کد خبر : 1260 | تاریخ انتشار : یکشنبه, 12 اسفند 1397 | بازدید: 92 |  ایمیل | | پرینت | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 10 اسفند ماه 97 عالیشهر

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 10 اسفند ماه 97 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین بحرانی امام جمعه موقت شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد:

موضوع خطبه اول در خصوص حقوق همسایه ها می باشد . یکی از مباحث حقوقی در دین مبین اسلام که همواره مورد سفارش پروردگار متعال و نبی مکرم اسلام و اولیاء الهی بوده ، رعایت حق همسایه هاست . پیغمبر اکرم (ص) فرمودند : اگر همسایه ی شما حتی یک انسان کافری هم باشد باز شما موظف هستید برای حفظ مصالح عمومی احترام بگذارید . اگر همسایه حتی مسلمان هم نباشد باز هم بر گردن انسان حق دارد . اگر همسایه ی شما مسلمان و فرد مومن و دین دار بود دو حق بر گردن شما دارد ، هم اینکه هم دین و هم کیش شماست و هم اینکه همسایه و نزدیک به شماست ، پیغمبر در ادامه فرمودند که اگر همسایه از فامیل شما باشد سه حق بر گردن شما دارد و لذا پیغمبر سفارش کردند که اگر انسانی حق همسایه اش را مراعات نکند و خدایی ناکرده به جای خیر و خوبی رساندن ، شرش به همسایه برسد پس در ایمانش مشکل دارد . در روایات داریم که خوب همسایه داری کردن باعث می شود که خدا عمر شما را افزون کند و شهر ، آبادی و محل شما هم به جهت آن صفا و صمیمیتی که ما بین همسایه ها می باشد عمران پیدا کند .  نکند که همسایه ی ما در خانه مشکلی داشته باشد و ما بعنوان همسایه ی او بی خبر باشیم ! نکند همسایه ای در این اوضاع آشفته اقتصادی گرسنه و فقیر باشد و بوی غذای ما به مشام فرزندان آن همسایه برسد ! اگر همسایه ای در حق ما کوتاهی کرد سفارش دین ماست که ما مقابله به مثل نکنیم و با خوبی کردن با او مدارا کنیم .

پروردگار متعال در آیه 36 سوره نساء سفارش به نیکی کردن به همسایه ها کرده است ، می فرماید هم همسایه های نزدیکتان و هم همسایه هایی که چند خانه از شما فاصله دارند ، امیرالمومنین (ع) در آخرین لحظات از عمرشان وقتی که عزیزانشان در کنار بسترشان بودند آنها و همه ی ما شیعیان را خطاب می کنند که شما را به خدا شما را به خدا در مورد همسایه هایتان ، این هم توصیه ی پیغمبر و هم وصیت من امیرالمومنین می باشد . آن قدر پیغمبر در مورد حقوق همسایه ها سفارش می کرد که امام علی (ع) فرمودند ما خیال می کردیم که همسایه از همسایه باید ارث ببرد .

امروزه متاسفانه ما می بینیم که در فرهنگ شهر نشینی خصوصا در فرهنگ آپارتمان نشینی ها ، همسایه دیوار به دیوار خبر از هم ندارد ، ارتباطی با هم ندارند و این فرهنگ با فرهنگ دینی ما تضاد دارد . انشالله با هم پیمان ببندیم برای آبادانی شهرمان و برای برکت در طول عمر خود و خانواده هایمان انشالله با همسایه هایمان ارتباط ، انس ،  صفا و صمیمت برقرار کنیم . یکی از کارهای فرهنگی که می شود در شهر ها و در محلات انجام داد ایجاد و برقراری ارتباط ما بین همسایه هاست .

 

دوشنبه 13 اسفند ماه مصادف است با انعقاد معاهده ی پاریس بین ایران و انگلستان و جدا شدن افغانستان از کشور عزیزمان ایران اسلامی در سال 1235 هجری شمسی ، همه می دانیم که به برکت این نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و رهبری امام عظیم الشان و مقام معظم رهبری و از برکت خون مطهر شهدا در طول 40 ساله ی انقلاب حتی یک وجب از خاک میهن را اجازه ندادیم که بیگانگان به آن طمع کنند اما تاریخ گویا می باشد که در زمانهای سابق قبل از انقلاب پادشاهان ایران چقدر به خال هندویشان ثمر قند ها و بخاراها را می بخشیدند .

 

سه شنبه 14 اسفند ماه مصادف است با تاسیس نهاد مقدس کمیته امداد امام خمینی (رض) در سال 1357 و آغاز هفته ی احسان و نیکوکاری ، کمیته ی امداد نهاد مقدسی در راستای تحقق محرومیت زدایی می باشد ، واقعا خدمات شایانی در این نهاد به فقرا و قشر کم درآمد ارائه شده است . مرحوم امام (رض) بعد از پیروزی انقلاب در 22 بهمن ماه کمتر از گذشت 20 روز در 14 اسفند سال 1357 دستور تاسیس کمیته ی امداد را دادند و این مسئولیت نظام دینی و خصوصا مسئولین ما را بسیار سنگین می کند و به مسئولین ما این درس را می دهد که قبل از هر چیز به فکر طبقه محروم و قشر کم درآمد و ضعیف جامعه باشیم . ما در آستانه آغاز هفته ی احسان و نیکوکاری قرار داریم انشالله عزیزان در کمک رسانی به خانواده های فقیر و بی بضاعت در ابتدای بهار و طبیعت و آغاز سال نو کوشا باشند و دوستانمان در مرکز نیکوکاری نبی اکرم (ص) شهر عالیشهر آماده هستند که کمکهای مردم را به فقرا برسانند ضمن اینکه این نهاد خدمات شایانی را هم به خانواده ی ضعیف جامعه در عالیشهر کرده اند که جا دارد از این بزرگواران تقدیر و تشکر کنیم .

 

چهارشنبه 15 اسفند ماه مصادف است با روز درختکاری و آغاز هفته ی منابع طبیعی ، درخت مظهر حیات در طبیعت و در جامعه است . مقام معظم رهبری فرمودند : من از مردم می خواهم درخت را پاس بدارند ، فضای سبز را اهمیت بدهند و این شعار هر ایرانی یک درخت شعار بسیار خوبی است ، انشالله سعی کنیم که در این ایام کاشت درختان را افزایش بدهیم .

 

در سالروز ولادت ام الائمه حضرت فاطمه زهرا (س) مقام معظم رهبری دیداری با مداحان اهل بیت داشتند و در این دیدار به چند نکته ی مهم اشاره فرمودند ، اول اینکه توصیه کردند به مداحان و ذاکران اهل بیت اهداف انقلاب را با دید روشن و با فکر باز و با اندیشه ی عمیق در شعرتان بگنجانید و با صدای خوش و با شیوه ی هنری در جلساتتان به مردم القاء کنید .

دومین مطلب اینکه معظم له فرمودند امروز صف بندی جبهه حق و باطل همان صف بندی دوران انبیاء و اولیاء و ائمه اطهار (ع) می باشد ، همان گونه که در زمانها سابق جبهه باطل به رغم کثرت نفرات و تجهیزات و تبلیغات نابود می شد امروز هم همان سرنوشت یعنی هلاکت و نابودی در انتظار جبهه مقابل انقلاب یعنی صهیونیست و استکبار جهانی است .

نکته سوم که حضرت آقا اشاره کردند ، جریان سرمایه داری بین المللی و صهیونیست غاصب تصمیم به نابودی بنیان خانواده در جهان خصوصا در کشور عزیزمان ایران اسلامی را گرفته اند . بنابراین باید برای حفظ و تقویت ارکان نظام خانواده در جامعه هر کدام از نیروهای انقلابی و خصوصا جامعه ی ذاکران و مداحان انشالله همت کنند .

مقام معظم رهبری در صبح روز یکشنبه هفته گذشته در ابتدای جلسه ی درس خارج فقه خود در شرح حدیث مبارکی از وجود امام صادق (ع) درباره ی عاقبت اندیشی در امور و لزوم نشاط در کارها فرمودند : توصیه من به همه ی کسانی که مسئولیت دارند چه در قوه مجریه ، چه در قوه مقننه و چه در قوه قضاییه ، چه مسئولیت های بالا و چه مسئولیت های سطح پائین تر در استانها و در شهرها و روستاها این هست که افسردگی و نا امیدی را از خودتان دور کنید . انقلاب ما به برکت خون مقدس شهدا در حرکت است و همه بدانند که ما در حال پیش روی هستیم .

همان طور که همه می دانیم امروزه جامعه ما دچار فشار اقتصادی است ، رهبری معظم در چند مورد در چند سال و اخیرا با اشاره به سناریوی دشمن برای اعمال فشار آن هم فشار اقتصادی بر ملت ایران از تشکیل قرارگاه مرکزی فعال برای مقابله با این توطئه (جنگ اقتصادی) که دشمن این جنگ را علیه ملت ایران طراحی کرده است دعوت کردند که سه قوه حضور پیدا کنند و با این معضل مقابله کنند .

نکته آخر در خصوص چند پیام از سفر رئیس جمهور کشور سوریه به ایران و دیدار با مقام معظم رهبری داشته باشیم ، در 8 سال گذشته رئیس جمهور سوریه تنها یک سفر در سال 2017 آن هم به کشور روسیه داشته اند و در این سفر نکته مهم در سخنان حضرت آقا این بود که ایشان بشار اسد را قهرمان عرب خواندند ، این تعبیر بسیار مهم و قابل توجه یعنی قهرمان خواندن جامعه عرب ، دلیل لقب گرفتن قهرمانی عرب ایستادگی بشار اسد و دولت سوریه در طول هشت سال گذشته در مقابل غرب ، حکومت های عربی و تروریستهای تکفیری و صیانت از شرف ملت سوریه و خاک این کشور بوده است . مهمترین انگیزه سفر بشار اسد و دیدار با مقام معظم رهبری تجلیل از خدمات ایران در کمک به سوریه در مبارزه با تروریسم جهانی بود . پاسخ به نشست های شرم الشیخ و دیگر نشست های دشمنان ما و تاکید بر اینکه هیچ طرح امنیتی در منطقه بدون حضور ایران و سوریه عملی نخواهد شد . نفوذ پایداری جمهوری اسلامی یاران فراتر از بعد نظامی و فراتر از بعد اقتصادی است .

 

لازم است به اطلاع همه عزیزان برسانم که با توجه به نظرسنجی که در محل آئین مقدس نماز جمعه از نمازگزاران در هفته های گذشته انجام گرفت ، نظر اکثریت عزیان این بود که نماز جمعه در مسجد النبی (ص) اجرا بشود و جلسه ای گرفته شد و تصمیم بر این شد که از هفته ی آینده انشالله آئین عبادی و سیاسی نماز جمعه در مصلی شهرمان مسجد النبی (ص) برگزار خواهد شد .

 

لازم می دانم از شهردار محترم و اعضاء محترم شورای اسلامی شهرمان که امروز پاسخ گوی مشکلات مردم بودند و همچنین از همه ی ادارات و نهاد هایی که قبلا شرف حضور پیدا کردند و در جهت رفع مشکلات شهر و مردم گام برداشتند و همچنین ادارات و نهاد هایی که در هفته های آینده قبول زحمت می کنند تقدیر و تشکر می کنم .

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان