کد خبر : 1104 | تاریخ انتشار : شنبه, 30 تیر 1397 | بازدید: 617 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های نماز جمعه 29 تیر 97 عالیشهر

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 29 تیر  ماه 97 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

در همه ی ابعاد و زمینه های زندگی مراعات تقوای الهی لازم و ضروری است که این تقوا سبب کرامت بخشیدن و بزرگواری انسان خواهد شد و خداوند متعال خود نیز در قرآن کریم می فرماید : کریم ترین و بزرگوار ترین شما انسانها کسانی هستند که تقوای بیشتری داشته باشند . ملاک ارزش گذاری واقعی نزد پروردگار تقوای الهی است و این پست ها ، مقام ها ،  ریاستها ، ثروت ها و قدرت ها هیچ کدام ملاک ارزش گذاری برای انسان نیستند بلکه تمام اینها امتحان و آزمایش الهی است .

در دهه کرامت قرار گرفته ایم که با ولادت با سعادت کریمه ی اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) آغاز و ادامه دارد تا 11 ذی القعده که میلاد امام رئوف و کریم و بزرگوار حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) می باشد و به همین مناسبت امروز چند جمله ای در خصوص کرم و کرامت و نشانه های کریمان نکاتی را عرض می کنم .

کرامت در مقابل لئامت و پستی قرار دارد ، ما اگر بخواهیم هر واژه ای را بشناسیم باید مقابل آن را بشناسیم ، بعنوان مثال اگر می خواهیم به این پی ببریم که چقدر روز اهمیت دارد باید مخالف روز یعنی شب را درک کنیم و بالعکس ، پس کریم کسی است که لئیم و پست نیست ، انسان کریم یعنی انسان بزرگوار ، دارای فضائل و مکارم اخلاقی می باشد . کریم کسی است که دارای روح بلند و همت والا و دارای صفات و ارزشهای انسانی است بنابراین ائمه معصومین و انبیاء در راس کریمان عالم قرار دارند و لذا اهل بیت عصمت و طهارت اصل کرامت هستند . همه ی کرامتها و خوبی ها متعلق به اهل بیت است ، و خود خداوند نیز در راس تمام کریمان عالم است . انسان کریم تمام صفات و ویژگی های شایسته ی یک انسان والا را دارد .

علائم ، نشانه ها و ویژگی های انسانهای کریم و با کرامت عبارتند از :

1 – یکی از نشانه های انسانهای با کرامت خدمت به خلق است ، انسان کریم و بزرگوار افتخار می کند به مردم خدمت کند ، امام علی (ع) فرمودند : انسان کریم خدمت به مردم را وظیفه خود می داند و آن را بعنوان یک دِین حساب می کند . این نکته را باید مسئولین و کسانی که پست و مقام دارند توجه کنند و بدانند که باید انسانهای کریم باشند . خدمت کردن همسایه به همسایه ، زن و شوهر به یکدیگر در خانواده از این نشانه ها است .

2 – از ویژگی های انسان با کرامت تقوا است . انسانها اگر می خواهند بدانند که کدام از یکدیگر بالاتر و بزرگوارتر و نهایت کرامت را دارند باید به درجه تقوا نگاه کنید که تا چه اندازه است ؟ چه قدر از خدا می ترسید و ترک گناه می کنید ؟ چه قدر اطاعت از فرامین الهی می کنید ؟

3 – انسانهای کریم در همه حال شاکر درگاه خداوند متعال هستند ، در سختی ها و شدت گرفتاری ها شکر خداوند را به جا می آورند و اعتقاد دارند که هر سختی و مشکل روزی پایان می یابد و در کنار هر سختی یک راحتی هم هست .

4 – چهارمین ویژگی انسانهای کریم حل مشکلات مردم قبل از درخواستشان است .

5 – ویژگی دیگر انسانهای کریم نادیده گرفتن خطای دیگران است ، اگر کسی در حق شما خطایی مرتکب شد ، کرامت اقتضا می کند که شما ببخشید و این نشانه ی کرامت است انسانهای کریم همواره گذشت می کنند و از بدی دیگران می گذرند و جواب بدی را به بدی نمی دهند .

 

در دهه کرامت قرار گرفته ایم که با ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) بعنوان روز دختر آغاز گردید که فرصتی برای آشنایی بیشتر مردم با شخصیت والا ، بزرگوار ، با کرامت و با عظمت بی بی فاطمه معصومه (س) بود که پنج یا شش امام معصوم وعده ی بهشت را برای زائران قبر فاطمه معصومه (س) شفیعه محشر داده اند . با دفن حضرت فاطمه معصومه (س) در قم یک مغناطیسی ایجاد شد که از تمام عالم علما ، بزرگان و زاهدان در این نقطه جمع شدند و اکنون نیز مرکز ثقل جهان تشیع به شمار می آید که تمام اینها از برکات وجود بی بی فاطمه معصومه (س) می باشد .

در ادامه دهه کرامت امروز نیز روز گرامیداشت مقام حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ (ع) می باشد که سومین حرم اهل بیت در ایران است و بالاخره چهارشنبه روز 11 ذی القعده و 3 مرداد پایان دهه کرامت و روز میلاد سراسر نور و خیر و برکت ضامن آهو ثامن الحجج آقا علی ابن موسی الرضا (ع) است ، این ایام دهه کرامت را تبریک و تهنیت عرض می کنم .

سوم مرداد سال 1343 یادآور یک مساله بسیار مهم در تاریخ ایران است و آن تصویب ننگین لایحه کاپیتولاسیون با فشار استکبار جهانی و فشار آمریکا در مجلس ایران است و روز آغاز مبارزه با کاپیتولاسیون و فریادی که حضرت امام خمینی (ره) در رابطه با این لایحه ننگین سر دادند که به فرمایش ایشان سند بردگی ملت ایران بود و مبارزه با این لایحه نقطه ی عطفی در پیروزی انقلاب اسلامی بود . دولت های شاهنشاهی ایران چه در قاجار و به خصوص در دولت پهلوی برای اینکه بتوانند دولتهای استعمار گر را همواره از خود راضی نگه دارند (چرا که آن دولت ها اینها را بر سر کار آورده بودند ) هر کاری انجام می دهند ولو به قیمت تاراج ایران و به قیمت کشف حجاب و کاپیتولاسیون و ... باشد . تصویب این لوایح فقط منافع استکبار را در نظر می گرفت و جز ضرر و بردگی و جز بد بختی و نکبت برای ایران چیزی نداشت . تاریخ تحولات سیاسی ایران گویای این سر سپردگی حاکمان وطن فروشی است که با قبول پیمانها و عهد نامه هایی حقوقی و بین المللی زمینه ی هر چه بیشتر تضییع حقوق ملت ایران را و بدست آوردن منافع استکبار را فراهم می کردند که یکی از آنها لایحه کاپیتولاسیون بود . یکی ازقسمت های این لایحه این بود که اگر یک آمریکایی مست جنایتکار حتی یک مرجع تقلید و یا شاه ایران را زیر کند دادگاه های ایران حق محاکمه او را ندارند و باید آنرا ببرند دادگاه آمریکا و در مقابل در ایران جنایتها وخسارت ها وارد می کردند و کسی جرات حرف زدن نداشت . در پی تصویب این لایحه در مجلس با فشارهایی که وجود داشت دو روز بعد حضرت امام خمینی (ره) در قم در مدرسه فیضیه فریاد بلند می کند و اعتراض می کند و افشاگری می نماید و البته فردای آن روز امام را دستگیر می کنند و حدود 14 سال امام را تبعید می کنند و ایشان را از امت جدا می کنند و البته این تبعید خون مردم را به جوش آورد و اعتراضات در شهرهای مختلف شروع شد و در نهایت این لایحه را لغو کردند و بالاخره این نقطه ی عطفی برای پیروزی انقلاب بود .

نکته دیگر توصیه مقام معظم رهبری به رئیس جمهور و اعضاء هیئت دولت است ، ایشان نکات بسیار مهم و راهبردی را به ویژه در رابطه با مباحث اقتصادی و امنیت ملی بیان نمودند که عصاره ی فرمایشات معظم له عبارتند از :

1 - نخستین شرط عبوراز مشکلات موجود تهیه نقشه ی راه اقتصاد با ثبات است . ( اقتصادی که با این تحریم ها و مشکلات متزلزل نباشد) 

2 -  شرط دیگر برخورداری از مسئولین با روحیه ی قوی ، با انگیزه ، شجاع و برخوردار از عزم راسخ است .

3 – مسئولان دولتی باید با مردم ارتباط نزدیک تر برقرار کنند و مسائل را شفاف بیان کنند و مشکلات و موانع را تشریح کنند . (هر چه مسئولین با مردم شفافتر و راحت تر حرف بزنند کمک و رضایت مردم نیز بیشتر می شود )

4 – نکته دیگر معظم له فرمودند ما مخالف مذاکره با اروپا درباره ی برجام نیستیم اما نباید مشکلات کشور را معطل برجام کرد ، سه الی چهار سال معطل برجام آمریکایی شدیم ، آمریکا که رفت کنار و به تعهد خود عمل نکرد ، حالا ببینیم چند سال دیگر با اروپا چه می شود ، ما باید در خود مملکتمان کار انجام بدهیم ، برجام شد چه بهتر

5 – نکته دیگر توصیه نموند به تقویت بخش خصوصی و همچنین ضرورت برخورد قاطع با متخلفان اقتصادی ( هر کس که می خواهد باشد )

6 – نشان دادن اقتدار در مقابل بیگانگان به ویژه آمریکایی ها

7 – عملی کردن و جدی گرفتن اقتصاد مقاومتی

نکته آخر سفر دکتر ولایتی به روسیه بود که حامل پیام مقام معظم رهبری و نامه ی ریاست محترم جمهور به پوتین رئیس جمهور روسیه بود ، اگر چه هم در داخل و هم در خارج یک عده ای خواستند این سفر را فقط و فقط به سمت جریان امنیتی و مسائل سوریه ببرند ، در حالی که روسیه بارها قول داده است که مخالف خروج ایران از سوریه است و خروج ایران از سوریه به مثابه بازگشت نا امنی و درگیری های داخلی می باشد ولی آنچه که از برآیند کار این سفر بر می آید بیشترین مساله بحث اقتصادی است و پروتوکل های خوبی امضا شد و قول و قرار های خوبی گرفته شد و سفر چهار روزه دکتر ولایتی به روسیه و دیدارش با پوتین حاوی چند نکته بود ،

اولا مقابله با یکجانبه گرایی آمریکایی ها (آنها فکر می کنند فقط و فقط خودشان در دنیا هستند در صورتی که اینگونه نیست و قدرتهای دیگر هم در دنیا هستند ) هنگامی که غرب در حال فشار آوردن به جمهوری اسلامی ایران است و هر روز یک بهانه ای را برای وارد کردن فشار جدید علیه جمهوری اسلامی بیان می کند درهای آسیا به سهولت بر روی ما باز است فقط باید دیپلماسی ما فعالتر بشود که بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم

دوم از آثار این سفر فعال کردن بخش خارجی راهبرد اقتصاد مقاومتی است . اقتصاد مقاومتی به این معنا نیست که ما هیچ ارتباطی با دنیا نداشته باشیم و در دنیا را بر روی خود ببندیم ، نه اینگونه نیست ، اقتصاد مقاومتی این است که در عین حالی که از منابع و داشته های خودمان استفاده بکنیم ، در راستای شکوفایی داخلی از پتانسیلها و سرمایه گذاری ها و ارتباطات خارجی هم استفاده کنیم .

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان