کد خبر : 1022 | تاریخ انتشار : سه شنبه, 28 فروردين 1397 | بازدید: 506 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های نماز جمعه 24 فروردین 97 عالیشهر

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 24فروردین ماه 97 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از خطبه های ایشان به این صورت میباشد  :

 تقوای الهی یعنی رعایت حلال و حرام خداوند و رعایت حدود الهی و رعایت انجام واجبات و ترک محرمات که هدف بعثت پیامبر اکرم (ص) نیز همین بوده است .

در آستانه ی روز بعثت خاتم انبیاء حضرت محمد مصطفی (ص) قرار داریم این حادثه ی بسیار بزرگ و عظیم تاریخ بشر که مثل و نظیری ندارد و روزی است که خداوند عالم تاج نبوت و رسالت را در گوشه ی غار حرا به واسطه ی جبرئیل امین بر سر مبارک پیامبر می گذارد و رسول خدا در سن چهل سالگی مبعوث به رسالت می شود و خداوند منت بزرگ دیگری را بر سر جامعه ی بشری می گذارد . اهدافی که در قرآن کریم و در روایات برای بعثت پیامبر اکرم (ص) بیان شده است به طور مختصر عبارتند از :

1 – اتمام حجت خدا بر بندگان ، خداوند عالم پیامبران را برای هدایت بشر فرستاده است تا فردای قیامت اگر خداوند خواست انسانی را کیفر کند حجت بر او تمام شده باشد .

2 – نجات انسانها از ظلمت ها ؛ پیامبران برای خروج انسان ها از ظلمت ها و بردن آنها به سمت نور و روشنایی مبعوث شدند .

3 – آموزش این کتاب و بیان حکمت و تزکیه

4 – مردم در دوران جاهلیت قبل از اسلام دچار بی فرهنگی و توحش بودند و عقب افتادگی و زندگی آنها حتی بعضا از زندگی حیوانات نیز پایین تر رفته بود . آنها غرق در خرافات و افکار انحرافی بودند و این پیامبر بود که آنها را نجات و به ایشان تمدن داد و آنها را هدایت کرد . خداوند پیامبر را مبعوث کرد تا این مردم را از گناه ، انحراف ، کینه ، دشمنی ، برادر کشی ، بی عدالتی  پاک کند و نجات دهد .

5 – پیامبران آمدند تا انسانها را تزکیه کنند و انسان تا اینکه تزکیه نشود نجات پیدا نمی کند .

6 – پیامبر مبعوث شدند تا مکارم اخلاق ، زیبایی های اخلاقی ، بزرگواری های اخلاقی را به مردم یاد بدهند . ( متاسفانه خیلی از مشکلات جامعه ی امروزی ما چه از نظر سیاسی چه از نظر فرهنگی و اجتماعی و خانوادگی از بی اخلاقی است . ) دوری انسانها از اخلاق جامعه را دچار درگیری و گسستگی می کند .

عید بزرگ مبعث را تبریک و تهنیت عرض می کنم به محضر ولی الله الاعظم حجت ابن الحسن العسکری (ع) و همه ی مسلمانان عالم و به ویژه شیعیان و پیروان اهل بیت عصمت و طهارت   

چهارشنبه 29 فروردین ماه مصادف است با آغاز ماه شعبان و هم چنین سالروز ارتش جمهوری اسلامی و نیروی زمینی ، فرمان امام خمینی (ره) در 29 فروردین سال 1358 مبنی بر نامیدن این روز بعنوان روز ارتش سبب شد که از همان زمان تا کنون ارتش جمهوری اسلامی ایران حضور قدرتمندی را در راستای حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی چه در دوران دفاع مقدس و چه بعد از آن و چه اکنون در حفظ حریم آبی ، خاکی و هوایی میهن اسلامی مان در کنار سایر نیروهای مقتدر ما از جمله سپاه و نیروی انتظامی از خود عزت و افتخار آفریده است و مقام معظم رهبری نیز در همین راستا دوران کنونی را دوران عزت جمهوری اسلامی ایران دانستند و تاکید فرمودند علت تهاجم های بی سابقه ی کنونی دشمنان بر ضد نظام اسلامی قدرت روز افزون این نظام است . نه تنها در خود ایران بلکه در کشورهای دیگر و در منطقه و در جهان هم اکنون قدرت نظام جمهوری اسلامی ایران به قدرت پوشالی مستکبران عالم تنه می زند و آنها را به چالش کشیده است و مستکبران عالم را دچار سرگردانی کرده است تا اینکه چه طریق و راهی را برای ضربه زدن به این نظام پیدا کنند . معظم له در ادامه فرمودند از این قدرت فزاینده به شدت دشمنان احساس خطر می کنند و حملات خود را افزایش می دهند ، گاهی حملات اقتصادی ، گاهی حملات با شکل های مختلف در نقطه مقاومت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در سوریه و در جاهای دیگر و همچنین روش های دیگر که تا کنون پیش برده اند و به کار برده اند ولی هیچ توفیقاتی را نصیب نکردند و برعکس روز به روز بر عزت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی  افزوده شده است .

دیدار روز دوشنبه جمعی از مسئولان و مدیران نظام جمهوری اسلامی ایران با مقام معظم رهبری را داشتیم که ایشان در سخنان کوتاهی با توجه به برکات ماه رجب فرمودند کلید حل مشکلات دعا و یاد خدا و اصلاح دلها است و ماه رجب عید کسانی است که با قصد اصلاح قلوب خود در حال حرکت هستند . مقام معظم رهبری با یادآوری روحیه ی انقلابی و خدمت گذاری حاکم بر مدیران کشورر در دهه 60 ( در این دهه مدیران چه اخلاصی داشتند ، شبانه روز کار می کردند و کمترین توقع و انتظار را داشتند ) فرمودند : آیا آن احساسات و رفتارهای تحسین برانگیز را به یاد دارید ؟ ( مسئولین فراموش نکنید و دنیا زده نشوید ، اشرافی گری نکنید ، مشغول پست و مقام و ریاست نشوید ) آیا آن بی اعتنایی به مال دنیا و اهتمام به خدمت را به یاد دارید ؟ اشکال کار این است که گاهی آن ارزش ها فراموش می شود . ( امروزه انواع و اقسام تهمت ها برای بیرون کردن رقیب از میدان را به کار می بریم ولی در دهه 60 مردم و مسئولین برای خدمت کردن مسابقه می دادند اما چرا بعضی ها عوض شدند و آن روحیه ی انقلابی و اخلاص خاموش و کم رنگ شده است  ) اگر ارزش ها فراموش بشود هیچ کس توفیقی پیدا نخواهد کرد . معظم له به لزوم ساماندهی فضای کسب و کار بعنوان زیر بنای اقتصاد کشور تاکید کردند ، به مسئولین توصیه کردند که کارخانه ها و شرکت ها راه بیافتند چرا که  فضای کار ، تلاش  و تولید هر چه بیشتر بشود عزت و اقتدار یک مملکت و یک کشور افزون خواهد شد .

نکته مهمی که باید عرض کنم این است که در اینجا از مسئولین محترم شورای فرهنگ عمومی استان خواهش و توصیه می کنم با توجه به اینکه  متاسفانه در همین چند شب قبل ، شب وفات حضرت زینب (س) و شب شهادت امام کاظم (ع) در بعضی از تالارها و یا باغ ویلاها صدای ساز و موسیقی حرام تا نیمه های شب بلند بوده است و باید رسیدگی و برخورد شود . شب وفات عمه سادات زینب کبری (س) و شب شهادت امام کاظم (ع) که حرمت دارد این امر اتفاق افتاده ، چه خبر است ؟ چه کسی باید این امر را ساماندهی کند ؟ ای مسئولین برای این خانه باغ ها فکری کنید . البته باید عرض کنم انسانهای مومن و متدین هم زیاد هستند که شئونات قانونی و شرعی را رعایت می کنند اما منظور من با بعضی از باغ ویلاها و تالارها هست که حرمت شکنی می کنند . از مردم درخواست می کنم قبل از برنامه ریزی جشنهای خانوادگی و عروسی ها حتما به تقویم مراجعه کنند و دقت نمایند که این برنامه ها با وفیات و شهادت اهل بیت عصمت و طهارت همزمان نباشد.

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان