کد خبر : 1118 | تاریخ انتشار : شنبه, 20 مرداد 1397 | بازدید: 198 |  ایمیل | | پرینت | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امام جمعه عالیشهر : جوانان ما باید مناظرات علمی امام جواد (ع) را الگوی خود قرار دهند که هر یک خود پروژه ای مطالعاتی و دانشگاهی است

 

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 19 مرداد  ماه 97 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 نتیجه مراعات تقوای الهی ترک گناه ، ترک معصیت و انجام فرائض دینی ، برخورداری از اخلاق دینی و اسلامی و رفتار در مدار حق و حقیقت خواهد بود .

در ادامه دو خطبه گذشته در خصوص راهکار های ایجاد شادی و نشاط در جامعه از منظر اسلام و معارف دینی امروز در تکمیل آن بحث ، با توجه به اینکه در آستانه ی اول ما ذی الحجه و سالروز ازدواج آسمانی حضرت فاطمه (س) و امام علی (ع) قرار داریم ، پس تکمیل این بحث در رابطه ی با اینکه چه کار انجام دهیم تا در خانواده هایمان نشاط و شادابی وجود داشته باشد ، چرا که اگر یک خانواده مملو از نشاط ، شادی ، صفا و صمیمیت باشد زندگی در این خانه شیرین است و این خانه بهشت اهل آن خواهد بود .

یکی از راه کارهای وجود نشاط و شادابی در خانواده این است که قبل از اینکه دو جوان بخواهند ازدواج کنند و خانواده ای را تشکیل دهند باید در انتخاب همسر بسیار دقت کنند . اسلام تاکید و توصیه کرده که در انتخاب همسر دقت کنید چرا که همسر قرار است شریک زندگی شما باشد و یک عمر زیر یک سقف در یک اتاق با هم زندگی و معاشرت کنید لذا یک دختر و یک پسر ، متمایز از نظر اخلاق و فرهنگ و آداب و رسوم می خواهند در کنار هم قرار گیرند و مغناطیس ازدواج ، این دو رو به هم رسانده است و علی رغم اینکه دو جنس مخالف در کنار هم هستند فکر و اندیشه ها هم با هم متفاوت است . از طرفی باید گفت که متاسفانه بعضی ها در این زمینه خیلی وسواس هستند و این هم غلط است ، نه بی تدبیری و بدون دقت و نه اینکه خیلی زیاد وسواس به خرج دادن درست نیست . در این زمینه پدر و مادرها باید فرزندانشان را راهنمایی کنند و مشاوره بدهند ضمن اینکه دختر و پسرها هم باید به توصیه های پدر و مادرشان توجه کنند .

راهکار دیگر ، برگذاری ساده ی ازدواج و پرهیز از گناه و معصیت در مراسمات عروسی می باشد ، عروسی که با گناه شروع شود تا آخر هم با گناه ختم خواهد شد ، بنا نیست هر چه که در جامعه رسم شد ما هم به آن عمل کنیم چرا که خیلی از رسم ها غلط است ، خیلی از رفتارهای اجتماعی بعضی از افراد غلط است ، خداوند به ما تفکر و اندیشه را داده تا راه درست را انتخاب کنیم . جوانان ما باید در ازدواج  ، حضرت زهرا (س) و امام علی (ع) را الگوی خود قرار دهند تا به شادی و نشاط و خرسندی دست پیدا کنند . در مراسمات عروسی باید از فخر فروشی ها پرهیز کنیم ، از چشم و هم چشمی ها بپرهیزیم ، از اختلاط زن و مرد بپرهیزیم ، نباید عروسی یک جوان شیعه مجلس رقص و آواز و اختلاط زن و مرد باشد . جوان شیعه نباید اجازه دهد تا مراسم عروسی اش آلوده به گناه و فساد یک عده هوس ران و نادان دینی شود که از این مراسم بخواهند سوء استفاده کنند . در مراسم عروسی نباید تجمل گرایی باشد و بخش زیادی از موانع ازدواج ها تجمل گرایی هایی است که متاسفانه در جامعه رواج پیدا کرده ، در مراسم عروسی نباید اسراف باشد .  در مراسم عروسی باید رعایت حال دیگران هم بشود . مهریه عروس باید سبک باشد و روایت داریم که بهترین زنان امت محمد (ص) زنانی هستند که چند ویژگی دارند که یکی از اینها مهریه سبک هست .

سومین عوامل نشاط و شادابی خانواده ، همراهی زن و مرد با هم در شرایط سخت زندگی است . حضرت زهرا (س) الگوی بسیار زیبایی در این زمینه است . ولایت اهل بیت نه این است که فقط در ایام شهادت عزاداری کنیم و در ایام شادی خوشحالی کنیم و کف بزنیم این جای خود دارد و یکی از مصادیق ابراز محبت هست اما بالاتر از همه ی آنها باید سبک زندگی خود را به سمت سبک زندگی فاطمی و علوی ببریم .

چهارمین عامل توجه به آراستگی ظاهر و باطن در خانه برای همسر می باشد . زن در خانه باید برای همسرش به خود برسد و همچنین شوهر هم باید برای زن خود به خودش برسد این زیبایی ها نباید فقط برای بیرون باشد . زن باید به مردش از نظر ظاهری ، باطنی ، عشق ، صفا و صمیمت آنقدر محبت کند  که مرد هنگامی که به بیرون از خانه می رود احساس کمبود نکند و لحظه شماری کند تا به خانه برگردد ، مرد هم همین گونه باید باشد .

پنجمین عامل نشاط مشارکت کردن در انجام امورات خانه ، مرد باید در خانه به همسرش کمک کند و زن هم افتخار کند که برای خانواده اش تلاش می کند .

ششمین عامل حفاظت از حریم خانه و خانواده از گناهان ، هم زن و هم مرد باید تمام تلاششان این باشد که گناه در خانه راه پیدا نکند ، بی نمازی ، بی موالاتی و بی دینی در خانه راه پیدا نکند چرا که این ها غم و بد بختی می آورد .  

 

یکشنبه 21 مرداد و 29 ذی القعده مصادف است با شهادت امام جواد (ع) در سال 220 هجری ، امام جواد (ع) جوانترین امام ما شیعیان است که در سن 25 سالگی مظلومانه و غریبانه به شهادت می رسد و در بغداد و در کاظمین حضرت را به خاک می سپارند و امام می تواند الگوی بسیار ارزشمند و شایسته ای برای جوانان ما باشد . جوانان باید مناظرات علمی امام جواد (ع) را مطالعه کنند و واقعا حیف است که ما از اینها غافل بشویم . هر یک از مناظرات حضرت یک پروژه و تز دانشگاهی و مطالعاتی برای هر یک از ما و جوانان ما می تواند باشد .

روز دوشنبه 22 مرداد  و اول ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز ازدواج نورانی حضرت امیر المومنین (ع) با فاطمه زهرا (س) که پیشاپیش این ایام را گرامی میدارم . بخش زیادی از این نگرانی ها و دغدغه های اجتماعی امروز جامعه ما این است که جوانان ما به سن ازدواج رسیده اند و مایل به ازدواج هم هستند اما مشکلات مانع این مساله شده است .

شب های دهه اول ماه ذی الحجه نماز ویژه ای بین مغرب و عشاء وارد شده که ثواب بسیار زیادی دارد و  الان که ما توفیق نداریم در این ماه در کنار حجاج بیت الله الحرام در کعبه مکرمه باشیم ولی با انجام این اعمال انشالله در ثواب حجاج شریک خواهیم بود .

نکته ی آخر در خصوص اشاره ای به اهداف دولت آمریکا و ترامپ از اعلان مذاکره ی بی قید و شرط با ایران است . با این اوضاع و احوال کنونی جهان و ویژگی های خاص شخصیتی که ترامپ دارد گرچه در ظاهر کارهایی انجام می دهد تا مردم تصور کنند آدم دیوانه و مجنونی است ولی بسیار زیرکانه و مکارانه سیاست هایی را برای براندازی تمام نظام هایی که در عالم با اهداف آمریکا سازگاری ندارد که در راس همه ی آنها نظام جمهوری اسلامی ایران است طراحی می کند . خروج از برجام خود یک تاکتیک خاص بود ، و اعلام مذاکره هم یک تاکتیک بسیار خاصی است و خود می دانند که ایران به این سادگی دیگر حاضر به مذاکره با آمریکا نیست چون حداقل در همین سال اخیر ترامپ ثابت کرده که آمریکایی ها قابل مذاکره نیستند .

دولت آمریکا از این کارش چند هدف دارد از جمله :

1 – این سیاست با وارد کردن فشارهای اقتصادی بر مردم ایران بعنوان یک تاکتیکی از سوی آمریکایی ها هست برای تعمیق شکاف بین مردم و حاکمیت در جمهوری اسلامی ایران

2 – ترامپ با این کار می خواهد خودش را به یک چهره ی قهرمان تبدیل کند با شکستن روحیه ی کنار نیامدن ایران با آمریکا

3 – در اختیار داشتن یک برگ برنده موثر در انتخابات پیش روی آمریکا

4 – انحراف افکار عمومی آمریکا از تنش هایی داخلی آمریکا ، چرا که در خود آمریکا هزار و یک بد بختی و گرفتاری دارند ، افکار عمومی جهان را مشغول خارج از آمریکا می کنند که مردم آمریکا از مشکلات داخلی خودشان غافل شوند .

بالاخره آنچه که برای ما معیار است ، مقام معظم رهبری می باشد .

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان