندگانش هم زیبا باشند . مسلمان باید هم از نظر معنوی زیبا زندگی کند و هم از نظر آراستگی ظاهری به خودش برسد .

6 – رفتن به مسافرت و تفرج ، تاکید اسلام است که هر از چند گاهی به تناسب امکانات مالی یک سفر بروید ولو یک سفر کوتاهی باشد .

7 – شوخ طبعی ، انسان باید همیشه خوش برخورد و شوخ طبع و مزاح باشد البته اینها دارای معیار خاص خود می باشد ، شادی و شوخی به هر قیمت نباید باشد ، نباید به معنی سخن لغو و درهم و برهم گفتن باشد .

8 – حضور در طبیعت ، انسان هنگامی که به طبیعت و دریا می رود برای نشاط او و جامعه تاثیر گذار است .  

امام رضا (ع) می فرمایند : تلاش کنید و زندگی خود را به 4 بخش تقسیم کنید ، بخشی را برای انجام عبادات ، بخش دیگری را برای امرار معاش و کسب روزی ، ساعتی را برای دیدار دوستان و صله رحم قرار دهید و ساعت دیگری را هم برای لذات خود و تفریح و تفرج البته به دور از گناه ، که با همین نشاطی که دارید و با این ساعت به شما انرژی برای انجام سه بخش دیگر می دهد .

 

امروز 5 مرداد مصادف است با سالروز برگذاری اولین نماز جمعه ی رسمی در جمهوری اسلامی بعد از انقلاب به فرمان امام خمینی (ره) و توسط خطیب مخلص و توانان مرحوم آیت الله طالقانی (رض) که بعنوان روز نماز جمعه نام کذاری شده است و یکی از برکات انقلاب اسلامی ایران همین نماز جمعه است ، نماز جمعه سنگر وحدت و عزت در نظام مقدس جمهوری اسلامی است ، نماز جمعه پایگاهی است برای وحدت ، انسجام ، اتحاد و تعالی فرهنگ و ارزشهای اسلامی و نماز جمعه دژی مستحکم در مقابل تهدیدهای دشمنان اسلام بوده و هست . الان حدود بیش از 1500 نماز جمعه از برکت انقلاب و این سنت حسنه امام خمینی (ره) می گذرد که این یک شبکه عظیم معنوی است که تزریق تقوا و خدا محوری و اخلاص را در میان جامعه انجام می دهد . نماز جمعه یک امر عبادی ، سیاسی ، اجتماعی بسیار مقدسی است و افتخار ائمه جمعه و افتخار شبکه ی بزرگ نهاد نماز جمعه این است که به سیره و سنت پیامبر تاسی می کنند چرا که اولین کسی که نماز جمعه را برگذار کرد شخص پیامبر اکرم (ص) بوده است . نماز جمعه علاوه بر اینکه ذکر و یاد خداست ، مظهر وحدت و اتحاد و همان دیدن و زیارت برادران مومن است که از برکات نماز جمعه به شمار می آید . برکات نماز جمعه منشا تمام برکات دیگر در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است .

لازم میدانم از حضور همه ی عزیزانی از شهر عالیشهر و روستاهای همجوار که زحمت می کشند در این هوای نا مساعد مقید هستند و در نماز جمعه حضور فعال دارند تقدیر و تشکر نمایم ، همچنین از عزیزان اعضاء ستاد نماز جمعه شهر عالیشهر هم که از بدو تا الان برای برگذاری نمازهای جمعه تلاش می کنند و زحمت می کشند و همچنین خطیب های موقت نماز جمعه همگی صمیمانه تقدیر و تشکر می نمایم . از مسئولین شهر از جمله شهرداری و شورای اسلامی شهر و شرکت عمران در ادوار مختلف از آغاز تا به امروز که همکاری می کنند صمیمانه تقدیر و تشکر می کنم . از بسیج مقتدر و قهرمان ، تیپ 214 حضرت امیر (ع) بنه گز ، نیروی انتظامی ، هیئت امناء این مسجد و سایر مساجد و همه ی عزیزانی که در راستای اقامه نماز جمعه فعالیت می کنند تقدیر و تشکر می کنم . امروز که 5 مرداد است تا کنون 399 خطبه نماز جمعه بحمد الله در شهر عالیشهر اقامه شده است .

 

امروز مصادف است با عملیات عزتمند و غرور آفرین مرصاد در سال 1367 ، بعد از اینکه قطعنامه از سوی ایران پذیرفته شد و طبیعتا باید نیرو های عراقی عقب نشینی می کردند و کار صلح به اتمام می رسید و معاهدات قطعنامه عملی می شد متاسفانه از این فرصت صدام سوء استفاده کرد و به همراه منافقین جنایتکار قاتل ، عملیات بسیار خطرناکی را آغاز کردند به نام فروغ جاویدان که پشتوانه ی این جنایت صدام بود و پیش قراول این عملیات منافقین سر سپرده ی استکبار و البته پشتیبان اینها کنگره و سنای آمریکا بود که از اینها پشتیبانی می کرد و تصور می کردند که بعد از 3 روز کرمانشاه را فتح می کنیم و بعد هم در تهران حکومت را به هم می ریزیم و خودمان حکومت را به دست می گیریم و منافقین حاکم بر ایران خواهند شد ، غافل از اینکه رزمندگان و مجاهدان ما مرصاد و کمین گاهی را برای آنها گذاشته بودند که همه ی اینها را نابود کردند و شکست دادند و در واقع شکست دشمن در این عملیات شکست صدام و بالاتر از آن استکبار جهانی بود که این هم نشان از عزت و عظمت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است . این منافقین خاک بر سر بیچاره جنایتکار که قریب به 20 هزار ترور را در ایران اسلامی انجام دادند و امروز آواره در همه ی دنیا هستند ، آمریکایی ها الان اینقدر بدبخت و بیچاره شده اند که به طناب پوسیده منافقین چسپیده اند و تصور می کنند که منافقین یک جایگاهی در بین مردم ایران دارند و یک سری عملیات هایی را در تجمعات و مطالبات مردم انجام دادند و هنوز هم که هنوز هست آمریکایی ها در محاسباتشان سخت در اشتباهند و می خواهند به واسطه ی اینها به جایی برسند . آمریکا اکنون به نمایشگاهی بزرگ از شکست های پی در پی از جمهوری اسلامی تبدیل شده است و می خواهد به خیال خودش نفوذ منطقه ای ایران را از بین ببرد و برنامه و توان صلح آمیز ایران و همچنین قدرت موشکی ایران را از بین ببرد و مهار کند ولی بحمد الله دیدیم مواضع بسیار ارزشمند و مقتدرانه ی رئیس محترم جمهور که انصافا مواضع بسیار خوبی در برابر مواضع ترامپ گرفتند ، این را هم باید بدانند که بی شک ترامپ هفتمین رئیس جمهور آمریکا هست که آرزوی تسلیم ایران و ازبین بردن نظام جمهوری اسلامی را به فضل خدا به گور خواهد برد .

 

جا دارد در ایینجا تقدیر و تحسین کنم از موضع مقتدرانه ی سردار فاتح لشکر اسلام سردار مخلص و فداکار ، سردار سلیمانی که اخیرا در یادواره شهدا در همدان نکات بسیار جالب و ارزشمندی را بیان کرد . اولا با سخنان و مواضعی که سردار سلیمانی گرفت خصوصا در حمایت از ریاست محترم جمهور این آرزوی دشمنان را به یاس مبدل کرد که تصور می کردند بین مسئولین ایران بتوانند اختلاف بیاندازند ، سردار سلیمانی این انسان مودب و مقتدر جواب ترامپ را که به رئیس جمهور ما توهین کرده بود را به زیبایی و مقتدرانه دادند که این سخنان بسیار حکیمانه و از روی اقتدار کامل بیان شده بود .

 

سردار سلیمانی در سخنان خود خطاب به ترامپ فرمودند که هر کجا که تصور نمی کنی ما در کنار تو هستیم ، یعنی هر جا ما اراده کنیم به منافع آمریکا ضربه بزنیم نه تنها در خلیج فارس که جای خود دارد ، نه تنها تنگه هرمز که جای خود دارد ، باب المندب امروز دست ماست ، باب المندب دست نیروهای حوثی قهرمان شجاع یمن است ، نیروهای پرورش یافته ی نظام مقدس جمهوری اسلامی ، عاشقان جمهوری اسلامی ، مردمی مومن و خدا پرست و خدا جوی یمن که با تاسی از عزت و اقتدار جمهوری اسلامی همگی دیدیم که با ناوچه عربستان چه کردند ، دیدیم که با پایگاه و مراکز نفتی آرامکو چه کردند ، دیدیم که کار به جایی رسید که عربستان دیگر جرات نمی کند از باب المندب کشتی های نفتی خود را عبور دهد ، ما هر جا اراده کنیم می توانیم به فضل پروردگار و با رهبری و زعامت فرمانده کل قوا ضربه های جبران ناپذیری بر پیکره ی متجاوزین و مستکبران عالم به ویژه آمریکای جهان خوار بزنیم .

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان