کد خبر : 934 | تاریخ انتشار : شنبه, 02 دی 1396 | بازدید: 288 |  ایمیل | | پرینت | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امام جمعه عالیشهر : تقدس زدایی از خانواده اصلی ترین برنامه دشمنان برای فروپاشی خانواده هاست

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 1دی ماه 96 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد :

 در همه ی ابعاد ، عرصه ها و زوایای زندگی باید تقوای الهی را مراعات نمود و باید خدا ترس باشیم به گونه ای که احساس کنیم خداوند همه جا و در همه ی زمانها با ما و در کنار ماست و اعمال ما را نظاره می کند و از افکار ، اندیشه ها و نیات ما هم با خبر است .

در ادامه سلسله مباحث سبک زندگی دینی و اسلامی نکاتی را در خصوص عوامل  تحکیم خانواده از منظر اسلام و قرآن برای همه ی نمازگزاران عرضه می دارم :

خانواده نهادی است که بر پایه ی ازدواج زن و شوهر شکل می گیرد و با تولد فرزندان توسعه پیدا می کند ، این نهاد ارزشمند و مقدس اساس سازندگی شخصیت انسان است و مهمترین عامل تکامل جامعه ی بشری قلمداد می شود و لذا اسلام برای تاسیس و تحکیم این نهاد سرنوشت ساز و پیشگیری از فروپاشی خانواده رهنمودها ، راهکارها و دستوراتی داده است .

پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) فرمودند : هیچ بنا ، بنیان و بنیادی نزد خدا محبوب تر از بنای ازدواج نیست . اسلام توصیه های زیادی در خصوص ازدواج جوانان دارد و به پدر و مادر های خانواده ها توصیه و تاکید شده است که تا می توانید موانع ازدواج را برطرف سازید ، از طرفی مسئولین نظام اسلامی نیز موظف هستند موانع ازدواج آسان جوانان را برطرف سازند تا جوان به موقع خود ازدواج کند و سروسامان بگیرد و این همه مشکلات روحی ، روانی ، عاطفی و اخلاقی در جامعه پدیدار نشود . متاسفانه خطری که در جهان امروز نسل بشر را تهدید می کند تقدس زدایی از این نهاد ارزشمند خانواده است ، تقدس زدایی از خانواده برنامه ریزی برای گسترش عکس ها و فیلمهای مستهجن و ضد اخلاقی در جامعه و زمینه سازی علمی و فرهنگی تقدس زدایی از خانواده اصلی ترین برنامه دشمنان برای فروپاشی خانواده هاست . این همه شبکه های مجازی که در اختیار مردم می باشد و متاسفانه خود مردم نیز بعضا مراعات نمی کنند ، عکسها و فیلمهای شخصی خود را در این شبکه ها اشتراک گذاری می کنند و در واقع دیگر حریم خصوصی برای اینها باقی نمانده است و با کمال وقاحت بعضی ها این موضوع مهم را زیر پا می گذارند . دشمن از این فضاهای مجازی به ضرر ما استفاده می کند و خیلی از اختلالات روحی ، روانی و عاطفی خانواده های ما بر اثر همین فضاهای مجازی است  که دشمنان خیلی راحت اینها را در اخیار ما می گذارند و به جای اینکه ما نیز استفاده درست کنیم در برخی موارد متاسفانه به بیراهه می رویم و آنچه را که دشمن برای ما ترسیم کرده از آن پیروی می کنیم و لذا طلاق ها زیاد ، ازدواج ها کم و اختلافات خانوادگی زیاد می شود .

یکی از نشانه های عظمت خداوند همین ازدواج ما انسانهاست تا اینکه زن و مرد در کنار هم آرامش پیدا کنند ، ازدواج مایه آرامش جامعه است . پدر مادرها نباید اینقدر به جهیزیه و مهریه و ... گیر بدهند چرا که خیلی وقت ها دختر و پسر میتوانند در کنار هم زندگی را با کمترین امکانات شروع کنند و قانع هستند ولی این پدر مادرها هستند که نمی گذارند و همین ها موانع ازدواج هستند و باعث می شود که سن ازدواج دختر و پسرها بالا رود و مشکلات دیگری را در پی دارد . پیامبر اکرم (ص) می فرمایند که هر کس ازدواج کند نصف دین خود را بدست آورده و نصف دیگر را نیز به کمک همسر خود بدست خواهد آورد .

 

شنبه 2 دی ماه و 4 ربیع الثانی مصادف است با ولادت با برکت حضرت عبدالعظیم حسنی این شخصیت والا و بزرگوار و با فضیلتی که وقتی در محضر امام هادی (ع) شرف یاب می شود اعتقادات و ایمان خود را عرضه می دارد و می پرسد که من اعتقاداتم این گونه است آیا تائید می کنید یا نه و امام هادی (ع) نیز در پاسخ گفتند که بله و این حق و حقیقت واقعی را شما دارید و بر همین منوال بمانید . در روایتی نیز داریم که اگر کسی حضرت عبدالعظیم حسنی را در ری زیارت کند مثل این است که امام حسین (ع) را در کربلا زیارت کرده است .

 

یکشنبه 3 دی ماه نیز مصادف است با روز ثب احوال که زحمات و تلاش های این عزیزان را که کاری بسیار مهم و ارزشمند به شمار می آید را ارج مینهیم و تشکر می کنیم .

 

دوشنبه 4 دی ماه مصادف است با ولادت باسعادت پیامبر مهر و رحمت و عطوفت ، پیامبر بزرگواری حضرت مسیح (عیسی بن مریم) (ع) که پیشاپیش میلاد سراسر نور این حضرت را تبریک عرض می کنم ، ما مسلمانان به همه ی پیامبران الهی احترام می گذاریم که اینها برای ارشاد و راهنمایی و هدایت بشر انتخاب شده اند ولی متاسفانه همان کسانی که خود را از پیروان عیسی بن مریم می دانند چه جسارت ها و توهین هایی که به پیغمبر ما نمیکنند !! چه کاریکاتورها ، قلم هایی که به جسارت روان می شوند و چه فیلم هایی که هالیوود بر علیه پیامبر ما نمی سازند ! حضرت عیسی الگوی تکریم والدین و دوری از ظلم است ، پیامبران ما همگی برای ما الگو هستند بویژه پیامبر خاتم که سرآمد همه ی انبیاء الهی است .

امروزه باید از مسیحیان و خصوصا مسیحیت صهیونیسم سوال کرد که متاسفانه تمام جنایات امروز تاریخ بشر دست صهیونیسم مسیحی یهودی است و خود را پیروان موسی و عیسی قلمداد می کنند ولی چه جنایاتی که مرتکب نمی شوند ! ای کسانی که دم از مسیح می زنید و در کلیسا اشک می ریزید و انجیل میخوانید و ... آیا حضرت عیسی از این همه ستم و ظلم های شما راضی است ؟! آیا این دستورات عیسی و موسی است که اینقدر جنایت در عالم مرتکب شوید ؟!

 

سه شنبه 5 دی ماه مصادف است با روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش بلایای طبیعی ، این روزها در نقاط زیادی در مملکت ما شاهد وقوع زلزله و حتی زلزله های ویرانگری هستیم که به دلیل یک سری گسلهای طبیعی است که در زمین وجود دارد و بخارهایی که آزاد می شود و تبدیل به زلزله می شود و متاسفانه با همه ی امکانات پیشرفته ای که در جهان امروز وجود دارد اما نمی توانند دقیقا زمان و مکان زلزله را تشخیص دهند و به همین خاطر متاسفانه مشکلات زیادی برای جامعه ی بشری پیش آورده است . موضوع مهمی که در خصوص زلزله ما باید مد نظر داشته باشیم این است که باید درس گرفته شود از این همه زلزله ها ، در بعضی از کشورها از زلزله های قبل خود درس گرفتند و سازه ها را مقام طراحی کردند ، ساختمانها را ایمن سازی نمودند ولی متاسفانه ما هنوز که هنوز است درس نمی گیریم ! زلزله بم ، زلزله منجیل شمال و ... بالاخره ما کی باید درس بگیریم ؟ وجود زلزله یک واقعیت است که هر از چند گاهی ممکن است رخ دهد ولی آیا ما درس می گیریم ؟! ناظرین ، مسئولین ، پیمانکاران ، نظام مهندسی و ... باید دقت کنند و وجدان را در نظر بگیرند و سر هم بندی نکنند بلکه ساختمان را درست و بر اساس اصول طراحی کنند . از طرفی دیگر در خصوص وقوع زلزله مشکلات دیگری نیز رخ می دهد که باید اصلاح شود بعنوان مثال نحوه رانندگی کردن ما در زمان بحران که باید همه ی ما رعایت کنیم تا صدمات زلزله کمتر شود .

 

نکته بعد رحلت حضرت آیت الله حائری شیرازی این فرد نیکوکار و این انسان متخلق به اخلاق الهی بود این شخصیتی که چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب در تصدی نماز جمعه شیراز سالهای سال امام جمعه و شخصیت فرهیخته و بسیار دانا و متفکر بودند .

 

پیام مقام معظم رهبری به اجلاس سراسری نماز که در بندرعباس برگزار شد و این پیام بدین شرح بود : مسئولان مومن در نظام اسلامی باید امکانات گسترده ی خود را در خدمت این دعوت (نماز) قرار دهند ، روحانی ، معلم ، مربی ، مدیر و مسئول در همه جا مخاطبان و دایره ی نفوذ خود را به این سمت بکشانند . ( مردم را با نماز آشنا کنید ) و از آنان دعوت کننده ی به خدا و نماز بسازید . صلاح و عزت جامعه در نماز است . اگر یک جامعه اهل نماز باشد خداوند عالم هم رحمت و لطفش را مشمول این جامعه می کند . نماز وسیله ی تقرب انسان به سمت پروردگار عالم است .

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان