کد خبر : 999 | تاریخ انتشار : شنبه, 26 اسفند 1396 | بازدید: 246 |  ایمیل | | پرینت | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امام جمعه عالیشهر : نوروز مظهر حیات ، تحول و دگرگونی انسانها است

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 25اسفند ماه 96 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه شهر برگزار گردید که چکیده ای از خطبه های ایشان به این صورت میباشد  :

حصن حصین و باب نجات انسان در دنیا از گرفتاری ها ، مشکلات ، غم ها و مصائب و نجات از شر شیاطین درون و برون همانا رعایت تقوا و ترس از خدا و مراعات حلال و حرام پروردگار است .

در آخرین جمعه سال و در آستانه ی تحویل سال جدید و بهار طبیعت و پایان سالی و شروع سال دیگر قرار داریم که این تحویل و تحول سال می تواند درس بسیار بزرگی برای بشر و خصوصا جوامع توحیدی و به خصوص ما مسلمانان باشد . اسلام هنگامی که آمد یک سری آداب ، افکار و اندیشه های غلط و خرافی که در دوران جاهلیت و در ادیان دیگر وجود داشت  و این افکار و اندیشه ها خلاف عقل و منطق و توحید هم بودند ، رد کرد مانند دختر کشی ، دزدی و ... اما یک سری آداب و رسومی در بعضی از ادیان و مکاتب قبل از اسلام وجود داشت و اسلام و مکتب شریعت محمدی (ص) که آمد با این آداب و رسوم برخوردی اصلاحی نمود . بعنوان مثال قضیه ی وفای به عهد و نذر و قرعه کشی و ...در خصوص کشور ایران نیز بعضی از اقدامات مانند آتش پرستی و ... را اسلام رد نمود اما برخی دیگر از آداب رسوم را در شکل کلی خود پذیرفت و حتی از جهات معنوی بال و پر هم به آن داد و آن رفتارهای خرافی که همراه آن آداب و رسوم بود را پاک نمود از جمله عید نوروز که روایاتی هم در باب این عید از اهل بیت عصمت و طهارت وجود دارد و این دعای معروف هنگام تحویل سال هم از برکات اسلام به این عید است و اسلام به عید نوروز یک دید و منظر معنوی داد . نوروز مظهر حیات است ، نوروز مظهر تحول است ، نوروز مظهر دگرگونی انسانها است ، همچنان که سال تمام می شود و سال جدید می آید ، همچنان که زمین از خواب زمستانی با آمدن نوروز و بهار زنده می شود ، انسانها هم می توانند این درسها را بگیرند ، انسان مرده و انسان غرق در گناه ، تباهی و معصیت هم می تواند با آمدن نوروز زنده بشود و نجات پیدا کند . انسانی که زیر گناه و معصیت دفن شده  و در تاریک خانه ی گناه مثل بذری که زیر خاک تاریک دفن شده و با آمدن بهار جوانه می زند و سرسبز می شود و طراوت ایجاد می کند پس انسان هم می تواند متعالی بشود و به درجات عالی برسد .

ائمه معصومین نوروز را به شکل کلی رد نکردند ، بلکه خرافات و ضایعات آن را زدند و آنچه را که خلاف قرآن ، منطق و عقل بود را برداشتند و نهی کردند اما اصل نوروز که فصل دید و بازدید و صله رحم و فصل رویش انسانها ست ، فصل نجات و تحول انسانهاست ، آن را تایید کردند  پس ما هم باید از این فرصت استفاده کنیم و به یاد قبر و قیامت بیافتیم که بعد از سالها که ما در عالم برزخ هستیم مثل دانه ای که زیر خاک بوده و رشد می کند و جوانه می زند ما انسانها هم یک روز سر از قبر در می آوریم و در محضر پروردگار عالم حضور پیدا می کنیم .

ائمه معصومیین یک دعایی را در هنگام تحویل سال جدید هنگامی که در کنار خانواده هستیم و می خواهیم سال جدید را جشن بگیریم به ما آموزش داده اند تا سال جدید را با یاد خدا شروع کنیم و این دعا این گونه است :

یا مقلب القلوب و الأبصار .یا مدبّر اللیل و النّهار .یا محول الحول و الأحوال .حَوِّلْ حالنا إلی احسَن الحال .

 

ای خدایی که این قدرت را داری که روز را شب و شب را روز  می کنی و فصلهای زمستان ، پاییز ، تابستان و بهار را می آوری ، ای خدایی که این قدرت طلوع و غروب خورشید و تحویل و تحول سال نو به دست توست ، رویش گیاهان به دست توست ، همه ی عالم به ید قدرت توست و تو قلب ها را می توانی منقلب کنی و سال را تو می توانی تغییر بدهی پس خدایا حال ما را هم عوض کن ، حال ما را از بهترینها قرار بده ، بهترین ها هم رضایت خداوند است ، حال تقوایی و دوری از گناه به ما بده ، حال دوری از معصیت و حال اطاعت و بندگی و نماز به ما بده

احسن الحال یعنی آشتی با خدا و آشتی با مردم ، به خدا برگردیم ، آیا به فکر این هستیم که بالاخره یک روز ما تمام خواهیم شد ، پس ما باید درس بگیریم ، از برکات عید نوروز استفاده کنیم و قهر و کیینه و دشمنی ها را کنار بگذاریم و برای رضای خدا به هم نزدیک شویم . تقویت روابط خانوادگی هم از برکات عید نوروز است ، نوع لباس و خوراک و تفریحات سالم و حتی رفتار با پلیس در سفرها همگی باید مورد توجه قرار گیرند .

شنبه 26 اسفند مصادف است با سالروز ارتحال جانگداز یادگار حضرت امام خمینی (ره) مرحوم حاج احمد آقا (رض) در سال 1373 که یاد و خاطره ی این انسان وارسته ، این شخصیت بزرگواری که به فرمایش مقام معظم رهبری مشاوری امین و یاری دیرین و سربازی فداکار و مدیری گوش به فرمان و کارگزاری لایق و کارآمد برای امام بودند را گرامی میداریم .

دوشنبه 28 اسفند مصادف است با اول ماه رجب و ولادت با سعادت و سراسر نور امام محمد باقر (ع) ، ماه رجب به فرمایش پیامبر اکرم ماه بزرگ خداست و ماه شعبان بعد از آن ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است . ماه رجب ماه بسیار با فضیلتی است ، آداب و ورودیه این ماه و دعاهای هر روز و سایر اذکار و ادعیه که در این ماه رجب می باشد را مورد استفاده و بهره قرار دهیم و روزه گرفتن در این ماه بسیار ثواب و اجر دارد .

چهارشنبه 1 فروردین  آغاز سال جدید و همزمان شده است با شهادت امام هادی (ع) که من خواهش می کنم امت مومن و متدین با توجه به تقارن آغاز عید با شهادت امام هادی (ع) حتما انشالله رعایت بفرمایید و حرمت این امام بزرگوار را نگه بداریم .

در سالی که گذشت یک سری اتفاقات متوجه کشورمان شد از جمله کینه توزی ها ، دشمنی ها و مزاحمت های دشمنان ، تحریم های دشمنان و حتی تنش های داخلی که ایجاد کردند مانند جریان شب شهادت حضرت زهرا (س) و ایام دی ماه و اتفاقات تلخی که کم و بیش در مملکت افتاد و همگی زیر سر دسیسه های دشمنان خارجی و فریب خوردگان داخلی هم این فتنه ها را ایجاد کردند . اما موفقیت ها و سرافرازی ها و پیروزی هایی که ملت ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی کسب کرد از جمله جمع کردن سفره نا مبارک داعش در منطقه سوریه و عراق که به دست توانای مقاومت و با تلاش های مستشاری ایران اسلامی و هدایت های مقام معظم رهبری و زحمات حاج قاسم سلیمانی ها و شهید حججی ها و امثال ذالک به ثمر نشست و الحمد الله تفکر انقلاب اسلامی و مقاومت در این منطقه به پیروزی رسید و این هم یک عزت و افتخاری دوباره برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود .

دیدار نمایندگان محترم و مکرم مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی با مقام معظم رهبری را داشتیم که معظم له با اشاره به مبارزه سخت و جنگ دشوار سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و امنیتی ایران با هجوم همه جانبه ی دشمنان این نکته را اشاره فرمودند که کسانی به این وضع معترض هستند و فکر می کنند جمهوری اسلامی این جنگ را شروع کرده است یعنی ما باعث شدیم تا دشمنان ما را تحریم کنند و فشار وارد کنند ، اما این تصور نوعی غفلت است چرا که نفس وجود جمهوری اسلامی و حکومت دینی و آرمانها و اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی از جمله توحید ، عدالت اجتماعی ، مبارزه با ظلم ، حمایت از مظلوم این ها باعث شده است که دشمنان دین را به هجوم و جنگ ما می کشاند وگرنه ما که زندگی خود را می کنیم و اسلام خود را داریم و وظایف خود را انجام می دهیم و این دشمنان هستند که ما را رها نمی کنند و این هم بر میگردد  به اصل وجود نظام مقدس جمهوری اسلامی چون نظام جمهوری اسلامی بر اساس و بر پایه ظلم ستیزی است ، جمهوری اسلامی نمی تواند ظلم بر مردم یمن و مردم مظلوم میانمار و مردم مظلوم غزه و ... را تحمل کند ، چون فریاد ظلم ستیزی بلند می کند ، چون فریاد عدالت جهانی بلند می کند خوب دشمنان اسلام هم در مقابل این نظام می ایستند . به استناد آیات قرآن جبهه حق در طول تاریخ همواره در معرض تهاجم جبهه باطل بوده است . همیشه جبهه باطل با جبهه حق دشمنی می کرده است و قصه ما هم با استکبار جهانی و جبهه باطل امروز همین است .

معظم له در ادامه هم اشاره به مشکلات مردم کردند و فرمودند : البته از مشکلات معیشتی و دیگر مشکلات مردم اطلاع داریم اما معتقدیم هیچ مشکل حل نشدنی در کشور وجود ندارد . اگر مسئولین پای کار باشند و از اشرافی گری و اسراف پرهیز کنند ، اگر مسئولین حسن تدبیر داشته باشند و اگر مسئولین بتوانند برای خدا کار کنند خدا هم آنها را کمک خواهد کرد .

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان