کد خبر : 1034 | تاریخ انتشار : شنبه, 08 ارديبهشت 1397 | بازدید: 490 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های نماز جمعه 7 اردیبهشت 97 عالیشهر

 ((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 7  اردیبهشت ماه 97 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از خطبه های ایشان به این صورت میباشد  :

 تقوای الهی و رعایت حلال و حرام پروردگار عالم راه نجات انسان از گرفتاری ها و مهالک دنیا و سختی های فردای قیامت می باشد . انسان باید در همه ی ابعاد تقوای الهی را رعایت کند و جامعه ای که در انتظار مهدی آل محمد (ص) به سر می برد ، شرط آآن مراعات تقوای الهی است .

با توجه به قرار گرفتن در آستانه ی نیمه شعبان و میلاد سراسر نور و با برکت حضرت ولیعصر آقا امام زمان (عج) خوب است و فرصتی مناسب می باشد که ما شیعیان به خود برگردیم و به خود بیایم و طبیعی است ما که برای فرج و ظهور حضرت ولیعصر دعا می کنیم و در انتظار هستیم ، پس باید آماده باشیم ، انتظار آمادگی لازم دارد و از الزامات جامعه ی منتظر این است که زمینه های اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی را باید جهت ظهور آماده کنند و معنی صحیح انتظار هم همین است . انتظار یعنی امید ، امید به آینده ، امید به حرکتی شتابان برای رسیدن به آن هدف ، انتظار یعنی دل گرمی مومنان به آینده ، انتظار باعث می شود مردم و موحدان نا امید نشوند ، انتظار یعنی آمادگی و آماده شدن و این انتظار بر دوش انسان تکلیف می گذارد ، کسی که منتظر است باید مسئولیت پذیر باشد ، جامعه منتظر باید امر به معروف و نهی از منکر داشته باشد ، لذا لازمه ی انتظار خود سازی و آماده سازی فردی ، خانوادگی و اجتماعی است پس باید زمینه های ظهور را فراهم بیاوریم . امام زمان در جامعه ای ظهور پیدا می کند که جامعه قابلیت دریافت معنویت مهدویت را داشته باشد و این جامعه باید در راه اصلاح خود و رفع نابسامانی های آن جامعه تلاش کند . لذا وظیفه ای که ما شیعیان در دوران غیبت بر اساس اخبار و احادیث و روایات بر عهده داریم ، یکی از آنها دعا با شرایط ویژه است . در روایات هم داریم که برای فرج حضرت ولیعصر (عج) دعا کنید چرا که فرج حضرت فرج شماست و با آمدن امام زمان (عج) از گرفتاری ها ، بدبختی ها ، نابسامانی های فرهنگی و اعتقادی ، از بی عدالتی های ، از ظلم ها ، ستم ها نجات پیدا می کنید . فرج ولیعصر (عج) گشایش زندگی سراسر رفاه و آسایش شماست چون در دولت ولیعصر (عج) دیگر ظلم وجود ندارد ، اختلاس و رشوه دیگر وجود ندارد . در دولت ولیعصر (عج) بی حجابی و بی بند و باری و مسخره کردن ارزش های دینی دیگر وجود ندارد . در دوران ولیعصر (عج) باران های به موقع و مرتب نازل می شود زمین ها سرسبز و خرم و دل ها به همدیگر نزدیک می شود ، امنیت در جامعه فراهم می شود ، همه در صلح و امنیت و برادری و برابری زندگی می کنند . کسی دیگر غش در معامله و کلاهبرداری نمی کند چون عدالت 100 درصد برگزار خواهد شد .

وظیفه ی دوم ما شیعیان در دوران غیبت رعایت تقوا ، ایمان ، عبودیت و بندگی خدا است . وظیفه ی شیعه در دوران انتظار دوری از گناه است ، در عروسی ها و مجالس جشن نباید گناه راه پیدا کند ، زندگی خود را خصوصا جوانان نباید با گناه آغاز کنند ، انتظار واقعی کسی دارد که صبح و شب خود را آماده کند ، اگر حضرت ولیعصر (عج) امروز ظهور کرد چقدر من و شما آمادگی داریم ؟ آیا با این وضعی که من دارم اگر امام زمان (عج) ظهور کند و به من نظر بیاندازد آیا از من راضی خواهد بود یا نه ؟ از خانواده من راضی خواهد بود یا نه ؟

در دوران غیبت وظیفه ای که ما شیعیان داریم دعوت مردم به دین خداست ، ما شیعیان باید برای احیاء دینمان تلاش کنیم و باید از خانواده خود شروع کنیم ، فرزندانمان را به گونه ای تربیت کنیم که نماز خوان و اهل دین باشند و خانواده را سوق و حرکت بدهیم به سمت معنویت و خانه خود را به نور محمد (ص) و آل محمد (ص) نورانی کنیم . از دیگر نشانه های انسانهای منتظر این است که دلهای خود را به هم نزدیک کنند ، روز به روز باید دلها به هم نزدیک و نزدیک شود و نه فقط باید جسم ها بلکه روحمان هم باید با هم باشد . شیعیان اهل بیت عصمت و طهارت باید روز به روز دلهایشان به هم نزدیک تر باشد .

امروز 7 اردیبهشت مصادف است با روز ایمنی حمل و نقل که عامل توسعه و پیشرفت هر کشور و شهرها و روستاهای ما بحث حمل و نقل است ، عزیزان بسیار زیادی در این راستا تلاش می کنند و زحمت می کشند و در زمینه های حمل و نقل ریلی ، زمینی ، دریایی و هوایی تلاشگرانی هستند که شب و روز آرامش ندارند که باید به همه ی این عزیزان خسته نباشید و خدا قوت عرض کنیم و به همین بهانه در رابطه با بحث حمل و نقل شهری شهر عالیشهر خدمت عزیزان مسئول ذی ربط این موضوع توصیه ای داشته باشم ، با توجه به این که تابستان در راه است یکی از مشکلاتی که معمولا شهر عالیشهر داشته و دارد با توجه به جمعیت زیادی که روز به روز هم دارد بیشتر می شود و قریب به اتفاق مردم این شهر هم به سمت بوشهر و اطراف جهت اشتغال و کار و خرید و ... می روند پس به یک حمل و نقل ایمن ، مطمئن و منظمی نیاز دارند ، ضمن تقدیر و تشکر از همه ی مسئولین و عزیزانی که تلاش می کنند اتوبوس ها را ایمن تر و مجهز تر نمایید و از نظر تعداد آنها را بیشتر کنید  و از لحاظ نظم هم سعی کنید سرویس ها منظم تر باشند و از طرفی دیگر نیز حمل و نقل درون شهری هم یک خلاء بزرگ برای این شهر محسوب می شود که امید می رود دوستان در این راستا هم تلاش نمایند .

شنبه 11 شعبان مصادف است با ولادت با سعادت حضرت علی اکبر (ع) فرزند دلبند ابی عبدالله الحسین (ع) و آئینه تمام نمای محمدی (ص) و شهید سرافراز صحرای کربلا که به همین مناسبت این روز را به عنوان روز جوان نام گذاری کرده اند و چه روزی بهتر از این می توانست بعنوان روز جوان در جمهوری اسلامی نام گذاری بشود ، چه جوانی رعنا تر ، رشید تر ، با صفا تر ، با کمال تر از حضرت علی اکبر (ع) آن شخصیت والایی که حضرت ابی عبدالله الحسین (ع) هنگامی که او را به سمت دشن روانه می کند خطاب دارد که ای خدا تو شاهدی من کسی را به سمت آن گرگ های درنده بیابان کربلا می فرستم که هم از لحاظ اخلاق و هم چهره شبیه به پیامبر است و هر وقت مشتاق دیدار پیامبر می شدیم به علی اکبر (ع) نگاه می کردیم ، سیمای علی اکبر (ع) سیمای پیغمبر ، راه رفتن و سخن گفتن همانند پیغمبر ، اخلاق او اخلاق محمدی (ص) و لذا نعمت جوانی نعمت بسیار ارزنده ای است که من خواهش می کنم ای جوانان قدر این دوران جوانی را بدانید و هنگامی متوجه میشوید که جوانی تمام شده است و دیگر هم بر نمی گردد و لذا انسان تا جوان است باید قدر خود را بداند و مسئولین هم باید قدر جوانان را بدانند و از این پتانسیل جوانان ما استفاده کنند و به فکر آنها باشند چرا بعضی از نمایندگان مجلس و بعضی از مسئولین موقع انتخابات از جوانان خوب استفاده می کنند و شعار جوان گرایی می دهند و در ستادها از جوانان استفاده می کنند ولی بعد که بر کرسی صدارت و وزارت و وکالت و ... نشستن متاسفانه بعضی از مسئولین جوانان را فراموش می کنند ، در همین شهر عالیشهر و روستاهای اطراف ما هزاران جوان وجود دارد که به دنبال شغل می گردند ، مسئولین برای این جوانان چه کرده اند ؟ با شعار که مشکل حل نمی شود و با حلوا حلوا کردن دهان کسی شیرین نمی شود ، مسئولین برای اشتغال جوانان چه کرده اید؟ چندین هزار جوان در شهر عالیشهر و روستاهای همجوار می خواهند ازدواج کنند شغل ندارند ، می خواهند مسکن داشته باشند شغل ندارند ، مسئولین باید صنایع و کارخانه های کوچک ، بنگاه های تولیدی و اقتصادی را برای جوانان عزیز راه بیاندازند ، از آن درصدی که در نفت و گاز عسلویه مشخص شده است از جوانان بومی استفاده کنند مسئولین چقدر استفاده کرده اند ؟ چند درصد استفاده می شود ؟  اگر از غیر بومی ها بیشتر استفاده می شود باید گفت وای بر این مسئولین پس تکلیف این جوانان ما چه می شود ؟ فقط شعار جوان گرایی دادن دردی را دوا نمی کند ، در بعضی از خانواده ها چندین جوان بیکار دارند از غصه دق می کنند ، مسئولین به فکر این مساله باشند . در این شهر عالیشهر هیچ مرکز تولیدی و بنگاهی وجود ندارد که چهار جوان مشغول بشوند .

 

یکشنبه 9 اردیبهشت مصادف است با روز شوراها ، بالاخره این شوراها بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی یک واقعیت و یک چیز لازمی در مملکت می باشد که الحمد الله ایجاد شده است و افرادی در شهر ها و روستاها نماینده مردم هستند که این خود نماد دمکراسی واقعی در نظام جمهوری اسلامی می باشد ، این روز را به همه ی عزیزان اعضاء شورای اسلامی شهر عالیشهر و روستاهای همجوار تبریک عرض می کنم و همچنین از خدمات و زحماتی که شوراهای سابق در این شهر کشیده اند نیز تقدیر و تشکر می کنم چرا که آنها زمینه سازی و آمده سازی کرده اند و زحمت کشیده اند تا شورا های فعلی نیز در این مسیر حرکت نمایند . امیدواریم دوستان شورای کنونی تمام هم و غم خود را اولا رضای خدا و ثانیا برنامه ریزی و تلاش برای رفع مشکلات و گرفتاری های شهر قرار بدهند .

 

سه شنبه 11 اردیبهشت مصادف است با روز جهانی کار و کارگر ، کار در فرهنگ توحیدی و اسلامی جایگاه بسیار بسیار والایی دارد و اولین کارگر عالم هستی خود خداست که انسان و این همه مخلوقات را خلق کرده است و بعد از آن کارگرانی هستند که با پینه های دستشان و با عرق جبین خود برای بدست اوردن یک لقمه نان حلال تلاش می کنند . حمایت از کارگران زمینه تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی است ، ما هر چه بتوانیم بیشتر از کالای ایرانی استفاده کنیم در واقع کار کارگرانمان را ارج گذاشته و تحسین کرده ایم . اگر دلمان برای کارگران می سوزد و می خواهیم دست کارگران را ببوسیم تا می توانیم کالای تولید داخل را استفاده کنیم و این بهترین تجلیل از کار کارگران در جمهوری اسلامی ایران است . فروش و مصرف کالای خارجی باید در جامعه بعنوان یک ضد ارش تلقی شود مگر در مواردی که مشابه داخل نداشته باشیم ضمن اینکه متصدیان و مسئولین امر هم باید تلاش و برنامه ریزی کنند و کالای با کیفیت و با ارزش را تحویل جامعه بدهند که مردم هنگام استفاده از آن لذت ببرند .

چهارشنبه 12 اردیبهشت مصادف است با روز جهانی مستضعفان و روز میلاد مهدی آل محمد (عج) که پیشاپیش این مناسبت را تبریک عرض می کنم ، شب  و روز نیمه شعبان را باید قدر بدانیم ، شب نیمه شعبان شرافت بسیار بالایی دارد و امام صادق (ع) فرمودند بعد از شب قدر بهترین شب ها خداوند فضلش را بر بندگان داده و آن تلاش و تقرب الهی در شب نیمه شعبان است و لذا خواهش می کنم در شب نیمه شعبان همه ی مساجد درب ها را باز بگذارند و برای احیاء این شب برنامه ریزی کنند که شب زنده داری در این شب بسیار ثواب و اجر دارد . انشالله جشن های نیمه شعبان را بسیار با شکوه برگزار کنید و یک شور و هیجان زیبای مهدوی و معنوی را در کوچه ها و مناطق ما باید ایجاد بشود و این یکی از کوچکترین نشانه های آمادگی ما می باشد که چقدر حاضریم برای امام زمان (عج) خرج کنیم ، بر سر درب خانه هایمان پرچم بزنیم .

12 اردیبهشت همچنین به مناسبت سالروز شهادت استاد شهید و فرزانه آیت الله مطهری (رض) بعنوان روز معلم نام گذاری شده است که یاد و خاطره ی استاد شهید مطهری را گرامی میداریم و به حق باید این شهید بزرگوار را الگویی مناسب برای تمامی معلمان جامعه اسلامی دانست که از راه ، شیوه و منش این شهید تبعیت کنند و معلمان با دل سوزی ، صبر ، شکیبایی ، بینش و بصیرت انقلابی فرزندان این سرزمین را انقلابی ، مومن و متدین پرورش بدهند چرا که معلمی شغل انبیاء است .    

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان