کد خبر : 1279 | تاریخ انتشار : سه شنبه, 06 فروردين 1398 | بازدید: 56 |  ایمیل | | پرینت | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امام جمعه عالیشهر : آمدن بهار به ما درس می دهد که همواره به یاد قیامت باشیم

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه02  فروردین  ماه 98 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم  شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

لحظه تحویل سال و این دعای  یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ   یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ   یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ    حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ پر از معنا و مفهوم و درس است . هر انسانی در طول حیات خودش حوادث و رخدادهای بسیار زیادی را دیده و خواهد دید ، تلخی ها شیرینی ها و کامیابی ها ، نا کامی های زیادی را در زندگی تجربه می کند و آنچه که مهم به نظر می رسد واکنش انسانها در مقابل این فراز و نشیب ها ، گرفتاری ها ، سختی ها و حتی شیرینی های زندگی است و لذا انسانها در برابر این تلخی ها و شیرینی ها به چند دسته تقسیم می شوند .

بعضی از مردم مبهوت حوادث روزگارند و به شدت تحت تاثیر حوادث روزگار قرار می گیرند و تلخی ها آنها را تلخ می کند و شیرینی ها هم فقط شیرین کامی را برای آنها می آورد.

 اما بعضی از مردم زندگی را مانند سرگرمی حساب می کنند و عادت کردند کنار حوادث و سختی ها به راحتی بگذرند و کاری هم به شیرینی و تلخی روزگار به آن صورت ندارند و همه ی اینها را تحمل می کنند .

اما گروه سومی از انسانها هستند که زندگی را کلاس درس حساب می کنند و از این تلخی ها و شیرینی ها و از این بلندی ها و پستی ها درس می گیرند و از لحظه به لحظه آن عبرت می گیرند و قرآن هم همین را از ما می خواهد که به سادگی از حوادث روزگار نگذریم و درس عبرت بگیریم . پروردگار عالم به ما دستور داده است که از ذره به ذره روزگار عبرت بگیرید ،

هم تلخی ها و هم شیرینی ها که همگی امتحان است و یکی از این حوادث روزگار بهار و آمدن سال نو است . یک عده ای فقط و فقط بعنوان یک سرگرمی آن را حساب می کنند و به تفریح و تفرج می روند تا اینکه تمام بشود ولی یک عده این گونه نیستند بلکه درس از روزگار می گیرند ، درس معاد ، درس توحید و خدا شناسی و از بهار آموزش می بینند ، همانگونه که طبیعت پس از زندگی به حرارت خود در بهار و تابستان آهسته به آهسته از جنب و جوش می افتد و در پاییز دچار خزان می شود انسانها نیز دچار خزان می شوند ، انسان هنگامی که به زردی برگ درختان در پاییز نگاه می کند باید به خود آید که عمر من هم روزی افول خواهد کرد ، درخت و زمین همیشه سرسبز و خرم نیستند روزی هم بهار تمام می شود و تابستان فرا می رسد پس انسان باید از این بهار و طبیعت درس عبرت بگیرد . از اینکه زمین از خواب زمستانی بیدار ، خرم ، سرسبز و با نشاط می شود  انسان هم باید از خواب غفلت بیدار بشود ، انسان باید از زیر خاک گناه و معصیت درآید و اینها درسی است که بهار و تحویل سال به ما می دهد . هر شکوفه و گل یک رنگی دارد ، هر گیاه یک شکل و اندازه ای دارد و معلوم می شود که به تناسب آن بذر همان هم تحویل داده می شود و هر دانه ای را کاشتی همان سبز می شود . از گناه انسان نباید توقع بهشت را داشته باشد ، هر عملی را انجام دادید پس نتیجه همان عمل را خواهید دید .

 

انسان گاها در همین دنیا آثار عمل خود را می بیند . اگر خوبی کردی پس خوبی می بینی و در مقابل اگر بدی کردی بدی خواهی دید ، آمدن بهار به ما درس می دهد که همواره به یاد قیامت باشیم ، زمین بعد  از یک خواب زمستانی سربر میآورد و نشور پیدا می کند پس انسان هم بعد از سالها خوابیدن در قبر هنگامی که قیامت به پا می شود همگی از زمین بلند می شوند و باید به درگاه پروردگار عالم حضور پیدا کنند . لذا مهم این است که انسان از این بهار درس عبرت بگیرد .  

دومین مساله در خصوص ایام نوروز استفاده نمودن از این ایام است ، سرکشی به فامیل و نزدیکان ، گذشتن از یکدیگر ، عفو و بخشش را سرلوحه کار خود قرار بدهیم که این سیره اهل بیت می باشد و باید این تحول درون ما ایجاد بشود کینه ها و کدورت ها دشمنی ها و ناراحتی ها  را دور بریزیم .

 

امروز جمعه 15 ماه رجب یادآور خاطره ی کربلا ، عاشورا ، مصائب و گرفتاری های عمه سادات ام المصائب حضرت زینب کبری (س) می باشد و وفات عمه سادات را تسلیت عرض می کنم ، ایام ایام اعتکاف می باشد و خوشا به حال برادران و خواهرانی که امسال توفیق پیدا کردند در این مراسم عبادی و معنوی اعتکاف حضور پیدا کنند و من خدمت هم برادران و هم خواهران معتکف عرض کردم که قدر خودتان را بدانید ، خدا شما را گلچین کرده است ، در این ایام عیدی که همه دنبال شیرینی و سفره هفت سین و ... هستند شما آمده اید و با خدای خود خلوت کرده اید ، آمده اید مهمترین و خاطره انگیزترین لحظات زندگی را در مسجد و خانه ی خدا و در مهمانی خدا با دهان روزه و در حال عبودیت و بندگی بگذرانید که واقعا خوشا به حال این برادران و خواهران بزرگوار

 

جا دارد از هیئت امناء مسجد الجواد (ع) که میزبانی برادران معتکف را به عهده گرفتند و هم از هیئت امناء مسجد النبی (ص) که میزبانی خواهران معتکف را عهده دار بودن و خدمت کار این عزیزان بودن تقدیر و تشکر کنم . همچنین از عزیزان در ستاد اعتکاف عالیشهر که انصافا در این چند روز خواب ، آسایش و استراحت ندارند و تمام هم و غم خود را برای سرویس دهی و خدمت رسانی به عزیزان معتکف گذاشته اند تقدیر و تشکر کنم .  امروز روز وفات عمه سادات زینب کبری (س) هست این بانویی که سراسر حیات 56 ساله اش با حلم ، صبر ، استقامت و بردباری در برخورد با حوادث تلخ گذراند و پایداری در راه خدا و ایمان و جهاد برای اثبات و زنده نگه داشتند حقیقت کربلا و حقیقت عاشورا و حقیقت مکتب حسین (ع) که همان مکتب والای حق و حقیقت هست سپری نمود . زینب کبری (س) به دلیل برخورداری از اوصاف والای انسانی و تربیت ممتاز اخلاقی و دینی نقش موثری را در واقعه ی کربلا داشت و به حق عقیله بنی هاشم ، عالمه غیر معلمه ، عارفه ، کامله ، عابده آل علی ، معصومه صغری ، نائبه الزهرا  ، شریکه الشهدا ، نائبه الحسین ، بلیغه و ام المصائب نامیده شد ،

 

امسال نام گذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری باز هم تکیه بر اقتصاد داشت و سال رونق تولید نام گذاری شد ، سخنان مقام معظم رهبری در جمع زوار و مجاوران حرم رضوی در روز عید حاوی نکات بسیار ارزشمند و مطالب بسیار راهبردی و ارزشمندی بود ، سال جدید را سال فرصت ها و گشایش ها برای ملت ایران توصیف کردند ، سال رونق تولید و ایجاد تحول در بخش های مختلف کشور ، افزایش اشتغال ، حل مشکلات معیشتی ، اصلاح نظام بانکی ، افزایش ارزش پول ملی و توازن بودجه ای را بیان کردند و فرمودند تنها راه رسیدن به مرحله ی بازدارندگی که بالاتر از خودکفایی است که هیچ تنش و تحریمی آن را دچار مشکل نکند ، قطع امید و کمک از همراهی غربی هاست . رهبر انقلاب رفتار اروپایی ها در جنایت تروریستی نیوزیلند که واقعا جنایت وحشتناکی بود ، نمونه ای از باطن وحشی غربی ها برشمردند و فرمودند سیاستمداران و رسانه های اروپا حاضر نشدند از واژه تروریستی برای این جنایت استفاده کنند و می گفتند عملیات مسلحانه ، در حالی که در هر جایی از دنیا حرکتی بر ضد یک فرد مورد علاقه اروپایی ها اگر انجام میشد گروه های مبارزه با تروریست و دفاع از حقوق بشر جنجال می کردند که این حادثه تروریستی است در حالی که روز روشن ده ها نفر را قتل عام می کنند و می گویند این عملیات مسلحانه بوده است .

 

ایشان در خصوص حکومت سعودی  نکته ای بسیار مهم و راهبردی و در واقع مژده ای بود که حضرت آقا در مورد سعودی ها به ما دادند و دل ما را شاد کردند چون حضرت آقا مثل امام پیش بینی هایی که کرده اند همگی محقق شده و این پیش بینی هم انشالله محقق خواهد شد و اما فرمودند با تاکید بر اینکه حکومت سعودی بدترین حکومت منطقه ، مستبد ، دیکتاتور ، ظالم ، فاسد و وابسته است خاطر نشان کردند غربی ها برای چنین حکومت مستبد و فاسد امکانات هسته ای و مراکز تولید موشک را فراهم می کنند زیرا حکومت سعودی وابسته به آنهاست و سپس فرمودند البته از ساخت مراکز هسته ای و موشکی برای سعودی ها ما ناراحت نمی شویم زیرا این مراکز در آینده نه چندان دور به فضل الهی به مجاهدان اسلام خواهد رسید .

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان