کد خبر : 1284 | تاریخ انتشار : شنبه, 10 فروردين 1398 | بازدید: 62 |  ایمیل | | پرینت | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امام جمعه عالیشهر : روحیه ی ایثار ، اخلاص و فداکاری از ویژگی های بارز نیروهای مسلح کشورمان در حوادث اخیر بود

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 09  فروردین  ماه 98 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم  شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 

 صوت خطبه ها

 

بهترین راه مبارزه با شیطان ، هوا و هوس رعایت تقوای الهی و مواظبت بر رفتار و کردار می باشد . باید همواره در تصمیم گیری هایمان ، در سخنرانی هایمان ، در رفار و نیّاتمان معیار را خدا قرار بدهیم . مقصد و هدف نهایی حیات بشر مقام و مرتبتی است که از آن به قرب خدا تعبیر می شود و تقوا برای این است که انسان به خدا نزدیک بشود و با توجه به اینکه در آستانه ی بعثت نبی مکرم اسلام قرار داریم هدف بعثت هم همین است که مردم را به سمت خدا حرکت بدهند و به قرب الهی برسانند ، راه و روش قرب الهی را به مردم بیاموزند .

خداوند عالم پیامبران را برای ارشاد و راهنمایی بشر ارسال کرده است ، پیغمبران طبق فرمایش قرآن چراغ هستند و دعوت کننده انسانها به سوی پروردگار عالم هستند ، بعثت یعنی برانگیختن و انتخاب و ابلاغ رسالت پیامبران ، یکی از اهداف بعثت اتمام حجت است ، فردای قیامت هیچ انسانی نمی تواند بگوید که خدایا من نمیدانستم پیغمبری در کاراست و قبر و آخرتی وجود دارد ! خداوند پیامبران را فرستاد تا فردای قیامت کسی حجت و دلیلی نداشته باشد . دومین هدف رسالت این بود که پیغمبران برای هدایت و رهایی از ظلمت آمدند . پیامبر آمد که انسانها را از ظلمت های جهالت ، نادانی و گناه نجات بدهد و به سمت نور و آزادی و رهایی از بند شیطان  ببرد ، پیغمبر آمد تا به مردم آموزش کتاب و حکمت بدهد و آیات کتاب الهی را برای مردم بخواند چراکه نسخه شفا بخش مردم در قرآن است . پیغمبران آمدند تا مردم را از گناه ، انحراف و فساد پاکیزه کنند . پیامبران الهی برای آزادی و آزادگی انسانها و برای وحدت آمدند . هدف تمام پیامبران این بوده که همه ی مردم را زیر یک پرچم و آن هم پرچم توحید جمع کنند و لذا شعار پیغمبر اسلام هم همین بود که مومنین برادر هم اند ( اگر بین دو برادر شما اختلاف و ناراحتی بود شما این اختلافات را برطرف کنید ) پس پیغمبران آمدند تا دلهای مردم را به هم نزدیک کنند ، وحدت و اتحاد در بین مردم ایجاد کنند چرا که در سایه وحدت است که پیشرفت ها ، توسعه ها ، عزت ها ، سرافرازی ها ، عمران و آبادی ها صورت می گیرد .

بعثت آمد تا زمینه ظهور منجی آخر حضرت بقیه الله الاعظم (عج) را فراهم کند . همه ی پیامبران آمدند تا جهان را آماده ظهور کنند ، تا جهان را آماده آن دولت عدالت گستر مطلق کنند . انشالله در آخر الزمان پیامبران که به آن آمال و آرزوهای توحیدی خود نرسیده بودند ، خواهند رسید . طبق فرمایش پروردگار عالم روزی تمام زمین به دست صالحان خواهد افتاد و سر سلسله صالحان نیز مهدی آل محمد (ص) خواهد بود .

 

مقام معظم رهبری امسال را بعنوان سال رونق تولید نام گذاری کردند ، شعار و دغدغه همیشگی رهبری معظم انقلاب اسلامی با این نگاهها خودش به ویژه در سالهای اخیر بیشتر جنبه اقتصادی دارد و نشان دهنده نگاه راهبردی مقام معظم رهبری به مسائل کشور و مهمترین مسئله این زمان کشور ما هم اقتصاد است و میداند که تمام مردم گرفتار مشکلات اقتصادی هستند و متاسفانه پاشنه آشیل نظام جمهوری اسلامی هم اکنون از منظر دشمنان مسئله اقتصاد است . دشمنان بحمد الله از نظر نظامی توفیقاتی پیدا نکردند ولی امید دارند که شاید بتوانند با فشار های اقتصادی به مردم در انسجام و اتحاد مردم و مسئولین و نهایت در جامعه ی ما خللی ایجاد کنند که البته بحمد الله تا کننون موفق نشدند ولی موضوع اقتصاد یک مشکلی در جامعه ی ماست که مقام معظم رهبری شعار امسال را هم در رابطه با مباحث اقتصادی قرار داده اند البته نباید فراموش بشود که یک ارزش و ضرورت در جامعه تا زمانی که به گفتمان فراگیر آن جامعه تبدیل نشود نمی تواند روند کلانی را در کشور ایجاد کند و همچنین نباید فقط در این حد باشد که بنری زده بشود و اعلانی بشود که شعاری داده شده است ، بلکه مقام معظم رهبر ی این شعار را که انتخاب می کند نشان دهنده این است که ما هنوز در مسائل اقتصادی خوب کار نکردیم و هنوز عقب هستیم و هنوز دولتمردان چنان که باید و شاید نتوانستند مشکلات زیر ساختی اقتصاد را حل کنند و این یک دغدغه است و الان مردم به ویژه قشر کم درآمد و مستضعف در گرانی و فشار اقتصادی واقعا دچار مشکل و آسیب شده اند و لذا این شعار مقام معظم رهبری باید در واقع یک فرصتی باشد برای اینکه امسال برنامه ریزی مدبرانه و دقیق تری برای رفع مشکلات اقتصادی کشور بشود و لذا رهبری امسال را بر خلاف برخی از گویندگان و نویسندگان که می گفتند سال 98 سال تهدید و بحران هست ولی مقام معظم رهبری با چشم انداز و افق امیدوار کننده ای که برای آینده دارد و قطعا شعار تنها هم نیست چرا که تحلیل های مقام معظم رهبری بعنوان یک کارشناس خبره و زبده هست که آینده نگری را بیان می کند و جایی هم که امید می دهد ، امید واهی نیست بلکه امید بر اساس واقعیت هایی است که در جامعه وجود دارد . لذا مقام معظم رهبری با اینکه برخی سال 98 را سال چالشها و تهدید ها قلمداد کردند فرمودند که بنده مطلقا این مسئله را قبول ندارم ، من معتقدم که سال 98 به توفیق الهی سال فرصت ها ، سال امکانات و سال گشایش هاست . ( اگر تهدیدی هم باشد باید آنرا به فرصت تبدیل کرد و تدبیر یعنی همین ، برنامه ریزی یعنی همین )

 

مسئله تلخ و دردآوری که این روزهای اخیر و متاسفانه در ایام نوروز اتفاق افتاد سیلی بود که در خیلی از مناطق کشور عزیزمان و به ویژه در گلستان و حادثه تلخ و ناگواری که در شیراز به وقوع پیوست ، همه اینها نشان دهنده این است که ما انسانها باید از این بلایای طبیعی درس عبرت بگیریم ، اینها خسارت است و ما باید اینها را تبدیل به یک فرصتی کنیم که آینده دیگر تکرار نشود . نوروز امسال به خاطر شرایط خاص جوی که به وجود آمد تعطیلات را متاسفانه در دهان بعضی ها تلخ کرد و کشور ما دچار خسارات بسیار زیاد جانی و مالی شد ولی آنچه که این تلخی ها را التیام می بخشد آن وحدت ، همت ، نوع دوستی و برادری بود که مردم نشان دادند ، انصافا همه ی ما دیدیم که همین مردم شیراز درب خانه هایشان را باز گذاشتند و حتی کوچکترین کار که تعمیر موبایل ها بود را به صورت رایگان و خود جوش انجام می دادند و این یعنی همان نوع دوستی مردم که در این لحظات حساس گل می کند . مردم واقعا محبت و نوع دوستی خود را نشان دادند و این نشان دهنده این است که مردم ایران چنین ویژگی ارزشمندی دارند . این مسئله یک جلوه هایی به یاد ماندنی از ایثار ، هم دلی ، وحدت و انسجام ملی را به نمایش گذاشت . این خشم طبیعت برای مردم و مسئولان پیام هایی دارد از جمله بخش زیادی از خسارات ناشی از نامهربانی خود ما به طبیعت است . رودخانه از اسمش مشخص است یعنی خانه ی رود ، اگر ما خانه ی رود را خراب کردیم رود هم خانه ی ما را خراب می کند . اگر ما در خانه ی رود برای خود خانه ، ویلا ، پارکینگ و جای تفریحی ساختیم ، خوب راه رود را بستیم و خانه ی رود را خراب کردیم و رود نیز آن بساطی را که ما در مسیرش ایجاد کردیم خراب می کند . سیل و باران شر نیست ، بارانی که ما خوب مدیریت نمی کنیم تبدیل به سیل می شود ، باران و نزولات الهی رحمت خداست ، خدا رحمت خود را شامل حال ما می کند ولی ما آینده نگری نمی کنیم و جنگل ها را نابود می کنیم ، در مسیر سیل ها و رودخانه ها ویلا و پارک می سازیم و معلوم است که سیل آنها را خراب می کند و ما باید درس عبرت بگیریم که از این به بعد دیگر تکرار نشود .

 

انصافا باید به تلاش نیروهای مسلح از جمله ارتش ، سپاه ، نیروهای نظامی و انتظامی و بسیج آفرین گفت ، با یک اتحاد ، برادری و محبت و یک فرمان فرمانده کل قوا دیدیم که نیروهای مسلح چه کردند و حتی جلو تر از دولتی ها و مسئولینی که وظیفه ی آنها می باشد ولی وارد صحنه شدند و این افتخاری برای ما مردم ایران می باشد که چنین نیروهای مسلحی داریم . نیروهای مسلح ما در این حوادث و اتفاقات سه ویژگی بسیار مهم دارند که هیچ جای دنیا این ویژگی ها را ندارد ، اولا مردمی بود این نیروهاست ، ارتش و سپاه و نیروی انتظامی ما از دل مردم بیرون آمده است و با مردم هستند و لذا می بینیم که در سیل ها و زلزله ها و حوادث طبیعیی و غیر طبیعی این نیروهای مسلح هستند که کمک می کنند و مردم را یاری می دهند . دومین ویژگی نیروهای مسلح ما روحیه ی ایثار ، اخلاص و فداکاری است . عزیزان نیروهای مسلح خودشان را به خطر انداختند تا هم وطنان را نجات بدهند و این نشان از ایثار و از خود گذشتگی این نیروهاست . سومین ویژگی آنها آمادگی و سرعت عمل است ، در همین جریانات سیل اگر آن کارهایی که باید انجام میشد دیرتر انجام می شد تلفات سیل ما ده ها برابر از این بیشتر می بود .

 

درسی که از این سیل ها باید بگیریم این است که مسئولین ما باید همیشه آماده باشند ، نه اینکه بعد از وقوع حادثه ما ستاد بحران را تشکیل بدهیم ، قبل از اینکه بحران پیش آید باید هم پیش بینی ها و هم تدابیر لازم را داشته باشند که این خسارات انشالله دیگر بر ما وارد نشود .

 

دوشنبه 12 فروردین ماه مصادف است با روز جمهوری اسلامی ، روزی که بیش از 98 درصد از مردم ایران با افتخار پای صندوق های رای آمدند و به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران آری گفتند و این روز نماد تحقق مردم سالاری دینی می باشد . همچنین این روز مصادف است با شهادت امام موسی ابن جعفر امام کاظم (ع) که پیشاپیش تسلیت عرض می کنم .

 

سه شنبه 13 فروردین ماه مصادف است با روز طبیعت ، شاید 13 نوروز تنها یک بهانه برای آشتی با طبیعت و بهانه برای آشتی با خدا باشد ، شما وقتی به طبیعت می روید عظمت و قدرت خدا را می بینید ، درختان و جنگل ها و جویبار ها ، سبزه ها همه و همه نشان از قدرت پروردگار عالم است . انسان در طبیعت که می رود به یاد ذلالی آب و استواری کوه و چشم نوازی سبزه ها و درختان می افتد ، باید فرهنگ احترام به طبیعت را از همین کودکی به فرزندانمان بیاموزیم ، اگر پدر و مادر روز 13 به در جنگل ها را خراب کردند و شاخه های درختان را شکستند بچه ها نیز یاد می گیرند و آن ها هم فردا همین کار را انجام می دهند . هنگامی که به طبیعت می رویم نباید گناه کنیم ، شاد باشیم ولی این شادی را با گناه مخلوط نکنیم ، از روزگار و طبیعت درس بگیریم . امام صادق (ع) فرمودند زندگی با سه چیز خوش و گوارا است ، هوای پاک ، آب فراوان و گوارا و زمین نرم و مناسب و آماده کشاورزی

 

چهارشنبه 14 فروردین 27 ماه رجب مصادف است با بعثت نبی مکرم اسلام خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص) که پیشاپیش این روز بزرگ را به شما عزیزان تبریک عرض می کنم . این ایام باید فرصتی برای مطالعه بیشتر در زندگی ، رفتار و اخلاق پیامبر باشد که واقعا بهترین اسوه و الگو برای همه ی ما هستند .

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان