کد خبر : 1449 | تاریخ انتشار : شنبه, 04 آبان 1398 | بازدید: 164 |  ایمیل | | پرینت | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امام جمعه عالیشهر : امروزه برای انجام امورات فرهنگی نیاز به بودجه و منابع مالی میباشد

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 03  آبانماه 98 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم  شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 خطبه اول

 

در آستانه ی شهادت مظلومانه سبط اکبر پیامبر امام حسن مجتبی (ع) قرار گرفته ایم و لازم است از این فرصت بهره ببریم و مقداری آشنایی اجمالی با زندگانی این امام بزرگوار پیدا کنیم تا بتواند فرا راه زندگی ما در انجام سبک زندگی حسنی ، حسینی ، نبوی ، فاطمی و علوی باشد .

 

شناخت تمام امامان و بویژه امام حسن مجتبی (ع)لازم و ضروری است بنا بر دو دلیل که مورد اول ما شیعیان وظیفه داریم امام شناس باشیم و نسبت به امام معرفت و شناخت داشته باشیم ، امامی که قرار است از او پیروی و تبعیت کنیم و او را الگوی زندگی قرار دهیم . دومین مورد اینکه امام الگو و پیشوای ماست و ما شیعیان باید دنباله رو و پیرو امام باشیم . امام هر روش و اندیشه ای دارد ما نیز باید همان را داشته باشیم و هر روشی را که در زندگی پیاده می کند ما هم باید همان را داشته باشیم . پس ما باید امام حسن (ع) را بشناسیم چون قرار است او برای ما الگو باشد . ما راه رسیدن به خدا ، راه تعالی ، راه سعادت را بلد نیستیم و این امام هست که راه را برای ما نشان می دهد . به واسطه ی امامان هست که عبودیت و بندگی خدا می شود و اگر امام نبود ما بلد نبودیم نماز چیست ، روزه چیست ، حج و زکات و ... چیست ، بنابراین یکی از درسهایی که ما از زندگی اهل بیت می گیریم و خصوصا ما پدران و مادران و جوانانی که در آینده می خواهند پدر و مادر بشوند تربیت صحیح اولاد می باشد . بچه هایمان را نورانی و با تقوا و دین دار و بادیانت پرورش دهیم . امام واسطه ی فیض است .

 

امام صادق (ع) فرمودند : اگر درختانتان میوه می دهد به خاطر وجود ماست ، اگر دریاها و نهر ها جاری است به خاطر ماست ، به واسطه ی ماست که آسمان باران می بارد ، به واسطه ی عبادت ماست که خدا عبادت می شود ، (بهترین عبادت الهی از ائمه است و دیگران نیز باید از ائمه نحوه عبودیت خدا را یاد بگیرند )  

نکته دیگر در خصوص امام حسن (ع) محبت و دوستی نسبت به امام می باشد ، خداوند محبت اهل بیت را پاداش رسالت نبوی قرار داده است ( ای پیغمبر به این مردم بگو 23 سال برای شما زحمت کشیدم ، 23 سال برای شما خون دل خوردم ، هجرت کردم ، دندانهایم را شکستند ، جنگ ها بر من تحمیل کردند ، بگو من هیچ مزدی از شما نمی خواهم و وظیفه ام را انجام داده ام اما یک چیزی از شما می خواهم و آن هم به نفع خودتان هست ، مودت و محبت و دوستی محمد و آل محمد (ص) می باشد و این را هم خدا فرموده که پیغمبر به مردم بگوید . )

 

خدا خواسته که به فرزندان پیغمبر آزار و اذیت نرسانید ، امام حسن مجتبی دارای شخصیت بی بدیلی می باشد . 15 رمضان سال دوم هجرت تقریبا در همان سالی که جنگ بدر اتفاق افتاد به دنیا می آید و خانه علی و زهرا و پیغمبر روشن می شود و دل پیامبر با آمدن اولین نوه خود شاد می شود . 10 سال دوران خلافت امام حسن مجتبی است و مدت عمر امام هم 47 سال بیشتر نبود و در سن جوانی به شهادت رسیدند ، حدود 7 سال در کنار جدش پیامبر اکرم (ص) بودند و حدود 37 سال هم در کنار پدرش امیرالمومنین (ع) بودند که با شهادت امام علی (ع) امامت و زعامت امت اسلامی به امام مجتبی واگذار می شود که البته دوران بسیار سختی همراه بود و با فتنه گری و دغل بازی و حیلیه گری و جنگ افروزی معاویه و خیانت یاران  و جهالت و بی بصیرتی امت توام می شود که مجبور به صلح با معاویه شدند .

 

امام حسن (ع) خود فرمودند صلح من با معاویه مانند صلح پیغمبر با بعضی از قبائلی بود که در دوران نبوت انجام می شد و چاره ای جز اینها نبود مانند صلح حدیبیه ، وقتی که عمو زاده امام حسن (ع) یعنی عبدالله ابن عباس که خود یکی از فرماندهان لشکر در مقابل معاویه بوده فریب معاویه و درهم و دینار را می خورد و با هشت هزار نیرو نصف شب لشکر امام حسن (ع) را ترک می کند و به معاویه می پیوندد ، دیگر چه انتظاری از دیگران هست ؟!   امام چاره ای جز صلح نمی داند ، همان افرادی که بر امام شمشیر می کشیدند که باید صلح کنی بعد از اینکه صلح انجام شد و فهمیدند که امام حسن (ع) درست می گفته است و معاویه اهل دغل ، اهل مکر و فریب است همین افراد بر امام شمشیر می کشند و می گویند تو ما را ذلیل کردی !! خودشان تا دیروز امام را مجبور به صلح با معاویه می کنند بعد که معاویه این صلح نامه را زیر پا می گذارد و به ریش همه ی اینها میخندد و لشکر را به کوفه می آورد و می گوید من با شما نجنگیدم که خوب نماز بخوانید و روزه بگیرید بلکه با شما جنگیدم که بر شما مسلط بشوم و شما را فریب و گول دادم .

بعضی از افراد امام حسن (ع) ، نهار را در لشکر معاویه می خوردند و شام را در لشکر امام حسن !!! امام می تواند با این افراد در مقابل معاویه بجنگد ؟!! پس مجبور به صلح می شود . جریان صلح امام حسن (ع) با معاویه یک جریان غم انگیزی است که باید تاریخ درس بگیرد و دیگر تکرار نشود ولی متاسفانه باز هم بی بصیرتی بعضی از مسئولین و مردم باعث می شود همان جریان تلخ در زمان غیبت هم گاهی اوقات اتفاق بیافتد .

امام حسن (ع) امام کریم است ، کریم مفاهیم و معانی زیادی دارد که همه ی آنها را امام حسن (ع) داشتند ، کریم یعنی انسان خوش خوی ، انسان خوش روی ، انسان پاکدامن ، جوانمرد و با فتوت و با مروت ، انسان بخشاینده ، انسان بلند همت و بزرگوار ، انسان خیرخواه ، انسان مهربان و همه اینها در امام حسن مجتبی(ع) وجود داشت .

امام حسن (ع) فرمودند : ای انسان مومن و مسلمان بدون اینکه به قوم و قبیله خود بنازی ولی بخواهی عزت واقعی پیدا کنی ، بدون اینکه سلطان نباشی ولی بین مردم دارای هیبت باشی ، از ذلت معصیت بیرون بیا چرا که معصیت انسان را ذلیل می کند .

 

خطبه دوم

 

شنبه 4 آبان ماه مصادف است با روز وقف ، وقف یک صدقه جاریه هست که اگر واقعا بین ما جایگاه پیدا کند خیلی از مشکلات جامعه حل می شود ، بخشی از وقف برای امورات مساجد و حسینیه ها و هیئت های مذهبی و امورات دینی و مذهبی است و واقعا اگر این فرهنگ جا بیافتد که در هر روستا و شهری و هر مکان مذهبی و دینی که پشتوانه دولتی ندارد اگر وقف داشته باشد می تواند بهتر آن مکان را اداره نمود و همچنین کارهای فرهنگی بیشتری انجام داد . امروزه برای انجام امورات فرهنگی نیاز به بودجه و منابع مالی میباشد.

 

یکشنبه 5 آبان ماه و 28 صفر مصادف است با شهادت رسول گرامی اسلام و شهادت سبط اکبرش امام حسن مجتبی (ع) و همچنین دو روز بعد که روز آخر ماه صفر است مصادف است با شهادت ثامن الحجج حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) که این ایام آخرین ماه صفر را تسلیت عرض می کنم و انشالله نتیجه این عزاداری هایمان را از این سه معصوم بزرگوار بگیریم .

انشالله همه ی مساجد ، حسینیه ها ، تکایا و هیئت ها در این ایام پایانی ماه صفر سنگ تمام بگذارند و ولایت مداریی و مودت و محبت خود را با حضور در مجالس عزاداری بیش از پیش نشان دهند . 

 

چهارشنبه 8 آبان ماه مصادف است با شهادت شهید نوجوان دفاع مقدس شهید محمد حسین فهمیده و روز نوجوان و روز بسیج دانش آموزی که یاد و خاطره ی این شهید بزرگوار را گرامی میداریم که امام امت فرمودند : رهبر ما آن نوجوان 13 ساله است که با کمال شهامت ، شجاعت ، قهرمانی ، گذشت و ایثار نارنجک به خود می بندد و زیر تانک دشمن می رود .

 

نکته آخر یک خواهش و تذکر به شما نمازگزاران محترم ، اینکه دوستانی که می خواهند به نماز جمعه تشریف بیاورند که قطعا با برنامه ریزی و نیت خیر که دارید انشالله زودتر حضور بیاورید ، شما که این کار نیک و خیر را برای نماز جمعه انجام می دهید و در این عبادت سیاسی شرکت می کنید و قطعا این نماز جمعه برکات زیادی را هم برای همه ی ما خواهد داشت لذا خواهش می کنیم انشالله زودتر تشریف بیاورید چرا که این دو خطبه به جای دو رکعت نماز محسوب می شود و به همین دلیل نماز جمعه دو رکعت می باشد . 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان