کد خبر : 1018 | تاریخ انتشار : شنبه, 18 فروردين 1397 | بازدید: 571 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های نماز جمعه 17 فروردین 97 عالیشهر

 

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 17فروردین ماه 97 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین میرزایی  امام جمعه موقت شهر برگزار گردید که چکیده ای از خطبه های ایشان به این صورت میباشد  :

 سفارشات به تقوای الهی جزء مهمترین سفارشات خداوند و انبیاء الهی به انسانها بوده است . در حدیثی از وجود گوهر بار پیغمبر اکرم (ص) نقل شده است که هر کس تقوای الهی روزی اش بشود ، این روزی در پی استحقاق فردی افراد هست که به دنبال آن و در جست و جوی آن بگردند . انسانها همواره به دنبال گمشده هایشان هستند که ، گمشده ی یکی پول ، یکی ثروت ، یکی مقام ، یکی دارایی است ولی اگر کسی گمشده اش تقوای الهی ، معرفت و ارتباط با خدا باشد و در این راه مجاهدت و تلاش  کند ، این تلاشها بی نتیجه نخواهد ماند ، خداوند باب روزی مهم یعنی تقوای الهی را به روی آنها باز می کند . پس در این بیان ارزشمند پیامبر معلوم می شود که تقوا برای آن دسته از افرادی که به دنبالش هستند یک روزی ارزشمند است و از طرفی هم خداوند بخیل نیست و به آن دسته از نفوسی که به دنبال کسب تقوا و معرفت هستند راه را نشان می دهد . در ادامه حدیث طبق فرمایش پیامبر اگر کسی روزی اش تقوای الهی شد در واقع چنین بنده ای به جمیع خیر دنیا و آخرت رسیده است .

در حدیثی گوهر بار از امیرالمومنین (ع) نقل شده است که : نهایت خوشنودی خداوند از بندگانش و خواسته ی او از آفریدگانش تقوای الهی است . انسانها باید تقوا را برای آخرت ذخیره کنند ، تقوا و ترس از خداوندی داشته باشید که اگر هم پنهان کنید می داند و اگر آشکار کنید می نویسد . تقوا در وجود انسان یک بازدارندگی ایجاد می کند که در مواجه با گناه و معصیت و زرق و برق فریبنده دنیا انسان را نجات می دهد . اگر کسب تقوا در درون ما نباشد در نتیجه در مواجه با گناه و معصیت پایمان می لغزد و زمین می خوریم .

تقوای الهی یک سری نشانه ها و علامت ها دارد ، ما اگر بخواهیم متوجه بشویم که تقوای در درونمان شکل گرفته و در کسب تقوا موفق بوده ایم یا نه باید ببینیم که این نشانه ها در ما ایجاد شده است یا نه ، از وجود گوهر بار امیرالمومنین (ع) استفاده می کنیم که فرمودند اهل تقوا علامت هایی دارند که به واسطه ی آنها شناخته می شوند .

1 – اول راستگویی

2 – امانت داری از علامت های بارز متقین است .

3 – وفای به عهد ، انسان یک سری عهد هایی را بین خود و خدا دارد و یک سری عهد هایی هم بین خود و مردم دارد و یک سری عهد ها نیز بین خود و نفسش دارد ، فرد متقی در همه ی جنبه های عهد ها وفای به عهد دارد .

از کلام نورانی امیرالمومنین بهره می گیریم که اگر آسمانها و زمین راه را بر بنده ای ببندند اما آن بنده تقوای الهی را پیشه کند ، خداوند حتما راه گشایشی را برای او فراهم خواهد آورد که از جایی که گمان ندارد خداوند روزی به او عنایت می کند .

 

تقدیر و تشکر می کنیم از تمامی دست اندرکاران برنامه ی معنوی اعتکاف و همچنین خود معتکفین که با وجود قرار گرفتن در تعطیلات آغازین سال در خلوت با دوست وقت را مغتنم شمردند و از فرصت های ناب در این سه روز بهره مند شدند .

 

شنبه 18 فروردین ماه مصادف است با روز سلامتی که اسلام تاکید بسیار زیادی را بر حفظ سلامتی دارد و روایت داریم که آن دسته از افرادی که نسبت به سلامتی خود بی توجه هستند را با یک خطاب ویژه از این کار نهی می کند لذا اهمیت اسلام در این زمینه برای سلامتی افراد بسیار بالا است . کسانی که به خود ضرر وارد می کنند از مخاطبین اولی این احادیث نورانی هستند که مورد سرزنش قرار می گیردند .

 

یکشنبه 19 فروردین ماه مصادف است با شهادت آیت الله سید محمد باقر صدر و خواهر عالمه اش بنت الهدی صدر که جزء جنایات وحشیانه ی حزب بعث و در راس آنها صدام ملعون می باشد که وقتی بعضی ها پیشنهاد دادند این عالم جلیل القدر و خواهرش را آزاد کنید یک جواب داد که من اشتباهی را که یزید لعنت الله مرتکب شد را دوباره مرتکب نمی شوم و هم برادر و هم خواهر را به شهادت رساند و نمی خواست خواهرش را زنده نگه دارد تا زینب ثانی بشود و پیام رسان نهضت برادر بشود .

 

دوشنبه 20 فروردین ماه مصادف است با روز ملی فناوری هسته ای و همچنین روز هنر اسلامی که به واسطه ی سالروز شهادت سید مرتضی آوینی این روز نام گذاری شده است و همچنین سالرروز قطع رابطه ی ایران و آمریکا می باشد .  حضرت امام خمینی (ره) در همان ساعت ابتدایی خبر مبنی بر قطع رابطه با آمریکا ایشان پیام می دهند که ما این قطع رابطه را به فال نیک می گیریم چون که این قطع رابطه دلیلی بر قطع امید آمریکا از ایران است . ملت رزمنده ایران این طلیعه پیروزی نهایی را که ابر قدرت سفاکی را وادار  به قطع رابطه یعنی خاتمه دادن به چپاول گری ها کرده است اگر جشن بگیرد حق دارد و کارتر اگر یک کار خیری در طول عمرش کرده باشد همین است . تاریخ استقامت ملت فهیم ایران این را نشان می دهد که آمریکا هیچ کاری را بر علیه ایران وجود نداشته که انجام نداده باشد اما در پی این استقامت ملت غیور و قطع رابطه با آمریکا شعار ما می توانیم محقق شد و نمونه کامل این شعار روز 20 فروردین ماه  1385 است که بعنوان روز ملی فناوری هسته ای توسط جوانان همین مملکت با زحمات شبانه روزی ایران را به باشگاه هسته ای جهان پیوند دادند و جا دارد که یادی کنیم از شهدای هسته ای که در این راه جان خود را نثار کردند و به صورت شبانه روزی حتی زمان استراحت خود را در مسیر قرار دادند تا به این جایگاه برسیم و این شهدا سند مظلومیت ایران اسلامی هستند و خون این شهدا موج آفرید شهدایی که عشق وطن را داشتند و متعهد و مسئولیت پذیر بودند  . دشمنان هنگامی که دیدند نمی توانند  به انواع مختلف به اهداف شوم خود برسند دست به ترورهایی می زنند که خوی استکباری و شیطانی آنهاست .  

یک پیامی را ما امروز از این سنگر با صلابت نماز جمعه به تمام جهانیان بدهیم و آن هم این است که ما کاری به بعضی از افراد سیاسی بریده و احیانا کسانی که در این مسیر می برند نداریم بلکه هنر انقلاب این است که تکیه بر استقامت مردم کند که تا الان که در آستانه ی چهلمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی قرار داریم از اهداف و آرمانهایش حتی یک قدم فاصله نگرفته است .  بعضی ها در این فکر بودند که می توانند با فشار ، تحریم ، جنگ و یار گیری از درون این انقلاب را به زانو درآورند اما دیدیم که با هدایت های خلف صالح امام راحل یعنی مقام معظم رهبری این راه و مسیر با عزم و توان و شدت در مسیر تعالی در حال حرکت می باشد و بدخواهان هم می دانند و اگر هم نمی دانند بدانند که این انقلاب انشالله به دست صاحب اصلی خودش خواهد رسید و راهش این است که فرمایشات مقام معظم رهبری باید نصب العین هم مسئولین و هم مردم قرار بگیرد کما اینکه معظم له هم در بیان شعار امسال فرمودند مخاطب این شعار هم مسئولین و هم مردم هستند .  

باور نداشتن بعضی از مسئولین به ظرفیت ها و توان ملی باعث می شود که این شعار سال محقق نشود ، اگر ظرفیت های مهم ملی ما شناخته نشود و بی اطلاعی عمومی از ظرفیت های مهم ملی ، کم کاری و تنبلی در بخش های مهم و مختلف اقتصادی و اداری ، اعتماد مسئولین به نسخه بیگانگان همگی به این نظام ضربه می زند کما اینکه در بعضی از جاها ضربه هم زده است . عمل کردن به سیاست های بانک جهانی و کنوانسیون های بین المللی ، بی توجه به درون زایی اقتصاد ، قبیله گرایی سیاسی و جناحی ، عدم مبارزه جدی با فساد توسط قوا و دستگاه های مختلف ، متکی بودن کشور به نفت تنها ، عدم تعصب به اقتصاد ملی همه ی اینها مانع محقق شدن شعار سال می شود .

 

سه شنبه 21 فروردین ماه مصادف است با شهادت امیر سپهبد صیاد شیرازی که در پی یک عمر مبارزه با منافقین این بزرگوار به آرزوی خود رسید و در سال 1378 در چنین روزی درب منزل به فیض عظمی شهادت نائل شدند .

 

پنجشنبه 23 فروردین ماه و 25 ماه رجب مصادف است با شهادت مظلومانه امام موسی بن جعفر (ع) که می طلبد هیئت های مذهبی مراسمات عزاداری در خور و شان این امام همام را برگزار نمایند و مردم نیز در این مراسمات حضور فعال و مستمر داشته باشند .

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان