کد خبر : 1164 | تاریخ انتشار : شنبه, 05 آبان 1397 | بازدید: 132 |  ایمیل | | پرینت | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امام جمعه عالیشهر : کنگره عظیم اربعین امسال دوباره پتک محکمی بر فرق استکبار ، تکفیری ها و جهان خواران عالم می باشد

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه  04   آبان   ماه 97 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 

در آستانه ی حماسه ی بزرگ و جهانی اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) قرار داریم ، اربعین و راهپیمایی اربعین چه جایگاه شرعی و تاریخی دارد ؟ برای جواب به این سوال باید به تاریخ عاشورا و حادثه کربلا رجوع کنیم . برای هیچ یک از ائمه اطهار اربعین گرفته نمی شود و حتی در زمان خود ائمه نیز چنین برنامه ای نبوده است ، فقط تنها امام و معصومی که برای ایشان اربعین گرفته شده و می شود سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) می باشد . چند دلیل برای اربعین امام حسین (ع) بیان شده است که عبارتند از :

 یکی از آنها به ایین دلیل که چهلم و بیستم ماه صفر 61 هجری قمری سر مطهر امام حسین (ع) را از شام به کربلا بر می گردانند و به بدن ملحق می شود و در کربلا در روز اربعین به خاک سپرده می شود .

دلیل دوم آمدن جابر ابن عبدالله انصاری از صحابی گرانقدر پیامبر به کربلا می باشد که ایشان مقام و جایگاه ابا عبدالله (ع) را بهتر از دیگران در زمان خودش می شناخته است لذا به محض اینکه خبر شهادت امام حسین (ع) را در مدینه می شنود بار سفر را می بندد و به سمت کوفه می آید و از کوفه نیز این پیرمرد با پای پیاده به همراه عطیه قدم زنان تا کنار نهر فرات می آید و غسل زیارت می کند و آرام آرام با وقار و تکبیر گویان به سمت قبر مطهر اباعبدالله (ع) حرکت می کند .  

دلیل سوم بنا بر قول مشهور مورخین و تعداد زیادی از علمای اسلام و تاریخ دانان ، در روز اربعین و 20 صفر بوده است که اسرا و آزادگان کربلا که از شام آزاد و به سمت مدینه می آیند نزدیکی های کربلا وقتی به دوراهی کربلا و مدینه می رسند از مسئول کاروان تقاضا می کنند که ما را به کربلا ببرید و سپس اهل بیت به کربلا می آیند و زیارت می کنند و لذا از آن به بعد هر ساله اربعین برای امام حسین (ع) گرفته می شود .

ائمه معصومین شیعیان را برای زیارت اربعین امام حسین (ع) ترغیب می کردند ، از امام حسن عسکری (ع) نقل شده است که علائم مومن یعنی شیعه واقعی چند چیز می باشد ، یکی خواندن 51 رکعت نمازهای واجب و نافله ها ، دوم انگشتر در دست راست کردن ، سوم پیشانی بر خاک گذاشتن برای سجده ، چهارم بلند گفتن بسم الله الرحمن الرحیم در نمازهای و پنجم زیارت اربعین ( رفتن به کربلا در روز اربعین و زیارت کردن سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) )

امیرالمومنین (ع) روزی از کربلا عبور کردند ( هنگامی که برای جنگ صفین می رفتند ) و آنجا از مرکب پیاده می شود و مقداری خاک کربلا را می بوید و سپس اشک از چشمان حضرت جاری می شود و حضرت می فرماید اینجا قربانگاه و مشهد شهیدان هست ، شهیدانی که نه شهدای گذشته و نه شهدای آینده به مقام این شهدای کربلا نرسیده اند و نخواهند رسید و سپس خطاب به خاک کربلا می کند که چه خوشبویی ای خاک ، فردای قیامت قومی از تو به پا می خیزند که بدون حساب وارد بهشت خواهند شد .

امام رضا (ع) فرمودند که همواره و مدام یک گروه از فرشتگان از آسمان می آیند و کربلا را زیارت می کنند و بر میگردند و دوباره گروهی دیگر برای زیارت می آیند ، یعنی اینکه مدام یک لحظه قبر امام حسین (ع) خالی از زائر نیست ولو فرشتگان آسمان باشند .

امام صادق (ع) فرمودند : قبر امام حسین (ع) دری است از درهای بهشت و ایشان همچنین فرمودند کربلا را زیارت کنید و این کار را ادامه دهید چرا که بهترین فرزندان بهترین پیامبران زمان و عالم در کربلا به خاک سپرده شده است . اگر مردم می دانستند که چه فضیلتی در زیارت کربلا و مرقد حسین (ع) وجود دارد از شوق زیارت می مردند و طاقت نمی آوردند .

امام صادق (ع) فرمودند هر کس به زیارت قبر حسین (ع) نرود و بمیرد ایمانش ناقص می باشد .

حسین است که احیاء گر اسلام می باشد ، حسین (ع) است که اسلام را حفظ و ابقاء نمود . هر کس قبر حسین ابن علی (ع) را در کربلا زیارت کند انگار در عرش الهی خدا را زیارت کرده است .

 

یکشنبه 6 آبان ماه و 18 صفر مصادف است با شهادت اویس قرن از صحابی گرانقدر امام علی (ع) ، اویس نماد ولایتمداری و عشق و محبت واقعی به پیامبر و اهل بیت بوده است . اویس قرن در زمان پیغمبر زندگی می کرد اما هیچ وقت پیغمبر را ندید ولی مقام و جلالت شأن او از خیلی از افرادی که در کنار پیغمبر بودند ولی به پیغمبر ایمان نیاوردند و حتی بعضی ها ایمان هم آوردند ولی منافقانه عمل کردند ، بالاتر و والاتر است . یکی از دلایلی که موجب شد اویس هیچ وقت پیامبر را زیارت نکند جریان احترام گذاشتن به مادرش بود ، چرا که در یکی از روستاهایی در دور از مدینه زندگی می کردند و این مادر از دار دنیا فقط اویس را داشت و هر کاری می کرد تا مادرش اجازه دهد به زیارت پیامبر مشرف شود اما مادر اجازه نمی داد و می گفت من تاب دوری و جدایی تو را ندارم . بالاخره بعد از التماس فراوان اویس یک روز از مادرش اجازه می گیرد و مادر هم به شرطی اجازه می دهد که زود بر گردد و سپس اویس با آن همه سختی راه را طی می کند و حالا که به مدینه می رسد پیغمبر به سفر رفته بودند و ایشان بدون اینکه پیغمبر را زیارت کند به احترام مادر و قولی که داده به نزد مادرش بر می گردد .

 

دوشنبه 7 آبان ماه مصادف است با آغاز هفته ی کتاب و کتاب خوانی ، باید این هفته فرصتی برای ترویج کتاب و کتاب خوانی باشد . من توصیه می کنم که حداقل یک بار هم که شده به کتابخانه ی شهر سر بزنید و استفاده کنید و انس ما با کتاب باید بیشتر باشد ، متاسفانه یکی از مشکلاتی که در مملکت ما در زمینه کتاب خوانی وجود دارد این است که سرانه ی مطالعه بسیار بسیار پایین هست و این یک عیب برای یک مملکت و جامعه ی مسلمان و شیعه می باشد .

 

سه شنبه 8 آبان ماه هم مصادف است با اربعین سید و سالار شهیدان کربلا و خوشا به حال عزیزانی که اکنون در حال و هوای پیاده روی زیارت اربعین هستند ، انشالله همگی دعا کنیم تا زائران اربعین با زیارت مقبول و به سلامت به اوطان خود بر گردنند و انشالله کنگره عظیم اربعین امسال دوباره پتک محکمی بر فرق استکبار ، تکفیری ها و جهان خواران عالم می باشد .

 

شهادت بسیجی 13 ساله شهید محمد حسین فهمیده را در سه شنبه آینده داریم که به عنوان روز نوجوان و بسیج دانش آموزی نام گذاری شده است که واقعا یاد و خاطره ی این شهید گرانقدر را گرامی میداریم که امام خمینی (ره ) هم درباره این شهید فرمودند رهبر ما آن نوجوان 13 ساله است که نارنجک به خود می بندد و زیر تانک دشمن می رود و امام این کار شهید فهمیده را تحسین کردند و به همین خاطر هم این روز را بعنوان روز نوجوان و بسیج دانش آموزی مقرر کرده اند .

 

نکته ی آخر فرمایشان مقام معظم رهبری در درس خارج از فقه خود بود که ایشان با اشاره به نامه ی امیرالمومنین (ع) نکات بسیار مهمی را خصوصا به مسئولین مملکتی اشاره کردند که سرلوحه ی این مطلب شفافیت در کار مسئولان نظام می باشد . معظم له توصیه نمودند که همه ی مسئولین دستگاه ها و همه ی مسئولین نظام با مردم رو راست باشند و شفاف و واقعی با مردم سخن بگویند . ایشان اشاره فرمودند که مسئولان جز در موارد نظامی و امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم ، در غیر از این چند مورد باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند . یکی از دغدغه ها و خواسته های مردم همین هست . شفاف بگویید که مشکل ارزی از کجاست ، مشکل گرانی و اقتصادی مملکت از کجاست ، البته این شفافیت در همه ی زوایا و رده های مسئولین  در سه قوه از بالا تا پایین باید باشد و حتی یک دهیار و شهردار و شورا و یک مسئول باید در هر رده ای که هستند شفاف سازی کنند . مقام معظم رهبری فرمودند مردم ما نا محرم نیستند مردم ما محرم ما هستند و ضمن اینکه مسئولیت مسئولین ما به خاطر مردم است ، اگر مردم نباشند رئیس جمهور می خواهد رئیس جمهور چه کسانی باشد ؟! اگر مردم نباشند نمایندگان می خواهند نماینده کی باشند ؟! همه ی مسئولین ما مسئول این مردم هستند و مردم ولی نعمت آنها هستند بنابراین باید با مردم رو راست باشیم که اگر این جور باشد مردم هم مسئولین را از خود حساب می کنند و اگر احیانا مشکلی هم در کشور و شهر باشد سعی می کنند به رفع مشکلات کمک کنند و اگر هم نمی توانند ، تحمل می کنند چون می دانند که مسئولین در پی رفع مشکلات و گرفتاریی ها هستند .

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان